Jak pić, żeby nie mieć kaca?

Umiarkowane spożycie alkoholu, w szczególności trunków szlachetnych, regionalnych lub własnej produkcji jest dla wielu Polaków elementem szeroko rozumianego lifestylu. Niektórym napojom procentowym przypisuje się nawet pewne właściwości prozdrowotne. Z pewnością nie można tego powiedzieć o alkoholu przyjętym w nadmiarze, który działa na organizm jak trucizna, powodując bardzo nieprzyjemne dolegliwości następnego dnia po spożyciu, czyli tzw. kaca. Jak sobie z nim poradzić lub jemu zapobiec? Czy możemy mieszać alkohole? Czym popijać alkohol, aby nie mieć kaca?

Nie masz czasu czytać? Obejrzyj film o najlepszych sposobach na kaca!

Czym jest kac?

Ból głowy, zaburzenia gastryczne, silne pragnienie i ogólne rozbicie to najczęstsze objawy kaca, zwanego również "syndromem dnia następnego". Powiązane są one z poziomem alkoholu we krwi, a ten z kolei zależy od takich czynników, jak: szybkość picia, masa ciała, zawartość wody w organizmie czy szybkość procesów metabolicznych i szybkość opróżniania żołądka.

Najbardziej "podejrzany" o wywoływanie kaca jest produkt przeróbki etanolu w wątrobie, jaki powstaje w pierwszym etapie tego procesu - aldehyd octowy. Jest on aż od 10 do 30 razy bardziej toksyczny dla człowieka niż sam etanol. Jeżeli pijemy z umiarem - aldehyd stopniowo przekształca się do kwasu octowego. Jednak nasza wątroba ma ograniczone "moce przerobowe", a tempo eliminacji alkoholu jest stałe. Jeśli zatem dostarczony alkohol przekracza limit - enzymy rozkładające go wyczerpują się, a trujący aldehyd nagromadza się, powodując między innymi nudności i wymioty.

Jak uniknąć kaca?

Alkohol wchłania się bardzo szybko z przewodu pokarmowego, co nie jest korzystne, jeżeli chcemy pozostać w dobrej kondycji. Im szybciej bowiem alkohol osiągnie wysokie stężenie we krwi, tym prędzej dojdzie do upojenia alkoholowego, wyczerpania możliwości odtruwania organizmu, a nawet zatrucia. Wchłanianie jest szybsze z jelita cienkiego niż z żołądka, dlatego dłuższe pozostawianie w żołądku alkoholu spowalnia jego przedostawanie się do krwiobiegu. Ten proces zostaje bardzo istotnie opóźniony przez obecność pokarmu. Odpowiednio obfity posiłek, a w szczególności zawarty w nim tłuszcz spowoduje, że wchłanianie alkoholu do krwi będzie wolniejsze. Przed imprezą należy zatem zjeść solidny posiłek.

Czy można mieszać alkohole?

Z pewnością wielu z nas słyszało, że mieszanie alkoholi to "murowany kac" następnego dnia. Z chemicznego punktu widzenia nie ma to żadnego znaczenia, ponieważ to, czy będziemy cierpieć z powodu kaca zależy jedynie od ilości etanolu w poszczególnych trunkach. Jednak sięgając po różne gatunki napojów wyskokowych łatwiej jest stracić kontrolę i zwyczajnie wypić za dużo. Sam gatunek alkoholu ma znaczenie o tyle, że niektóre napitki (z wyjątkiem dobrze przedestylowanej czystej wódki) zawierają produkty uboczne procesu fermentacji, które mogą mieć własne szkodliwe działanie. Przodują w tym alkohole kolorowe (wino, koniak czy rum) - tymi trunkami lepiej delektować się w niewielkich ilościach.

Czym popijać alkohol?

W trakcie konsumpcji alkoholu należy unikać napojów gazowanych. Zawierają one dwutlenek węgla, który pobudza opróżnianie żołądka, co jak już wyjaśniono przyspiesza wchłanianie się etanolu do krwi. W trakcie imprezy nie zaleca się także picia kawy i napojów energetycznych. Pozornie powodują one "wytrzeźwienie", jednak stwierdzono, że czas reakcji i koordynacja ruchowa są nadal tak samo upośledzone. Natomiast zawarta w nich kofeina - podobnie jak etanol - wywołuje przyspieszenie częstości skurczów serca i przyspiesza utratę płynów, co może doprowadzić do zaburzeń kardiologicznych. Natomiast ze względu na groźbę odwodnienia - o czym poniżej - bardzo ważne podczas konsumpcji alkoholu jest picie płynów bez procentów – wody mineralnej lub soków. Co najmniej pół szklanki na każdą porcję alkoholu, a najlepiej także około litra już po zakończeniu imprezy.

Jak zwalczyć kaca?

