Stosowanie i działanie Ibuprom tabletki powlekane

ibuprofen

Lek bez recepty

Ibuprom to lek w postaci tabletek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym do stosowania doustnego, w których skład wchodzi ibuprofen. Preparat wskazany jest do krótkotrwałego leczenia bólu i gorączki.

Produkt o kategorii ATC M01AE: Stawy, kości, mięśnie, Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, Niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, Pochodne kwasu propionowego.

Produkt przypisany do tematów: Gorączka u dzieci i niemowląt, Migrena, Przeziębienie, Leki przeciwbólowe, Zdrowe mięśnie, stawy i kości, Domowa apteczka, Jak wyleczyć zapalenie pęcherza?, Leki szkodliwe dla zwierząt, Jak szybko wyleczyć grypę?, Reumatoidalne zapalenie stawów - RZS, Ból i niepłodność, czyli endometrioza, Czy trzustka może boleć?, Kiedy ból brzucha to atak woreczka żółciowego, Skuteczne sposoby na zapalenie zatok, Jak wyleczyć zapalenie oskrzeli?, Czy można łączyć leki z alkoholem?, Ból stopy, czyli ostroga piętowa, Metody leczenia kamicy nerkowej, Czy miesiączka musi boleć?, Ból i gorączka, Zatoki, Jak nie zarazić się różyczką?, Ból głowy i migrena, Ból zęba, Bóle menstruacyjne, Szczepienie przeciwko półpaścowi, Zapalenie ucha - jak leczyć i zapobiegać?, Produkty USP Zdrowie, Jakie leki przeciwbólowe stosować?, Ból przy karmieniu piersią, Przeziębienie przy karmieniu piersią, Środki na kaca, Apteczka i koszyk ratunkowy na wesele.

Jak działa Ibuprom?

Ibuprom zawiera substancję czynną ibuprofen, który należy do niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Hamuje on aktywność enzymu cyklooksygenazy (COX) w organizmie.
Występują 3 odmiany enzymu:

  • COX-1 (konstytucyjny) występuje w naszym organizmie zawsze i odpowiada za utrzymanie procesów fizjologicznych, takich jak właściwe wydzielanie kwasu żołądkowego, regulacja wydzielania śluzu (ochrona błony wyścielającej żołądek), filtracja kłębuszkowa i utrzymanie napięcia mięśnia macicy.
  • COX-2 jest indukowana przez procesy zapalne. Odpowiada za pojawienie się objawów stanu zapalnego takich jak ból, obrzęk czy gorączka.
  • COX-3 występuje w ośrodkowym układzie nerwowym. Leki działające na ten izoenzym działają ośrodkowo przeciwbólowo, a także wpływają na obniżenie temperatury (modulacja ośrodka termoregulacji), nie wpływają na COX obwodowe, z czego wynika brak działania przeciwzapalnego.

Ibuprom może być stosowany łagodzeniu i leczeniu stanów zapalnych i bólu, o słabym i średnim nasileniu takich jak"

  • bóle głowy (w tym bóle migrenowe),
  • bóle zębów, stawów i mięśni,
  • bóle miesiączkowe,
  • bóle po drobnych urazach i skręceniach,
  • gorączka różnego pochodzenia (m.in. w przebiegu grypy i przeziębienia),
  • leczenie reumatoidalnego zapalenia stawów,
  • leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów,
  • objawowe leczenie młodzieńczego reumatoidalnego zapalenia stawów.

Ibuprofen znajduje także zastosowanie w zwalczaniu gorączki (w tym gorączki poszczepiennej). Działanie przeciwzapalne Ibupromu jest opóźnione ale długotrwałe. Ma silniejsze działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe niż Paracetamol, podobnie jak on jest dopuszczony do stosowania u dzieci, gdy ten jest niewystarczający. Jednak nie zaleca się stosowania u dzieci o masie ciała poniżej 7 kg. Ponadto dzieciom podajemy leki w formie płynnej, ze względu na ryzyko zakrztuszenia tabletką.

