Disulfiram

3 produkty zawierające Disulfiram, w tym 3 na receptę.

2 produkty można aktualnie znaleźć w aptekach.

Disulfiram jest inhibitorem dehydrogenazy aldehydowej, czyli enzymu przekształcającego aldehyd octowy (główny metaboli alkoholu etylowego) do kwasu octowego. U osób spożywających alkohol, zahamowanie działania tego enzymu powoduje wystąpienie objawów zatrucia aldehydem octowym (np. nudności, zaburzeń rytmu serca, zawrotów i bólu głowy). Dlatego leki z disulfiramem znalazły zastosowanie w leczeniu uzależnienia od alkoholu

Disulfiram wydawany jest w aptece wyłącznie na receptę. Leki te dostępne są w formie tabletek doustnych, m.in. Antalcol oraz tabletek do implantacji (wszywka), np. Disulfiram WZF.

Aktualizacja luty 2022 r. 

W czasopiśmie "Journal of Experimental Medicine" ukazał się artykuł, w którym naukowcy z Weill Cornell Medicine i Cold Spring Harbor Laboratory (USA) informują, iż disulfiram podawany gryzoniom chroni ich płuca przed uszkodzeniami o podłożu immunologicznym

Wyniki badań potwierdziły się w dwóch oddzielnych eksperymentach - u zwierząt zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2 oraz u zwierząt z zespołem niewydolności płuc zwanym TRALI (ostre poprzetoczeniowe uszkodzenie płuc), który w rzadkich przypadkach występuje po przetoczeniu krwi.

Testy na chomikach syryjskich wykazały, iż podanie leku dzień przed lub dzień po zakażeniu SARS-CoV-2 doprowadziło do wyraźnie korzystnych wyników. Disulfiram poprzez zahamowanie wytwarzania NETs  (struktur, które napędzane chorobą mogą uszkadzać tkankę płucną) zablokował postępujące uszkodzenia tkanki płucnej i naczyń, a tym samym umożliwił względnie szybką stabilizację funkcji płuc i regenerację po początkowym uszkodzeniu.

Jak podkreślają naukowcy, aktualnie nie ma żadnego leku, który skutecznie leczyłby uszkodzenia płuc u pacjentów po COVID-19, dlatego warto prowadzić dalsze badania nad disulfiramem. 

Na ten moment zastosowanie disulfiramu w leczeniu COVID-19 jest nadal obiektem badań. 

Jak działa disulfiram?

  • Wywołuje nasilone objawy nietolerancji alkoholu (jak np. nudności, niedociśnienie, kołatanie serca, zawroty głowy, zaczerwienienie twarzy z uczuciem gorąca). Jest to tzw. reakcja disulfiramowa, która w skrajnych przypadkach może być niebezpieczna dla życia pacjenta.
  • U pacjentów bardziej wrażliwych, może wywoływać objawy nietolerancji alkoholu, także po zastosowaniu płynów zawierających alkohol (np. płynów do płukania jamy ustnej, syropów czy doustnych kropli z ekstraktami alkoholowymi).
  • Hamuje dehydrogenazę aldehydową, enzym przekształcający aldehyd octowy (będący głównym metabolitem alkoholu etylowego) do kwasu octowego.

Kiedy zaleca się stosowanie disulfiramu?

Stosowanie disulfiramu zaleca się wybranym i współpracującym pacjentom uzależnionym od alkoholu, którzy dobrowolnie poddali się leczeniu. Aby leczenie było skuteczne, farmakoterapię należy łączyć z innymi formami terapii (np. technikami behawioralnymi) oraz uświadamianiem pacjenta o niebezpieczeństwach związanych z piciem alkoholu w trakcie stosowania disulfiramu.

Jak stosuje się preparaty z disulfiramem?

Przed zastosowaniem preparatów z disulfiramem pacjent powinien zachować co najmniej 24-godzinny okres abstynencji. Implant z disulfiramem stosuje się podpowięziowo. Jednorazowo wszczepia się 8-10 tabletek do implantacji. Tabletki do implantacji należy rozmieścić gwiaździście. Zabieg można powtórzyć po 8 miesiącach.

