Co szkodzi wątrobie?

Nasza wątroba musi znieść naprawdę wiele – alkohol, tłuste jedzenie, a przede wszystkim leki. Wbrew pozorom problem ten dotyczy nie tylko preparatów wydawanych na receptę, ale także leków bez recepty. Które leki są najbardziej szkodliwe dla wątroby oraz co możemy zrobić, aby wspomóc regenerację wątroby, jeśli już dojdzie do jej uszkodzenia?

Jak wątroba radzi sobie z lekami?

Kiedy przyjęty przez nas lek spełnił już swoją rolę, musi zostać wydalony z organizmu. Jednak zanim się to stanie, niezbędne jest jego rozłożenie na prostsze cząsteczki. Tym właśnie zajmuje się wątroba. Narząd ten można porównać do wielkiej fabryki, która rozkłada nie tylko leki, ale też wszystkie inne toksyczne substancje, np. alkohol.

W jaki sposób leki mogą uszkodzić wątrobę?

 • Przedawkowanie leku. Jeśli przyjmiemy zbyt dużą dawkę leku, wówczas wątroba nie jest w stanie rozłożyć wszystkiego, co zażyliśmy.
 • Alergia (nadwrażliwość) na lek. Niektóre leki mogą uszkodzić wątrobę, nawet jeśli będą przyjmowane w zalecanych dawkach. Reakcje tego typu są z reguły niemożliwe do przewidzenia i co gorsza, mogą ujawnić się nawet po kilkunastu tygodniach od zażycia leku.
 • Niekorzystny wpływ substancji czynnych. Niektóre substancje mogą powodować zastój żółci w wątrobie, a stosowane przez wiele lat - prowadzić do zmian nowotworowych.

Jak nie przedawkować leków?

Zwykle, gdy jesteśmy przeziębieni lub odczuwamy ból, sięgamy po tabletki przeciwbólowe dostępne bez recepty. To, że dany lek można kupić w aptece bez przepisu lekarza nie oznacza, że nie może on nam zaszkodzić. Wręcz przeciwnie - przedawkowanie leków w konsekwencji prowadzi nawet do śmierci. Dlatego zawsze należy czytać ulotki i pytać farmaceutów o odpowiednie stosowanie produktów.

Maksymalne dawki dobowe leków przeciwbólowych i przeciwgorączkowych u dorosłych

Jaki lek podać dziecku?

Zanim podamy lek bez recepty dziecku, należy uważnie przeczytać ulotkę, a najlepiej skonsultować dawkowanie z farmaceutą. Niektóre leki można otrzymać w aptece w wersji specjalnie przeznaczonej dla dzieci.

Należy jednak pamiętać, że niektórych produktów dzieci nie powinny przyjmować, jak np. preparatów przeciwbólowych i przeciwgorączkowych zawierających metamizol (np. Pyralgina), które mogą być stosowane tylko w przypadku gorączki zagrażającej życiu, o czym decyduje lekarz.

Na aptecznych półkach znajdziemy również leki bezwzględnie przeciwskazane u dzieci, np. zawierające kwas acetylosalicylowy (np. Polopiryna, Aspirin), który u osób poniżej 16 roku życia może spowodować uszkodzenie wątroby i mózgu, a w konsekwencji - śmierć dziecka.

Jakie leki mogą szkodzić wątrobie?

Preparaty na receptę stosowane nierozważnie również mogą zaszkodzić naszej wątrobie. Są to niektóre leki:

Należy pamiętać, że wymienione powyżej leki na receptę i bez recepty mogą, tak jak wszystkie leki, wywołać działania niepożądane (np. uszkodzenie wątroby). Nie stanie się tak jednak u wszystkich pacjentów. Zalecamy więc stosowanie leków z rozwagą, pod nadzorem lekarza lub farmaceuty, nie zaś ich unikanie w ogóle.

Jakie są objawy uszkodzenia wątroby?

