---

Jak poradzić sobie z nerwicą?

udostępnij:

Szybkie tempo życia, natłok obowiązków, problemy w pracy i w domu, brak snu, izolacja, choroby - to wszystko wiąże się z ogromnym stresem. Życie w takich warunkach sprzyja rozwojowi poważnej choroby, jaką jest nerwica. Dowiedz się, czym jest nerwica, jak ją rozpoznać i przede wszystkim - jak wyleczyć.

Czym jest nerwica?

Nerwica często kojarzy się z wybuchami złości i brakiem opanowania. Chorych wyobrażamy sobie jako osoby unikające kontaktu, spięte, ciągle poddenerwowane. Owszem, to również może być nerwica, ale w wielu przypadkach choroba ta wygląda zupełnie inaczej. Nieraz bardzo ciężko się domyślić, że mamy do czynienia z zaburzeniem emocjonalnym.

Nerwica to zespół różnych zaburzeń natury psychicznej. Wynikają zwykle z nadmiernego stresu, który powoduje przewlekłe napięcie i lęk, czyli główny element choroby. Innymi przyczynami ich występowania są m.in. problemy osobiste, traumatyczne przeżycia, nadmiar obowiązków, zażywanie substancji psychoaktywnych.

Choroba nerwicowa może rozwijać się wiele lat, a odczuwane dolegliwości często są mało charakterystyczne. Pacjenci zwykle nie umieją racjonalnie wytłumaczyć, skąd bierze się u nich poczucie strachu. Nie wiedzą też, jak go zwalczyć.

Na nerwicę cierpi niemal 25% społeczeństwa, z czego zdecydowana większość to kobiety, chorujące trzykrotnie częściej niż mężczyźni.

Jakie są główne rodzaje nerwicy?

Zespół lęku uogólnionego (GAD)

Najczęściej występujące zaburzenie lękowe. Charakteryzuje się nieuzasadnionym, ciągłym zamartwianiem się, niepokojem i poczuciem zagrożenia. Oprócz dyskomfortu psychicznego, chory odczuwa również objawy fizyczne, np. napięcie mięśniowe, zaburzenia snu, nadmierną potliwość czy przyspieszenie akcji serca i oddychania. GAD ma charakter przewlekły i ze zmiennym nasileniem trwa przez co najmniej 6 miesięcy.

Zdarza się, że pacjent od dłuższego czasu narzeka na ból głowy czy ból żołądka. Szuka przyczyny tego stanu, wykonując kolejne badania, które nic nie wykazują. W końcu lekarz sugeruje wizytę u psychologa lub psychiatry, co dla wielu osób jest niezrozumiałe i zaskakujące - co ma psychiatra do bólu głowy? Otóż zdarza się, że nerwica przybiera formę typowo fizycznych dolegliwości. Wówczas mówimy o nerwobólach, które charakteryzują się nagłym, silnym bólem będącym reakcją organizmu na stres. Najczęstsze są bóle głowy i szyi, bóle pleców, bóle brzucha, bóle serca i klatki piersiowej.

Fobia społeczna

Strach przed sytuacjami społecznymi, w których istnieje możliwość bycia ocenionym przez innych, np. przemawianie, jedzenie w miejscach publicznych, inicjowanie rozmowy. Fobię społeczną od nieśmiałości odróżnia występowanie paraliżującego lęku, mocno utrudniającego funkcjonowanie wśród innych ludzi, który często prowadzi do izolacji społecznej.

Fobie specyficzne

Silny, irracjonalny lęk przed konkretnymi obiektami bądź sytuacjami. Do tego rodzaju fobii należą m.in. lęk wysokości, fobie zwierzęce, strach przed krwią czy zastrzykami, klaustrofobia.

Lęk paniczny

Rodzaj nerwicy, w którym występują ataki paniki. Są to krótkotrwałe (5-20 minut) epizody intensywnego, porażającego lęku. Objawiają się kołataniem serca, dusznością, uderzeniami gorąca, zawrotami głowy, mdłościami i silnym przeświadczeniem o bliskiej śmierci.