Zwykle stosowana dawka disulfiramu w formie tabletek doustnych, to jedna tabletka na dobę rano. U pacjentów ze znacznym nasileniem efekt uspokajającego można stosować lek wieczorem. Terapia taka trwa zwykle 1-2 tygodni. Po tym czasie podaje się dawkę podtrzymującą (od ¼ do 1 tabletki raz na dobę). Leczenie należy kontynuować przez okres zalecony przez lekarza, jednakże nie dłużej niż przez 6 miesięcy bez ponownej oceny stanu zdrowia pacjenta.

Z jakimi preparatami leczniczymi nie należy stosować disulfiramu?

  • Disulfiram może nasilać działanie leków przeciwzakrzepowych, ponieważ może hamować ich przemiany metaboliczne.
  • Disulfiram może nasilać działanie petydyny, morfiny, amfetaminy, antypiryny, fenytoiny, chlordiazepoksydu i diazepamu ze względu na hamowanie ich metabolizmu.
  • Amitryptylina oraz chloropromazyna mogą nasilać objawy reakcji disulfiramowej.
  • Diazepam i inne benzodiazepiny mogą osłabiać objawy reakcji disulfiramowej.
  • Łączne zastosowanie izoniazydu oraz disulfiramu może wpływać na czynność ośrodkowego układu nerwowego, co może spowodować wystąpienia np. zawrotów głowy, zaburzeń koordynacji ruchów.
  • Łączne zastosowanie metronidazolu lub izoniazydu i disulfiramu może wywołać stany dezorientacji i stany psychotyczne.
  • Disulfiram może przedłużać czas działania alfentanylu.
  • Disulfiram hamuje wydalanie ryfampicyny z organizmu.
  • Podczas stosowania disulfiramu należy unikać pracy z organicznymi rozpuszczalnikami, zawierającymi m.in. aldehyd octowy, ze względu na możliwość wystąpienia reakcji disulfiramowej.

Czy podczas stosowania preparatów z disulfiramem można spożywać
alkohol?

Nie należy spożywać alkoholu podczas stosowania preparatów z disulfiramem oraz co najmniej 7 dni po zakończeniu terapii. Spożycie alkoholu w trakcie stosowania disulfiramu powoduje wystąpienie objawów zatrucia aldehydem octowym (takich jak np. nudności, tachykardia, zawroty głowy).

Jakie działania niepożądane może powodować disulfiram?

Do zgłaszanych działań niepożądanych po zastosowaniu preparatów z disulfiramem należy m.in. senność, nudności i wymioty, metaliczny posmak lub smak czosnku w ustach, przemijająca impotencja. Odnotowywano również m.in. reakcje psychotyczne (w tym np. stany depresyjne, paranoiczne), skórne reakcje alergiczne, zapalenie nerwów obwodowych, uszkodzenie komórek wątroby.

Czy można stosować disulfiram u kobiet w ciąży i karmiących piersią?

Nie zaleca się stosowania disulfiramu u kobiet w pierwszym trymestrze ciąży. W przypadku konieczności zalecenia leku, należy rozważyć stosunek korzyści z leczenia do ryzyka dla płodu, biorąc pod uwagę działania niepożądane wywołane przez alkoholizm. W przypadku stosowania leczenia skojarzonego z innymi lekami odnotowano rzadki przypadki wystąpienia wad wrodzonych u niemowląt. Nie należy stosować disulfiramu u kobiet karmiących piersią. Nie ma danych klinicznych dotyczących przenikania disulfiramu do mleka kobiecego.

Źródła:
1. Charakterystyka produktu leczniczego Disulfiram WZF.
2. Charakterystyka produktu leczniczego Anticol.
3. Medycyna praktyczna – opis substancji disulfiram.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Anticol

tabletki, 30 tabletek

lek na receptę

w 32% aptek

od 42,00 zł

Disulfiram WZF

implant, 10 tabletek

lek na receptę

w 14% aptek

od 219,99 zł

Antalcol

tabletki, 50 tabletek

lek na receptę

w 0% aptek

)