Sortuj
291 produktów zawierających Ibuprofen, w tym 23 na receptę.
183 produkty można aktualnie znaleźć w aptekach.
Ibuprofen to substancja o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym, należąca do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Mechanizm działania ibuprofenu opiera się na blokowaniu enzymów cyklooksygenazy (COX-1 i COX-2) i hamowaniu produkcji mediatorów reakcji zapalnej.
Preparaty z ibuprofenem są dostępne w aptece zarówno bez recepty, jak i z przepisu lekarza. Leki zawierające ibuprofen występują w postaci tabletek (np. Ibuprom, Metafen, Nurofen Forte), kapsułek (np. Nurofen Express Forte, Ibuprom Max Sprint, Ibum Supermax), żelu (np. Dip Rilif, Ibuprom Effect żel), kremu (np. Dolgit), zawiesiny (np. Ibufen dla dzieci Forte, Nurofen dla dzieci Forte, Ibum Forte), plastrów (np. Nurofen Mięśnie i Stawy), czopków (np. Nurofen dla dzieci, Ibum dla dzieci), aerozolu (np. Ibuprom Sport spray).
Jakie właściwości posiada ibuprofen?
W jakich chorobach stosowany jest ibuprofen?
Jak stosować ibuprofen u dzieci i dorosłych?
Jak długo można brać ibuprofen?
Po jakim czasie działa ibuprofen?
Czy można łączyć ibuprofen z alkoholem?
Czy ibuprofen i paracetamol można brać razem?
Czy ibuprofen może być stosowany w ciąży?
Czy ibuprofen może być stosowany podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?
Jakie skutki uboczne wynikają ze stosowania ibuprofenu?
Ibuprofen wykazuje właściwości przeciwbólowe, zmniejsza ostry lub przewlekły stan zapalny. Dzięki zahamowaniu syntezy prostanoidów działa przeciwgorączkowo.
Ibuprofen wykorzystywany jest w leczeniu bólów i stanów zapalnych różnego pochodzenia. Może być stosowany w reumatoidalnym zapaleniu stawów, rwie kulszowej, zesztywniającym zapaleniu stawów kręgosłupa, bólach miesiączkowych, bólach lędźwiowych, bólach głowy i zębów, a także do zwalczania gorączki.
Dawkowanie ibuprofenu zależy od wieku oraz kondycji pacjenta. Ibuprofen może być stosowany u dzieci od 3 miesiąca życia. W przypadku pacjentów do 10. roku życia, dawkę leku najczęściej przelicza się na masę ciała.
Zwykle stosowana dawka pojedyncza ibuprofenu wynosi od 7 do 10 mg na kilogram masy ciała. Maksymalna dawka dobowa wynosi 30 mg na kilogram masy ciała. W celu ułatwienia samodzielnego przeliczenia dawki leku dla dziecka, w ulotce produktu znajdują się szczegółowe informacje odnośnie prawidłowego dawkowania substancji względem masy ciała.
W przypadku dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia dopuszczalna dawka ibuprofenu to 200-400 mg co 4 godziny. Maksymalna dawka ibuprofenu to 1200 mg leku na dobę w porcjach podzielonych.
Ibuprofen (tak jak inne niesteroidowe leki przeciwzapalne) jeżeli to możliwe, powinien być stosowany w jak najniższych skutecznych dawkach przez jak najkrótszy czas. Leczenie bólu, stanu zapalnego lub gorączki za pomocą ibuprofenu bez konsultacji z lekarzem nie powinno trwać dłużej niż 3 dni.
Ibuprofen dobrze i szybko wchłania się z przewodu pokarmowego. Początek jego działania obserwuje się po 30 minutach od podania leku. Czas, po którym zadziała ibuprofen jest zależny również od postaci leku, w jakiej substancja występuje. Po przyjęciu syropu lub kapsułek z płynną zawartością zaobserwujemy szybsze działanie leku niż w przypadku tradycyjnych tabletek. Szczyt działania leku obserwowany jest po około 1-2 godzinach od przyjęcia substancji.
