73 produkty zawierające Naproksen, w tym 48 na receptę.
54 produkty można aktualnie znaleźć w aptekach.
Naproksen jest substancją należącą do niesteroidowych leków przeciwzapalnych i działa poprzez hamowanie aktywności cyklooksygenaz (w większym stopniu COX-1 niż COX-2). Lek wywiera silne działanie przeciwzapalne, przeciwgorączkowe oraz przeciwbólowe. Wykorzystywany jest w terapii chorób reumatycznych, a także bólu i gorączki różnego pochodzenia.
Preparaty z naproksenem są dostępne w aptece bez recepty. Występują głównie w postaci żelu (np. Naproxen Emo, Naproxen Hasco) oraz tabletek (np. Aleve, Naxii). Na rynku dostępne są również produkty z naproksenem dostępne jedynie z przepisu lekarza, np. Nalgesin Forte, Apo-Napro, Anapran.
Jakie właściwości posiada naproksen?
W jakich wskazaniach stosowany jest naproksen?
Od którego roku życia można stosować preparaty z naproksenem?
Jakie są przeciwwskazania do stosowania naproksenu?
Jakie są skutki uboczne stosowania naproksenu?
Jak szybko i jak długo działa naproksen?
Czy naproksen można stosować w ciąży?
Czy naproksen można stosować podczas karmienia piersią (podczas laktacji)?
Naproksen w leczeniu COVID-19? - Aktualizacja listopad 2021
Naproksen posiada właściwości przeciwzapalne,
działa przeciwgorączkowo,
ponadto zmniejsza dolegliwości bólowe.
Naproksen wykorzystywany jest w terapii chorób reumatycznych, takich jak reumatoidalne zapalenie stawów, młodzieńcze idiopatyczne zapalenie stawów i zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa. Ponadto stosowany jest w ostrych napadach dny moczanowej oraz w bólach o niewielkim lub umiarkowanym nasileniu, w tym bólach mięśniowych, kostnych i miesiączkowych. Lek podawany jest również w celu obniżenia gorączki.
Naproksen może być podawany dzieciom już od 2 roku życia. Przed rozpoczęciem terapii młodszego pacjenta należy odpowiednio dostosować dawkę leku do jego wieku. Należy pamiętać, że wiek, od którego można podawać konkretne preparaty z naproksenem często różni się w zależności od danego produktu. W związku z tym przed podaniem leku należy dokładnie zapoznać się z ulotką dołączoną do opakowania.
Jeżeli pojawią się wątpliwości odnośnie stosowania danego preparatu, najlepiej skontaktować się z lekarzem lub farmaceutą.
Naproksen nie może być stosowany przez osoby z nadwrażliwością na lek, a także na salicylany (np. aspirynę) oraz inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Leku nie powinni przyjmować pacjenci z czynną lub nawracającą chorobą wrzodową oraz krwawieniem z przewodu pokarmowego. Ponadto substancja jest przeciwwskazana w ciężkiej niewydolności serca, niewydolność wątroby i nerek.
Podczas stosowania naproksenu mogą pojawić się działania niepożądane, takie jak wrzody trawienne, krwawienie z przewodu pokarmowego, perforacja żołądka, nudności, wymioty, biegunki, wzdęcia, zaparcia, niestrawność, ból brzucha, a także oddawanie smołowatych stolców. Ponadto mogą wystąpić reakcje nadwrażliwości, takie jak astma, skurcz oskrzeli i duszność, wysypki skórne, świąd, pokrzywka. U pacjentów stosujących naproksen opisywano również obrzęki, nadciśnienie tętnicze oraz niewydolność serca.
Należy pamiętać, że działania niepożądane mogą, ale nie muszą pojawić się u wszystkich pacjentów.
