Środki na kaca

Kac, inaczej zatrucie alkoholowe, to zespół nieprzyjemnych objawów spowodowanych nadmiernym spożyciem alkoholu, które obejmują m.in. ból i zawroty głowy, nudności, wymioty, ból brzucha, silne pragnienie, światłowstręt czy nadwrażliwość na hałas.

Jak powstaje kac?

Spożyty alkohol jest przyczyną zaburzeń w funkcjonowaniu organizmu. Mdłości, bóle brzucha czy ból głowy spowodowane są kumulowaniem się we krwi aldehydu octowego - toksycznego metabolitu, powstającego w wątrobie z etanolu. Konsekwencją moczopędnego działania alkoholu jest natomiast wzmożone pragnienie i suchość w ustach odczuwana dnia następnego. Wraz z wodą tracimy również cenne minerały, co może powodować osłabienie organizmu i ból głowy. Uczucie zmęczenia i trudności z koncentracją mogą wynikać także z powodowanego przez alkohol obniżenia stężenia glukozy we krwi.

Czy można zapobiec wystąpieniu kaca?

Najlepszym lekarstwem jest umiar, warto jednak przestrzegać kilku zasad:

Apteczne sposoby na kaca

Jak dotąd nie wynaleziono antidotum na kaca. W aptekach dostępne są suplementy diety mające na celu nawodnienie organizmu i uzupełnienie składników utraconych w wyniku spożycia alkoholu. Preparaty złożone zawierają m.in. jony sodu, potasu, chlorki, glukozę, witaminę C, kwas fumarowy i bursztynowy wspomagające przemiany metaboliczne, wyciąg z opuncji oraz cholinę wspomagającą wątrobę. Dostępne są one w postaci tabletek powlekanych, tabletek musujących, saszetek zawierających proszek oraz płynów w formie tzw. "shotów". Produkty te można stosować zarówno przed, w trakcie, jak i po zakończeniu konsumpcji alkoholu. W przywróceniu właściwego nawodnienia dobrze sprawdzi się również zwykły preparat elektrolitowy, stosowany w czasie wymiotów czy biegunki.

Jak radzić sobie z bólem głowy?

W przypadku bólu głowy można sięgnąć po jeden z leków przeciwbólowych zawierających kwas acetylosalicylowy bądź ibuprofen. Warto pamiętać, że alkohol zwiększa działanie drażniące błonę śluzową żołądka wspomnianych leków, dlatego należy przyjmować je po posiłku. Przeciwwskazane jest stosowanie leków zawierających paracetamol, który przekształca się do szkodliwego dla wątroby metabolitu, który w połączeniu z alkoholem może prowadzić do ciężkiego uszkodzenia wątroby.

Lek bez recepty

Aspirin tabletki

Aspirin to lek o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym do stosowania doustnego. W skład preparatu wchodzi kwas acetylosalicylowy. Wskazany do leczenia bólu o małym lub umiarkowanym nasileniu oraz przeciwgorączkowo. Lek dostępny bez recepty.

Dostępny w 88% aptek.

Środek spożywczy

Zdrovit Litorsal tabletki musujące

Zdrovit Litorsal to tabletki musujące zawierające glukozę, elektrolity oraz witaminę C. Składniki te pomagają utrzymać równowagę wodno-elektrolitową w organizmie i nawadniają organizm podczas intensywnego wysiłku fizycznego, gorączki, biegunki lub wymiotów.

Dostępny w 88% aptek.

Lek bez recepty

Ibuprom tabletki powlekane

Ibuprom to lek w postaci tabletek o działaniu przeciwzapalnym i przeciwbólowym do stosowania doustnego, w których skład wchodzi ibuprofen. Preparat wskazany jest do krótkotrwałego leczenia bólu i gorączki.

Dostępny w 100% aptek.

Lek bez recepty

Alka-Seltzer tabletki musujące

Alka-Seltzer to tabletki musujące zawierające kwas acetylosalicylowy o działaniu przeciwbólowym, przeciwzapalnym i przeciwgorączkowym. Dodatkowo zawiera substancje zobojętniające nadmiar kwasu solnego w żołądku. Przeznaczony do stosowania w leczeniu bólu i gorączki towarzyszącego przeziębieniu i grypie. Lek OTC dostępny bez recepty.

Dostępny w 59% aptek.

Wyrób medyczny

Alco Test test

Alco Test służy do jednorazowego badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu. W celu uzyskania jak najbardziej precyzyjnego wyniku, pomiar należy wykonać po 20 minutach od ostatniego spożycia alkoholu. Nie należy w tym czasie spożywać pokarmów, żuć gumy, ponieważ może mieć to wpływ na ostateczny wynik testu.

Dostępny w 31% aptek.