Podczas stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych, w tym ibupforenu, spożywanie alkoholu jest przeciwwskazane. Łączne przyjmowanie tych substancji znacznie zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego oraz zwiększa ryzyko uszkodzenia wątroby.
Na rynku dostępne są preparaty, które posiadają w swoim składzie ibuprofen oraz paracetamol łącznie (np. Metafen, Apap Intense) . Paracetamol należy do leków o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, jednakże posiada inny mechanizm działania niż ibupforen. Zastosowanie paracetamolu i ibuprofenu łącznie zwiększa działanie obydwóch leków.
Paracetamol oraz ibuprofen mogą być stosowane łącznie podczas leczenia bólu i gorączki również w oddzielnych preparatach. W przypadku takiego przyjmowania substancji należy pamiętać, aby nie przekroczyć maksymalnych zalecanych dawek leków oraz zastosować odpowiedni odstęp pomiędzy przyjęciem preparatów.
Ze względu na brak danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania ibuprofenu w dwóch pierwszych trymestrach ciąży, nie zaleca się przyjmowania go w tym okresie. Lek jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży, ponieważ hamuje czynność skurczową macicy i może spowodować opóźnienie akcji porodowej oraz przedłużenie jej trwania. Ibuprofen może być stosowany u kobiet w ciąży tylko wtedy, gdy lekarz stwierdzi, że jest to bezwzględnie konieczne.
Leki z ibuprofenem mogą być stosowane w trakcie karmienia piersią (podczas laktacji). Istnieją nieliczne doniesienia na temat tego, że ibuprofen przenika do mleka matki. Dotychczas nie pojawiły się doniesienia odnośnie szkodliwego wpływu leku na niemowlęta karmione pokarmem matki zażywającej ibuprofen.
Ibuprofen jest stosunkowo bezpiecznym lekiem, jednakże jak w przypadku każdej substancji leczniczej, po jego zastosowaniu mogą pojawić się działania niepożądane. Należą do nich rekcje nadwrażliwości na substancje zawarte w preparacie objawiające się m.in. pokrzywką i świądem. Ponadto mogą wystąpić bóle i zawroty głowy, niestrawność, nudności, bóle brzucha oraz obrzęki. Największym zagrożeniem podczas nieprawidłowego stosowania NLPZ jest ryzyko naruszenia błony śluzowej układu pokarmowego prowadzące do pojawienia się wrzodów, perforacji oraz krwawień.
Ryzyko wystąpienia działań niepożądanych zwiększa się wraz z dawką przyjmowanego preparatu oraz czasem, przez który stosujemy lek.
Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą, ale nie muszą pojawić się u wszystkich pacjentów.
„Kompendium farmakologii” pod redakcją naukową Waldemara Jańca
Charakterystyka produktu leczniczego Ibufen dla dzieci forte
Charakterystyka produktu leczniczego Ibuprom tabletki powlekane
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.
od 17,99 zł
od 11,49 zł
od 21,55 zł
od 20,55 zł
od 23,99 zł
od 29,99 zł
od 26,26 zł
od 16,99 zł
od 21,49 zł
od 29,90 zł
od 18,87 zł
od 13,52 zł
od 18,49 zł
od 12,37 zł
od 21,79 zł
od 8,99 zł
od 10,50 zł
od 9,99 zł
od 26,99 zł
od 26,90 zł
od 6,66 zł
od 25,79 zł
od 22,71 zł
od 8,00 zł
od 16,49 zł
od 13,49 zł
od 20,99 zł
od 11,80 zł
od 7,46 zł
od 4,31 zł
od 35,20 zł
od 6,16 zł
od 11,65 zł
od 38,19 zł
od 8,99 zł
od 17,99 zł
od 16,99 zł
od 12,99 zł
od 28,90 zł
od 10,77 zł
od 29,99 zł
od 8,99 zł
od 15,99 zł
od 14,50 zł
od 9,99 zł
od 16,99 zł
od 5,99 zł
od 10,99 zł