Co powinno znaleźć się w domowej apteczce dla dziecka?

udostępnij:

Warto od czasu do czasu zajrzeć do swojej domowej apteczki, by sprawdzić daty ważności leków oraz zaopatrzyć się w lekarstwa dostępne bez recepty. Dzięki temu unikniemy stresu, gdy dziecko nagle zacznie kichać, kaszleć i gorączkować. Co zatem warto mieć w domowej apteczce dla dziecka?

Obejrzyj film!

Spis treści

Lek na gorączkę dla dzieci

Syrop na kaszel suchy dla dzieci

Syrop na kaszel mokry dla dzieci

Lek na gardło dla dzieci

Leki na katar (woda morska, krople, żel itd.)

Środki na skaleczenia i rany

Coś na uniknięcie odwodnienia

Bądź przygotowany na wypadek choroby Twojego dziecka

Lek na gorączkę dla dzieci

Najbezpieczniejszy dla dzieci jest paracetomol w czopkach lub w syropie. Działa przeciwbólowo i przeciwgorączkowo. 

Innym lekiem przeciwgorączkowym, który z powodzeniem można podawać dzieciom, jest ibuprofen (zawarty np. w Nurofenie) o działaniu przeciwbólowym, przeciwgorączkowym i przeciwzapalnym. Również dostępny w postaci syropu i czopków

Należy pamiętać o właściwym dawkowaniu leków na gorączkę w przeliczeniu na masę ciała dziecka:

  • dawka jednorazowa paracetamolu wynosi 10-15mg/kg masy ciała

  • dawka dobowa ibuprofenu waha się między 20-30 mg/kg masy ciała w dawkach podzielonych

Poza tym syropy przed użyciem należy wstrząsnąć oraz odmierzyć za pomocą miarki dołączonej do opakowania.

WAŻNE: Dzieciom do 12. roku życia nie wolno podawać leków zawierających kwas acetylosalicylowy, np. Polopiryny, Aspiryny. Wiąże się to bowiem z ryzykiem uszkodzenia układu nerwowego i wątroby (zespół Rey’a).

Dowiedz się więcej, jak postępować w przypadku gorączki u niemowląt i dzieci.

Syrop na kaszel suchy dla dzieci

Kaszel suchy jest szczególnie męczący dla dziecka w nocy. Nie pozwala mu zasnąć albo je wybudza.

Aby być przygotowanym na takie sytuacje, warto mieć w swojej apteczce Levopront. Jest bezpieczny, bo w przeciwieństwie do większości leków przeciwkaszlowych działających w ośrodkowym układzie nerwowym, hamuje kaszel w drogach oddechowych. Wykazuje działanie rozkurczające oskrzela i nie zaburza oczyszczania śluzowo-rzęskowego w płucach.

Levopront może być stosowany u dzieci od 25. miesiąca życia.

WAŻNE: Leków przeciwkaszlowych nie wolno podawać na własną rękę dzieciom poniżej pierwszego roku życia. Jeśli Twoje dziecko ma mniej niż 12 miesięcy i kaszle, zawsze idź do lekarza.

WAŻNE: Leków przeciwkaszlowych nie podajemy również w infekcjach przebiegających z mokrym kaszlem. Ich stosowanie prowadzi do zalegania wydzieliny w drogach oddechowych i rozwoju zakażenia.

Syrop na kaszel mokry dla dzieci

Gęstniejąca, zasychająca i zalegająca w drogach oddechowych wydzielina może prowadzić do duszności i poważnych stanów zapalnych, np. zapalenia oskrzeli lub płuc. Jest to szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci, którym nie jest łatwo wytłumaczyć, żeby kaszlały w celu usunięcia zalegającej wydzieliny.

W takich sytuacjach mamy do wyboru syropy z ambroksolem: Flavamed, Ambrosol, AmbroksolDeflegmin, Mucosolvan Mini. Ambroksol jest skuteczny w kaszlu mokrym, ponieważ:

  • upłynnia śluz

  • zwiększa drożność oskrzeli

  • pobudza ruch rzęsek w drogach oddechowych, przez co ułatwia usuwanie zalegającej wydzieliny

  • zwiększa produkcję surfaktantu, czyli substancji występującej na powierzchni oskrzeli, która ułatwia oddzielanie pasm śluzu od ściany oskrzeli; poza tym surfaktant pobudza aktywność makrofagów, które chronią nabłonek oskrzeli przed bakteriami chorobotwórczymi

Silniejszy od Ambroksolu jest syrop Flegamina. Zawarta we Flegaminie bromheksyna, poza mocnym działaniem rozrzedzającym śluz zalegający w drogach oddechowych, działa również silnie wykrztuśnie. Dzięki temu ułatwia odkrztuszanie, oczyszcza i udrażnia drogi oddechowe.  

WAŻNE: Należy pamiętać, aby ostatnią dawkę syropu wykrztuśnego podać nie później niż o godzinie 17:00.

WAŻNE: Leków wykrztuśnych nie należy podawać w kaszlu suchym. Ich podawanie może prowadzić do nasilenia się kaszlu suchego, bardzo męczącego dla dziecka.

Lek na gardło dla dzieci

Jeśli Twój mały pacjent w domu zgłasza, że boli go gardło, masz do wyboru Hascosept, Tantum Verde, Uniben lub Septogard.

Ich substancją czynną jest chlorowodorek benzydaminy o działaniu przeciwzapalnym, przeciwbólowym oraz znieczulającym i odkażającym.