Obok trującego aldehydu octowego za jedną z głównych przyczyn złego samopoczucia "na kacu" uważa się odwodnienie. Alkohol zaburza wydzielanie wazopresyny, hormonu odpowiedzialnego za zatrzymywanie płynów przez nerki i wywiera wyraźne działanie moczopędne. Dlatego jednym z pierwszych sygnałów, że konsumpcja alkoholu jest zbyt intensywna jest częste odwiedzanie toalety oraz suchość w ustach. Stąd charakterystyczne dla kaca "suszenie", które Francuzi obrazowo określają jako gueule de bois - czyli "drewniana gęba". Wprawdzie "pijemy", ale woda zawarta w napoju alkoholowym nie jest w stanie uzupełnić niedoboru płynów. Dochodzi do ich odciągania z najlepiej uwodnionych organów, a do takich zalicza się mózg. Można powiedzieć, że na skutek działania alkoholu obkurcza się on, a płyn mózgowo-rdzeniowy zagęszcza, co najczęściej kończy się charakterystycznym dla "syndromu dnia następnego" tępym bólem o dużym nasileniu.

Sięgnij po produkt dedykowany na kaca zanim spożyjesz alkohol

W aptekach dostaniemy szereg produktów, które mogą być pomocne w walce z kacem. Uważa się, że to Rosjanie opracowali blisko ćwierć wieku temu pierwszą "odtrutkę", zwalczającą objawy kaca. Zawierała ona kwas askorbinowy (witaminę C), kwas bursztynowy i fumarowy (ważne ogniwa przemian energetycznych i metabolicznych w organizmie), glukozę oraz glutaminian sodu. Wydaje się, że był to dobrze przemyślany skład, ponieważ podobne kompozycje zawierają dostępne także obecnie preparaty złożone - na przykład produkty z serii 2KC (np. 2KC tabletki) czy np. preparat Kac Control Apteo, które dodatkowo wzbogaca wyciąg z opuncji figowej. Produkty te można na ogół stosować zarówno tuż przed, w trakcie, jak i po zakończeniu konsumpcji alkoholu.

Zmniejsz ból głowy na kacu

Sama nazwa "kac" pochodzi od niemieckiego Katzenjammer, czyli "koci jęk", co z pewnością odnosi się do cierpień, jakich dostarcza boląca na kacu głowa. Dolegliwości te można nieco uśmierzyć przyjmując preparat przeciwbólowy. Należy jednak pamiętać, że alkohol zwiększa działanie drażniące leków - szczególnie salicylanów - na błonę śluzową przewodu pokarmowego. Dlatego jeśli zdecydujemy się na środki przeciwbólowe zawierające tradycyjną "aspirynę" to należy zażyć je po posiłku, najlepiej w formie rozpuszczalnej (np. Alka-Seltzer) lub wybrać szybko działający preparat z ibuprofenem (np. Ibuprom RR).

Na ból głowy po alkoholu nie wolno stosować produktów zawierających w składzie paracetamol (takich jak np. Apap lub Panadol). Substancja ta przekształca się do metabolitów działających szkodliwie na wątrobę - w towarzystwie alkoholu etylowego zjawisko to nasila się, co grozi ciężkim uszkodzeniem tego narządu.

Uzupełnij glukozę i elektrolity

Wraz wodą uciekają z organizmu elektrolity – w szczególności sód i potas, ale również magnez - co wywołuje objawy zmęczenia i osłabienia. Niedobór elektrolitów dobrze uzupełnią preparaty specjalistyczne dostępne w aptece, takie jak np. 2KC Restart, Orsalit czy Litorsal. Preparaty te zawierają także glukozę, co jest bardzo ważne. Alkohol bowiem obniża jej poziom we krwi (wywołuje hipoglikemię), a jest ona niezbędna do odżywienia mózgu. Składniki nawadniające, glukozę i witaminy posiada także np. preparat ReduKAC w postaci płynu doustnego (w formie "shota"), który zawiera ponadto ekstrakt z zielonej herbaty oraz działającą dobroczynnie na wątrobę cholinę. Niedobór magnezu można uzupełnić preparatem takim, jak na przykład Zdrovit Magnez z witaminą B6.

Jeżeli chodzi o witaminy, to szczególną rolę w występowaniu niedyspozycji po alkoholu przypisuje się niedoborom witaminy B12 (cyjanokobalaminy). Jej bogatym źródłem są produkty pochodzenia zwierzęcego, a w aptece dostaniemy zawierające ją suplementy diety (np. Molekin B12, Vegevit).

W przypadku silnych nudności i wymiotów mimo wszystko trzeba pić, choćby małymi łyczkami - można przy tym sięgnąć po herbaty ziołowe np. Gastrosan (jest to mieszanka zawierająca koszyczek rumianku, korzeń prawoślazu i liść mięty). Herbatkę taką można dosłodzić miodem, będącym naturalnym źródłem cukrów prostych.

