Stosowanie i działanie Ketonal Active kapsułki

ketoprofen

Lek bez recepty

Ketonal Active to dostępny bez recepty lek zawierający substancję czynną – ketoprofen – w dawce 50 mg. Substancja ta należy do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ) i znajduje zastosowanie w leczeniu dolegliwości bólowych różnego pochodzenia o umiarkowanym nasileniu.

Produkt o kategorii ATC M01AE: Stawy, kości, mięśnie, Leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, Niesteroidowe leki przeciwzapalne i przeciwreumatyczne, Pochodne kwasu propionowego.

Produkt przypisany do tematów: Leki na migrenę, Leki przeciwbólowe, Leki bez recepty - czy na pewno są bezpieczne?, Migrena - niezwykły ból głowy, Jak pozbyć się zakwasów?, Kiedy iść do lekarza z napięciowym bólem głowy?, Co oznacza ból w pachwinie?, Czy można łączyć leki z alkoholem?, Ból stopy, czyli ostroga piętowa, Ból głowy i migrena, Ból zęba, Ból mięśni i stawów, Ból i gorączka, Zapalenie ucha - jak leczyć i zapobiegać?, Jakie leki przeciwbólowe stosować?.

Jak działa Ketonal Active?

Ketoprofen, należący do grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe.

Substancja ta ma zdolność hamowania enzymów: COX-1 (cyklooksygenaza 1) i COX-2 (cyklooksygenaza 2), przez co przerywana jest kaskada reakcji prowadząca do wyzwolenia prozapalnych prostaglandyn i tromboksanów. Dzięki temu następuje ograniczenie odczuwania bólu.

Ketonal Active stosuje się w krótkotrwałym leczeniu lekkich do umiarkowanych objawów bólowych, np. bólu głowy, bólów kostno-stawowych, bólu po ekstrakcji zęba.

Nie używaj Ketonal Active, jeśli:

  • stwierdzono u ciebie uczulenie na substancję czynną i/lub substancje pomocnicze preparatu,
  • wystąpiły u ciebie kiedykolwiek niepożądane reakcje alergiczne (duszności, napad astmy, wysypka) po zastosowaniu leku z grupy NLPZ (np. kwasu acetylosalicylowego),
  • chorujesz na ciężką niewydolność nerek, wątroby lub serca,
  • chorujesz na chorobę wrzodową żołądka i/lub dwunastnicy (w postaci czynnej),
  • w przeszłości występowały u ciebie krwawienia lub owrzodzenia przewodu pokarmowego,
  • masz skłonność do krwawień,
  • jesteś w III trymestrze ciąży (jeśli jesteś w I lub II trymestrze – przed przyjęciem preparatu skonsultuj się z lekarzem).

Na co zwrócić uwagę przed użyciem Ketonal Active?

Dokładnie przeanalizuj listę przeciwskazań preparatu Ketonal Active (znajdziesz ją w ulotce dołączonej do opakowania) i nie stosuj leku, jeśli wymienione przeciwwskazania dotyczą ciebie.

Jak stosować Ketonal Active?

Pamiętaj, że Ketonal Active należy stosować możliwie przez jak najkrótszy czas i w możliwie jak najniższej, skutecznej dawce. Jeśli dolegliwości bólowe nie ustąpią w ciągu 5 dni – zaprzestań stosowania leku i skonsultuj się z lekarzem.

Zalecane dawkowanie Ketonal Active:

  • pacjenci powyżej 15. r.ż.: 1 kapsułka 3 x na dobę (co 8 h),
  • pacjenci w wieku podeszłym: należy stosować możliwie najniższą, skuteczną dawkę.

Lek należy przyjmować w trakcie posiłku, popijając wodą. Jednocześnie można przyjmować leki zobojętniające kwas żołądkowy (np. Alugastrin, Maalox) w celu ochrony przewodu pokarmowego przed działaniami niepożądanymi ketoprofenu.

Na co zwrócić uwagę podczas stosowania Ketonal Active?

Pamiętaj, że nawet leki dostępne bez recepty mogą wywołać groźne działania niepożądane, których nie należy bagatelizować.

Jednym z najgroźniejszych działań niepożądanych leków z grupy NLPZ jest możliwość wywołania krwawienia, owrzodzenia lub nawet perforacji w obrębie przewodu pokarmowego. Ryzyko to wzrasta wraz ze wzrostem przyjmowanej dawki oraz czasu leczenia lekami z grupy NLPZ, dlatego zawsze stosuj preparat Ketonal Active zgodnie z informacjami zamieszczonymi w ulotce preparatu.