Mogą pojawiać się niezależnie od czasu i miejsca, dlatego chorzy często zaczynają unikać miejsc publicznych z obawy o trudności w uzyskaniu pomocy czy ucieczce w przypadku ataku (tzw. agorafobia, czyli lęk przed miejscami publicznymi).

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD)

Występowanie natrętnych obsesji oraz kompulsji, które są czasochłonne (zajmują ponad 1 godzinę dziennie) i uciążliwe. Obsesje to irracjonalne, stresujące myśli, nieustannie nachodzące chorego (np. potrzeba porządku i symetrii, obawa przed zranieniem kogoś, brud). Skutkiem obsesji są kompulsje - rytuały, do wykonywania których człowiek czuje przymus. Mają na celu zredukowanie napięcia wywołanego przez obsesje. Do kompulsji należą np. częste mycie rąk, sprawdzanie, powtarzanie fraz - liczenie, modlitwa.

Zespół ostrego stresu (ASD) i zespół stresu pourazowego (PTSD)

Zespół ostrego stresu może wystąpić po traumatycznej sytuacji i występuje od kilku dni do miesiąca. Charakteryzuje się występowaniem tzw. objawów dysocjacyjnych, w tym poczucia odrętwienia, oszołomienia, problemów z pamięcią, izolacji od ludzi. Kiedy objawy nerwicowe utrzymują się powyżej miesiąca, wskazuje to na występowanie PTSD.

Co to jest nerwica serca i u kogo występuje?

Nerwica serca to rodzaj zaburzenia lękowego, które dotyka najczęściej osoby młode - między 20. a 40. rokiem życia. Przyczyną tego zaburzenia jest przewlekły stres i przemęczenie, a objawy to, m.in. przyspieszone bicie serca, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, nadmierne pocenie się, zaczerwienienie skóry twarzy, duszności, a nawet nudności i wymioty. Nie jest to schorzenie kardiologiczne, choroba nie jest związana z niewydolnością serca. Zwykle objawy mijają wraz ze zmianą stylu życia oraz dzięki wdrożeniu leczenia choroby podstawowej - zaburzeń lękowych.

Jak leczyć nerwicę?

Dostępne bez recepty preparaty ziołowe

Przy mało nasilonych objawach należy zacząć od zmiany stylu życia. Warto znaleźć sobie wyciszające i relaksujące zajęcia (np. aktywność fizyczna, medytacja, słuchanie muzyki), w miarę możliwości unikać stresujących sytuacji (jeżeli np. planowaliśmy duże zmiany, takie jak zmiana pracy, warto się z nimi wstrzymać do poprawy stanu zdrowia). Można również zastosować wieloskładnikowe ziołowe preparaty uspokajające dostępne w aptekach bez recepty, m.in. na bazie waleriany (np. Tabletki Uspokajające Labofarm, Neospasmina), melisy (np. Nervomix Forte, Novanoc), męczennicy (np. Valused, Aboca Sedivitax).

W ostatnim czasie dużą popularność zyskały adaptogeny - zioła o właściwościach antyoksydacyjnych, które wpływają korzystnie na układ nerwowy i działają normalizująco. Należą do nich, m.in. ashwagandha (np. Forsen Forte, Miralo), różeniec górski (np. Destresan Max, Doppelherz Aktiv Na uspokojenie), lukrecja (np. Naturell Żeń-Szeń z lukrecją).

Zobacz nasz krótki film!

Kiedy wspomniane metody nie są wystarczające, wskazana jest konsultacja ze specjalistą - psychologiem, psychoterapeutą (potrzebne skierowanie lub prywatnie) lub lekarzem psychiatrą (nie jest potrzebne skierowanie), który podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Podstawowy element walki z nerwicą to psychoterapia, podczas której pacjent rozpoznaje źródła lęku i uczy się z nim walczyć. W przypadku, gdy objawy choroby są silne i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, wprowadza się leczenie farmakologiczne. Stosowane preparaty są dostępne wyłącznie na receptę.

