Rzucanie palenia

W aptekach dostępne są różnorodne preparaty ułatwiające rzucenie palenia. Pacjent, który zdecydował się na zerwanie z nałogiem, ma do dyspozycji zarówno leki dostępne bez recepty (np. Niquitin, Nicorette, Desmoxan czy Tabex) jak i leki wydawane jedynie na receptę.

Nikotynowa Terapia Zastępcza (NTZ) - leki z nikotyną

Ten typ terapii polega na przyjmowaniu nikotyny, ale bez innych substancji toksycznych, obecnych w dymie papierosowym. Pacjent dostarcza do organizmu substancję, od której jest uzależniony, lecz w dawce niższej niż zawarta w papierosie i sekwencyjnie zmniejszanej. Zadaniem tych specyfików jest łagodzenie objawów głodu nikotynowego oraz zmniejszenie zapotrzebowania na nikotynę.

Wybór środka terapii zastępczej powinien opierać się na indywidualnych preferencjach pacjenta. Przed zastosowaniem należy zapoznać się z prawidłowym dawkowaniem leku, w celu uniknięcia przedawkowania nikotyny i zmaksymalizowania szansy na skuteczność terapii.

Plastry

Przykleja się je na czystą, nieowłosioną powierzchnię skóry. Wyróżnia się plastry dziennie, które dostarczają nikotynę do organizmu przez 16 godzin (odkleja się je przed snem), oraz całodobowe, działające 24 godziny.

Dawkę początkową plastra należy wybrać, biorąc pod uwagę ilość wypalanych dziennie papierosów. Wraz z upływem czasu dawka ta jest zmniejszana. Dozwolone jest stosowanie plastrów, razem z innymi postaciami NTZ np. z gumą lub inhalatorem. 

Działania niepożądane plastrów, które mogą wystąpić, to podrażnienie lub zapalenie skóry w miejscu przyklejenia plastra, problemy ze snem, zawroty i bóle głowy, nudności i wymioty. 

Gumy

Jest to najstarsza forma NTZ, wprowadzona do użytku już 40 lat temu. Sięga się po nią w momencie poczucia potrzeby zapalenia papierosa. Pacjenci mają do wyboru gumy o smaku neutralnym, miętowym i owocowym, w dawce 2 i 4 mg.

Decydując się na tę formę NTZ  należy opanować właściwą technikę żucia gumy. Umożliwia ona przedostawanie się nikotyny do krwi przez błonę śluzową jamy ustnej. Stosuj zasadę „pożuj - poczuj mrowienie - potrzymaj przy policzku” i powtarzaj te czynności przez 30 minut. 

Najczęstsze działania niepożądane, występujące u pacjentów stosujących gumy to czkawka, zaostrzenie choroby wrzodowej, nudności, wymioty oraz zawroty głowy. 

Tabletki podjęzykowe

Tę postać nikotynowej terapii zastępczej stosuje się tak jak gumy do żucia, gdy pojawia się chęć sięgnięcia po papierosa. W zależności od stopnia uzależnienia, pacjent może wybrać preparat zawierający 2 lub 4 mg nikotyny. Tabletkę umieszcza się pod językiem, gdzie ulega rozpuszczeniu w czasie 30 minut. Nie powinno się jej żuć ani połykać. 

Podczas stosowania tabletek nikotynowych mogą wystąpić podrażnienie gardła i jamy ustnej, bóle i zawroty głowy, czkawka, nudności i zgaga.

Pastylki do ssania

Analogicznie do tabletek podjęzykowych i gum do żucia, pastylki do ssania dostępne są w dawce 2 i 4 mg, a właściwa dawka powinna być dobrana w oparciu o stopień uzależnienia od tytoniu. Podczas odzwyczajania się od palenia, pacjent pozostaje przy tej samej dawce tabletki przez całą terapię, stopniowo zmniejszając częstość przyjmowania pastylek. Pastylkę umieszcza się w ustach i co pewien czas przemieszcza się ją językiem z jednej strony jamy ustnej na drugą, do czasu całkowitego rozpuszczenia. Nie zaleca się żucia ani połykania tej postaci leku. Nie stosuj dwóch pastylek równocześnie. 

Działania niepożądane mogące pojawić się u pacjentów stosujących pastylki do ssania to bezsenność, niepokój, drażliwość, zaburzenia ze strony przewodu pokarmowego, wzmożony apetyt, czkawka, podrażnienie lub zapalenie jamy ustnej lub gardła, zawroty głowy i zaburzenia smaku.

Tabex i Desmoxan - leki z cytyzyną

Zarówno Tabex, jak i Desmoxan, to leki zawierające w swym składzie cytyzynę. Są to preparaty dostępne bez recepty.

Działanie cytyzyny polega na naśladowaniu efektów wywoływanych przez nikotynę, przez powinowactwo do tych samych receptorów. Dzięki tym właściwościom leki zapobiegają nasilaniu się objawów po ostawieniu papierosów.

Leczenie trwa 25 dni i z czasem liczbę przyjmowanych tabletek należy zmniejszać, zgodnie ze schematem. Pacjent, który zdecydował się na terapię takim preparatem, po piątym dniu kuracji bezwględnie nie może sięgnąć po papierosa. W przeciwnym razie leczenie będzie nieefektywne.

Podczas stosowania preparatu nie należy pić alkoholu. U pacjentów przyjmujących cytyzynę mogą pojawić się nudności, wymioty, zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca, wzrost ciśnienia i osłabienie mięśni. Objawy zwykle mijają po zmniejszeniu dawki.


redaktor: Justyna Grzechocińska, mgr farm.
ostatnia zmiana: 2017-06-02 08:00:14

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie możesz go traktować jako konsultację farmaceutyczną. Przed zażyciem leku przeczytaj ulotkę, a w przypadku pytań skonsultuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

Desmoxan i prestarium można łączyć?
odpowiada Agnieszka Soroko

Witam
odpowiada Antonina Kłudkiewicz

Testy na palenie
odpowiada Antonina Kłudkiewicz

Plastry czy tabletki?
odpowiada Justyna Grzechocińska

Na Twoje pytania w temacie rzucanie palenia odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

+ dodaj pytanie


Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.