Czy trzeba suplementować witaminy i minerały?

Chętnie sięgamy po preparaty z witaminami i minerałami. Czy oznacza to, że nie jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedniego poziom składników odżywczych za pomocą codziennej diety? Kto powinien stosować witaminy i minerały, a dla kogo suplementacja może okazać się niebezpieczna?

Czym są witaminy i minerały?

Witaminy i minerały stanowią grupę składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Niedobór lub nadmiar któregokolwiek ze składników może skutkować zaburzeniami stanu zdrowia.

Organizm człowieka nie potrafi wytwarzać witamin ani związków mineralnych, dlatego muszą być one dostarczane w odpowiednich ilościach i proporcjach wraz z pożywieniem. Wyjątek stanowi witamina D3, którą pod wpływem promieni słonecznych syntetyzujemy w skórze. Niewielkie ilości witaminy K oraz witamin z grupy B wytwarzane są również w przewodzie pokarmowym przez bakterie jelitowe.

Czy suplementacja witamin i minerałów jest konieczna?

W przypadku zdrowych dzieci i osób dorosłych dobrze zbilansowana, urozmaicona dieta powinna dostarczać odpowiednich ilości witamin i składników mineralnych. Badania wykazują jednak, że preparaty witaminowo-mineralne są grupą suplementów, po które Polacy sięgają najczęściej. Warto podkreślić, że suplementowanie składników odżywczych u osób, które nie mają niedoborów, nie ma naukowego uzasadnienia i nie przynosi korzyści zdrowotnych.

Niekiedy zdarza się jednak, że dieta (np. bogata w produkty wysokoprzetworzone) nie jest w stanie pokryć zapotrzebowania organizmu na składniki odżywcze. Co zrobić w sytuacji, gdy podejrzewamy u siebie niedobory witamin lub minerałów? Warto wówczas zasięgnąć porady lekarza rodzinnego, który w razie potrzeby zaleci wykonanie badań diagnostycznych, a gdy suplementacja okaże się konieczna, pomoże w doborze odpowiedniego preparatu. Wsparciem może być też fachowa porada farmaceuty czy dietetyka.

Kto powinien suplementować witaminy i minerały?

Jedyną witaminą, dla której opublikowano oficjalne zalecenia odnośnie suplementacji dla ogółu populacji jest witamina D3. Jej niedobór stwierdza się bowiem aż u 90% Polaków. Przyjmowanie witaminy D3 (np. Vigantol, D-Vitum Forte, Vigantoletten, Bioaron D) w dawkach dostosowanych do wieku i masy ciała zaleca się od września do maja.

W przypadku pozostałych witamin oraz związków mineralnych suplementację zaleca się jedynie u pacjentów cierpiących na określone jednostki chorobowe oraz u osób z tzw. grup ryzyka niedoboru, m.in:

Czy suplementacja witamin i minerałów może być niebezpieczna?

Na ogół suplementacja witamin i minerałów, zwłaszcza w dawkach nieprzekraczających zalecanego dziennego spożycia (RDA) nie jest groźna. Nadmiar witamin rozpuszczalnych w wodzie (C, B1, B2, B3, B5, B6, B7, kwas foliowy, B12, PP) jest wydalany z organizmu wraz z moczem. Ryzyko przedawkowania jest więc stosunkowo małe. Inaczej sytuacja wygląda w przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach (A, D, E, i K), które mogą kumulować się w tkance tłuszczowej i wątrobie.

Kto powinien szczególnie uważać na suplementy?

 • palacze tytoniu, u których suplementacja beta-karotenem, czyli prowitaminą A w dawkach większych niż 15 mg na dobę wiąże się ze wzrostem ryzyka rozwoju raka płuc,
 • kobiety ciężarne, u których przyjmowanie dużych ilości witaminy A rzędu 10 000 j.m. na dobę może być przyczyną wystąpienia wad rozwojowych u płodu,
 • chorzy na sarkoidozę i pierwotną nadczynność przytarczyc, u których przyjmowanie witaminy D3 powinno być ściśle monitorowane ze względu na możliwość wystąpienia zbyt wysokiego stężenia wapnia we krwi,
 • chorzy ze skłonnością do tworzenia kamieni nerkowych, u których przyjmowanie dużych dawek witaminy D3, C oraz wapnia jest przeciwwskazane.

Czy suplementy można łączyć z lekami?

Pacjenci często zapominają, że przyjmowane przez nich witaminy i minerały mogą wchodzić we wzajemne interakcje ze sobą oraz z przyjmowanymi lekami. W każdej takiej sytuacji, należy dokładnie przeczytać ulotkę bądź skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Szczególną ostrożność powinni zachować chorzy przyjmujący:

Źródła

 1. Raport Suplementy diety/Pacjent/Rynek/Trendy/Regulacje https://suplindex.com/wp-content/uploads/2017/10/RAPORT-Suplementy-diety-30.08.2017.pdf (dostęp: 28.05.2019).
 2. Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego w zakresie stosowania witamin i mikroelementów u kobiet planujących ciążę, ciężarnych i karmiących. Ginekol Pol 201485(5).
 3. Kmieć P., Sworczak K.: Korzyści i zagrożenia wynikające z suplementacji witaminą D. Forum Medycyny Rodzinnej 2017, vol 11, no 1, 38–46.
 4. Reguła J., Gramza-Michałowska A., Stachowiak B.: Udział suplementów diety w żywieniu osób dorosłych. Probl Hig Epidemiol 2011, 92(3): 614-616.
 5. Rusińska A., Płudowski P., Walczak M. i wsp.: Zasady suplementacji i leczenia witaminą D – nowelizacja 2018. Postępy Neonatologii, 2018 24 (1).
 6. Brzozowska A., Roszkowski W., Pietruszka W., Kałuża J.: Witaminy i składniki mineralne jako suplementy diety. Żywność. Technologia. Jakość, 2005, 4 (45) Supl., 5 – 16.
 7. Duda G., Saran A.: Polskie rekomendacje dotyczące spożycia witamin i składników mineralnych przez osoby. Farm. Wsp. 2008 1: 16-23.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 17.07.2019 09:14:44

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jakim lekiem zastąpić Acenocumarol WZF 4 mg?
Acenocumarolu nie ma w Słupsku. Co można brać zamiast ? Biorę na przemiennie 4mg , 4 mg, 5 mg ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Jakim lekiem zastąpić Euthyrox N 88? Kiedy lek wróci do aptek?
Niestety na rynku polskim nie mogę zakupić leku na niedoczynnosc tarczycy Ethroxyn 88 bardzo proszę o informacje kiedy będzie mozna zakupić lub jaki z...
odpowiada Katarzyna Domagała

W której aptece w okolicach Braniewa kupię Letrox 150?
Okolice Braniewa potrzebuje Letrox 150.
odpowiada Katarzyna Domagała

W której aptece w okolicach Braniewa kupię Letrox 150?
Potrzebuję Letrox 150 okolice Braniewa
odpowiada Katarzyna Domagała

Kiedy będą kolejne dostawy leku Euthyrox N 88?
W Poznaniu znowu jest brak Euthroxu N 88. Czy wiadomo kiedy będą kolejne dostawy?
odpowiada Katarzyna Domagała

Jakie są zamienniki leku Euthyrox N 75?
jakie sa zamienniki enthyrox n75
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie czy trzeba suplementować witaminy i minerały? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.