Maści, plastry i żele przeciwbólowe na nerwobóle

Gdy przyczyną nerwobólu jest silny stres, należy w pierwszej kolejności zmienić styl życia, zadbać o odpoczynek i regularną aktywność fizyczną. Ulgę przynieść mogą dostępne bez recepty leki przeciwbólowe o działaniu miejscowym - maści, plastry i żele przeciwbólowe (np. Voltaren Max, Itami plastry, Traumon). Dodatkowo pomocne mogą być masaże, pływanie czy akupunktura. W celu odbudowy funkcji układu nerwowego należy zadbać również o odpowiednią podaż witamin z grupy B, np. Mieloguard, Urydynox, ALAnerv ON (suplementację warto poprzedzić konsultacją z lekarzem i odpowiednimi badaniami). Jeśli bóle są częste i towarzyszą im inne objawy, wówczas konieczna może być farmakoterapia z wykorzystaniem leków przeciwlękowych, przeciwpadaczkowych oraz psychoterapia.

Leki przeciwdepresyjne o działaniu przeciwlękowym

SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny) działają przeciwlękowo, zwykle są dobrze tolerowane i nie uzależniają. Pierwsze efekty działania widoczne są po 2-3 tygodniach stosowania. Pełna kuracja trwa zaś od 6 do 8 tygodni. Preparaty tego typu należy odstawiać stopniowo, po konsultacji z lekarzem. Leki te zawierają m.in. citalopram (np. Citabax, Cital), sertralina (np. Asentra, Zoloft), fluoksetyna (np. Seronil, Fluoksetyna Egis) i escitalopram (np. Mozarin).

Benzodiazepiny

Benzodiazepiny pomagają zredukować napięcie. Mogą uzależniać, dlatego stosowane są jedynie pomocniczo przez krótki okres czasu (od 2 do 4 tygodni). Należą do nich, m.in. diazepam (np. Relanium), alprazolam (np. Afobam, Xanax) czy estazolam (np. Estazolam TZF, Estazolam Polfarmex).

Więcej informacji na temat leków stosowanych w nerwicy znajdziesz w naszym artykule - Zaburzenia lękowe (nerwica).

Czy nerwicę można wyleczyć?

Leczenie zaburzeń nerwicowych jest długotrwałe - okres stosowania leków trwa zwykle od kilku do kilkunastu miesięcy, psychoterapia zaś nawet do kilku lat. Terapia może skutecznie zwalczyć chorobę. Jeżeli jednak pacjent będzie zmagał się z silnym stresem lub traumatyczną sytuacją, niewykluczone, że objawy powrócą. Mimo wszystko nie bagatelizujmy objawów nerwicy. Nieleczona, postępująca choroba może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak depresja, dyskopatia lub nadciśnienie tętnicze.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 24.11.2022 08:46:57

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
domyślnie
filtrowanie:
wszystkie

od 18,90 zł

90 tabletek pojemnik

od 8,90 zł

119 mililitrów = 150 gramów

od 15,75 zł

60 kapsułek

od 21,99 zł

30 kapsułek

od 22,99 zł

30 mililitrów

od 10,00 zł

60 tabletek

od 17,21 zł

20 kapsułek

od 9,59 zł

20 kapsułek

od 12,38 zł

30 kapsułek

od 13,00 zł

16 tabletek

od 12,99 zł

30 kapsułek blistry

od 59,99 zł

45 kapsułek

od 23,96 zł

100 gramów

od 38,95 zł

10 plastrów

od 27,29 zł

100 gramów

od 37,99 zł

30 kapsułek

od 27,90 zł

30 kapsułek

od 9,99 zł

30 tabletek

od 17,03 zł

28 tabletek

od 15,42 zł

30 tabletek

od 13,99 zł

28 tabletek = 2 blistry

od 11,64 zł

30 tabletek

od 13,72 zł

28 tabletek

od 15,34 zł

28 kapsułek

od 12,95 zł

30 tabletek

od 3,00 zł

20 tabletek

od 18,50 zł

28 tabletek

od 3,95 zł

20 tabletek = 2 blistry

Pytania i opinie

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk oraz analizy UX (Google Analytics, Hotjar). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.