Ibuprofen bywa stosowany w neonatologii. Podany u wcześniaków z niezamkniętym przewodem tętniczym Botalla, ułatwia obkurczenie  a następnie zrośnięcie światła przewodu.

Nie używaj Ibuprom, jeśli:

  • Jeśli jesteś uczulony na ibuprofen, aspirynę czy inny lek z grupy NLPZ,
  •  cierpisz na chorobę wrzodową i przewlekłą chorobę jelit,
  • występuje u Ciebie nadciśnienie tętnicze i(lub) zaburzenie czynności serca - ze względu na możliwość zatrzymania płynów i obrzęki związane z przyjmowaniem NLPZ,
  • przebyłeś niedawno zawał serca,
  • cierpisz na skazę krwotoczną,
  • przy istniejącej niewydolności nerek istnieje ryzyko dalszego pogorszenia czynności nerek.

Na co zwrócić uwagę przed użyciem Ibuprom?

Przyjmuj produkt leczniczy w najmniejszej dawce skutecznej przez najkrótszy okres konieczny do łagodzenia objawów, takie działanie zmniejsza ryzyko działań niepożądanych. Przed przyjęciem leku upewnij się, że nie dojdzie do interakcji z innymi terapeutykami.

Jak stosować Ibuprom?

Stosuj 1 do 2 tabletek co 4 do 6 godzin. Maksymalna dobowa dawka to 6 tabletek. Tabletki popijaj wodą, przyjmuj je w trakcie lub po posiłku. Nigdy na czczo, aby nie podrażniać żołądka.

Na co zwrócić uwagę podczas stosowania Ibuprom?

Należy zachować ostrożność stosując produkt leczniczy u pacjentów stosujących jednocześnie inne leki, które mogą zwiększać ryzyko wystąpienia zaburzeń żołądka i jelit ub krwawienia, takie jak kortykosteroidy,leki przeciwzakrzepowe (np.warfaryna, acenocumarol), leki antyagregacyjne (np.kwas acetylosalicylowy w dawkach 75-150mg).
Długotrwałe leczenie ibuprofenem często dotyczy osób starszych. Jako bliscy zwróćmy uwagę, czy nie występują samoistne krwawienia np. z nosa, bóle brzucha i częste wizyty w toalecie. Obserwacja chorego będzie szczególnie istotna w początkowej fazie leczenia.

Czy mogę łączyć Ibuprom z innymi lekami?

Ze względu na obecność ibuprofenu w leku istnieje ryzyko interakcji z poniższymi grupami leków

  • inne leki z grupy NLPZ (aspiryna, naproksen czy diklofenak) - łączne stosowanie nie wzmacnia siły ich działania, a jedynie zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych.
  • leki zmniejszające krzepliwość krwi (klopidogrel, warfaryna) - istnieje ryzyko wystąpienia krwawień.
  • inhibitory konwertazy angiotensyny i diuretyki (enarapryl, furosemid) - istnieje ryzyko osłabienia działania tychże leków i uszkodzenia nerek
  • glikozydy nasercowe (digoksyna), lit, metotreksat - zwiększa się stężenia tychże leków we we krwi, co skutkuje wzmocnieniem ich działania.
  • glikokortkosteroidy (prednizon, deksametazon) i leki przeciwdepresyjne z grupy selektywnych inhibitorów zwrotnego wychwytu serotoniny (paroksetyna, escitalopram)- istnieje ryzyko krwawień z przewodu pokarmowego.
  • zydowudyna - wydłuża się czas krwawienia.

Czy po zastosowaniu Ibuprom mogę prowadzić pojazdy?

Ibuprofen nie powinien upośledzać możliwości prowadzenia samochodu.

Czy mogę stosować Ibuprom będąc w ciąży?

