Jak pozbyć się trądziku u dorosłych?

udostępnij:

Masz już więcej niż kilkanaście lat i zamiast preparatów upiększających nadal stosujesz środki na bolesne i zaczerwienione wypryski, które atakują głównie twoją twarz i szyję? Możliwe, że cierpisz na trądzik dorosłych. Powiemy Ci, jak można temu zaradzić.

Spis treści

Co powoduje trądzik u dorosłych?

Co mogę zrobić, aby ograniczyć trądzik?

Jakie kosmetyki stosować przy trądziku?

Jakie preparaty bez recepty mogę zastosować na trądzik?

Kiedy iść do dermatologa?

Jakie preparaty na receptę mogą być zastosowane na trądzik?

Czy z trądzikiem mogę korzystać z zabiegów kosmetycznych?

Nie poddawaj się i nie zniechęcaj!

Co powoduje trądzik u dorosłych?

Trądzik dorosłych znacznie częściej dotyka kobiety, ale może występować również u mężczyzn. Niestety nie do końca wiadomo, co wywołuje to schorzenie. Jest jednak kilka „podejrzanych” czynników:

  • nadmierny stres - to podejrzany numer jeden. Sam stres nie jest przyczyną powstawania wyprysków, ale może je nasilić. Spróbuj zastosować działające na Ciebie techniki relaksacyjne i wysypiaj się - pomocny może być nasz artykuł Skuteczne sposoby na stres,

  • dieta - produkty z tzw. wysokim indeksem glikemicznym mogą pogarszać przebieg choroby. Wspomniany indeks określa, jak żywność wpływa na stężenie glukozy we krwi. Spróbuj jeść mniej ziemniaków, potraw z białej mąki, słodyczy i zrezygnuj z fast-foodów. Zastąp je owocami i warzywami - kto wie, może nowa dieta odbije się korzystnie nie tylko na cerze, ale i na figurze?

  • środowisko - dym tytoniowy, zanieczyszczenie środowiska, praca w klimatyzowanych pomieszczeniach - bardzo źle wpływają na cerę. Jeśli tylko możesz – ograniczaj wpływ tych czynników na swoją skórę,

  • zaburzenia hormonalne - kobiety często obserwują nasilenie się zmian przed miesiączką. Warto wybrać się do ginekologa, który sprawdzi, czy wszystko jest w porządku. W wybranych przypadkach może zaproponować leczenia hormonalne np. złożonymi preparatami antykoncepcyjnymi. Nie bój się tej wizyty - może od razu zrobisz sobie badanie cytologiczne i badanie piersi?

Co mogę zrobić, aby ograniczyć trądzik?

Oprócz zmian w stylu życia warto pozbyć się kilku złych nawyków.

  • nie dotykaj swojej twarzy – pocieranie czoła, podpieranie ręką brody jest przeciwwskazane, bo przenosisz w ten sposób zabrudzenia,

  • nie wyciskaj i nie rozdrapuj - pogarsza to tylko wygląd skóry, wydłuża gojenie, zwiększa ryzyko zakażenia i powstawania blizn oraz przebarwień,

  • myj i tonizuj twarz regularnie – wystarczy mycie dwa razy dziennie preparatem, który nie zawiera mydła, np. Physiogel, Effaclar, Cetaphil EM. Twarz myj tylko dłońmi - nie używaj do tego celu szczoteczek oraz gąbeczek, aby nie naruszać bariery hydrolipidowej skóry oraz jej mikrobiomu. Do osuszenia wybierz jednorazowe bawełniane ręczniczki, np. takie dedykowane dla niemowląt - nie pocieraj skóry, ale przykładaj ręczniczek miejsce przy miejscu. Potem twarz możesz dodatkowo oczyścić płynem micelarnym, np. Iwostin Purritin, Bioliq, Bioderma Sensibio H2O, Bioderma Sebium H2O, ale pamiętaj, aby zmyć go z twarzy wodą. Po umyciu obowiązkowo zastosuj tonik, który przywróci skórze odpowiednie pH, np. Bioderma Hydrabio Tonique, Dermedic Normacne, Pharmaceris T Puri-Sebotonique. Płyn wylej na dłonie i przykładaj do skóry - nie pocieraj wacikiem. 

  • unikaj słońca – ono tylko na chwilę „obsusza” skórę. Po krótkim czasie gruczoły zaczynają produkować nawet więcej łoju niż przed opalaniem i problem nawraca „ze zdwojoną siłą”.

Jakie kosmetyki stosować przy trądziku?

Niewłaściwa pielęgnacja skóry może pogarszać jej stan. Pamiętaj jednak, że żaden kosmetyk nie zadziała właściwie, jeśli nie odbudujesz warstwy hydrolipidowej skóry, czyli bariery chroniącej skórę przed utratą wody - jest to podstawa do eliminacji problemów skórnych, np. trądziku.

