Czy można łączyć leki z alkoholem?

Czy mogę pić alkohol podczas stosowania leków? - pewnie wielu z nas nieraz nad tym się zastanawiało. Niektórzy powiedzą "absolutnie nie", inni z kolei "ja piłem i nic mi się nie stało". Jak zatem jest naprawdę? Ten kontrowersyjny temat porusza nasza farmaceutka - mgr farm. Olga Sierpniowska.

Czy można łączyć leki z alkoholem?

Na temat oddziaływania wielu leków z alkoholem tak naprawdę niewiele wiadomo – niepożądanych skutków takiej mieszanki nie można wykluczyć. W wypadku wątpliwości, a także krótkich kuracji, najlepiej w ogóle zrezygnować z napojów procentowych. Podczas długotrwałego leczenia, w niektórych przypadkach można wypić trochę alkoholu. Należy to jednak skonsultować z lekarzem.

W żadnym wypadku nie można pić alkoholu w trakcie przyjmowania preparatów, których ulotka wyraźnie informuje, że jest to przeciwwskazane. Nie zaleca się również pomijania dawki leku w celu napicia się.

Jak alkohol wpływa na leki?

Przewlekle nadużywany alkohol może osłabiać działanie niektórych lekarstw. Spożywany jednorazowo w dużej ilości – może nasilać ich działanie, co oznacza większe ryzyko wystąpienia działań niepożądanych, a nawet zatrucia.

Jedynie sporadyczne spożycie umiarkowanych ilości alkoholu nie ma zwykle dużego wpływu na to, jak silnie działają leki. Jednak nawet w takim przypadku, należy zachować odstęp pomiędzy przyjęciem leku, a porcją alkoholu. Alkohol może bowiem działać jak rozpuszczalnik i niszczyć otoczkę lekarstwa, która kontroluje, jak szybko z jego środka wydobywa się substancja lecznicza.

Jakich leków nie można łączyć z alkoholem?

Leki uspokajające i nasenne

Alkohol nasila działanie leków nasennych (np. Imovane) i uspokajających (np. Zomiren). Poza tym takie połączenie może powodować groźne dla zdrowia działania niepożądane.

Leki przeciwbólowe

W przypadku kaca, na ból głowy towarzyszący "syndromowi dnia następnego" nie należy przyjmować paracetamolu (np. Apap, Codipar, Acenol, Panadol) ze względu na ryzyko groźnego w skutkach uszkodzenia wątroby.

Nie należy także łączyć alkoholu z lekami przeciwbólowymi zawierającymi kwas acetylosalicylowy (np. Aspirin, Polopiryna).

Ostrożność trzeba zachować przyjmując również inne środki na ból, stan zapalny czy gorączkę, takie jak ibuprofen (np. Ibuprom, Nurofen), ketoprofen (np. Ketonal Active, Bi-Profenid), czy naproksen (np. Nalgesin Forte, Aleve). Łączenie ich z alkoholem niesie ryzyko uszkodzenia błony śluzowej przewodu pokarmowego. Może to skutkować rozwojem choroby wrzodowej czy wystąpieniem krwawień.

Preparaty na przeziębienie i grypę

Leki te – głównie w postaci saszetek do przygotowania ciepłego napoju - bardzo często zawierają paracetamol, którego jak już wykazano, nie należy łączyć z alkoholem. Ponadto w niektórych przypadkach posiadają w składzie tzw. substancje przeciwhistaminowe, takie jak chlorfeniramina (np. Tabcin Trend, Polopiryna Complex) czy fenyramina (np. Fervex, Fluxin). Alkohol nasila ich działanie uspokajające – mogą wystąpić senność w ciągu dnia, rozkojarzenie, zawroty głowy, trudność w obsłudze urządzeń. Konsekwencją tego bywają groźne wypadki.

Leki przeciwkaszlowe

Niebezpieczne jest łączenie z alkoholem leków zawierających kodeinę (np. Thiocodin, Syrop sosnowy złożony) czy dekstrometorfan (np. Acodin, Tussidex, Tussal Antitussicum). Taka mieszanka może mieć negatywny wpływ na układ nerwowy, a w skrajnych przypadkach - doprowadzić nawet do zatrucia.

