Olga Sierpniowska, mgr farm.
farmaceuta, redaktor

Farmaceutka, pracuś i oddana mama dwóch córeczek ;). Lubię się uczyć. Kocham taniec, który trenuję razem z mężem. W wolnych chwilach tworzę biżuterię i przedmioty użytkowe według filozofii "do-it-yourself". Prowadzę bloga o tematyce handmade - manoofka.pl.


Statystyki

Data założenia profilu: około 2 lat temu

Liczba postów na blogu: 39

Liczba artykułów: 36

Liczba pytań: 0

Liczba odpowiedzi: 3949

Liczba podziękowań: 259

Ostatnia aktywność: około 10 minut temu

Ostatnie posty na blogu

Leki, które zniknęły z aptek: luty 2020

Pierwsze sygnały widoczne już dwa miesiące temu potwierdziły się: w Polsce znowu brakuje kluczowego dla chorych na tarczycę leku Euthyrox N, a kolejne terminy dostaw preparatu z jodem nie są dotrzymywane. Znikają też kolejne leki dla pacjentów z chorobą Parkinsona. Z dobrych wieści, zmniejszyły się problemy chorych na cukrzycę dzięki lepszej dostępności metforminy, a długość całej listy braków nieznacznie zmalała. Na horyzoncie rysuje się jednak kolejna odsłona kryzysu lekowego z powodu zatrzymania produkcji i transportu w Chinach.

Nowy wykaz leków zagrożonych: jak naprawdę powstaje lista?

Nowego wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności spodziewaliśmy się dopiero w styczniu. Niespodziewanie pojawił się teraz, wraz z zapowiedzią nowej listy refundacyjnej. Jako zagrożone uznano kolejne sześć leków (łącznie 422 pozycje), ale bardziej zainteresował nas proces, w jakim powstaje wykaz. Dodane ostatnio leki nasuwają wątpliwości, czy oficjalnie komunikowane kryteria odpowiadają rzeczywistości. Nasza analiza je potwierdziła.

Leki, które zniknęły z aptek: grudzień 2019

W grudniu lista brakujących leków bez dostępnych zamienników znowu się wydłużyła i liczy już 50 pozycji, podczas gdy w lecie było na niej 40 leków. Wokół używanej przez miliony cukrzyków metforminy powstało jeszcze większe niż poprzednio zamieszanie z powodu doniesień o możliwych zanieczyszczeniach. Co gorsza, niepokojąco spadła nagle dostępność jednej z dawek Euthyrox, leku dla pacjentów z chorą tarczycą, który był w centrum letniego kryzysu lekowego.

Ograniczona dostępność szczepionki Gardasil 9: jest informacja o nowych dostawach

Rośnie frustracja pacjentów próbujących dokończyć cykl szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Najbardziej poszukiwana przez pacjentów szczepionka na HPV, Gardasil 9 jest nie do kupienia w aptekach od co najmniej kilku miesięcy. Jak się okazuje, podmiot odpowiedzialny poinformował stosowne instytucje o "tymczasowym wstrzymaniu leku w obrocie". Jednocześnie dotarły do nas sygnały, że poszukiwany preparat... mają niektóre przychodnie. Ministerstwo odpowiada.

Czy nowoczesne leczenie cukrzycy flozynami będzie refundowane?

Nadchodzące zmiany na liście leków refundowanych ucieszą cukrzyków. Resort zdrowia ogłosił, iż dopłatą objęte zostaną flozyny. O zwiększenie finansowej dostępności do tej nowoczesnej grupy leków od dawna wnioskowały stowarzyszenia diabetyków. Wyjaśniamy, dlaczego flozyny są tak szczególne, kto skorzysta ze zniżki oraz jakie jeszcze nowości zaplanowano dla chorych na cukrzycę od 1 listopada 2019 roku.

Dwa miesiące po kryzysie lekowym: czy leki wróciły do aptek?

W szczycie kryzysu lekowego pierwszy raz opublikowaliśmy naszą listę brakujących leków: liczyła wówczas 40 pozycji. W ciągu dwóch miesięcy kryzys zszedł z nagłówków mediów. Tymczasem sporządzona teraz według tej samej metodyki lista... wydłużyła się do 44 leków bez łatwo dostępnych alternatyw. Są wśród nich zarówno preparaty wysokospecjalistyczne, jak i produkty szeroko stosowane w grupach chorych liczonych w milionach.

Leki wstrzymane i wycofane z obrotu

Wszystkie leki, które znajdują się w obrocie, muszą spełniać odpowiednie wymagania. Są także przebadane pod kątem bezpieczeństwa i skuteczności. Jak więc dochodzi do tego, że niektóre preparaty znikają z aptek z powodu szkodliwości, a w przypadku innych wykrywa się dyskwalifikujące wady jakościowe? Jaka jest różnica pomiędzy wstrzymaniem leku w obrocie a jego wycofaniem z obrotu przez Główny Inspektorat Farmaceutyczny?

Jakich leków może zabraknąć w Polsce (wrzesień 2019)?

13 września 2019 ukazało się nowe obwieszczenie Ministra Zdrowia z wykazem produktów zagrożonych brakiem dostępności. Resort zapewnia, że zestawienie „nie stanowi wykazu leków, których brakuje w aptekach”, lecz jest narzędziem zapobiegającym ich nielegalnemu wywozowi. Analizując preparaty, które uzupełniły listę można się jednak zastanawiać, na ile jest to „prewencja pierwotna”?

