Olga Sierpniowska, mgr farm.
farmaceuta, redaktor

Farmaceutka, pracuś i oddana mama dwóch córeczek ;). Lubię się uczyć. Kocham taniec, który trenuję razem z mężem. W wolnych chwilach tworzę biżuterię i przedmioty użytkowe według filozofii "do-it-yourself".


Statystyki

Data założenia profilu: około 3 lat temu

Liczba postów na blogu: 72

Liczba artykułów: 61

Liczba pytań: 0

Liczba odpowiedzi: 10391

Liczba podziękowań: 689

Ostatnia aktywność: około 20 godzin temu

Ostatnie posty na blogu

Leki, które zniknęły z aptek: czerwiec 2021

Właśnie mijają dwa lata, od kiedy GdziePoLek zaczął systematycznie, w cyklu dwumiesięcznym publikować jedyny niezależny raport o brakach leków. W tę okrągłą rocznicę sytuacja z dostępnością medykamentów jest stabilna. Liczba braków wynosi 23 i nie zmieniła się od ostatniego zestawienia. Powody do niepokoju na najbliższą przyszłość może jednak dawać systematyczny spadek dostępności leków przeciwzakrzepowych.

Szczepionki na COVID-19: po ilu dniach od szczepienia jesteśmy odporni na koronawirusa?

Z punktu szczepień przeciwko COVID-19 pacjenci wychodzą zadowoleni, ponieważ przyjęcie szczepionki wiąże się dla nich z poczuciem bezpieczeństwa. Czy jednak faktycznie od razu można czuć się swobodnie? Po jakim czasie zaczynają działać szczepionki na koronawirusa i jak sprawdzić, czy wywołały ochronę poszczepienną?

Co po COVID-19: powikłania

Czy osoba, która przechorowała COVID-19 i jest ozdrowieńcem, może od razu cieszyć się pełnią zdrowia? Niekiedy okazuje się, że to nie sama infekcja, ale powrót do formy może okazać się prawdziwym wyzwaniem. Coraz częściej mówi się o powikłaniach po zakażeniu wirusem SARS-CoV-2. Czym jest zespół Post-COVID i czy można go wyleczyć?

Co nowego w refundacji leków? Zmiany od maja 2021

Wraz z pierwszym dniem maja do aptek wchodzi nowa lista leków zniżkowych. Na etapie projektu obwieszczenia refundacyjnego sporo zamieszania wywołał lek na osteoporozę bez dostępnego zamiennika. Ponownie zmienia się także dopłata do szczepionki odczulającej dla alergików. Przyglądamy się zmianom, jakie aktualizacja wykazu refundacyjnego przynosi pacjentom i farmaceutom.

COVID-19: w poszukiwaniu tlenu

Zderzenie z trzecią falą epidemii nasuwa myśl: co będzie, jeśli się zarażę i będę musiał walczyć z COVID-19 o każdy oddech? Jak pomogę bliskiej osobie? Media codziennie donoszą o pacjentach, którym publiczna ochrona zdrowia nie była w stanie udzielić szybkiej pomocy. Z myślą o przetrwaniu w trudnej chwili, pacjenci biorą sprawy w swoje ręce: kupowane są pulsoksymetry, rośnie także gwałtownie zainteresowanie tlenem medycznym.

Co ustawa o zawodzie farmaceuty zmienia dla pacjenta?

15 stycznia 2021 roku opublikowano ustawę o zawodzie farmaceuty. Farmaceuci byli jedną z ostatnich grup zawodów zaufania publicznego, która nie miała ustawy regulującej ich pracę i rolę w systemie ochrony zdrowia. Dla osób wykonujących ten zawód jest to bardzo ważny dokument. Określany jest on jednak także jako propacjencki. Jakie nowości będą czekać na pacjentów w aptekach w najbliższej przyszłości?

Co nowego w refundacji leków? Zmiany od marca 2021

Po szybkich konsultacjach projektu listy refundacyjnej, już 18 lutego ukazało się obwieszczenie zawierające wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą mogły być wydawane z aptek ze zniżką od 1 marca 2021 roku. Sprawdzamy, czy resort zdrowia przygotował jakieś nowości interesujące z punktu widzenia pacjentów i innych uczestników rynku leków.

Ostatnie artykuły

Jak stosować tabletki i kapsułki?

Wydaje się, że przyjęcie tabletki czy kapsułki jest proste. Jak się jednak okazuje, dla pacjentów, którzy mają problemy z połykaniem może to stanowić nie lada wyzwanie. Pojawiają się także wątpliwości dotyczące dzielenia stałych doustnych postaci leku, popijania ich czy zażywania wraz z posiłkiem. Jak więc przyjmować tabletki i kapsułki w sposób prawidłowy i bezpieczny?