Leki wchodzące z alkoholem w reakcję disulfiramową

Disulfiram to substancja stosowana w leczeniu osób uzależnionych od alkoholu. Powoduje, że w organizmie gromadzi się trujący produkt przemiany alkoholu – aldehyd octowy. Ten związek prowadzi do szeregu nieprzyjemnych skutków, takich jak zaczerwienienie twarzy i szyi, bóle brzucha, nudności oraz wymioty, bóle głowy, spadek ciśnienia, przyspieszone bicie serca, a nawet drgawki.

Podobny efekt, jak disulfiram, mogą wywoływać niektóre leki, np. metronidazol stosowany m.in. w trądziku i niektórych zakażeniach, przeciwbiegunkowy nifuroksazyd czy stosowana w infekcjach dróg moczowych furazydyna (np. Urofuraginum, Neofuragina).

Pamiętaj, że ta lista nie jest wyczerpująca – zawsze uważnie czytaj ulotki.

Wpływ alkoholu na terapię

Warto zwrócić uwagę, że nawet jeśli alkohol nie daje bezpośrednich interakcji z danym lekiem, to może negatywnie wpływać na zdrowie w sposób pośredni i przez to pogarszać efekt kuracji, poprzez m.in.:

  • osłabienie odporności,
  • szkodliwy wpływ na wątrobę,
  • zwiększenie ryzyka upadków i wypadków,
  • odwodnienie,
  • zapomnienie o przyjęciu dawki leku,
  • obniżenie progu drgawkowego, co oznacza, że może sprzyjać wystąpieniu napadów padaczkowych,
  • prowokowanie wymiotów, przez co dawka leku nie wchłonie się i preparat będzie nieskuteczny; jest to szczególnie istotne przy środkach antykoncepcyjnych, gdyż może być przyczyną nieplanowanej ciąży,
  • osłabienie potencji; uważa się, że alkohol jest wrogiem udanego seksu; jeśli cierpisz na problemy z erekcją i rozważasz sięgnięcie po leki wspomagające funkcje seksualne, to zwróć uwagę, że producenci preparatów zawierających np. sildenafil, nie zalecają spożywania znacznych ilości alkoholu przed zażyciem leku, ponieważ osłabia on jego działanie.

Jaka ilość alkoholu jest bezpieczna?

Nie określono dotąd dawki całkowicie bezpiecznej, czyli takiej, która u nikogo nie wywołałaby negatywnych konsekwencji dla zdrowia, w tym w wyniku połączenia z lekami.

Tak zwana “standardowa porcja alkoholu” to 200 g piwa 5%, 100 g wina 10% albo 25 g wódki 40%. Małe piwo 330 ml zawiera nieco ponad jedną taką jednostkę, a przeciętny kieliszek wina czy 50 ml kieliszek wódki – ponad półtora jednostki.

Alkohol to substancja o udokumentowanym szkodliwym działaniu na płód. Pamiętaj, że żadna ilość alkoholu nie jest bezpieczna dla kobiet w ciąży.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 17.10.2019 10:15:40

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Dlaczego No-Spa Forte sprzedawana jest na receptę a No-Spa Max bez recepty?
dlaczego nos-pa max jest bez recepty a nos-pa forte jest na receptę tej samej dawce są oba leki tej samej firmy sanofi ? proszę odpowiedzi POZDRAWIA...
odpowiada Karolina Siayor-Pietrzak

Gdzie w Lesznie kupię Esperal na receptę?
W Lesznie w jakiej aptece kupię na receptę
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy podczas stosowania leku Mozarin można pić alkohol?
Czy można pić alkohol biorąc mozarin
odpowiada Karolina Siayor-Pietrzak

Czy spożycie niewielkiej ilości alkoholu podczas stosowania leku Pramolan jest bezpieczne?
Biorę pramolan 50 mg ile godzin muszę odczekać żebym mogła stoić drinka na urodzinach?
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Czym jest spowodowana niska dostępność leku Aspirin Effect?
Dzień dobry! Czy mają może Państwo jakieś informacje co się dzieje z Aspirin effect? Czy produkt znika z rynku czy to przejściowe problemy z dostępno...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy można łączyć ze sobą Pelavo Nos i Zatoki, Gripex Control, Gripblocker, Nasivin Kids i czy można łączyć te leki z alkoholem?
Czy lek Contrahist Pelavo nos i zatoki Gripex Control oraz gripbocker wolno łączyc 3 godziny od wypicia alkoholu jeden po drugim zażywany jakie mogą b...
odpowiada Karolina Siayor-Pietrzak

Na Twoje pytania w temacie czy można łączyć leki z alkoholem? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.