Właściwa bariera hydrolipidowa pozwala utrzymać skórę bez podrażnień, bez łuszczenia się, o właściwym pH i mikrobiomie, nawet jeśli włączysz do swojej pielęgnacji kosmetyki przeciwtrądzikowe o bardziej "agresywnym" składzie, np. z retinolem. Jak zatem odbudować barierę skórną?

Podstawą odbudowy bariery hydrolipidowej skóry jest dostarczenie skórze tego, czego potrzebuje najbardziej, czyli kwasów omega-3, omega-6 i ceramidów. Po umyciu twarzy wieczorem, przed snem, zastosuj zatem bezpośrednio na osuszoną skórę twarzy kilka kropli oleju bogatego w te składniki, m.in.: oleju z ogórecznika, oleju z krokosza barwierskiego, oleju wiesiołkowego (nie obawiaj się - nie są one komedogenne, a więc nie zatykają skóry i nie pogłębiają trądziku) i przykryj go od razu kremem okluzyjnym ("okrywającym"), np. SVR Topialyse krem odżywczy, Cetaphil PS lipoaktywny.

Taką praktykę stosuj co najmniej 2-4 tygodnie lub dłużej - do momentu aż poczujesz, że stan nawilżenia i komfortu Twojej skóry poprawia się i powracaj do niej za każdym razem, gdy poczujesz taką potrzebę. Dopiero w tym momencie możesz włączyć pielęgnację przeciwtrądzikową - podczas odbudowy bariery hydrolipidowej nie włączaj nowych substancji aktywnych.

Jeśli masz trądzik i używasz tłustych kremów o „bogatym” składzie, zmień je na preparaty opisane jako:

  • nie zatykające porów (niekomedogenne),

  • antybakteryjne,

  • dedykowane do skóry trądzikowej,

  • nawilżające - cera trądzikowa, chociaż bywa tłusta w dotyku, także potrzebuje wody.

Najlepiej zdecydować się na dermokosmetyki – możesz poprosić o pomoc farmaceutę. W aptece można dostać produkty specjalistyczne dla skóry trądzikowej – w tym także specjalne kosmetyki kolorowe (podkłady, fluidy) służące do wykonania makijażu korekcyjnego. Wiele marek oferuje całe serie dedykowane skórze trądzikowej, m.in.:

W pielęgnacji przeciwtrądzikowej na uwagę zasługują produkty zawierające składniki takie, jak:

Ważne jest, aby nie stosować ich na raz, a wybrać jeden składnik i nakładać go na skórę najpierw raz w tygodniu, obserwując jej reakcję. Jeśli jest to za mało - zwiększ częstotliwość do 2-3 razy w tygodniu maksymalnie, na zmianę z odbudową bariery hydrolipidowej.

Pamiętaj także, że składniki te należy stosować w pielęgnacji wieczornej, zaczynając od najniższych stężeń, a na dzień wybrać preparat z ochroną przeciwsłoneczną, aby nie dopuścić do wystąpienia przebarwień i podrażnienia skóry, np. Pharmaceris T Sebo-Moistatic SPF 30.

Jakie preparaty bez recepty mogę zastosować na trądzik?

  • kwas azelainowy do stosowania na skórę, np. Skinoren, Acnederm, Hascoderm Lipożel, jest szczególnie polecany w trądziku dorosłych. Oprócz redukcji sebum, działania przeciwbakteryjnego i przeciwzapalnego ma także unikalne działanie – zmniejsza przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. Dostępny jest w aptekach w postaci kremu, żelu, który szybko się wchłania lub lipożelu, zawarte w którym liposomy umożliwiają dotarcie kwasowi do głębokich warstw skóry, zwiększając skuteczność działania.

  • nadtlenek benzoilu do stosowania na skórę, np. Benzacne, Akneroxid – działa przeciwbakteryjnie, złuszczająco i wysuszająco. Ma właściwości utleniające, dlatego może odbarwić ubranie, pościel, a nawet włosy, dlatego po jego zastosowaniu zawsze umyj ręce,

  • witaminy i zioła na trądzik - mogą wspomóc leczenie miejscowe. W aptece dostępne są gotowe preparaty zawierające składniki naturalne – witaminy, minerały i wyciągi ziołowe, takie jak np. Visaxinum, Visaxinum D czy Normatabs. Szczegółowo przeczytasz o nich w opracowaniu Zioła na trądzik.

Podczas ciąży i karmienia piersią nie można stosować preparatów na trądzik bez recepty bez konsultacji z lekarzem.

Kiedy iść do dermatologa?

Do lekarza dermatologa warto pójść zawsze wtedy, kiedy stan Twojej skóry Cię niepokoi. Szczególnie wówczas, gdy wykwity trądzikowe uporczywie nawracają, są trudne do zaleczenia i często pozostawiają po sobie blizny i przebarwienia. Wtedy nie zwlekaj z wizytą – taki trądzik sam nie minie.