Pieluszkowe zapalenie skóry

"Skóra gładka jak pupa niemowlaka" to synonim skóry idealnej i bez najmniejszej skazy. Niestety w rzeczywistości odparzona pupa u malucha - zwana fachowo pieluszkowym zapaleniem skóry - to jedna z najczęstszych dolegliwości spędzających sen z powiek rodzicom niemowląt i małych dzieci. Jak zapobiegać odparzeniom pod pieluszką i jak leczyć skórę dziecka, jeśli zmiany już się pojawią?

Czy, jak i kiedy można odstawić leki?

Pacjenci z różnych przyczyn odczuwają chęć zaprzestania leczenia - mają złe samopoczucie lub uciążliwe skutki uboczne, nie są przekonani do danej terapii lub nie widzą jej pozytywnych efektów. W jakich przypadkach można bezkarnie zakończyć terapię, a kiedy takie postępowanie może wręcz pogorszyć stan zdrowia? Czy należy odstawić leki przed operacją albo badaniem krwi?

Ostatnie odpowiedzi na pytania pacjentów

Otrzymałam odpowiedź, że ze względu na znaczny spadek zapotrzebowania, lek Teveten został wycofany z oferty.
Lek Teveten posiada aktualnie około 2% aptek zintegrowanych z GdziePoLek - proszę sprawdzić, czy nie ma śród nich placówek z Pana okolicy: https://www.gdziepolek.pl/produkty/78319/teveten-tabletki-powlekane/apteki/w-polsce Sytuacja z dostępnością wydaje się stabilna (lek nigdy nie był szeroko dost...
Aktualne, nowe normy ciśnienia krwi według AHA podają, że ciśnienie jest prawidłowe, jeśli skurczowe wynosi < 120 mmHg, a rozkurczowe < 80 mmHg. Proponowałabym wykonać większą liczbę pomiarów w różnych porach dnia i z takim dzienniczkiem zgłosić się do lekarza rodzinnego. Przyczyny wyższego ciśnie...
Proszę napisać jaką tabletkę - wówczas będzie możliwe udzielenie odpowiedzi. Znane mi tabletki antykoncepcyjne należy zacząć przyjmować pierwszego dnia okresu. Wyjątki dotyczą np. kobiet po porodzie czy też zmiany środka antykoncepcyjnego na inny.
Odpowiedź została już udzielona: https://www.gdziepolek.pl/opinie-i-pytania/54401/escapelle-czy-jest-mozliwosc-zajscia-w-ciaze-po-pettingu-przez-przeniesienie-sp Nawet bardzo czuły test ciążowy nie jest w stanie wykryć ciąży po 48 godzinach. Proszę uzbroić się w cierpliwość i czekać na menstruację...
Zwiększenie masy ciała to możliwe działanie niepożądane krążka Ginoring - występuje jednak nie częściej niż u 1 na 10 kobiet. Skutki uboczne mogą, ale nie muszą wystąpić. Nie można zatem jednoznacznie stwierdzić, że Ginoring powoduje tycie, ponieważ taki skutek dotyczy tylko pewnej grupy kobiet. Nie...
Nie ma informacji, aby nie można było spożywać warzyw, w tym papryki podczas stosowania tabletek antykoncepcyjnych. Ogólne informacje są takie, że stosowanie antykoncepcji nie wymaga istotnych wyrzeczeń dietetycznych i można jeść normalnie. Aby przekonać się, co może faktycznie zaburzać działanie an...
W sprawie zmiany leku na inny należy poradzić się lekarza zaznajomionego z Pani dokumentacją medyczną. Z farmaceutycznego punktu widzenia mogę zasugerować jedynie zgłoszenie działania niepożądanego po leku Prestarium - kaszel może wystąpić maksymalnie u 1 na 10 pacjentów. Warto jednak najpierw przeb...
Podczas stosowania leku Limetic mogą występować nieregularne krwawienia z dróg rodnych. Krwawienia mogą także w ogóle nie występować. Jest to charakterystyczna właściwość tabletek tego typu (jednoskładnikowych) i brak plamień czy krwawień nie musi być powodem do niepokoju, jeśli przyjmuje Pani table...
Do @Anonimowy (anonim, 46.134.1.): Według norm większości laboratoriów wyniki beta hCG poniżej 5 mIU/ml oznacza, że w badaniu nie stwierdzono ciąży. Nie musi więc wynosić "zero".