Ibuprofen może niekorzystnie wpływać na płodność u kobiet i nie jest zalecany u kobiet, które planują zajście w ciążę. W przypadku kobiet, które mają trudności z zajściem w ciążę, lub które są poddawane badaniom w związku z niepłodnością, należy rozważyć zakończenie stosowania.
Ibuprofen w swoim mechanizmie działania powoduje hamowanie syntezy prostaglandyn (odpowiedzialnych za właściwy rozwój płodu i skurcze macicy) może mieć negatywny wpływ na ciążę i rozwój płodu.
Dane epidemiologiczne wykazały wpływ inhibitorów syntezy prostaglandyn na ryzyko poronienia i wady rozwojowe u płodu we wczesnym etapie ciąży. Wydaje się, że ryzyko wzrasta wraz ze wzrostem dawki i czasem trwania terapii. Dlatego nie zaleca się stosowania ich w I i II trymestrze ciąży

W trzecim trymestrze ciąży inhibitory syntezy prostaglandyn mogą wywoływać następujące zaburzenia płodu:

-zaburzenia układu krążenia i oddechowego (przedwczesne zamknięcie przewodu tętniczego Botalla i nadciśnienie płucne)

-zaburzenia czynności nerek, które mogą doprowadzić do niewydolności nerek z małowodziem.

Czy po zastosowaniu Ibuprom mogę karmić piersią?

Chociaż ibuprofen przechodzi do mleka w bardzo znikomych i nieszkodliwych ilościach to o ile lek ten nie został zaordynowany przez lekarza nie stosuj go w okresie karmienia piersią.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zastosowaniu Ibuprom?

Stosowanie Ibupromu może spowodować pojawienia się efektów ubocznych takich jak:

  • bóle brzucha, nudności, wymioty, zatwardzenie, biegunki,
  • problemy z oddawaniem moczu,
  • reakcje skórne (pokrzywka, swędzenie),
  • bóle głowy,
  • problemy z oddychaniem,
  • krwawienia z przewodu pokarmowego,
  • reakcja alergiczna (atak astmatyczny)

Większość działań niepożądanych związana jest z długotrwałym stosowaniem leku. Co więcej nawet wtedy objawy występują niezbyt często (≥ 1/1000do <1/100) lub rzadko (≥1/10000do <1/1000)

Skład Ibuprom

substancje czynne:

  • ibuprofen 200 mg

substancje pomocnicze:celuloza mikrokrystaliczna, skrobia żelowana, skrobia kukurydziana , guma Guar, talk, krospowidon, krzemionka koloidalna, utwardzany olej roślinny, hydroksypropyloceluloza, kaolin, sacharoza, żelatyna, glikol polietylenowy, cukier konfekcjonowany, guma akacjowa, dwutlenek tytanu, węglan wapnia, wosk Carnauba, barwniki Opalux White AS 700 i tusz Opacode Black S-1-17823

Jak przechowywać Ibuprom?

Lek przechowuj w temperaturze poniżej 25°C w oryginalnym opakowaniu.

Źródła

1. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych -Charakterystyki Produktów Leczniczych (http://leki.urpl.gov.pl/).

2. PubMed - Biblioteka Medycyny Narodowego Instytutu Zdrowia USA (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed). 

autor: Justyna Grzechocińska, mgr farm.
redaktor: Justyna Grzechocińska, mgr farm.
ostatnia zmiana: 24.07.2020 12:24:44

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje na temat produktu, ale nie możesz go traktować jako konsultację farmaceutyczną. Przed zażyciem leku przeczytaj ulotkę, a w przypadku pytań skonsultuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Opakowania Ibuprom

