Jak prawidłowo stosować antykoncepcję?

Wygoda jest jednym z głównych czynników determinujących wybór środka antykoncepcyjnego. Najważniejszą zasadą skuteczności każdego z nich jest jego prawidłowe używanie. Wyjaśniamy, jak we właściwy sposób stosować środki antykoncepcyjne - tabletki, plastry, krążki, wkładki i prezerwatywy.

Jak prawidłowo przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Niestosowanie się do powyższych zaleceń sprawia, że działanie antykoncepcji doustnej jest osłabione, co może skutkować nieplanowaną ciążą.

Co zrobić, jeśli po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej wystąpią wymioty lub biegunka?

Skuteczność środków antykoncepcyjnych ogranicza choroba przebiegająca z wymiotami oraz biegunką, a także nadmierne spożycie alkoholu, prowadzące do wymiotów. Może to sprawić, że składniki pigułki nie zostaną wchłonięte, więc nie będą w stanie przeciwdziałać ciąży. W tych sytuacjach powinno się stosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywę) przez tydzień. Jeśli wymioty wystąpiły w czasie krótszym niż 3-4 godziny od zażycia tabletki, niezwłocznie przyjmij kolejną pigułkę. Dodatkowe zabezpieczenie nie jest w takiej sytuacji potrzebne.

Jak przykleić plaster antykoncepcyjny?

Czy działanie krążka dopochwowego zależy od jego położenia w pochwie?

W jaki sposób uchronić wkładkę wewnątrzmaciczną przed wypadnięciem?

Co decyduje o skuteczności prezerwatyw?

Skuteczność działania prezerwatyw (np. Durex Classic, Durex Performa) determinuje przede wszystkim właściwe przechowywanie. Zmiany temperatury mają negatywny wpływ na ich trwałość, a noszenie w kieszeni czy portfelu może powodować uszkodzenie mechaniczne. Prezerwatywy przechowujemy więc w zamkniętych, firmowych opakowaniach. Rozpakowujemy je i zakładamy bezpośrednio przed użyciem.

Czy żele intymne mogą uszkodzić prezerwatywę?

Dostępne w aptekach bez recepty żele intymne, np. Feminum, Intimel, K-Y Jelly, można stosować łącznie z prezerwatywami pod warunkiem, że są wykonane na bazie wody. Środki poślizgowe na bazie oleju (oliwka, wazelina, balsamy do ciała, kremy estrogenowe czy leki stosowane dopochwowo) niszczą ścianki prezerwatywy, obniżając ich skuteczność. Można je stosować jedynie w przypadku używania prezerwatyw nielateksowych, wykonanych z poliuretanu (np. Skyn Large, Skyn Ekstra Nawilżane).

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 30.05.2019 23:01:09

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

O czym może świadczyć dyskomfort odczuwany u partnera podczas stosunku, jeśli mam założoną wkładkę Kyleena?
Mam założoną wkładkė od trzech miesięcy, mąż narzeka na dyskomfort podczas stosunku.Z powodu koronawirusa nie byłam na wizycie kontrolnej. O czym mogą...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy stosując Adaring można pić alkohol?
Witam. Czy stosujac Adaring dopochwowany jako antykoncepcja można normalnie pić alkohol? Nie mam żadnych problemów zdrowotnych. Pozdrawiam.
odpowiada Marta Janocha

Czy mogę zrobić przerwę na krwawienie z odstawienia po dwóch tygodniach stosowania plastrów Evra?
Witam Czy mogę zrobić przerwę na okres po 2 tygodniach stosowania plastrów evra? Czy to wpłynie jakoś na moją antykoncepcje?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Vitapil obniża skuteczność pigułek Vibin Mini?
Czy tabletki vibin mini nadal będą miały swoją skuteczność gdy zażywam dodatkowo tabletki vitapil na włosy
odpowiada Katarzyna Domagała

Jakich skutków ubocznych mogę się spodziewać po odstawieniu Leverette?
Jakie są najczęstsze skutki odstawienia Leverette ? Czego mogę się spodziewać, jeśli chce odstawić tabletki po pół roku ich stosowania?
odpowiada Katarzyna Domagała

Ile czasu działa Levosert?
Witam, proszę o informację czy spirala Levosert dziala przez okres 3 czy 5 lat od zalozenia?? Bo niektorzy specjalisci twierdzą, ze 3 inni ze 5. Rozbi...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie jak prawidłowo stosować antykoncepcję? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.