Czy mogę łączyć Ketonal Active z innymi lekami?

Ketoprofen wchodzi w interakcje z bardzo wieloma lekami, dlatego przed zastosowaniem preparatu Ketonal Active dokładnie przeczytaj ulotkę i w razie wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą, którzy poinformują Cię, czy możesz bezpiecznie stosować Ketonal Active razem z innymi lekami.

Istnieje ryzyko wystąpienia hiperkaliemii w połączeniu ketoprofenu z:

  • solami potasu,
  • lekami moczopędnymi oszczędzającymi potas,
  • inhibitorami ACE,
  • antagonistami receptora AT II,
  • NLPZ,
  • heparynami (drobnocząsteczkowymi lub niefrakcjonowanymi),
  • cyklosporyną,
  • takrolimusem,
  • trimetoprimem.

Łączenie ketoprofenu z lekami przeciwzakrzepowymi zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia.

Łączenie ketoprofenu z innymi lekami z grupy NLPZ znacząco zwiększa ryzyko wystąpienia krwawienia z przewodu pokarmowego i owrzodzeń.

Ketoprofen nasila działania niepożądane litu i metotreksatu.

Czy po zastosowaniu Ketonal Active mogę prowadzić pojazdy?

Ketonal Active może wywołać senność, zaburzenia widzenia, zawroty głowy. W razie wystąpienia tych objawów zrezygnuj z prowadzenia pojazdów.

Czy mogę stosować Ketonal Active będąc w ciąży?

Jeśli lekarz uzna to za konieczne, można stosować Ketonal Active w I lub II trymestrze ciąży. Stosowanie leku w III trymestrze ciąży jest przeciwwskazane.

Czy po zastosowaniu Ketonal Active mogę karmić piersią?

Karmienie piersią po zastosowaniu Ketonal Active nie jest zalecane.

Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zastosowaniu Ketonal Active?

W razie wystąpienia niżej wymienionych działań niepożądanych natychmiast udaj się do lekarza lub wezwij pomoc medyczną:

  • objawy reakcji uczuleniowej, np. obrzęk twarzy i gardła, trudności w połykaniu i/lub oddychaniu, spadek ciśnienia krwi, ucisk w klatce piersiowej,
  • powstawanie grudek i pęcherzy na skórze,
  • napad astmy,
  • silny, uporczywy, piekący ból brzucha,
  • krwawe wymioty,
  • czarne, smoliste stolce,
  • obecność krwi w moczu lub zmiany w ilości wydalanego moczu,
  • obrzęk nóg, kostek, stóp.

Bardzo często po zastosowaniu Ketonal Active u pacjentów stwierdza się podwyższenie wyników badań laboratoryjnych czynności wątroby (tzw. próby wątrobowe).

Często po zastosowaniu Ketonal Active występuje osłabienie, ból głowy, bóle brzucha, wymioty.

Inne działania niepożądane leku znajdziesz w ulotce dołączonej do opakowania.

Skład Ketonal Active

  • substancja czynna: ketoprofen (50 mg),
  • substancje pomocnicze: laktoza jednowodna, stearynian magnezu, krzemionka koloidalna bezwodna; substancje wchodzące w skład kapsułki: żelatyna, dwutlenek tytanu (E171), błękit patentowy (E131).

Opakowanie zawiera 10 lub 20 kapsułek zapakowanych w słoiczek ze szkła oranżowego, zamykany korkiem z LDPE.

Jak przechowywać Ketonal Active?

Preparat Ketonal Active należy przechowywać w oryginalnym opakowaniu, w miejscu niewidocznym i niedostępnym dla dzieci, w temperaturze poniżej 25 st. C.

autor: Maciej Klimczyk
redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 09.10.2017 13:48:52

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje na temat produktu, ale nie możesz go traktować jako konsultację farmaceutyczną. Przed zażyciem leku przeczytaj ulotkę, a w przypadku pytań skonsultuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Opakowania Ketonal Active