2 tabl. torebka

200 mg Us Pharmacia

dostępny w 1% aptek

gdzie kupić

10 tabletek

200 mg Us Pharmacia

dostępny w 98% aptek

gdzie kupić od 5,69 do 13,47 zł

50 tabletek

200 mg Us Pharmacia

dostępny w 95% aptek

gdzie kupić od 17,90 do 41,99 zł

96 tabletek

200 mg Us Pharmacia

dostępny w 76% aptek

gdzie kupić od 29,99 do 61,99 zł

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy można łączyć leki Ibuprom Max Sprint i Urofuraginum?
Witam czy mogę zażyć ibum max sprint i urofuragine razem Czy dojdzie do jakiejś interakcji między tymi lekami Dziękuję
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Apap, Furaginum, Ibuprom i Urosept wpływają na skuteczność Vines?
Czy stosowanie leków na zapalenie pęcherza lub leków przeciwbólowych zwiększa ryzyko zajścia w ciąże?
odpowiada Katarzyna Domagała

Jakie leki przeciwbólowe stosować na neuralgię?
Witam, czy na neuralgię nerwu trójdzielnego a może językowo-gardłową (wizytę u neurologa mam dopiero pod koniec przyszłego tygodnia) zastosować solpad...
odpowiada Ewa Pilch

Czy podczas stosowania leku Slinda można stosować Apap, ibuprofen, Gripex i Etopirynę?
Witam czy przy stosowaniu tab. SLINDA MOZNA BEZPIECZNIE zażywać ibuprofen, apap, gripex, etopiryne???
odpowiada Katarzyna Domagała

Co mam zrobić, jeśli odczuwam silne bóle podbrzusza, pieczenie pochwy podczas oddawania moczu i towarzyszy temu biała wydzielina?
Witam, przed majówką skończył mi się okres i od tego czasu czuje silne bóle podbrzusza oraz pieczenie pochwy i podczas oddawania moczu. Dodam, że prze...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy podczas stosowania leku Ramoclav mogę zażyć Ibuprom lub Panadol Femina?
Czy podczas brania remoclav można brać ibuprom lub panadol femina
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie ibuprom odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Wyślij pytanie

Ulotka

Jeśli chcesz mieć pewność, że nie pominąłeś ważnych szczegółów, przeczytaj ulotkę Ibuprom (szybki podgląd pliku PDF).

źródło: Producent

Obejrzyj oryginał ulotki Ibuprom.

Powiązane artykuły

Gorączka u dzieci i niemowląt
Ewa Leszczyńska, mgr farm. Gdy dziecko ma gorączkę, rodzice często wpadają w panikę i w pośpiechu szukają termometru. Jeśli wskaże on temperaturę powyżej 37 stopni Celsjusza, jeszcze szybciej wyszukują w domowej apteczce lek przeciwgorączkowy. Przestraszeni, nie zwracają uwagi na dokładne dawkowanie syropu. Najważniejsze, żeby lek został podany. Warto jednak wiedzieć, że takim podejściem można dziecku zaszkodzić, a nie pomóc.


Migrena
Agnieszka Soroko, mgr farm. Migrena jest przewlekłą chorobą neurologiczną i jedną z najczęstszych przyczyn bólów głowy. Schorzenia nie należy lekceważyć i warto zrobić wszystko, by je kontrolować tak, żeby ataki migreny pojawiały się jak najrzadziej. Na rynku dostępnych jest wiele leków bez recepty i na receptę, które mogą pomóc zarówno w zapobieganiu, jak i w przerywaniu migreny.


Przeziębienie
Maciej Klimczyk, mgr farm. Przeziębienie – chyba nie ma osoby, która nie przechodziłaby przez tę chorobę. Wbrew pozorom, na przeziębienie zapadamy nie tylko jesienią czy zimą – często zdarza się, że chorujemy kilka razy w ciągu roku (szczególnie dzieci – nawet do 5 infekcji rocznie!). Bardzo często przeziębienie mylone jest z grypą, czasem też z anginą czy zapaleniem płuc. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać objawy przeziębienia, jakie leki możemy zastosować oraz kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza.


Leki przeciwbólowe
Olga Sierpniowska, mgr farm. Męczy Cię czasem ból głowy, zęba albo brzucha? W aptece można kupić bez recepty wiele leków przeciwbólowych w postaci tabletek lub kapsułek doustnych, maści, żeli i plastrów czy zawiesin lub granulatów.