Szybkość oraz długość działania leku zależą od postaci, w której dana substancja występuje. Lek dobrze wchłania się z układu pokarmowego, dlatego w przypadku tradycyjnych tabletek (o niemodyfikowanym uwalnianiu) jego działanie rozpoczyna się po około 20 - 60 minutach od przyjęcia preparatu i trwa około 12 – 17 godzin.
Przyjmowanie naproksenu (a także innych niesteroidowych leków przeciwzapalnych) łącznie z alkoholem zwiększa ryzyko wystąpienia działań niepożądanych ze strony układu pokarmowego, takich jak wrzody żołądka i dwunastnicy, perforacja błon śluzowych oraz krwawienie z układu pokarmowego. W związku z tym spożywanie alkoholu podczas terapii naproksenem jest przeciwwskazane.
W pierwszym i drugim trymestrze ciąży nie należy podawać naproksenu, chyba że jest to bezwzględnie konieczne. Stosowanie leku w tym okresie może prowadzić do małowodzia spowodowanego zaburzeniami czynności nerek płodu, a także zwężenia przewodu tętniczego płodu. Jeśli naproksen stosuje kobieta starającą się zajść w ciążę lub podczas pierwszego i drugiego trymestru ciąży, należy zastosować dawkę jak najmniejszą, a czas trwania leczenia powinien być jak najkrótszy.
Naproksen jest przeciwwskazany w trzecim trymestrze ciąży. Wiąże się to z działaniem toksycznym na serce i płuca płodu, a także zaburzeniem czynności jego nerek. Ponadto przyjmowanie leku w tym okresie może wydłużyć czas krwawienia oraz hamować kurczliwość macicy podczas porodu.
Naproksen przenika do mleka matki. W związku z tym lek jest przeciwwskazany w okresie karmienia piersią.
Opublikowane na łamach szwajcarskiego czasopisma "Molecules" wyniki badania francuskich biologów, wirusologów i chemików wykazały, iż naproksen może obniżać ilość wirusów w płucach nawet o 82%. Badacze wykorzystali model ludzkiego nabłonka dróg oddechowych nosa i oskrzeli. Zaobserwowano, iż naproksen łączy się z białkami N wirusów (w tym również wirusa SARS-CoV-2), blokując je i utrudniając połączenie z łańcuchem RNA. W efekcie replikacja wirusów hamowana była nawet w 80%, a nabłonek oskrzeli nie został uszkodzony. Naukowcy nie obserwowali takiego działania w przypadku pozostałych niesteroidowych leków przeciwzapalnych.
Badania te nie są wystarczającym dowodem na pozytywny wpływ naproksenu w leczeniu zakażenia wirusem SARS-CoV-2. Niemniej jednak lek ten może być stosowany w leczeniu objawów COVID-19, jak m.in. ból mięśni i stawów oraz gorączka.
„Kompendium Farmakologii” pod redakcją naukową Waldemara Jańca
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.
od 3,59 zł
od 15,99 zł
od 6,49 zł
od 9,49 zł
od 13,80 zł
od 13,90 zł
od 8,79 zł
od 12,95 zł
od 9,49 zł
od 16,99 zł
od 6,19 zł
od 19,98 zł
od 9,38 zł
od 8,55 zł
od 4,95 zł
od 9,99 zł
od 20,72 zł
od 10,64 zł
od 19,07 zł
od 21,51 zł
od 19,54 zł
od 9,84 zł
od 14,59 zł
od 41,25 zł
od 37,82 zł
od 7,69 zł
od 42,46 zł
od 16,90 zł
od 10,59 zł
od 10,59 zł
od 54,95 zł
od 19,53 zł
od 9,99 zł
od 8,50 zł
od 22,11 zł
od 8,99 zł
od 17,29 zł
od 4,95 zł
od 29,22 zł
od 18,27 zł
od 14,95 zł
od 15,05 zł
od 8,59 zł
od 20,00 zł
od 16,34 zł
od 11,76 zł
od 23,61 zł
od 5,00 zł