Lista Leków Podstawowych - czy są dostępne w Polsce?

W Polsce w ostatnim czasie braki leków to temat numer jeden. Wielu medykamentów nadal brakuje, chociaż resort zdrowia zapewnia, że sprawa kryzysu lekowego została już opanowana. Tematem postanowiliśmy się zająć w kontekście niedawnej, 21 aktualizacji Listy Leków Podstawowych opracowywanej przez Światową Organizację Zdrowia - czy są one dostępne na polskim rynku?

Ostatnie artykuły

Jak stosować krople do uszu?

Jak mówi przysłowie: "dlatego dwoje uszu i jeden język dano, aby mniej mówiono, a więcej słuchano". Jeśli jednak słuch nas zawodzi, a uszy nie są zdrowe, konieczne może być leczenie. Kiedy można zastosować krople do ucha i jak prawidłowo wykonać ich aplikację? Co wolno, a czego nie należy podawać do uszu?

Jak stosować krople do nosa?

Duży, mały, rzymski lub zadarty – nos jest ważną częścią ciała, która nie tylko pozwala czuć zapachy, ale również odpowiada za oczyszczenie, ogrzanie i nawilżenie wdychanego powietrza. Może być także miejscem podania leków. Co warto wiedzieć o stosowaniu kropli i innych preparatów do nosa?

Programy lekowe - nowoczesne terapie

Czy można coś zrobić, gdy wyczerpało się standardowe możliwości terapeutyczne, a choroba dalej postępuje? W ramach programów lekowych pacjenci mają dostęp do wielu innowacyjnych i kosztownych leków, szczególnie tych skutecznych w leczeniu raka, chorób reumatycznych czy schorzeń rzadkich. Działa to jednak na innych zasadach, niż tradycyjna wizyta u lekarza zakończona otrzymaniem recepty, którą można zrealizować w aptece.

Ostatnie odpowiedzi na pytania pacjentów

Nudności i (lub) wymioty to działania niepożądane, które mogą wystąpić bardzo często (u więcej niż u 1 pacjenta na 10) podczas terapii lekiem Naltex. Ponieważ mogą one skutkować niestosowaniem się do zaleceń lub porzuceniem terapii, jeśli są uciążliwe, to należy zwrócić się do lekarza - może on zdec...
Obecnie system recept elektronicznych nie działa pomiędzy poszczególnymi państwami, więc e-recepty wystawionej w Polsce nie można zrealizować za granicą. Za granicą można natomiast zrealizować receptę papierową, przy czym w obrębie krajów Unii Europejskiej honorowane są recepty spełniające wymogi...
Dostępne są opracowania informujące, iż stwierdzono w badaniach potencjał anksjolityczny (zmniejszający lęk) betablokerów takich jak atenolol, nadolol czy betaksolol, niemniej propranolol pozostaje lekiem o najbardziej znanym i potwierdzonym profilu działania w tym kierunku. W piśmiennictwie można ...
Przypuszczam, że odpowiedzi należy szukać w tychże placówkach, być może jest sprowadzany w ramach importu docelowego? Jeśli będzie Pan/Pani posiadał takie informacje, to prosimy o podzielenie się na forum.
Niestety bardzo trudno mi się zorientować w Pani sytuacji i nie wiem, jak mogłabym pomóc. Stosuje Pani Orlifique, czyli hormonalną antykoncepcję - jaka zatem była przyczyna, dla której miała Pani potrzebę stosowania dodatkowo prezerwatywy, a następnie Escapelle w wyniku jej pęknięcia? Napisała Pani,...
28% of pharmacies cooperating with GdziePoLek have Novothyral in stock: https://www.gdziepolek.pl/produkty/54787/novothyral-tabletki/apteki/w-polsce and 39% declare to have Novothyral 75 for sale: https://www.gdziepolek.pl/produkty/54788/novothyral-75-tabletki/apteki/w-polsce You can check avail...
Wśród możliwych działań niepożądanych preparatu Ovulan można wymienić trądzik. Jest to skutek, który występuje u 1 do 10 na 100 stosujących pacjentek. Nie można zatem wykluczyć, że wymienione objawy ze strony skóry są konsekwencją przyjmowania Ovulanu. W tej sytuacji należy się skontaktować z gineko...
Helides to lek, który zawiera esomeprazol. Lek ma zamienniki, ale wszystkie są dostępne na receptę: https://www.gdziepolek.pl/produkty/34586/helides-kapsulki/zamienniki W aptekach bez recepty można kupić produkty z innymi substancjami czynnymi z tej samej grupy, co esomeprazol, czyli z tak zwany...
Testy o czułości 10 mlU/ml, to tak zwane testy ultraczułe, zatem prawdopodobieństwo, że wynik jest prawdziwy jest wysokie, ponadto, jak Pani przekazała - wystąpiła miesiączka.
W przypadku tak małego dziecka, w sprawie rozpoznania i rekomendowanego leczenia należy zaufać pediatrze. Korespondencyjne określanie wskazań do zastosowania lub nie leku nie jest niestety możliwe. Lekarz oprócz analizy zgłoszonych objawów widział i badał dziecko, ma w związku z tym wszystkie potrze...