Zdrowe mięśnie, stawy i kości
Magdalena Miduch, mgr farm. Mięśnie, stawy oraz kości składają się na tak zwany aparat ruchu, a gdy są zdrowe i sprawne, pozwalają nam cieszyć się każdym aspektem życia, związanym z aktywnością fizyczną. Kiedy wszystko sprawnie funkcjonuje, praktycznie ich nie zauważamy, ale wystarczy drobny uraz typu skręcenie, tzw. zakwasy poprzedzone nadmiernym wysiłkiem, czy też długi okres rekonwalescencji po złamaniu, a odczuwamy znaczny dyskomfort i tracimy radość z normalnego funkcjonowania.


Domowa apteczka
Katarzyna Borkowska, mgr farm. Domowa apteczka powinna być dobrze zaopatrzona niezależnie od pory roku. Nigdy nie wiadomo, kiedy dopadnie nas przeziębienie, ból lub niestrawność. Może okazać się pomocna także w przypadku drobnych skaleczeń.


Jak wyleczyć zapalenie pęcherza?
Martyna Ciastek, mgr farm. Niemal połowa kobiet na świecie doświadczyła choć raz w życiu zapalenia pęcherza moczowego. Problem dotyczy jednak nie tylko kobiet. Ból, pieczenie lub nagła potrzeba wizyty w toalecie to niektóre z dokuczliwych objawów. Jak chronić swój układ moczowy przed i po przebytym zakażeniu?


Leki szkodliwe dla zwierząt
Maria Wiśniewska, lek. wet. Wiele leków ludzkich z powodzeniem znajduje zastosowanie w weterynarii, o czym pisaliśmy w artykule Leki dla zwierząt w aptekach. Istnieje jednak też druga strona medalu – niektóre preparaty mogą okazać się dla nich bardzo szkodliwe. Czy wiesz, że Twoje leki przeciwbólowe mogą zaszkodzić pupilowi?


Jak szybko wyleczyć grypę?
Katarzyna Borkowska, mgr farm. Czym różni się grypa od przeziębienia? Czy szczepić się na grypę? Jak się leczyć - czy antybiotyki zwalczą wirusa grypy? W naszym artykule znajdziesz odpowiedzi na te pytania.


Reumatoidalne zapalenie stawów - RZS
Katarzyna Borkowska, mgr farm. Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS) to najczęstsza choroba zapalna. Choruje na nią aż 1% populacji, w tym 3 razy więcej kobiet niż mężczyzn. O objawach choroby oraz metodach walki z nią rozmawiamy z lekarzem reumatologiem Dagsem Zwirbulisem.


Ból i niepłodność, czyli endometrioza
Katarzyna Borkowska, mgr farm. Na świecie na endometriozę cierpi ok. 180 milionów kobiet, głównie w wieku 25-30 lat. Choroba ta jest związana z nieprawidłową gospodarką hormonalną organizmu. Pogarsza jakość życia chorych przez przewlekłe dolegliwości bólowe. Jest także główną przyczyną bezpłodności. Czy można się ustrzec przed endometriozą oraz jak ją leczyć, dowiesz się z naszego artykułu.


Czy trzustka może boleć?
Martyna Ciastek, mgr farm. Trzustka zdecydowanie może boleć, ale jak to rozpoznać? Chorób trzustki nie należy lekceważyć, dlatego sprawdź, jakie objawy zwiastują poważne problemy i kiedy powinieneś udać się do lekarza z bólem trzustki.


Kiedy ból brzucha to atak woreczka żółciowego
Małgorzata Grabowska, mgr farm. Zaczyna się niestrawnością, a prowadzi do bólu brzucha, a później kolki żółciowej. Tak właśnie wyglądają objawy kamicy żółciowej, która zwykle ma łagodne początki, więc można ją zbyt szybko zlekceważyć. Jak zapobiegać problemom z pęcherzykiem żółciowym? Kiedy iść do lekarza z "kamieniami w woreczku"?


