Jak poradzić sobie z nerwicą?

Szybkie tempo życia, natłok obowiązków, problemy... Ze stresem musimy mierzyć się na każdym kroku, co może doprowadzić do nerwicy. Zobacz, czym jest nerwica, jak ją rozpoznać i przede wszystkim - jak wyleczyć.

Czym jest nerwica?

Nerwica często kojarzy się z wybuchami złości i brakiem opanowania. Chorych wyobrażamy sobie jako osoby unikające kontaktu, ze stresem wypisanym na twarzy. Owszem, to również może być nerwica, ale w wielu przypadkach choroba ta wygląda zupełnie inaczej. Nieraz bardzo ciężko się domyślić, że mamy do czynienia z zaburzeniem emocjonalnym.

Nerwica to zespół różnych zaburzeń natury psychicznej. Wynikają zwykle z nadmiernego stresu, który powoduje przewlekłe napięcie i lęk, czyli główny element choroby. Innymi przyczynami ich występowania są m.in. problemy osobiste, traumatyczne przeżycia, nadmiar obowiązków, zażywanie substancji psychoaktywnych.

Choroba nerwicowa może rozwijać się wiele lat, a odczuwane dolegliwości często są mało charakterystyczne. Pacjenci zwykle nie umieją racjonalnie wytłumaczyć, skąd bierze się u nich poczucie strachu. Nie wiedzą też, jak go zwalczyć.

Na nerwicę cierpi niemal 25% społeczeństwa, z czego zdecydowana większość to kobiety, chorujące trzykrotnie częściej niż mężczyźni.

Jakie są główne rodzaje nerwicy?

Zespół lęku uogólnionego (GAD)

Najczęściej występujące zaburzenie lękowe. Charakteryzuje się nieuzasadnionym, ciągłym zamartwianiem się, niepokojem i poczuciem zagrożenia. Oprócz dyskomfortu psychicznego, chory odczuwa również objawy fizyczne, np. napięcie mięśniowe, zaburzenia snu, nadmierną potliwość czy przyspieszenie akcji serca i oddychania. GAD ma charakter przewlekły i ze zmiennym nasileniem trwa przez co najmniej 6 miesięcy.

Zdarza się, że pacjent od dłuższego czasu narzeka na ból głowy czy ból żołądka. Szuka przyczyny tego stanu, wykonując kolejne badania, które nic nie wykazują. W końcu lekarz sugeruje wizytę u psychologa lub psychiatry, co dla wielu osób jest niezrozumiałe i zaskakujące - co ma psychiatra do bólu głowy? Otóż zdarza się, że nerwica przybiera formę typowo fizycznych dolegliwości.

Fobia społeczna

Strach przed sytuacjami społecznymi, w których istnieje możliwość bycia ocenionym przez innych, np. przemawianie, jedzenie w miejscach publicznych, inicjowanie rozmowy. Fobię społeczną od nieśmiałości odróżnia występowanie paraliżującego lęku, mocno utrudniającego funkcjonowanie wśród innych ludzi, który często prowadzi do izolacji społecznej.

Fobie specyficzne

Silny, irracjonalny lęk przed konkretnymi obiektami bądź sytuacjami. Do tego rodzaju fobii należą m.in. lęk wysokości, fobie zwierzęce, strach przed krwią/zastrzykami, klaustrofobia.

Lęk paniczny

Rodzaj nerwicy, w którym występują ataki paniki. Są to krótkotrwałe (5-20 minut) epizody intensywnego, porażającego lęku. Objawiają się kołataniem serca, dusznością, uderzeniami gorąca, zawrotami głowy, mdłościami i silnym przeświadczeniem o bliskiej śmierci.

Mogą pojawiać się niezależnie od czasu i miejsca, dlatego chorzy często zaczynają unikać miejsc publicznych z obawy o trudności w uzyskaniu pomocy czy ucieczce w przypadku ataku (tzw. agorafobia, czyli lęk przed miejscami publicznymi).

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD)

Występowanie natrętnych obsesji oraz kompulsji, które są czasochłonne (zajmują ponad 1 godzinę dziennie) i uciążliwe. Obsesje to irracjonalne, stresujące myśli, nieustannie nachodzące chorego (np. potrzeba porządku i symetrii, obawa przed zranieniem kogoś, brud). Skutkiem obsesji są kompulsje - rytuały, do wykonywania których człowiek czuje przymus. Mają na celu zredukowanie napięcia wywołanego przez obsesje. Do kompulsji należą np. częste mycie rąk, sprawdzanie, powtarzanie fraz - liczenie, modlitwa.

