Olga Sierpniowska, mgr farm.
farmaceuta, redaktor

Farmaceutka, pracuś i oddana mama dwóch córeczek ;). Lubię się uczyć. Kocham taniec, który trenuję razem z mężem. W wolnych chwilach tworzę biżuterię i przedmioty użytkowe według filozofii "do-it-yourself".


Statystyki

Data założenia profilu: około 2 lat temu

Liczba postów na blogu: 48

Liczba artykułów: 44

Liczba pytań: 0

Liczba odpowiedzi: 5735

Liczba podziękowań: 397

Ostatnia aktywność: około 3 godzin temu

Ostatnie posty na blogu

Jakich leków może zabraknąć w Polsce (czerwiec 2020)?

Ministerstwo Zdrowia opublikowało obwieszczenie w sprawie nowego wykazu produktów, które są zagrożone brakiem dostępności. Obowiązuje on od 15 czerwca 2020 roku. Aktualny wykaz liczy 298 pozycji i jest o 14 pozycji krótszy od listy, którą analizowaliśmy w połowie kwietnia. Dodano do niego 24 pozycje, a usunięto 38. Co się zmieniło?

Leki, które zniknęły z aptek: czerwiec 2020

Kolejna edycja raportu o brakach leków, przypadająca na okres luzowania restrykcji po pierwszej fali epidemii, przynosi kontynuację pozytywnego trendu. Mimo obaw o wpływ utrudnień gospodarczych i logistycznych na dostępność leków, ogólna liczba brakujących preparatów jest znowu mniejsza. Poprawa dotyczy też deficytów stosowanych przez duże grupy pacjentów, takich jak leki dla chorych na tarczycę czy cukrzycę.

Skrócona lista leków zagrożonych brakiem dostępności (kwiecień 2020)

Ministerstwo Zdrowia opublikowało nową, rekordowo krótką listę leków zagrożonych brakiem dostępności. Najnowszy wykaz zawiera jedynie 312 pozycji - o ponad 500 mniej niż ten z 1 kwietnia. Sprawdzamy, jakie pozycje zostały wykreślone. Czy najkrótsza od wielu miesięcy lista antywywozowa to dobry znak dla rynku leków?

Leki, które zniknęły z aptek: kwiecień 2020

Co działo się z dostępnością leków w czasie, gdy od miesiąca stała produkcja w Chinach, a epidemia w Polsce właśnie się rozpoczynała? Można było spodziewać się sporych problemów, a tymczasem... lista braków skróciła się. Jej głównym bohaterem pozostają Euthyrox N oraz systemy transdermalne dla kobiet w okresie menopauzy. Jednym z czynników zmniejszających problem braków są poszerzone uprawnienia farmaceutów, które zwiększają liczbę opcji umożliwiających zapewnienie pacjentowi alternatywy dla brakującego leku.

Jakich leków może zabraknąć w Polsce (kwiecień 2020)?

Ministerstwo Zdrowia skróciło listę antywywozową. Od 2 kwietnia 2020 roku liczy ona 858 pozycji, zamiast obowiązujących jeszcze w marcu 1587. Czy wprowadzono jakieś istotne zmiany? Lista powinna być publikowana nie rzadziej niż raz na dwa miesiące, jednak od czasu wybuchu pandemii koronawirusa, ministerstwo publikuje ją znacznie częściej.

Jakich leków może zabraknąć w Polsce (marzec 2020)?

5 marca Ministerstwo Zdrowia opublikowało aktualizację wykazu produktów zagrożonych brakiem dostępności. Nowe obwieszczenie liczy aż 1324 pozycje i szybko zyskało nazwę „listy koronawirusowej”. Dla których produktów ograniczono możliwość wywozu za granicę ze względu na istotne znaczenie dla bezpieczeństwa Polaków? Jak wykaz ma się do obecnej sytuacji epidemiologicznej?

Ustawa koronawirusowa - co oznacza dla Polaków?