Skuteczne sposoby na zapalenie zatok
Natika Karolak, mgr farm. Zapalenie zatok to dokuczliwa i często bolesna przypadłość towarzysząca zwykle przeziębieniu. Możemy ją leczyć domowymi sposobami, ale co zrobić w przypadku, gdy te metody zawiodą?


Jak wyleczyć zapalenie oskrzeli?
Angelika Talar-Śpionek, mgr farm. Od kilku dni masz podwyższoną temperaturę, jesteś rozbity i męczy Cię kaszel – nie lekceważ takich objawów, to może być zapalenie oskrzeli! Zapalenie oskrzeli to jeden z najczęstszych powodów wizyt u lekarza w okresie jesienno-zimowym. Jak rozpoznać zapalenie oskrzeli i jak je leczyć? Kiedy należy udać się do lekarza z infekcją dróg oddechowych?


Czy można łączyć leki z alkoholem?
Olga Sierpniowska, mgr farm. Czy mogę pić alkohol podczas stosowania leków? - pewnie wielu z nas nieraz nad tym się zastanawiało. Niektórzy powiedzą "absolutnie nie", inni z kolei "ja piłem i nic mi się nie stało". Jak zatem jest naprawdę? Ten kontrowersyjny temat porusza nasza farmaceutka - mgr farm. Olga Sierpniowska.


Ból stopy, czyli ostroga piętowa
Angelika Talar-Śpionek, mgr farm. Ból podeszwowej części stopy i dyskomfort podczas chodzenia? To mogą być ostrogi piętowe - dolegliwość, z którą zmagała się przez kilka miesięcy Pani Marzena, moja sąsiadka i pacjentka apteki, w której pracuję. Zgodziła się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących rozpoznania i sposobów leczenia oraz o tym, jak udało jej się wrócić do pełnej sprawności.


Metody leczenia kamicy nerkowej
Andrzej Polski, dr n. farm. Kamica nerkowa objawia się pojawieniem w nerkach albo innej części układu moczowego złogów, zwanych kamieniami. Najczęstszym ich objawem jest atak kolki nerkowej. Jakie preparaty stosować na kamicę nerkową? Jak wygląda usuwanie kamieni z nerek?


Czy miesiączka musi boleć?
Olga Sierpniowska, mgr farm. Kobiety są zgodne - bolesne miesiączki to zmora, która nie pozwala normalnie pracować, uczyć się i cieszyć życiem. Problem trudnych menstruacji może dotyczyć nawet co drugiej z nich i jest szczególnie nasilony wśród młodych kobiet. Jak sobie z nim radzić?


Ból i gorączka
Angelika Talar-Śpionek, mgr farm. Gorączka, stan podgorączkowy oraz bóle mogą towarzyszyć przeziębieniu, grypie oraz innym chorobom. W aptece bez recepty kupić można leki przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe, m.in. w postaci tabletek, kapsułek, czy czopków, które pozwolą zwalczyć te dokuczliwe objawy.


Zatoki
Agnieszka Soroko, mgr farm. Zapalenie zatok jest dokuczliwą przypadłością towarzyszącą zwykle przeziębieniu, alergii lub innym chorobom.


Jak nie zarazić się różyczką?
Angelika Talar-Śpionek, mgr farm. Myślisz, że to zwykłe przeziębienie, gdy niespodziewanie dostrzegasz drobną wysypkę na karku, za uszami i na szyi. To mogą być objawy różyczki. Jak ją leczyć i czy warto zaszczepić się przeciwko różyczce przed zajściem w ciążę?


Ból głowy i migrena
Klaudia Błaszczyk, mgr farm. Bóle głowy miewa prawie każdy - częściej lub rzadziej, mocniejsze lub słabsze, pulsujące, tępe, migrenowe. Mogą nas dopaść w najmniej spodziewanym momencie. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić oraz które preparaty dostępne w aptece bez recepty można zażyć.


