Co zrobić po pierwszym ataku padaczki?

udostępnij:

Na padaczkę cierpi co setny człowiek na kuli ziemskiej. Choć jest to tak powszechnie występująca choroba, to nadal krąży wokół niej wiele pytań. Czy padaczkę można skutecznie leczyć, aby pacjenci nie byli wykluczeni z życia społecznego? Co zrobić po pierwszym ataku i jak zmniejszyć częstotliwość występowania kolejnych?

Obejrzyj film!

Spis treści

Czym jest padaczka?

Rodzaje napadów drgawkowych w padaczce

Przyczyny występowania padaczki

Co zrobić w razie ataku padaczki?

Jak zdiagnozować padaczkę?

Leki na padaczkę na receptę

Leki na padaczkę bez recepty

Czy leki przeciwpadaczkowe są bezpieczne?

Medyczna marihuana w leczeniu padaczki

Implant w leczeniu padaczki

Czy padaczkę można wyleczyć?

Jak zmniejszyć częstość napadów padaczkowych?

Dziecko chore na padaczkę

Dieta ketogenna w walce z padaczką

Czy epileptyk może pracować?

Czy chora na padaczkę kobieta może bezpiecznie zajść w ciążę?

Nie przerywaj terapii przeciwpadaczkowej

Czym jest padaczka?

Padaczka (inaczej epilepsja) charakteryzuje się w głównej mierze występowaniem drgawek. Choroba ta może ujawnić się w takim samym stopniu zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn, w okresie od dzieciństwa do późnej starości, jednak aż w 80% przypadków rozpoczyna się ona u osób poniżej 20 r.ż.

Rodzaje napadów drgawkowych w padaczce

  • napady częściowe - obejmują tylko część mózgu i charakteryzują się najczęściej drganiem jednej części ciała, np. powiek, kącików ust oraz takimi objawami jak: zaburzenia słuchowe, wzrokowe, smakowe, nudności, dreszcze, parcie na stolec;

  • napady uogólnione - obejmują swym zakresem cały mózg i przebiegają w postaci drgawek całego ciała, najczęściej z utratą świadomości.

Wszystkie napady mogą prowadzić do rozwoju stanu padaczkowego, który charakteryzuje się występowaniem wielu ataków, pomiędzy którymi chory nie odzyskuje stanu świadomości.

Przyczyny występowania padaczki

  • pierwotne - nieprawidłowy przebieg ciąży i porodu, w wyniku których doszło do niedotlenienia mózgu dziecka lub wcześniactwo, gdyż dzieci urodzone przed właściwym terminem porodu są bardziej narażone na wystąpienie niedojrzałości układu nerwowego;

  • wtórne - odpowiedzialne za występowanie padaczki u dorosłych - urazy i guzy mózgu, krwawienie podtwardówkowe, zakażenie mózgu bądź opon mózgowo-rdzeniowych, stwardnienie rozsiane, neurocysticerkoza (kolonizacja organizmu przez tasiemca uzbrojonego).

Co zrobić w razie ataku padaczki?

  • ułożyć chorego w pozycji bocznej ustalonej, jeśli jest to możliwe,

  • usunąć okoliczne przedmioty, by nie uderzył się o nie,

  • pozostać z nim aż do zakończenia napadu,

  • wezwać pogotowie, jeżeli chory jest nieprzytomny, napad trwa dłużej niż 3 minuty lub ocenisz, że z jakichkolwiek innych przyczyn (np. uraz głowy) dodatkowa pomoc będzie potrzebna,

  • nie powstrzymywać ataku - nie trzymać chorego na siłę ani nie wkładać mu nic twardego między zęby.

Jak zdiagnozować padaczkę?

Po pojawieniu się pierwszego napadu padaczkowego chory musi zgłosić się do lekarza, który jeśli uzna za słuszne - skieruje go do neurologa. Rozpoznanie padaczki odbywa się na podstawie wywiadu przeprowadzonego przez lekarza neurologa oraz przy pomocy badania EEG (zapis bioelektrycznej aktywności mózgu), rezonansu magnetycznego i tomografii komputerowej.

Nieprawidłową czynność bioelektryczną mózgu można wykazać jedynie na podstawie badania EEG. Przy jego pomocy lekarz rozpozna typ napadów, rodzaj padaczki oraz ustali schemat leczenia i przypuszczalne rokowania. Musimy pamiętać jednak, że wynik badania, tak samo jak i pojedynczy napad, nie przesądzają o rozpoznaniu choroby.

Rozpocząć leczenie farmakologiczne można dopiero, gdy napady padaczkowe powtarzają się. Jest to bardzo istotne, gdyż tylko u około połowy osób po pierwszym napadzie występują kolejne.

