Jak prawidłowo stosować antykoncepcję?

Wygoda jest jednym z głównych czynników determinujących wybór środka antykoncepcyjnego. Najważniejszą zasadą skuteczności każdego z nich jest jego prawidłowe używanie. Wyjaśniamy, jak we właściwy sposób stosować środki antykoncepcyjne - tabletki, plastry, krążki, wkładki i prezerwatywy.

Jak prawidłowo przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Niestosowanie się do powyższych zaleceń sprawia, że działanie antykoncepcji doustnej jest osłabione, co może skutkować nieplanowaną ciążą.

Co zrobić, jeśli po przyjęciu tabletki antykoncepcyjnej wystąpią wymioty lub biegunka?

Skuteczność środków antykoncepcyjnych ogranicza choroba przebiegająca z wymiotami oraz biegunką, a także nadmierne spożycie alkoholu, prowadzące do wymiotów. Może to sprawić, że składniki pigułki nie zostaną wchłonięte, więc nie będą w stanie przeciwdziałać ciąży. W tych sytuacjach powinno się stosować dodatkowe zabezpieczenie (prezerwatywę) przez tydzień. Jeśli wymioty wystąpiły w czasie krótszym niż 3-4 godziny od zażycia tabletki, niezwłocznie przyjmij kolejną pigułkę. Dodatkowe zabezpieczenie nie jest w takiej sytuacji potrzebne.

Jak przykleić plaster antykoncepcyjny?

Czy działanie krążka dopochwowego zależy od jego położenia w pochwie?

W jaki sposób uchronić wkładkę wewnątrzmaciczną przed wypadnięciem?

Co decyduje o skuteczności prezerwatyw?

Skuteczność działania prezerwatyw (np. Durex Classic, Durex Performa) determinuje przede wszystkim właściwe przechowywanie. Zmiany temperatury mają negatywny wpływ na ich trwałość, a noszenie w kieszeni czy portfelu może powodować uszkodzenie mechaniczne. Prezerwatywy przechowujemy więc w zamkniętych, firmowych opakowaniach. Rozpakowujemy je i zakładamy bezpośrednio przed użyciem.

Czy żele intymne mogą uszkodzić prezerwatywę?

Dostępne w aptekach bez recepty żele intymne, np. Feminum, Intimel, K-Y Jelly, można stosować łącznie z prezerwatywami pod warunkiem, że są wykonane na bazie wody. Środki poślizgowe na bazie oleju (oliwka, wazelina, balsamy do ciała, kremy estrogenowe czy leki stosowane dopochwowo) niszczą ścianki prezerwatywy, obniżając ich skuteczność. Można je stosować jedynie w przypadku używania prezerwatyw nielateksowych, wykonanych z poliuretanu (np. Skyn Large, Skyn Ekstra Nawilżane).

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 30.05.2019 23:01:09

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy Novynette może wywołać trądzik?
Czy po novynette jest to normalne że dostałam "trądziku" mam 26 lat i nigdy nie miałam problemów z pryszczami :(
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy mogę przerwać terapię lekiem Orgametril, aby sięgnąć po tabletki antykoncepcyjne?
witam serdecznie z powodu słabego samopoczucia i obfitego krwawienia miałam.brac lek orgametril przez 3 cykle od 10 dnia do 25 po 1 tabletce Wzięłam...
odpowiada Katarzyna Domagała

Kiedy rozpocząć drugie opakowanie leku Novynette?
Czy jeśli zazyje całe opakowanie i w przerwie między drugim miesiączka będzie szybciej niż 7go dnia to mam zazyc 1go dnia miesiączki czy tego 7go dnia...
odpowiada Katarzyna Domagała

Co zrobić, jeśli przyjęłam pigułkę Belara 18 godzin wcześniej?
Witam wzięłam tabletkę balera coś w tym stylu 18h wcześniej co teraz mam zrobić? Pomyliłam się
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy możliwe są plamienia przy 3-4 zielonej pigułce leku Vines?
Witam. Biorę tabletki vines już rok od dwóch trzech miesięcy plamienia dostaje na 3 lub 4 tabletce zielonej trwa on do rospoczecia nowego opakowania ...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy bóle głowy, plamienia i luźne stolce pojawiające się przez pierwszy miesiąc przyjmowania tabletek Vines są powodem do ich odstawienia?
Od miesiąca biorę tabletki Vines. Cały miesiąc miałam plamienia, ból brzucha, czasami ból głowy, luźniejszy stolec. Dzisiaj zaczęłam kolejne opakowani...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie jak prawidłowo stosować antykoncepcję? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.