16 produktów zawierających Nifuroksazyd, w tym 6 na receptę.
9 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.
Nifuroksazyd to składnik tabletek i syropów stosowanych na ostre lub przewlekłe biegunki bakteryjne. Substancja ta należy do leków chemioterapeutycznych, wykazuje działanie przeciwpierwotniakowe, przeciwbakteryjne oraz przeciwgrzybicze. Słabo wchłania się z przewodu pokarmowego, dzięki czemu znalazła zastosowanie w terapii zakażeń przewodu pokarmowego.
Niektóre preparaty z nifuroksazydem można kupić w aptekach bez recepty. Leki te mają postać kapsułek (np. Nifuroksazyd Gedeon Richter) lub tabletek (np. Nifuroksazyd 200 Hasco, Nifuroksazyd Polfarmex). Ponadto w aptekach dostępne są produkty, takie jak syropy dla dzieci, które kupić można wyłącznie na receptę, np. Nifuroksazyd Gedeon Richter, Nifuroksazyd Hasco.
Jakie właściwości posiada nifuroksazyd?
W jakich wskazaniach stosowany jest nifuroksazyd?
Jakie są przeciwwskazania do stosowania nifuroksazydu?
Jakie są skutki uboczne stosowania nifuroksazydu?
Nifuroksazyd a loperamid (Stoperan)
Czy nifuroksazyd można stosować w ciąży?
Czy nifuroksazyd można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?
Nifuroksazyd jest lekiem o właściwościach przeciwpierwotniakowych, przeciwgrzybiczych oraz przeciwbakteryjnych. Zakres działania przeciwbakteryjnego leku jest szeroki – substancja działa zarówno na bakterie Gram (+), jak i Gram (-). Bakteriami opornymi na działanie leku są pałeczki ropy błękitnej Pseudomonas aeruginosa i bakterie szczepu Proteus.
Preparaty z nifuroksazydem stosowane są w terapii zaburzeń przewodu pokarmowego, takich jak ostra lub przewlekła biegunka spowodowana zakażeniem bakteryjnym, np. bakteriami przyjętymi z pożywieniem (m.in. biegunka podróżnych).
Preparaty z nifuroksazydem powinny być dawkowane zgodnie z zaleceniami lekarza lub producenta. Stosowana ilość substancji różni się w zależności od wieku pacjenta.
Standardową dawką podawaną dzieciom powyżej 7 roku życia oraz osobom dorosłym jest 200 mg leku 4 razy na dobę co 6 godzin. Produkty przeznaczone dla młodszych pacjentów dostępne są w postaci zawiesiny, do której dołączona jest miarka umożliwiające pobranie odpowiedniej (w zależności od wieku) ilości preparatu.
Wszelkie informacje odnośnie stosowania leku w danej grupie wiekowej znajdują się w ulotce dołączonej do opakowania produktu.
W razie wątpliwości odnośnie stosowania produktów leczniczych należy zasięgnąć porady lekarza lub farmaceuty.
Preparatów z nifuroksazydem nie powinni stosować pacjenci z nadwrażliwością na substancję lub którykolwiek ze składników leku. Preparatu nie należy stosować u wcześniaków oraz noworodków.
Na ogół preparaty z nifuroksazydem są dobrze tolerowane. Jednakże podczas ich stosowania u niektórych pacjentów mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, objawiające się alergicznymi reakcjami skórnymi.
Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą, ale nie muszą wystąpić u wszystkich pacjentów.
Spożywanie alkoholu podczas terapii nifuroksazydem może spowodować nasilenie się objawów chorobowych, takich jak biegunka, bóle brzucha oraz wymioty. W związku z tym przyjmowanie alkoholu w trakcie leczenia nifuroksazydem jest przeciwwskazane.
Nifuroksazyd jest lekiem o działaniu przeciwbakteryjnym, stosowanym w leczeniu zakażeń przewodu pokarmowego objawiających się m.in. biegunką. Loperamid, który jest głównym składnikiem Stoperanu to związek, który hamuje biegunkę poprzez spowolnienie ruchów perystaltycznych jelit, resorpcję wody oraz zagęszczenie stolca. Loperamid w przeciwieństwie do nifuroksazydu działa jednak jedynie objawowo, czyli nie eliminuje przyczyny choroby. Nifuroksazyd i loperamid można łączyć ze sobą, jednak należy zachować ok. 2-godzinny odstęp między tymi substancjami.
Ze względu na niewystarczającą ilość danych odnośnie bezpieczeństwa stosowania nifuroksazydu u kobiet ciężarnych oraz na przypuszczalny potencjał mutagenny substancji, nie zaleca się podawania leku u kobiet w ciąży oraz kobiet w wieku rozrodczym, które nie stosują skutecznej antykoncepcji.
Ze względu na niewielkie wchłanianie leku z przewodu pokarmowego podejrzewa się, że nifuroksazyd przenika do mleka matki w niewielkich ilościach. Nie wiadomo jednak jak substancja wpływa na karmione niemowlę, w związku z tym stosowanie jej u kobiet podczas laktacji jest przeciwwskazane.
„Kompendium Farmakologii” pod redakcją Waldemara Jańca
Charakterystyka produktu leczniczego Nifuroksazyd Gedeon Richter
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.
od 4,79 zł
od 4,49 zł
od 5,99 zł
od 4,49 zł
od 4,49 zł
od 4,49 zł
od 6,99 zł
od 8,50 zł