Środek spożywczy

2KC Xtreme tabletki powlekane

2KC Xtreme to tabletki, które stosowane są jako szybka pomoc w walce z objawami kaca. Skład preparatu stanowi wyciąg z opuncji, glukoza, witamina C oraz witaminy z grupy B. Produkt stanowi wsparcie dla działania układu nerwowego oraz pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia.

Dostępny w 34% aptek.

Środek spożywczy

2KC tabletki

2KC to suplement diety w postaci tabletek, który przeznaczony jest dla osób dorosłych jako pomoc w walce z objawami kaca. Skład preparatu stanowi wyciąg z opuncji oraz witamina C. Produkt stanowi wsparcie dla działania układu nerwowego oraz pomaga zmniejszyć uczucie zmęczenia.

Dostępny w 72% aptek.

Środek spożywczy

Orsalit dla dorosłych proszek (do wytworzenia zawiesiny)

Orsalit dla dorosłych to proszek do sporządzania płynu nawadniającego. Zawiera składniki pozwalające uregulować zaburzenia gospodarki wodno-elektorlitowej w organizmie w stanach odwodnienia. Uzupełnia płyny i składniki mineralne utracone w wyniku biegunki, wymiotów lub intensywnego wysiłku fizycznego.

Dostępny w 68% aptek.

Lek bez recepty

Nurofen tabletki powlekane

Nurofen to lek przeciwbólowy zawierający ibuprofen, zaliczany do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Lek stosuje się w leczeniu słabego lub umiarkowanego bólu (bóle głowy, bóle kostno-stawowe, bóle menstruacyjne, ból zębów, bóle pourazowe) oraz gorączki.

Dostępny w 79% aptek.

Lek bez recepty

Ibum kapsułki

Ibum to miękkie kapsułki zawierające ibuprofen - substancję z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych. Lek wykazuje działanie przeciwbólowe, przeciwzapalne i przeciwgorączkowe. Przeznaczony jest do stosowania w leczeniu bólu różnego pochodzenia o lekkim i umiarkowanym nasileniu (bóle głowy, zębów, mięśni i stawów, menstruacyjne).

Dostępny w 78% aptek.

Środek spożywczy

Riposton Alko Reset tabletki musujące

Riposton Alko Reset to suplement diety w formie tabletek musujących, który stosuje się w celu nawodnienia i uzupełnienia płynów i elektrolitów utraconych po spożyciu alkoholu oraz po wysiłku fizycznym. Produkt zawiera cholinę, która pełni funkcję ochronną wobec wątroby.

Dostępny w 52% aptek.

Środek spożywczy

ElectroVit tabletki musujące

ElectroVit to tabletki musujące o smaku pomarańczowym stosowane jako uzupełnienie utraconych elektrolitów. Zawiera sód, potas, magnez, wapń i chlorki, które są niezbędne do utrzymania równowagi wodno-elktrolitowej organizmu, pomaga zregenerować siły i redukuje zmęczenie. Do stosowania w wyniku narażenia na odwodnienie - podczas intensywnego wysiłku fizycznego, biegunki, wymiotów oraz gorączki.

Dostępny w 34% aptek.

Środek spożywczy

Apteo AquaApteo tabletki powlekane

Apteo AquaApteo to tabletki zawierające mniszek lekarski, który usuwa nadmiar wody z organizmu. Suplement diety zawiera w swoim składzie również pokrzywę, która oczyszcza organizm. Produkt stanowi wsparcie w procesie odchudzania dzięki obecności wyciągu z morszczynu, który wpływa na pracę jelit oraz trawienie.

Dostępny w 9% aptek.


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 17.07.2019 08:58:26

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy można brać ibuprofen na gorączkę przy zakażeniu COVID-19?
Jak to w końcu jest z tym ibuprofenem przy covid-19, brać na gorączke czy nie jest to wskazane? Pozdrawiam
odpowiada Katarzyna Domagała

Co mogę zastosować zamiast kwasu acetylosalicylowego?
Co zamiast kwasu acetylosalicylowy przy uczulenie na salicylany
odpowiada Ewa Pilch

Ile trzeba czekać czasu, aby tabletka Ibum Express zadziałała?
Ile trzeba czekać czasu aby tabletka ibum express zadziałała?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy tabletka Controloc zażyta przed spożyciem alkoholu zapobiegnie kacowi?
Czy tabletka controloc zażyta przed imprezą weselną zapobiegnie tzw kacowi na drugi dzień?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy Ibuprom Zatoki można kupić bez recepty?
Czy ibuprom zatoki można kupić bez recepty?
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy podczas przyjmowania leku z paracetamolem i tramadolem mogę przyjąć Ibuprom Max Sprint?
Jestem po włamaniu chirurgicznej szyjki prawej kości ramiennej. Kość jest już zarośnięta i oczekuję na rehabilitację. Obecnie przyjmuję tramadoli hydr...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie środki na kaca odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.