10 kapsułek

0,05 G Sandoz

dostępny w 87% aptek

gdzie kupić od 6,97 do 16,95 zł

20 kapsułek

0,05 G Sandoz

dostępny w 95% aptek

gdzie kupić od 12,32 do 25,99 zł

Najnowsze pytania

Czy można stosować Ketonal podczas stosowania systemu Ginoring?
Witam nie jestem pewna jeszcze jednego leku chodzi o ketanol czy ten lek może być również stosowany przy krążku dopochwowym nie mogę się doszukać info...
odpowiada Grzegorz Żurakowski

Czy tabletkę Tramalu można zastąpić dwoma tabletkami Ketonal Active?
Jaki lek przeciwbolowy bez recepty dziala podobnie jak tramal? Czy zazycie dwoch tabletek ketonalu 50 -ktory jest sprzedawany bez recepty zadziala sil...
odpowiada Andrzej Polski

Czy można łączyć Skudexa i Ketonal Forte?
Wczoraj na noc wzięłam pierwszy raz lek Skudexa. Po godzinie zaczęło mi się kręcić w głowie, wystąpiły nudności, nogi i ręce były jak z waty, suchość ...
odpowiada Agnieszka Soroko

Czy mam odstawić lek Skudexa?
Wczoraj na noc wzięłam pierwszy raz lek Skudexa. Po około godzinie zaczęło mi się kręcić w głowie, dostałam nudności, ręce i nogi były jakby z waty. D...
odpowiada Agnieszka Soroko

Czy w Łodzi dostępny jest Febrofen?
Gdze kupię w łodzi
odpowiada Katarzyna Domagała

Jaka powinna być przerwa między kolejnymi dawkami leków przeciwbólowych, takich jak Ketonal ampułki i Skudexa tabletki?
Witam. Mam przepukline kregoslupa l5/ s1. Czekam na operacje.1 kwietnia. Bol nie do zniesienia. O godzinie 13.30 dostalam zastrzyk z Ketonalu( pogotow...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Na Twoje pytania w temacie ketonal odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Wyślij pytanie

Ulotka

Jeśli chcesz mieć pewność, że nie pominąłeś ważnych szczegółów, przeczytaj ulotkę Ketonal Active (szybki podgląd pliku PDF).

źródło: Rejestr Produktów Leczniczych

Obejrzyj oryginał ulotki Ketonal Active.

Powiązane artykuły

Leki na migrenę
Agnieszka Soroko, mgr farm. Migrena jest przewlekłą chorobą neurologiczną i jedną z najczęstszych przyczyn bólów głowy. Schorzenia nie należy lekceważyć i warto zrobić wszystko, by je kontrolować tak, żeby ataki migreny pojawiały się jak najrzadziej. Na rynku dostępnych jest wiele leków bez recepty i na receptę, które mogą pomóc zarówno w zapobieganiu, jak i w przerywaniu migreny.


Leki przeciwbólowe
Olga Sierpniowska, mgr farm. Ból to doświadczenie, którego każdy z nas pragnie uniknąć. Jest on wprawdzie sygnałem z wnętrza organizmu, że dzieje się coś niepokojącego, kiedy jednak spełni już swoją ostrzegawczą funkcję, staje się doznaniem wyłącznie negatywnym - zabiera radość życia, ogranicza, a czasami nawet uniemożliwia codzienną aktywność. Warto wiedzieć, jakie środki przeciwbólowe stosować w jakich dolegliwościach, oraz kiedy konieczna będzie wizyta u lekarza.


Leki bez recepty - czy na pewno są bezpieczne?
Maciej Klimczyk, mgr farm. Z prostymi dolegliwościami zdrowotnymi radzimy sobie sami, stosując leki dostępne bez recepty. To duże udogodnienie, lecz z drugiej strony również spore zagrożenie dla zdrowia. Preparaty dostępne bez recepty mogą wywoływać poważne problemy, takie jak krwawienie z przewodu pokarmowego, zaostrzenie objawów chorobowych którym chcieliśmy przeciwdziałać, uzależnienie po dłuższym stosowaniu, a nawet doprowadzić do śmierci. Samodzielne leczenie zgagi czy kataru może prowadzić do poważnych powikłań. Jak sobie z tym radzić, kiedy powiedzieć "stop" i jak to zrobić bez szkody dla naszego zdrowia?