Zespół ostrego stresu (ASD) i zespół stresu pourazowego (PTSD)

Zespół ostrego stresu może wystąpić po traumatycznej sytuacji i występuje od kilku dni do miesiąca. Charakteryzuje się występowaniem tzw. objawów dysocjacyjnych, w tym poczucia odrętwienia, oszołomienia, problemów z pamięcią, izolacji od ludzi. Kiedy objawy nerwicowe utrzymują się powyżej miesiąca, wskazuje to na występowanie PTSD.

Jak leczyć nerwicę?

Przy mało nasilonych objawach należy zacząć od zmiany stylu życia. Warto znaleźć sobie wyciszające i relaksujące zajęcia (np. aktywność fizyczna, medytacja, słuchanie muzyki), w miarę możliwości unikać stresujących sytuacji (jeżeli np. planowaliśmy duże zmiany, takie jak zmiana pracy, warto się z nimi wstrzymać do poprawy stanu zdrowia). Można również wypróbować ziołowe preparaty uspokajające dostępne w aptekach bez recepty, np. Persen Forte, Kalms, Validol, Tabletki Uspokajające Labofarm.

Kiedy wspomniane metody nie są wystarczające, wskazana jest konsultacja ze specjalistą - psychologiem, psychoterapeutą (potrzebne skierowanie lub prywatnie) lub lekarzem psychiatrą (nie jest potrzebne skierowanie), który podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Podstawowy element walki z nerwicą to psychoterapia, podczas której pacjent rozpoznaje źródła lęku i uczy się z nim walczyć. W przypadku, gdy objawy choroby są silne i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, wprowadza się leczenie farmakologiczne. Stosowane preparaty są dostępne wyłącznie na receptę.

Leki przeciwdepresyjne o działaniu przeciwlękowym

SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny) działają przeciwlękowo, zwykle są dobrze tolerowane i nie uzależniają. Pierwsze efekty działania widoczne są po 3 tygodniach stosowania. Pełna kuracja trwa zaś od 6 do 8 tygodni. Preparaty tego typu należy odstawiać stopniowo, po konsultacji z lekarzem. Wśród przepisywanych preparatów są m.in. citalopram (np. Citabax, Cipramil), sertralina (np. Asentra, Zoloft), fluoksetyna (np. Seronil, Fluxemed) i escitalopram (np. Mozarin).

Benzodiazepiny

Benzodiazepiny pomagają zredukować napięcie. Mogą uzależniać, dlatego stosowane są jedynie pomocniczo przez krótki okres czasu (od 2 do 4 tygodni). Przykładowe leki z grupy benzodiazepin to diazepam (np. Relanium), alprazolam (np. Afobam, Xanax) czy estazolam (np. Estazolam TZF, Estazolam Polfarmex).

Czy nerwicę można wyleczyć?

Leczenie zaburzeń nerwicowych jest długotrwałe - okres stosowania leków trwa zwykle od kilku do kilkunastu miesięcy, psychoterapia zaś nawet do kilku lat. Terapia może skutecznie zwalczyć chorobę. Jeżeli jednak pacjent będzie zmagał się z silnym stresem lub traumatyczną sytuacją, niewykluczone, że objawy powrócą. Mimo wszystko nie bagatelizujmy objawów nerwicy. Nieleczona, postępująca choroba może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak depresja, dyskopatia lub nadciśnienie tętnicze.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 17.10.2019 10:16:10

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Dlaczego moja 15-letnia córka dostała Mozarin Swift, po którym gorzej się czuje, jeśli leku nie można stosować u dzieci poniżej 18 roku życia?
Witam moja 15 letnia córka dostała od lekarza psychiatry mozarin Swift a w ulotce pisze ze nie stosować u osób poniżej 18 roku życia.Mam obawy bo po z...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy mogę stosować Pramolan, jeśli choruję na cukrzycę?
Witam mam cukrzyce od 14 lat choruje popadam w deprese lenkową czy moge zażywać pramolan ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy można łączyć leki Extraspasmina i Hydroxyzinum?
Przyjmuje doraźnie hydroksyzynę w momencie lęku i niepokoju, chciałabym przejść na extraspasmine 3 razy dziennie czy mogę połączyć te leki w razie kon...
odpowiada Katarzyna Domagała

Który lek jest lepszy - Zotral czy Asentra?
Witam w szpitalu przepisali mi Zotral 50mg a w aptece nie było więc zaproponowali mi Asentra 50mg co lepsze oryginał czy zamiennik bardzo proszę o inf...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy stosowanie leku Afobam w dawce 0,25 mg przez kilka lat jest bezpieczne?
Witam. Biorę Afobam 0.25 mg na dobę ale już od kilku lat.Lek pomaga mi wyłączyć się od myślenia przed snem. Nigdy nie brałam większej dawki. Czy to j...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy skutkiem zażywania leku Afobam jest szybsze bicie serca?
Czy skutkiem zażywania afobamu jest szybsze bicie serca?
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie jak poradzić sobie z nerwicą? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.