Czy można łączyć leki z alkoholem?

Czy mogę pić alkohol podczas stosowania leków? - pewnie wielu z nas nieraz nad tym się zastanawiało. Niektórzy powiedzą "absolutnie nie", inni z kolei "ja piłem i nic mi się nie stało". Jak zatem jest naprawdę? Ten kontrowersyjny temat porusza nasza farmaceutka - mgr farm. Olga Sierpniowska.

Czy można łączyć leki z alkoholem?

Na temat oddziaływania wielu leków z alkoholem tak naprawdę niewiele wiadomo – niepożądanych skutków takiej mieszanki nie można wykluczyć. W wypadku wątpliwości, a także krótkich kuracji, najlepiej w ogóle zrezygnować z napojów procentowych. Podczas długotrwałego leczenia, w niektórych przypadkach można wypić trochę alkoholu. Należy to jednak skonsultować z lekarzem.

W żadnym wypadku nie można pić alkoholu w trakcie przyjmowania preparatów, których ulotka wyraźnie informuje, że jest to przeciwwskazane. Nie zaleca się również pomijania dawki leku w celu napicia się.

Jak alkohol wpływa na leki?

Przewlekle nadużywany alkohol może osłabiać działanie niektórych lekarstw. Spożywany jednorazowo w dużej ilości – może nasilać ich działanie, co oznacza większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, a nawet zatrucia.

Jedynie sporadyczne spożycie umiarkowanych ilości alkoholu nie ma zwykle dużego wpływu na to, jak silnie działają leki. Jednak nawet w takim przypadku, należy zachować odstęp pomiędzy przyjęciem leku, a porcją alkoholu. Alkohol może bowiem działać jak rozpuszczalnik i niszczyć otoczkę lekarstwa, która kontroluje, jak szybko z jego środka wydobywa się substancja lecznicza.

Jakich leków nie można łączyć z alkoholem?

Leki uspokajające i nasenne

Alkohol nasila działanie leków nasennych (np. Imovane) i uspokajających (np. Zomiren). Poza tym takie połączenie może powodować groźne dla zdrowia działania niepożądane.

Leki przeciwbólowe

W przypadku kaca, na ból głowy towarzyszący "syndromowi dnia następnego" nie należy przyjmować paracetamolu (np. Apap, Codipar, Acenol, Panadol) ze względu na ryzyko groźnego w skutkach uszkodzenia wątroby.

Nie należy także łączyć alkoholu z lekami przeciwbólowymi zawierającymi kwas acetylosalicylowy (np. Aspirin, Polopiryna).

Ostrożność trzeba zachować przyjmując również inne środki na ból, stan zapalny czy gorączkę, takie jak ibuprofen (np. Ibuprom, Nurofen), ketoprofen (np. Ketonal Active, Bi-Profenid), czy naproksen (np. Nalgesin Forte, Aleve). Łączenie ich z alkoholem niesie ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Może to skutkować rozwojem choroby wrzodowej czy wystąpieniem krwawień.

Preparaty na przeziębienie i grypę

Leki te – głównie w postaci saszetek do przygotowania ciepłego napoju - bardzo często zawierają paracetamol, którego jak już wykazano, nie należy łączyć z alkoholem. Ponadto w niektórych przypadkach posiadają w składzie tzw. substancje przeciwhistaminowe, takie jak chlorfeniramina (np. Tabcin Trend, Polopiryna Complex) czy fenyramina (np. Fervex, Fluxin). Alkohol nasila ich działanie uspokajające – mogą wystąpić senność w ciągu dnia, rozkojarzenie, zawroty głowy, trudność w obsłudze urządzeń. Konsekwencją tego bywają groźne wypadki.

Leki przeciwkaszlowe

Niebezpieczne jest łączenie z alkoholem leków zawierających kodeinę (np. Thiocodin, Syrop sosnowy złożony) czy dekstrometorfan (np. Acodin, Tussidex, Tussal Antitussicum). Taka mieszanka może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy, a w skrajnych przypadkach - doprowadzić nawet do zatrucia.

Leki wchodzące z alkoholem w reakcję disulfiramową

Disulfiram to substancja stosowana w leczeniu osób uzależnionych od alkoholu. Powoduje, że w organizmie gromadzi się trujący produkt przemiany alkoholu – aldehyd octowy. Ten związek prowadzi do szeregu nieprzyjemnych skutków, takich jak zaczerwienienie twarzy i szyi, bóle brzucha, nudności oraz wymioty, bóle głowy, spadek ciśnienia, przyspieszone bicie serca, a nawet drgawki.

