---

Apap cena i dostępność w aptekach internetowych i stacjonarnych

produkt dostępny bez recepty, tabletki powlekane,

paracetamol

, US Pharmacia

Dawka:

500 mg

Opakowanie:

Zamienniki opakowania:

Sprawdź oferty w aptekach: 33 apteki

Dodaj i przejdź do koszyka, aby zobaczyć apteki.

42% taniej online (9,98 zł) niż stacjonarnie (17,18 zł).

Opcje dostawy: kurier, odbiór w aptece, szybki kurier miejski, automaty paczkowe.

Przewidywana wysyłka od: poniedziałek, 26 lut, 08:31.

od 9,98 zł
Wolt Drive
Apap to lek dostępny bez recepty w postaci tabletek o działaniu przeciwbólowym i przeciwgorączkowym. Substancją czynną preparatu jest paracetamol, który działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo, dzięki czemu znajduje zastosowanie w leczeniu bólu różnego pochodzenia (bóle głowy, mięśni, zębów, bóle menstruacyjne) oraz w łagodzeniu objawów przeziębienia i grypy (gorączka, bóle kostno-stawowe). Preparat może być stosowany u osób dorosłych i młodzieży powyżej 12. roku życia.

więcej: Stosowanie Apap, skutki uboczne i interakcje Apap

Jak działa Apap?

Substancją czynną leku jest paracetamol, który wykazuje działanie:

  • przeciwbólowe (polegające na hamowaniu cyklooksygenazy (COX) w ośrodkowym układzie nerwowym, które zapobiega tworzeniu się prostaglandyn i skutkuje podwyższeniem progu bólowego),
  • przeciwgorączkowe (będące wynikiem zmniejszenia stężenia prostaglandyn w podwzgórzu).

Działanie przeciwbólowe paracetamolu jest podobne do działania niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). Z uwagi jednak na brak hamowania przez paracetamol obwodowej syntezy prostaglandyn, nie wykazuje on działania przeciwzapalnego i jest wolny od niektórych działań niepożądanych charakterystycznych dla NLPZ. Nie wpływa on także na agregację płytek krwi.

Paracetamol jest lekiem z wyboru w terapii bólu i gorączki. Wskazania do stosowania obejmują:

  • ból głowy (także napięciowy ból głowy),
  • ból zęba,
  • ból gardła,
  • ból mięśni,
  • ból kości i stawów,
  • ból menstruacyjny,
  • nerwobóle,
  • gorączkę (np. w przeziębieniu, grypie).

Nie używaj Apap, jeśli:

  • masz nadwrażliwość lub uczulenie na substancję czynną lub inny składnik preparatu,
  • chorujesz na ciężką niewydolność wątroby lub nerek,
  • występuje u Ciebie wrodzony niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej lub reduktazy methemoglobinowej,
  • dziecko ma mniej niż 12 lat.

Na co zwrócić uwagę przed użyciem Apap?

  • Dobowa dawka maksymalna paracetamolu wynosi 4 g (4000 mg, 8 tabletek leku). Substancję tę można łatwo przedawkować z uwagi na to, że występuje ona w wielu preparatach dostępnych bez recepty. Aby uniknąć ryzyka przedawkowania, przed zastosowaniem leku należy upewnić się, że inne przyjmowane preparaty nie zawierają paracetamolu.
  • Lek najlepiej przyjmować na czczo. Pozwala to na uzyskanie szybszego działania przeciwbólowego i przeciwgorączkowego.

Jak stosować Apap?

Lek należy stosować zgodnie z informacjami zawartymi w ulotce lub według zalecenia lekarza czy farmaceuty. Zaleca się stosowanie leku na czczo.

  • Zazwyczaj stosowaną dawką u dorosłych są 1 lub 2 tabletki powlekane (odpowiadające 500 lub 1000 mg paracetamolu), które można stosować w razie potrzeby 3-4 razy na dobę, przy czym należy przestrzegać co najmniej 4-godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami.
  • Zazwyczaj stosowaną dawką u młodzieży powyżej 12. roku życia jest 1 tabletka powlekana (odpowiadająca 500 mg paracetamolu), którą można stosować w razie potrzeby 3-4 razy na dobę, przy czym należy przestrzegać co najmniej 4-godzinnego odstępu między kolejnymi dawkami.

Na co zwrócić uwagę podczas stosowania Apap?

  • Jeśli ból utrzymuje się dłużej niż 5 dni, a gorączka dłużej niż 3 dni, należy skonsultować się z lekarzem. Konsultacja lekarska jest wskazana również w przypadku, gdy pacjent ma wrażenie, że działanie leku jest zbyt mocne lub za słabe.
  • W przypadku zastosowania dawki większej niż zalecana, pacjent powinien natychmiast skontaktować się z lekarzem. Powinien to zrobić, nawet jeśli jeszcze nie wystąpiły żadne niepokojące objawy, gdyż przedawkowanie leku może skutkować zagrażającym życiu uszkodzeniem wątroby. W ciągu kliku do kilkunastu godzin mogą wystąpić objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty), nadmierna potliwość, ogólne osłabienie i senność, które mogą ustąpić następnego dnia pomimo rozwijania się uszkodzenia wątroby. Uszkodzenie to objawiać się może rozpieraniem w nadbrzuszu, nawrotem nudności oraz żółtaczką.
  • Jeśli pacjent jednorazowo zażyje lek w dawce 5 g lub większej, powinien jak najszybciej sprowokować wymioty (jeśli od spożycia nie minęła więcej niż godzina) i natychmiast skontaktować się z lekarzem. Aby związać pozostałości leku w żołądku, można rozważyć podanie doustne 60-100 mg węgla aktywnego (najlepiej rozmieszanego z wodą).