Rząd zamierza walczyć z koronawirusem za pomocą "specustawy koronawirusowej". Ze względu na uprawnienia, jakie daje ona rządzącym, przyrównano ją do „broni atomowej”. Ograniczenia cen i liczby wydawanych leków, przymusowa kwarantanna oraz recepty wystawiane w aptekach - to tylko niektóre z założeń ustawy. Co jej wprowadzenie może oznaczać dla obywateli?

Leki, które zniknęły z aptek: luty 2020

Pierwsze sygnały widoczne już dwa miesiące temu potwierdziły się: w Polsce znowu brakuje kluczowego dla chorych na tarczycę leku Euthyrox N, a kolejne terminy dostaw preparatu z jodem nie są dotrzymywane. Znikają też kolejne leki dla pacjentów z chorobą Parkinsona. Z dobrych wieści, zmniejszyły się problemy chorych na cukrzycę dzięki lepszej dostępności metforminy, a długość całej listy braków nieznacznie zmalała. Na horyzoncie rysuje się jednak kolejna odsłona kryzysu lekowego z powodu zatrzymania produkcji i transportu w Chinach.

Nowy wykaz leków zagrożonych: jak naprawdę powstaje lista?

Nowego wykazu leków zagrożonych brakiem dostępności spodziewaliśmy się dopiero w styczniu. Niespodziewanie pojawił się teraz, wraz z zapowiedzią nowej listy refundacyjnej. Jako zagrożone uznano kolejne sześć leków (łącznie 422 pozycje), ale bardziej zainteresował nas proces, w jakim powstaje wykaz. Dodane ostatnio leki nasuwają wątpliwości, czy oficjalnie komunikowane kryteria odpowiadają rzeczywistości. Nasza analiza je potwierdziła.

Leki, które zniknęły z aptek: grudzień 2019

W grudniu lista brakujących leków bez dostępnych zamienników znowu się wydłużyła i liczy już 50 pozycji, podczas gdy w lecie było na niej 40 leków. Wokół używanej przez miliony cukrzyków metforminy powstało jeszcze większe niż poprzednio zamieszanie z powodu doniesień o możliwych zanieczyszczeniach. Co gorsza, niepokojąco spadła nagle dostępność jednej z dawek Euthyrox, leku dla pacjentów z chorą tarczycą, który był w centrum letniego kryzysu lekowego.

Ograniczona dostępność szczepionki Gardasil 9: jest informacja o nowych dostawach

Rośnie frustracja pacjentów próbujących dokończyć cykl szczepień przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Najbardziej poszukiwana przez pacjentów szczepionka na HPV, Gardasil 9 jest nie do kupienia w aptekach od co najmniej kilku miesięcy. Jak się okazuje, podmiot odpowiedzialny poinformował stosowne instytucje o "tymczasowym wstrzymaniu leku w obrocie". Jednocześnie dotarły do nas sygnały, że poszukiwany preparat... mają niektóre przychodnie. Ministerstwo odpowiada.

Ostatnie artykuły

Leczenie off-label - poza wskazaniami

Na pewno spotkałeś się z poradą, aby przed zażyciem leku zapoznać się z ulotką. Niekiedy jednak lektura może spowodować, że nabierzesz wątpliwości czy nie doszło do pomyłki. Zastanawiasz się, czy dany lek jest właściwy przy Twojej chorobie lub czy faktycznie można zastosować go u Twojego dziecka? Wyjaśniamy, kiedy leki mogą być stosowane w nietypowy sposób, czyli off-label - poza wskazaniami.

Jak stosować maści?

Maści to jedna z najbardziej popularnych postaci leku. Czy to prawda, że tylko maść ma właściwości lecznicze, a wszystkie kremy to upiększające kosmetyki? Czy maść może być skuteczniejsza od tabletki? Odpowiadamy na najczęstsze pytania dotyczące leków na skórę i ich prawidłowego stosowania.

Jak stosować krople do uszu?