Migrena - niezwykły ból głowy
Agnieszka Soroko, mgr farm. Znowu boli Cię głowa? Migrena – choroba przewlekła czy świetna wymówka? Czym jest migrena i jak sobie z nią radzić? Czy da się ją wyleczyć? Wiele osób zadaje sobie te pytania, bo cierpią oni sami lub ich bliscy, nawet małe dzieci. Bo często traktowana pobłażliwie przypadłość nie jest tylko bólem głowy.


Jak pozbyć się zakwasów?
Antonina Kłudkiewicz, mgr farm. Pierwsze przeciwności, jakie napotykają osoby rozpoczynające aktywność fizyczną to… zakwasy. Jak im zapobiegać i jak się ich szybko pozbyć?


Kiedy iść do lekarza z napięciowym bólem głowy?
Agnieszka Soroko, mgr farm. Wielu z nas rzadziej lub częściej boli głowa. Może to być napięciowy ból głowy - jedna z najczęstszych dolegliwości obok migreny, bo dotyka nawet 80% osób. Przeczytaj, kiedy leki bez recepty nie będą wystarczające i trzeba udać się do lekarza.


Co oznacza ból w pachwinie?
Katarzyna Krzemińska, mgr farm. Mimo częstego bagatelizowania problemu, ból w pachwinie może wskazywać na kilka poważnych chorób rozwijających się w obrębie miednicy i jamy brzusznej. Czym jest spowodowany i jak go prawidłowo leczyć?


Czy można łączyć leki z alkoholem?
Olga Sierpniowska, mgr farm. Czy mogę pić alkohol podczas stosowania leków? - pewnie wielu z nas nieraz nad tym się zastanawiało. Niektórzy powiedzą "absolutnie nie", inni z kolei "ja piłem i nic mi się nie stało". Jak zatem jest naprawdę? Ten kontrowersyjny temat porusza nasza farmaceutka - mgr farm. Olga Sierpniowska.


Ból stopy, czyli ostroga piętowa
Angelika Talar-Śpionek, mgr farm. Ból podeszwowej części stopy i dyskomfort podczas chodzenia? To mogą być ostrogi piętowe - dolegliwość, z którą zmagała się przez kilka miesięcy Pani Marzena, moja sąsiadka i pacjentka apteki, w której pracuję. Zgodziła się odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących rozpoznania i sposobów leczenia oraz o tym, jak udało jej się wrócić do pełnej sprawności.


Ból głowy i migrena
Klaudia Błaszczyk, mgr farm. Bóle głowy miewa prawie każdy - częściej lub rzadziej, mocniejsze lub słabsze, pulsujące, tępe, migrenowe. Mogą nas dopaść w najmniej spodziewanym momencie. Warto wiedzieć, jak sobie z nimi radzić oraz które preparaty dostępne w aptece bez recepty można zażyć.


Ból zęba
Klaudia Błaszczyk, mgr farm. Ból zębów może zdarzyć się u każdej osoby. Często jest wyjątkowo nieprzyjemny, przeszywający. Warto wiedzieć, jak sobie z nim radzić.


Ból mięśni i stawów
Klaudia Błaszczyk, mgr farm. Ból mięśni i stawów może pojawić się po intensywnym wysiłku, być wynikiem stanów zapalnych, skręceń i innych urazów. Może towarzyszyć również grypie. Preparaty dostępne w aptece pozwalają poczuć nam się lepiej.


Ból i gorączka
Marcin Szczesio, mgr farm. Piękny dzień może przerwać nam ból głowy, brzucha, mięśni, zęba lub nawet gorączka. Warto wiedzieć, jakie preparaty na taką okazję należy mieć w swojej apteczce.


Zapalenie ucha - jak leczyć i zapobiegać?
Klaudia Błaszczyk, mgr farm. Silny, pulsujący ból ucha, szumy w uszach czy nagłe pogorszenie słuchu? To mogą być objawy zapalenia ucha. Kiedy zastosować preparat na ból ucha dostępny w aptece bez recepty, a kiedy z zapaleniem ucha udać się do lekarza?


Jakie leki przeciwbólowe stosować?
Olga Sierpniowska, mgr farm. Ból to doświadczenie, którego każdy z nas pragnie uniknąć. Chociaż pełni on ważną funkcję ostrzegawczą, jeśli jest nasilony lub przewlekły - staje się doznaniem wyłącznie negatywnym. Ból zabiera radość życia, ogranicza, a czasami nawet uniemożliwia codzienną aktywność. Jak walczyć z bólem?