Czy mogę łączyć Apap z innymi lekami?

  • Inne leki zawierające paracetamol - nie należy stosować jednocześnie kilku produktów z paracetamolem, gdyż może to prowadzić do przedawkowania leku i wystąpienia działań niepożądanych, a w większych ilościach także zagrażającego życiu uszkodzenia wątroby.
  • Leki przeciwzakrzepowe (warfaryna i inne kumaryny) - paracetamol może nasilać ich działanie.
  • Leki indukujące enzymy mikrosomalne wątroby (np. ryfampicyna, izoniazyd, leki przeciwpadaczkowe) - jednoczesne stosowanie z paracetamolem może zwiększyć ryzyko wystąpienia uszkodzenia wątroby.
  • Inhibitory monoaminooksydazy - jednoczesne stosowanie z paracetamolem oraz stosowanie paracetamolu w okresie do 2 tygodni od ich odstawienia może wywołać stany pobudzenia i wysoką gorączkę.
  • Zydowudyna - jednoczesne stosowanie z paracetamolem może wywołać neutropenię i zwiększyć ryzyko uszkodzenia wątroby.
  • Kofeina - nasila działanie przeciwbólowe paracetamolu.
  • Flukloksacylina - jednoczesne stosowanie z paracetamolem może skutkować rozwojem kwasicy metabolicznej z dużą luką anionową (HAGMA). Ryzyko jej wystąpienia jest szczególnie wyższe u pacjentów z niedoborem glutationu, wywołanym np. ciężkimi zaburzeniami czynności nerek, posocznicą, niedożywieniem, przewlekłym alkoholizmem, oraz u pacjentów stosujących maksymalne dawki dobowe paracetamolu.

Czy mogę łączyć Apap z alkoholem?

Podczas stosowania leku nie należy spożywać alkoholu, gdyż może to zwiększać ryzyko uszkodzenia wątroby (szczególnie u osób niedożywionych, przewlekle spożywających alkohol lub cierpiących na alkoholową chorobę wątroby bez marskości).

Czy po zastosowaniu Apap mogę prowadzić pojazdy?

Lek nie wpływa na zdolność prowadzenia pojazdów i obsługiwania maszyn.

Czy mogę stosować Apap będąc w ciąży?

Lek może być stosowany u kobiet w ciąży, jeśli istnieje taka konieczność. Należy stosować lek możliwie jak najkrócej i w możliwie jak najmniejszej dawce, która skutecznie złagodzi ból lub obniży gorączkę. Jeżeli dokuczające objawy nie ustąpią lub zaistnieje konieczność zwiększenia częstości przyjmowania leku, należy skontaktować się w lekarzem.

Czy po zastosowaniu Apap mogę karmić piersią?

Paracetamol w śladowych ilościach może przenikać do mleka matki, jednak uznawany jest za lek bezpieczny. Może być stosowany w okresie karmienia piersią, jeśli istnieje taka konieczność. Przed jego zastosowaniem warto jednak skonsultować się z lekarzem.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zastosowaniu Apap?

Działania niepożądane wywołane paracetamolem występują rzadko (u 1-10 na 10 000 pacjentów) lub bardzo rzadko (rzadziej niż u 1 na 10 000 pacjentów).

Do występujących rzadko należą reakcje nadwrażliwości, pokrzywka, rumień, wysypka oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego (nudności, wymioty, zaburzenia trawienia).

Bardzo rzadko występują natomiast takie działania niepożądane, jak trombocytopenia, agranulocytoza, skurcz oskrzeli (u pacjentów z nadwrażliwością na kwas acetylosalicylowy i inne niesteroidowe leki przeciwzapalne), ostre uszkodzenie wątroby (najczęściej w wyniku przedawkowania) i plamica barwnikowa.

Bardzo rzadko mogą wystąpić także stany zagrażające życiu, takie jak:

  • obrzęk naczynioruchowy (czyli obrzęk twarzy, warg, języka, gardła skutkujący trudnościami w oddychaniu),
  • wstrząs anafilaktyczny (objawiający się zawrotami głowy, zaburzeniem świadomości, przyspieszeniem czynności serca oraz spadkiem ciśnienia tętniczego krwi),
  • ciężkie reakcje skórne.

W przypadku ich wystąpienia należy natychmiast przerwać stosowanie leku i skontaktować się z lekarzem.

Skład Apap

  • Substancja czynna: paracetamol (500 mg w jednej tabletce powlekanej),
  • substancje pomocnicze: wosk Carnauba, hypromeloza, makrogol, powidon, skrobia żelowana, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy.

Jak przechowywać Apap?

Preparat należy przechowywać w temperaturze poniżej 25ºC w miejscu niedostępnym i niewidocznym dla dzieci.

Źródła

  • Ulotka dołączona do opakowania
  • Charakterystyka produktu leczniczego

Skład Apap

  • Substancja czynna: paracetamol (500 mg w jednej tabletce powlekanej),
  • substancje pomocnicze: wosk Carnauba, hypromeloza, makrogol, powidon, skrobia żelowana, kroskarmeloza sodowa, kwas stearynowy.

Ostatnie wiadomości o Apap

Brak wiadomości w ostatnim czasie.

Powiadom o nowej informacji.
Inne wiadomości nie będą wysyłane.

Najnowsze pytania o Apap

Dostępność Apap aptekach

Wszystkie opakowania Apapw 100% aptek
24 tabletkiw 99% aptek

Ulotka produktu Apap

Jeśli chcesz mieć pewność, że nie pominąłeś ważnych szczegółów, przeczytaj ulotkę Apap (szybki podgląd pliku PDF).
Telekonsultacje
E-wizyta
Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.
Umów telekonsultację

Najnowsze filmy

;