Leki na padaczkę na receptę

Leki na padaczkę bez recepty

Chory nie powinien stosować leków bez recepty na własną rękę. Witaminy z grupy B (np. Vitaminum B Compositum), wzmacniające układ nerwowy, choć są dostępne bez przepisu lekarza i tak powinny być przyjmowane pod jego nadzorem.

Czy leki przeciwpadaczkowe są bezpieczne?

Leczenie padaczki jest obarczona dużym ryzykiem pojawienia się działań niepożądanych. Do najczęstszych można zaliczyć: spadek aktywności fizycznej oraz psychicznej, zaburzenia widzenia i problemy ze strony układu pokarmowego. Pacjent nie może sam zadecydować o odstawieniu leków przeciwpadaczkowych, nawet jeśli pojawi się jeden z wyżej opisanych efektów ubocznych. Właśnie dlatego każdą taką wątpliwość należy konsultować z lekarzem.

Niezwykle istotne jest, aby w trakcie leczenia padaczki regularne przyjmować leki. Nie stosowanie się do tego zalecenia powoduje nie tylko niepowodzenie terapii, ale także może być przyczyną rozwoju padaczki przewlekłej, lekoopornej, która grozi wystąpieniem stanu padaczkowego, co może prowadzić nawet do śmierci.

Medyczna marihuana w leczeniu padaczki

Badania wskazują, że wpływ na zahamowanie rozwoju ognisk padaczkowych w obrębie mózgu ma zastosowanie medycznej marihuany. Niestety, chociaż jest ona zezwolona w Polsce, to nadal nie ma surowca farmaceutycznego, z którego farmaceuci mogliby wytworzyć ten lek. Stąd ta metoda leczenia jest w naszym kraju ciągle niedostępna. Rozwiązaniem może być realizacja recepty w jednym z krajów europejskich, gdzie można otrzymać ten lek bez większych problemów.

Implant w leczeniu padaczki

W celu zmniejszenia ilości napadów padaczkowych stosuje się implanty, które stymulują nerw błędny. Zastosowanie tej metody nie zwalnia pacjentów z obowiązku regularnego przyjmowania leków. Jego zastosowanie jest szczególnie polecane chorym, u których pomimo wdrożenia leczenia farmakologicznego nie zaobserwowano poprawy, a napady padaczkowe były częste i następowały kilkukrotnie w ciągu miesiąca.

Obejrzyj film!

Czy padaczkę można wyleczyć?

Padaczka jest chorobą uleczalną, jednak zależy to zarówno od rodzaju padaczki, typu napadów, a także wieku pacjenta. Lekarz może zdecydować o stopniowym odstawianiu leków, gdy od ostatniego napadu padaczkowego minęły co najmniej trzy lata. Najczęściej nawroty zdarzają się do roku od odstawienia leków. Po pięciu latach napady już zwykle nie występują.

Jak zmniejszyć częstość napadów padaczkowych?

Tak samo ważne jak leczenie farmakologiczne jest unikanie bodźców, które mogą zwiększać prawdopodobieństwo występowania napadów padaczkowych.

Chory na epilepsję powinien unikać:

  • sytuacji stresowych;

  • niewysypiania się;

  • spożywania alkoholu.

Również bodźce świetlne mogą wywoływać napady padaczkowe. W związku z tym nie należy:

  • oglądać telewizji przy zgaszonym świetle;

  • patrzeć na telewizor podczas jego włączania;

  • uczestniczyć w dyskotekach;

  • przez długi czas pracować przy komputerze.

Zmniejszeniu prawdopodobieństwa występowania napadów padaczkowych sprzyja zwiększona aktywność psychiczna oraz fizyczna. Po konsultacji lekarskiej wskazane jest uprawianie rekreacyjne takich dyscyplin sportowych jak: nordic walking, bieganie, jazda na rowerze.

Dziecko chore na padaczkę

Leczenie dzieci chorych na padaczkę polega na podawaniu im takich samych preparatów farmaceutycznych, jak osobom dorosłym. Oczywiście ściśle według zaleceń lekarskich.

Inną ważną kwestią w życiu chorego dziecka na epilepsję jest rola rodziców. Nie powinni oni wyręczać dziecka w wykonywaniu podstawowych czynności, gdyż należy przygotować je na pokonywanie jeszcze większych trudności w życiu.

Nie ma żadnych przeciwskazań, aby dziecko chore na epilepsję normalnie uczestniczyło w zajęciach szkolnych. Padaczka nie wpływa negatywnie na proces uczenia się. Istotne jest jednak to, aby uzmysłowić innym dzieciom w szkole na czym polega padaczka, aby w przypadku wystąpienia napadu nie wystraszyły się. Nauczycieli natomiast należy przeszkolić w kwestii udzielania pomocy w trakcie napadu.