Z reguły najlepszą kuracją przeciwtrądzikową jest ta indywidualnie dobrana przez lekarza. Dermatolog przepisze Ci preparaty dostosowane do stanu skóry i stopnia nasilenia zmian, omówi Twoje dotychczasowe postępowanie, może także doradzić dobór dermokosmetyku.

Jakie preparaty na receptę mogą być zastosowane na trądzik?

  • antybiotyki do stosowania na skórę, np. Aknemycin, Normaclin, Acnatac, a jeśli to okaże się konieczne – także do przyjmowania doustnego, np. Tetralysal,

  • retinoidy stosowane miejscowo, np. Epiduo, Izotziaja,

  • retinoid do przyjmowania doustnego – izotretinoina, np. Izotek, Axotret.
    Jest lekiem zarezerwowanym dla najcięższych postaci trądziku, a kuracja jest długotrwała i musi być systematyczna. Ma działanie teratogenne, czyli może uszkodzić płód, dlatego konieczne jest stosowanie skutecznej antykoncepcji (u kobiet - co najmniej miesiąc przed rozpoczęciem leczenia, w jej trakcie i przynajmniej 1 miesiąc po jej zakończeniu). Ma ona także inne działania uboczne - najczęstsze to wysuszenie skóry i śluzówek. Konieczne jest wykonanie badań krwi przed i w trakcie stosowania - dlatego leczenie tym preparatem może być prowadzone tylko pod ścisłym nadzorem lekarza.

Wszystkie wymienione preparaty na trądzik na receptę są przeciwwskazane podczas ciąży i karmienia piersią.

Czy z trądzikiem mogę korzystać z zabiegów kosmetycznych?

Profesjonalne zabiegi, np. peelingi chemiczne z kwasem salicylowym lub glikolowym, mikrodermabrazja czy peeling kawitacyjny, mogą przynieść poprawę lub mogą być zastosowane jako uzupełnienie leczenia podtrzymującego, kiedy trądzik zostanie już opanowany.

Trzeba jednak pamiętać, że skóra dorosłych z trądzikiem jest najczęściej wrażliwa, czasami wrażliwość tę nasilają jeszcze leki. W niektórych przypadkach wizyta w salonie może być wręcz przeciwwskazana – dlatego możliwość wykonania zabiegu, jego rodzaj i odpowiedni czas na jego przeprowadzenie najlepiej skonsultować z dermatologiem.

Nie poddawaj się i nie zniechęcaj!

Trądzik to problem wielu ludzi – nie tylko Twój! Cierpią na niego także znani aktorzy, celebryci, a nawet supermodelki. Pamiętaj, że Twoje pozytywne podejście to już połowa sukcesu. Nie zaprzestawaj regularnej pielęgnacji – efekty leczenia widoczne są niekiedy dopiero po 12 tygodniach.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 24.07.2023 10:10:47