Jak mówi przysłowie: "dlatego dwoje uszu i jeden język dano, aby mniej mówiono, a więcej słuchano". Jeśli jednak słuch nas zawodzi, a uszy nie są zdrowe, konieczne może być leczenie. Kiedy można zastosować krople do ucha i jak prawidłowo wykonać ich aplikację? Co wolno, a czego nie należy podawać do uszu?

Jak stosować krople do nosa?

Duży, mały, rzymski lub zadarty – nos jest ważną częścią ciała, która nie tylko pozwala czuć zapachy, ale również odpowiada za oczyszczenie, ogrzanie i nawilżenie wdychanego powietrza. Może być także miejscem podania leków. Co warto wiedzieć o stosowaniu kropli i innych preparatów do nosa?

Ostatnie odpowiedzi na pytania pacjentów

Nie, ale może pomóc przestać Panu/Pani myśleć o katarze, o ile treści będą wystarczająco interesujące. Załączam informacje o produktach, które faktycznie mogą być skuteczne: https://www.gdziepolek.pl/kategorie/katar
Myślę, że listki rozmarynu będzie raczej trudno dostać w aptekach: https://www.gdziepolek.pl/produkty/68093/rozmaryn-liscie/apteki/w-warszawie Można pytać w sklepach zielarskich, zakupić w sklepie spożywczym jako przyprawę lub nabyć sadzonkę rozmarynu i hodować własną roślinę - wszystko zależy od ...
Krwawienie z odstawienia jest efektem przerwy w dostarczeniu hormonów z zewnątrz (z tabletki antykoncepcyjnej). Pojawienie się krwawienia z odstawienia jest prawidłowe i oznacza, że antykoncepcja działa. Gdyby doszło do ciąży, krwawienie z odstawienia nie pojawiłoby się, ponieważ "kontrolę" przejmuj...
W ciągu 4 dni, w czasie których pacjentka przyjmuje białe tabletki placebo (dni placebo), powinno rozpocząć się krwawienie z odstawienia. Zwykle rozpoczyna się ono w 2. lub 3. dniu po przyjęciu ostatniej różowej aktywnej tabletki leku. Zatem Pani obawy są chyba przedwczesne, ponieważ krwawienie może...
Do @Ewa123: Preparatu Limetic nie należy przyjmować, jeśli pacjentka ma uczulenie na dezogestrel, soję, orzeszki ziemne lub którykolwiek z pozostałych składników tego leku. Może to wywołać reakcję alergiczną po zażyciu leku. Prawidłowe rozpoczęcie przyjmowania tabletek Limetic zależy od tego czy...
Do @Admin: niestety źle Pani zrozumiała. Zielonych tabletek nie bierze się "co tydzień", ale "przez tydzień". Należy przyjmować jedną białą tabletkę przez pierwsze 21 dni, a następnie jedną zieloną tabletkę przez 7 dni. Potem od razu rozpoczyna się nowy blister (21 białych tabletek, a następnie 7...
Zachęcam do zapoznania się z naszym opracowaniem: https://www.gdziepolek.pl/artykuly/dlaczego-warto-kupowac-leki-tylko-w-aptece
Zmiana dotyczy tylko seniorów (osoby powyżej 75. roku życia) i ma obowiązywać od 1 października 2020. Zgodnie z komunikatem ministerstwa Zdrowia "powyższa funkcjonalność będzie umożliwiać pracownikom medycznym dostęp do informacji o lekach, środkach spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieni...
Według informacji producenta Limetic może niezbyt często powodować bolesne miesiączkowanie, natomiast "lekkie bóle podbrzusza" nie są wymienione jako działania niepożądane. Trudno mi zatem potwierdzić związek dolegliwości ze stosowanym lekiem, chociaż nie można go wykluczyć. Odpowiedź o przyczynę do...
Aktualnie nie posiadamy informacji o dostępności suplementu EkaMedica EkaMarikol - kolagen morski. Po dodaniu produktu do bazy dodatkowy wpis pojawi się w tym wątku.