Ból zęba
Klaudia Błaszczyk, mgr farm. Ból zębów może zdarzyć się u każdej osoby. Często jest wyjątkowo nieprzyjemny, przeszywający. Warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić.


Bóle menstruacyjne
Klaudia Błaszczyk, mgr farm. Przeciętnie kobieta miesiączkuje 450 razy w ciągu swojego życia. Okres trwa kilka dni, a więc czas ten w sumie to kilka lat życia. Nierzadko szczególnie początkowe dni są trudne - ból, skurcze, dyskomfort w brzuchu. Preparaty z apteki mogą pomóc w przetrwaniu tego okresu.


Szczepienie przeciwko półpaścowi
Klaudia Błaszczyk, mgr farm. Półpasiec jest wirusową chorobą zakaźną, która może wystąpić u osób, które były chore na ospę wietrzną - wywołany jest bowiem przez tego samego wirusa. Czym półpasiec się objawia? Jak go rozpoznać i leczyć? Czy warto zastosować szczepionkę przeciwko półpaścowi?


Zapalenie ucha - jak leczyć i zapobiegać?
Klaudia Błaszczyk, mgr farm. Silny, pulsujący ból ucha, szumy w uszach czy nagłe pogorszenie słuchu? To mogą być objawy zapalenia ucha. Kiedy zastosować preparat na ból ucha dostępny w aptece bez recepty, a kiedy z zapaleniem ucha udać się do lekarza?


Produkty USP Zdrowie
Jakub Piwko USP Zdrowie to firma założona w latach 90-tych. Po pewnym czasie stała się liderem kategorii produktów OTC (bez recepty), korzystając z siły takich marek jak np. Apap, które wtedy nie miały innej istotnej konkurencji. Po śmierci założyciela firma przeżywała trudności i straciła wiodącą pozycję na rzecz Aflofarm i Polpharmy.


Jakie leki przeciwbólowe stosować?
Olga Sierpniowska, mgr farm. Ból to doświadczenie, którego każdy z nas pragnie uniknąć. Chociaż pełni on ważną funkcję ostrzegawczą, jeśli jest nasilony lub przewlekły - staje się doznaniem wyłącznie negatywnym. Ból zabiera radość życia, ogranicza, a czasami nawet uniemożliwia codzienną aktywność. Jak walczyć z bólem?


Ból przy karmieniu piersią
Katarzyna Domagała, mgr farm. Większość substancji przeciwbólowych przenika do mleka mamy i może wywierać negatywny wpływ na niemowlę. Od tej reguły istnieją jednak wyjątki, które są bezpieczne podczas karmienia piersią. Należy je jednak stosować krótkotrwale i w najniższej skutecznej dawce.


Przeziębienie przy karmieniu piersią
Katarzyna Domagała, mgr farm. Podczas walki z przeziębieniem nie musisz rezygnować z karmienia piersią. W czasie infekcji układ odpornościowy mamy wytwarza dodatkowe przeciwciała, których zadaniem jest zwalczenie choroby. Wraz z mlekiem są one przekazywane maluszkowi, co zmniejsza ryzyko jego zachorowania.


Środki na kaca
Aleksandra Żywiec-Pelczar, mgr farm. Kac, inaczej zatrucie alkoholowe, to zespół nieprzyjemnych objawów spowodowanych nadmiernym spożyciem alkoholu, które obejmują m.in. ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, ból brzucha, silne pragnienie, światłowstręt czy nadwrażliwość na hałas.


Apteczka i koszyk ratunkowy na wesele
Małgorzata Bekier Podczas ważnych dla nas uroczystości chcemy mieć jak najmniej zmartwień. Jednak w czasie ślubu i wesela mogą przydarzyć się nam lub naszym gościom różne dolegliwości, w których pomocne mogą okazać się produkty z apteki i nie tylko. Jak powinna wyglądać apteczka na wesele oraz koszyk dla gości?