Dieta ketogenna w walce z padaczką

W leczeniu padaczki lekoopornej u dzieci zastosowanie znajduje dieta ketogenna. Polega ona na wyeliminowaniu z codziennych posiłków węglowodanów i zastąpienie ich tłuszczami. W tej diecie tłuszcze powinny stanowić nawet 80-90% dostarczanej energii, a białko i węglowodany zaledwie 10-20%. Powstałe w wyniku rozpadu tłuszczów ciała ketonowe działają ochronnie na komórki nerwowe znajdujące się w mózgu. Ponadto odpowiadają one za wzrost ilości neuroprzekaźnika odpowiedzialnego za wyhamowywanie aktywności komórek nerwowych, co przekłada się na zmniejszoną częstotliwość pojawiania się drgawek. Na taką dietę można zdecydować się jedynie po konsultacji z lekarzem i dietetykiem.

Czy epileptyk może pracować?

Większości chorym padaczka nie przeszkadza w odbywaniu pracy zawodowej. Istnieje jednak lista zawodów, których cierpiący na epilepsję nie powinni wykonywać, np. kierowca, maszynista, pilot, operator urządzeń mechanicznych, policjant, strażak, nauczyciel wychowania fizycznego, itp. Warto, aby współpracownicy osoby chorej byli przeszkoleni na temat podstawowych działań, jakie należy podjąć w przypadku wystąpienia napadu padaczkowego.

Czy chora na padaczkę kobieta może bezpiecznie zajść w ciążę?

Decyzję o zajściu w ciążę kobieta chora na padaczkę powinna skonsultować ze swoim lekarzem neurologiem. Ciąża jest dla niej bezpieczna, chociaż przez cały czas musi być pod opieką lekarza neurologa i ginekologa. Kobieta nie może odstawić leków, gdyż wystąpienie napadów padaczkowych jest zwykle bardziej niebezpieczne dla niej i dla dziecka niż regularne przyjmowanie substancji leczniczej.

Nie przerywaj terapii przeciwpadaczkowej

Padaczka, pomimo znacznego rozwoju medycyny nadal pozostaje chorobą, która kryje wiele tajemnic. Istnieją przypadki chorych, u których napady mijają nawet bez terapii, ale i takie, u których pomimo leczenia i stosowania niefarmakologicznych metod pozostają przez całe życie. Jednak nigdy nie należy przerywać zaplanowanej kuracji, gdyż każda poprawia komfort życia poprzez łagodzenie objawów i wydłużanie odstępów między kolejnymi napadami.

W razie jakichkolwiek pytań, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 14.04.2023 14:30:14

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Vitaminum B compositum Polfa

drażetki, 50 tabletek

vitaminum b compositum

produkt dostępny bez recepty

w 95% aptek

od 3,37 zł

Absenor

tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 100 tabletek

valproic acid

lek na receptę

w 70% aptek

od 69,35 zł

Amizepin

tabletki, 50 tabletek blistry

carbamazepine

lek na receptę

w 29% aptek

od 14,31 zł

Buccolam

płyn, 4 ampułkostrzykawki 2 ml

midazolam

lek na receptę

w 9% aptek

od 432,08 zł

Cezarius

tabletki powlekane, 50 tabletek

levetiracetam

lek na receptę

w 41% aptek

od 31,14 zł

Clonazepamum TZF

tabletki, 30 tabletek

clonazepam

lek na receptę

w 91% aptek

od 17,83 zł

Depakine Chrono 300

tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 30 tabletek

valproic acid

lek na receptę

w 97% aptek

od 16,49 zł

Frisium 10

tabletki, 20 tabletek

clobazam

lek na receptę

w 26% aptek

od 13,90 zł

Gabapentin Teva

kapsułki, 100 kapsułek

gabapentin

lek na receptę

w 85% aptek

od 20,66 zł

Lamitrin

tabletki, 60 tabletek

lamotrigine

lek na receptę

w 88% aptek

od 58,21 zł

Lamitrin S

tabletki (do wytworzenia zawiesiny), 30 tabletek

lamotrigine

lek na receptę

w 33% aptek

od 17,79 zł

Lyrica

kapsułki, 56 kapsułek

pregabalin

lek na receptę

w 68% aptek

od 52,19 zł

Neurotop Retard 300

tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 50 tabletek

carbamazepine

lek na receptę

w 86% aptek

od 16,39 zł

Ontozry

tabletki powlekane, 28 tabletek

cenobamate

lek na receptę

w 10% aptek

od 495,23 zł

Symla

tabletki, 30 tabletek

lamotrigine

lek na receptę

w 68% aptek

od 13,56 zł

Tegretol CR 200

tabletki o zmodyfikowanym uwalnianiu, 50 tabletek

carbamazepine

lek na receptę

w 76% aptek

od 13,19 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)