Wspomóż obronę przeciw wolnym rodnikom

Stwierdzono także, że w trakcie metabolizmu etanolu uwalnia się duża ilość wolnych rodników - agresywnych i wysoce szkodliwych cząsteczek. Jednym z najskuteczniejszych przeciwutleniaczy jest glutation, do produkcji którego potrzebna jest witamina C oraz aminokwas cysteina. Dlatego wśród domowych sposobów na kaca pojawiają się produkty bogate w witaminę C, takie jak sok z kiszonej kapusty czy soki owocowe.

W aptece dostępny jest także szeroki wybór wygodnych w przyjmowaniu, rozpuszczalnych preparatów witaminy C w dużej dawce (np. Gold-Vit C 1000 Forte Pureway czy Cewitan). Cysteinę zawierają niektóre apteczne preparaty złożone - na przykład tabletki 2KC Xtreme lub napój 2KC Drink.

Zadbaj o wątrobę - metoda "klina"

Alkohol powoduje gromadzenie się lipidów w komórkach wątroby. Jest to jeden z powodów, dla których u alkoholików dochodzi do jej stłuszczenia. Dbając o zdrowie tego ważnego narządu, podczas zwalczania kaca należy raczej darować sobie metodę "klina". Opiera się ona na hipotezie, że kaca wywołują produkty trawienia metanolu, który w niewielkich ilościach może zanieczyszczać alkohol. W takim przypadku dostarczenie do organizmu kolejnej dawki alkoholu powoduje, że wątroba zaprzestaje trawienia metanolu i zaczyna metabolizować etanol zawarty w świeżej porcji trunku. Niestety, nawet polecana w tej metodzie Krwawa Mary o obiecującym składzie (mieszanina wódki, soku pomidorowego, cytrynowego, sosów Worcestershire i Tabasco oraz przypraw) może dać tylko chwilową poprawę. Tak naprawdę każda kolejna porcja alkoholu obciąża jeszcze bardziej wątrobę, która zamiast zająć się "sprzątaniem" toksycznych pozostałości po alkoholu, musi przetwarzać kolejne jego porcje.

Jeśli czujemy, że nasza wątroba jest w nie najlepszej kondycji najlepiej wspomóc ją preparatami osłonowymi i regenerującymi (np. Sylimarol Detox, Essentiale forte, Liv 52, Hepatil). Niektóre preparaty złożone dedykowane na kaca posiadają już w składzie substancję wspomagającą wątrobę (np. Riposton tabletki musujące zawierają cholinę).

Pij z umiarem i dbaj o siebie

Warto wiedzieć, że najlepszym sposobem na to, aby nie mieć kaca jest rozsądne dawkowanie napojów wyskokowych. Ponadto na wystąpienie kaca ma wpływ wiele czynników poza alkoholem. Złe samopoczucie będzie potęgować brak snu, palenie, spożycie zbyt dużej ilości jedzenia czy chociażby powodujące niedotlenienie chrapanie podczas wypoczynku po imprezie.

Należy także pamiętać, że żadne preparaty apteczne ani domowe sposoby nie niwelują szkodliwego wpływu etanolu na płód, ani nie umożliwiają prowadzenia pojazdów mechanicznych po spożyciu alkoholu.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 17.01.2020 09:22:49

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jaki jest odpowiednik Essentiale Max?
zamienniki dla essentialmax
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy jest dostępny Ibuprom ultramax?
czemu nie ma jeszcze leku przeciwbólowe przeciwzapalnego ibuprom ultramax jest nowy lek jest porostu ibuprofen dawce 600 mg zawiera jedna tabletka w a...
odpowiada Katarzyna Jutrzonka

Czy w aptekach jest dostępny Ibuprom RR lub Ibuprom Ultramax?
CZY JEST I IBUPROM RR MAX APTEKACH W WARSZAWIE WAWRZE MI CHODZI JEST IBUPROM ULTRAMAX DAWCE 600mg jest jest na rynku ten lek czy nie ma jeszcze w hur...
odpowiada Olga Sierpniowska

Witam serdecznie. Chodzi mi o zastępczy lek na wątrobę i o tym sa...
Witam serdecznie. Chodzi mi o zastępczy lek na wątrobę i o tym samym składzie. Mam na myśli lek esetiale akord czym mogę go zastąpić. Bardzo proszę o ...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy na ból głowy po spożyciu alkoholu, któremu towarzyszy podwyższone ciśnienie tętnicze mogę przyjąć propranolol i leki przeciwbólowe?
Jakie tabletki na ból głowy chyba migrenowy po wczorajszym piwie. Wychodzi mi arytmia w ciśniomierzu najpierw miałam 130 na 88 p65 a po paru minutach ...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy w przypadku wymiotów po nadużyciu alkoholu powinienem iść do lekarza?
witam , w nocy wzialem bylem w stanie upojenia i wzialem ibuprofen. Za jakis czas wyzygalem takim czarnym kolorem i pozniej wody nawet lyczka bralem i...
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie jak pić, żeby nie mieć kaca? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.