Podobny efekt, jak disulfiram, mogą wywoływać niektóre leki, np. metronidazol stosowany m.in. w trądziku i niektórych zakażeniach, przeciwbiegunkowy nifuroksazyd czy stosowana w infekcjach dróg moczowych furazydyna (np. Urofuraginum, Neofuragina).

Pamiętaj, że ta lista nie jest wyczerpująca – zawsze uważnie czytaj ulotki.

Wpływ alkoholu na terapię

Warto zwrócić uwagę, że nawet jeśli alkohol nie daje bezpośrednich interakcji z danym lekiem, to może negatywnie wpływać na zdrowie w sposób pośredni i przez to pogarszać efekt kuracji, poprzez m.in.:

  • osłabienie odporności,
  • szkodliwy wpływ na wątrobę,
  • zwiększenie ryzyka upadków i wypadków,
  • odwodnienie,
  • zapomnienie o przyjęciu dawki leku,
  • obniżenie progu drgawkowego, co oznacza, że może sprzyjać wystąpieniu napadów padaczkowych,
  • prowokowanie wymiotów, przez co dawka leku nie wchłonie się i preparat będzie nieskuteczny; jest to szczególnie istotne przy środkach antykoncepcyjnych, gdyż może być przyczyną nieplanowanej ciąży,
  • osłabienie potencji; uważa się, że alkohol jest wrogiem udanego seksu; jeśli cierpisz na problemy z erekcją i rozważasz sięgnięcie po leki wspomagające funkcje seksualne, to zwróć uwagę, że producenci preparatów zawierających np. sildenafil, nie zalecają spożywania znacznych ilości alkoholu przed zażyciem leku, ponieważ osłabia on jego działanie.

Jaka ilość alkoholu jest bezpieczna?

Nie określono dotąd dawki całkowicie bezpiecznej, czyli takiej, która u nikogo nie wywołałaby negatywnych konsekwencji dla zdrowia, w tym w wyniku połączenia z lekami.

Tak zwana “standardowa porcja alkoholu” to 200 g piwa 5%, 100 g wina 10% albo 25 g wódki 40%. Małe piwo 330 ml zawiera nieco ponad jedną taką jednostkę, a przeciętny kieliszek wina czy 50 ml kieliszek wódki – ponad półtora jednostki.

Alkohol to substancja o udokumentowanym szkodliwym działaniu na płód. Pamiętaj, że żadna ilość alkoholu nie jest bezpieczna dla kobiet w ciąży.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 20.07.2020 08:14:10

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy mogę pić alkohol przyjmując Symfaxin?
Witam, biorę Symfaxin 75 jedną dawkę dziennie rano. Czy mogę wieczorem napić się smakowego piwa 2%?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy należy zrezygnować z przyjęcia leku Famogast, jeśli chcę wypić alkohol?
Wiem, że przy refluksie się nie powinno pić alkoholu itp. ale lekarz przepisał mi lek Famogast aby brać go przed snem. A co jeśli mi się zdarzy pić al...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy po 24 godzinach od zażycia ostatniej saszetki leku Nimesil mogę pić alkohol?
Czy po zakończeniu przyjmowania Nimesilu można pić alkohol? Ostatnią saszetkę zażyłam 24h przed wypiciem piwa. Przyjmowałam jedną saszetkę na dobę prz...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Nalgesin Forte może wywoływać metaliczny posmak w ustach?
Przyjmuję dopiero drugi dzień Nalgesin forte , czy po tym leku mogę mieć metaliczny posmak w ustach?
odpowiada Katarzyna Domagała

Jakie leki bez recepty można kupić na obniżenie pulsu?
Dzień dobry, Ostatnio zauważyłem u siebie zbyt wysoki puls około 100/min. Mam 65 lat. Proszę o info jakie leki bez recepty mogę kupić w aptece na ob...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy podczas stosowania leku Lamitrin mogę napić się alkoholu?
Witam. Mam pytanie o interakcje leku Lamitrin z alkoholem. Czy trzeba całkowicie odstawić alkohol i jest to ogromne ryzyko jeśli raz na jakiś czas wyp...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie czy można łączyć leki z alkoholem? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.