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Acne-Derm

krem, 20 gramów

azelaic acid

produkt dostępny bez recepty

w 93% aptek

od 18,79 zł

Skinoren

krem, 30 gramów

azelaic acid

produkt dostępny bez recepty

w 65% aptek

od 48,99 zł

Benzacne

żel, 30 gramów

benzoyl peroxide

produkt dostępny bez recepty

w 91% aptek

od 20,69 zł

Akneroxid 5

żel, 50 gramów

benzoyl peroxide

produkt dostępny bez recepty

w 41% aptek

od 23,99 zł

Cetaphil PS lipoaktywny krem nawilżający

krem, 100 gramów

dexpanthenol+nicotinic acid+glycerol+niacinamide

kosmetyk

w 70% aptek

od 42,79 zł

Hascoderm Lipożel

żel, 30 gramów

azelaic acid

kosmetyk

w 45% aptek

od 29,99 zł

Skinoren

żel, 30 gramów

azelaic acid

produkt dostępny bez recepty

w 41% aptek

od 51,79 zł

Normatabs

tabletki, 30 tabletek

herbal extracts+minerals+vitamins

suplement diety

w 48% aptek

od 20,99 zł

CeraVe Żel myjący przeciw niedoskonałościom

żel, 236 mililitrów

salicylic acid+nicotinic acid+ceramides+niacinamide+hyaluronic acid+glycerol

kosmetyk

w 28% aptek

od 49,98 zł

od 58,98 zł

Pharmaceris DS OCTOPIROX Kojący krem do twarzy SPF15

krem, 30 mililitrów

piroctone olamine+allantoine

kosmetyk

w 47% aptek

od 44,94 zł

Cetaphil EM emulsja micelarna do mycia

emulsja, 500 mililitrów

kosmetyk

w 79% aptek

od 74,19 zł

La Roche-Posay Effaclar żel oczyszczający

żel, 400 mililitrów

kosmetyk

w 43% aptek

od 54,98 zł

Physiogel Hypoallergenic żel do mycia twarzy

żel, 150 mililitrów

kosmetyk

w 24% aptek

od 22,99 zł

Bioderma Sebium Hydra krem nawilżający do skóry trądzikowej

krem, 40 mililitrów

glycerol+ceramides+allantoine+enoxolone

kosmetyk

w 16% aptek

od 67,50 zł

SVR Topialyse krem odżywczy

krem, 400 mililitrów

kosmetyk

w 7% aptek

od 69,00 zł

Cetaphil Pro Oil Control pianka do mycia

pianka, 236 mililitrów

kosmetyk

w 35% aptek

od 35,79 zł

Pharmaceris T PureRetinol krem z retinolem na trądzik wieku dorosłego na noc

krem, 40 mililitrów

retinol+butyrospermum parkii butter+olea europaea

kosmetyk

w 50% aptek

od 51,99 zł

Iwostin Purritin krem reduktor niedoskonałości na noc

krem, 40 mililitrów

salicylic acid

kosmetyk

w 22% aptek

od 42,50 zł

Glamid

żel, 50 gramów

salicylic acid+glycolic acid+niacinamide

kosmetyk

w 18% aptek

od 19,99 zł

Visaxinum

tabletki, 60 tabletek

viola tricolor+taraxacum officinale+camellia sinensis+zinc

suplement diety

w 51% aptek

od 31,50 zł

od 78,79 zł

Zincuprin

tabletki, 60 tabletek

copper+zinc

suplement diety

w 30% aptek

od 10,99 zł

Lubderm dermatologiczna emulsja do mycia

płyn, 150 mililitrów

glycerol

kosmetyk

w 9% aptek

od 30,54 zł

od 42,93 zł

Dermedic Normacne tonik oczyszczająco-regulujący

płyn, 200 mililitrów

salicylic acid+betula+glycerol

kosmetyk

w 24% aptek

od 21,67 zł

Acnex krem

krem, 35 gram

lactoferrin

kosmetyk

w 24% aptek

od 15,79 zł

od 45,99 zł

Visaxinum D

tabletki, 30 tabletek

viola tricolor+gymnema sylvestre+melissa officinalis+taraxacum officinale+curcuma longa

suplement diety

w 55% aptek

od 24,99 zł

Pharmaceris T Puri-Sebotonique tonik normalizujący

płyn, 200 mililitrów

kosmetyk

w 51% aptek

od 31,99 zł

CeraVe Blemish Control żel przeciw niedoskonałościom

żel, 40 mililitrów

salicylic acid+nicotinic acid+ceramides+niacinamide

kosmetyk

w 31% aptek

od 56,49 zł

La Roche-Posay Effaclar serum do cery trądzikowej

płyn, 30 mililitrów

salicylic acid+glycolic acid+nicotinic acid

kosmetyk

w 15% aptek

od 124,19 zł

Bioderma Sebium H2O płyn micelarny do skóry tłustej mieszanej trądzikowej

płyn, 250 mililitrów

zinc gluconate+copper sulfate

kosmetyk

w 24% aptek

od 15,19 zł

Bioliq płyn micelarny do każdego typu cery

płyn, 200 mililitrów

kosmetyk

w 10% aptek

od 14,99 zł

SVR Sebiaclear Ampoule Flash koncentrat do twarzy

płyn, 30 mililitrów

azelaic acid+salicylic acid+nicotinic acid+niacinamide

kosmetyk

w 7% aptek

od 89,00 zł

Iwostin Purritin płyn micelarny

płyn, 215 mililitrów

allantoine+dexpanthenol

kosmetyk

w 19% aptek

od 28,99 zł

Izotek 20 mg

kapsułki, 60 kapsułek

isotretinoin

lek na receptę

w 76% aptek

od 42,50 zł

Axotret

kapsułki, 60 kapsułek

isotretinoin

lek na receptę

w 65% aptek

od 78,99 zł

Epiduo

żel, 30 gramów tuba

adapalene+benzoyl peroxide

lek na receptę

w 75% aptek

od 75,99 zł

Tetralysal 300 mg

kapsułki, 16 kapsułek

lymecycline

lek na receptę

w 93% aptek

od 19,99 zł

Acnatac

żel, 30 gramów

clindamycin+tretinoin

lek na receptę

w 53% aptek

od 89,99 zł

Izotziaja

żel, 20 gramów

isotretinoin

lek na receptę

w 52% aptek

od 13,99 zł

Normaclin

żel, 30 gramów tuba Aluminiowa

clindamycin

lek na receptę

w 83% aptek

od 18,99 zł

Aknemycin

maść, 25 gramów

erythromycin

lek na receptę

w 61% aptek

od 16,44 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)