Leki przeciwhistaminowe

Wśród leków przeciwhistaminowych wyróżniamy leki doustne, krople do oczu, aerozole do nosa oraz leki stosowane na skórę.

Doustne leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji

Leki przeciwhistaminowe pierwszej generacji są niewybiórczymi blokerami receptorów H1 (hamują dodatkowo receptory dopaminergiczne, alfa-adrenergiczne, serotoninowe, cholinergiczne, przenikają przez barierę krew-mózg). Charakteryzują się częstym występowaniem działań niepożądanych: senność, zawroty głowy, zaburzenia widzenia, przyrost masy ciała. Sedatywny potencjał tych leków wykorzystywany jest jednak w kontrolowaniu alergii, której objawy nasilają się pod wpływem stresu (atopowe zapalenia skóry), oraz są pomocne w łagodzeniu świądu. Nie mogą ich stosować osoby obsługujące urządzenia mechaniczne.

Do grupy tej zaliczamy:

Większość leków dostępna jest na receptę.

Doustne leki przeciwhistaminowe drugiej generacji

Grupa leków drugiej generacji charakteryzuje się większym bezpieczeństwem, skutecznością, oraz dodatkowym działaniem przeciwzapalnym. W trakcie terapii obserwuje się znacznie mniej działań niepożądanych, co związane jest z większą selektywnością wobec receptora H1 oraz mniejszą przenikalnością przez barierę krew-mózg. Ponadto, wydłużone działanie leków umożliwia przyjmowanie tabletki tylko raz dziennie.

Do leków drugiej generacji zaliczamy:

Doustne leki przeciwhistaminowe trzeciej generacji

Są to leki o jeszcze większej selektywności, a tym samym mniejszym potencjale sedatywnym. Wykazują najmniejszą częstość działań niepożądanych charakterystycznych dla leków przeciwhistaminowych pierwszej generacji. Praktycznie nie wywołują działania sedatywnego. Wykazują dodatkowo działanie przeciwzapalne oraz immunomodulujące.

Leki należące do trzeciej generacji to:

Leki przeciwhistaminowe stosowane do worka spojówkowego

Wraz z rozpoczęciem okresu pylenia roślin nasilają się objawy alergicznego zapalenia spojówek, czy atopowego zapalenia rogówki. Pacjenci skarżą się na łzawienie oczu, czemu towarzyszy zaczerwienienie oraz świąd.

W zwalczaniu tego typu dolegliwości efektywne są leki przeciwhistaminowe stosowane bezpośrednio do worka spojówkowego. Należą do nich:

Zazwyczaj do terapii włącza się także doustne leki przeciwhistaminowe.

Leki przeciwhistaminowe stosowane do nosa

Zastosowanie leku bezpośrednio do nosa skutkuje bardzo szybkim efektem terapeutycznym.

W Polsce dostępny jest preparat do nosa (Allergodil) zawierający w swoim składzie azelastynę. Sięganie po tego typu krople jest bezpieczne i nie wywołuje działania usypiającego. Stosowane dwa razy dziennie zapobiegają wystąpieniu objawów nieżytu nosa (wydzielina, świąd, kichanie). Objawem niepożądanym opisanym jako często występującym jest uczucie gorzkiego smaku w jamie ustnej.

Leki przeciwhistaminowe stosowane na skórę

Zadaniem leków przeciwhistaminowych stosowanych na skórę jest łagodzenie świądu, podrażnienia, zaczerwienienia, pokrzywki, obrzęku. Do grupy tej zaliczamy dwa związki:

Dostępne są bez recepty.

Zazwyczaj do terapii włącza się także doustne leki przeciwhistaminowe.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 2017-05-31 13:12:15

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie możesz go traktować jako konsultację farmaceutyczną. Przed zażyciem leku przeczytaj ulotkę, a w przypadku pytań skonsultuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

Alertec, zyrtec i Telfast różnice?
Czy alertec, Zyrtec i Telfast różnią się substancją czynną? Czy są jakieś wskazania, który lek powinienem brać, czy może po prostu trzeba spróbować i ...
odpowiada Andrzej Śniegurski

Diazolin
Dzień dobry, szukam leku Diazolin lub jego odpowiednika w Polsce. Czy ktoś może mi pomóc?
odpowiada Agnieszka Soroko

Probiotyki na alergię
Dzień dobry, czy to prawda że probiotyki pomagają zmniejszyć alergię na pyłki? Lub czy istnieje coś innego co można zastosować jeszcze przed pojawieni...
odpowiada Agnieszka Soroko

Alergia na pyłki
Witam, zaczeło teraz coś pylić i mam na to straszną alergię. Kupiłam zyrtec ale nadal po nim kicham. Czy jest coś mocniejszego lub lepiej działającego...
odpowiada Katarzyna Mądrzak

Na Twoje pytania w temacie leki przeciwhistaminowe odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

+ dodaj pytanie


Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.