Łagodne uszkodzenie wątroby zwykle przebiega bezobjawowo, natomiast w cięższych przypadkach mogą wystąpić:

Objawy, które mogą świadczyć o alergii na przyjęty lek to: gorączka, wysypka, zapalenie błoń śluzowych, powiększenie węzłów chłonnych.

Jak wyleczyć chorą wątrobę?

W celu postawienia dokładnej diagnozy konieczna jest konsultacja z lekarzem. Pamiętaj, że w czasie wizyty należy powiedzieć o wszystkich niepokojących objawach, które zauważyliśmy (nawet tych, które wydają się błahe), a także o lekach, które bierzemy obecnie lub braliśmy wcześniej – dotyczy to także leków bez recepty, suplementów diety oraz preparatów ziołowych.

Badania wątroby

 • badanie krwi (próby wątrobowe - powinny być wykonywane kontrolnie raz do roku lub częściej, gdy tak zaleci lekarz) - określanie stężenia enzymów wątrobowych AlAT, AspAT, ALP, GGTP,
 • badanie moczu - badanie stężenia bilirubiny oraz określanie koloru i gęstości moczu,
 • USG wątroby,
 • biopsja wątroby (alternatywą dla biopsji mogą być badania krwi FibroTest i FibroMax).

Preparaty na wątrobę bez recepty

W przypadku lżejszego uszkodzenia wątroby możemy wspomóc ją „od zewnątrz” preparatami aptecznymi:

Leki na wątrobę na receptę

W przypadku poważniejszego uszkodzenia wątroby, należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, który prawdopodobnie zmodyfikuje terapię. Może też zalecić stosowanie leku na receptę tymonacyk (np. Heparegen), który działa ochronnie na miąższ wątroby, a dodatkowo ma działanie żółciopędne i obniżające poziom tłuszczów we krwi.

Jak dbać o wątrobę?

 1. Odstawić alkohol podczas brania leków. Alkohol może wchodzić w reakcje z lekami, a także sam działa szkodliwie na wątrobę.
 2. Stosować lekkostrawną dietę. Najlepiej ograniczyć produkty smażone w głębokim tłuszczu oraz duże ilości cukru.
 3. Nie nadużywać leków. Często pacjenci przyjmują tę samą substancję czynną w postaci leków o różnych nazwach handlowych, co może doprowadzić do przedawkowania. Farmaceuta w aptece doradzi, jakich leków nie należy ze sobą łączyć.
 4. Nie kupować leków niewiadomego pochodzenia. Tylko preparaty dostępne w aptece objęte są fachową ochroną.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 15.01.2018 08:55:28

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy Mysimba może bardzo źle wpłynąć na wątrobę?
Czy Mysimba koze bardzo zle wplynać na wątrobę? Mam niewielke torbiele i troche boję się ją zażywać.
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy można zażywać Sylimarol po usunięciu woreczka żółciowego?
Nie Mam. Woreczka zolviowego. Czy moge zazywac Silimarol?
odpowiada Marianna Krajewska

Gdzie kupię lek Quantalan?
gdzie kupię quantalan
odpowiada Marta Janocha

Czy Pyralginę mogę przyjmować na migrenę trwającą 2 miesiące?
Witam. Mam silne przewlekłe migreny potrafiace trwać nawet 2 miesiace. Zostałam przebadana okulistycznie i neurologicznie. Wszystko jest w porządku. ...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Heparegen ma zamiennik dostępny bez recepty?
Zażywałam dlugo heparegen Teraz nie mam recepty czy mogę dostać jakis zamiennik bez recepty.
odpowiada Ewa Pilch

Na chorą wątrobę, który sylimarol jest skuteczniejszy, sylimarol gastro czy sylimarol 70, czy jeszcze inny sylimarol?
Na chorą wątrobę, który sylimarol jest skuteczniejszy, sylimarol gastro czy sylimarol 70, czy jeszcze inny sylimarol? Czy sylimarol gastro powinno s...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie co szkodzi wątrobie? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.