Dzięki temu, że są to leki w atomizerze, można je z powodzeniem podawać dzieciom. Lek wprowadza się za pomocą aplikatora, którego wylot należy skierować w kierunku ogniska zapalnego.

Dodatkowo leki te mają zastosowanie w infekcjach jamy ustnej.

Leki na katar (woda morska, krople, żel itd.)

Do oczyszczania małych nosków bardzo dobrze sprawdza się woda morska w aerozolu. Jest bezpieczna również dla noworodków.

Dla malutkich wybieramy te łagodnie psikające, np. Quixx baby.

Przy zakupie wody morskiej należy zwrócić uwagę, jaki katar ma Twoje dziecko:

  • Jeśli katar jest wodnisty, wybieramy izotoniczną wodę morską (Sterimar, Disnemar) która skutecznie powinna oczyścić jamę nosową

  • Jeśli Twoje dziecko ma zapchany nosek, podajemy mu hipertoniczną wodę morską (Marimer hipertoniczny, Sterimar Zatkany Nos), która zmniejszy obrzęk śluzówki

W sytuacji, gdy maluch ciężko oddycha, ulgę przyniosą mu leki zmniejszające obrzęk śluzówki nosa. Już od 1-go miesiąca życia można podawać krople Nasivin. Żel do nosa pod nazwą Xylorin 0,05% możesz podawać od 5-go miesiąca życia.  Żel dłużej pozostaje w jamie nosa i nie spływa po tylnej ścianie gardła.

Należy pamiętać, że leki typu Otrivin, Xylorin 0,05%, Xylometazolin, Oxalin czy Acatar Control są lekami doraźnymi, można je stosować maksymalnie kilka dni oraz zgodnie z zaleceniami lekarza, farmaceuty bądź informacji na ulotce.

WAŻNE: Zbyt długie i częste stosowanie powyższych leków prowadzi do uszkodzenia komórek nabłonka śluzówki i zahamowania aktywności rzęsek. Leki te zmniejszają przepływ krwi przez śluzówkę, a mniejsza ilość krwi to mniejsza ilość składników odżywczych. Z tego powodu śluzówka nosa staje się wysuszona. Nasz organizm, aby uratować sytuację, zwiększa produkcję wydzieliny, prowadząc do obrzęku i przekrwienia, większego niż przed zastosowaniem leku. Wtedy sięgamy po kolejne dawki, które już raczej nie pomogą.

Środki na skaleczenia i rany

W przypadku małych dzieci o zadrapanie, zadraśnięcie, otarcia i pęknięcia skóry nie tak trudno.

Co robić w przypadku skaleczenia:

1. W pierwszej kolejności należy umyć ręce i przemyć ranę wodą utlenioną albo Octeniseptem.

Jest to bezalkoholowy płyn do bezbolesnego odkażania skóry, błon śluzowych i ran.  Zaletą Octeniseptu jest szerokie spektrum działania - działa bakteriobójczo, wirusobójczo i grzybobójczo. Poza tym nie brudzi, jest bezbarwny. Działa szybko i skutecznie. Charakteryzuje się wysokim stopniem bezpieczeństwa i jest wygodny w użyciu (spray).

2. Następnie na obszar skaleczenia nałóż Karnosil.

Jest to hydrokoloidowy żel z kompleksem srebra, który wpływa korzystnie zarówno na rany suche, jaki i sączące. Przyspiesza gojenie ran suchych przez hamowanie parowania wody. W przypadku ran wilgotnych pochłania nadmiar płynu.

Poza tym Karnosil pomaga uniknąć infekcji, zapewnia bezbolesną zmianę opatrunku, a także zmniejsza ryzyko powstawania blizn.

3. Gdy jest potrzeba, załóż bandaż lub plaster.

WAŻNE: Należy zasięgnąć porady lekarza, jeśli rana jest duża, obszerna lub silnie zakażona. Wskazaniem do wizyty u lekarza są także rany, które goją się bardzo wolno.

Coś na uniknięcie odwodnienia

Dzieci mają bardzo wrażliwy żołądek. Na zatrucia pokarmowe reagują bólem brzucha, wymiotami, biegunką, czy nudnościami.

Maluchy na skutek wymiotów i biegunki tracą duże ilości wody, a wraz z nią niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu elektrolity. Konsekwencją utraty elektrolitów może być podwyższona temperatura ciała i zaburzenie pracy serca.

Wymiotów i biegunek nie wolno lekceważyć, bo mogą doprowadzić do odwodnienia.

Podstawowym lekiem w takich sytuacjach jest doustny płyn nawadniający (DPN), np. Orsalit.

DPN to specjalnie skomponowany preparat, który w swoim składzie zawiera wodę, glukozę i elektrolity. Dzięki odpowiednio dobranej ilości składników, możliwe jest efektywne ich wchłanianie, co zapobiega odwodnieniu.

Orsalit jest dostępny w małych butelkach (200 ml), jako produkt gotowy do spożycia.

Mimo że doustne płyny nawadniające nie leczą biegunki i nie skracają czasu jej trwania, ważne jest, aby włączyć je już na początku rozwijającej się infekcji. Dzięki temu nie dopuścimy do narastania odwodnienia.

WAŻNE: Rozróżniamy dwie fazy nawadniania:

  • w pierwszej fazie intensywnej należy podawać 50-100 ml DPN/kg masy ciała przez pierwsze 4 godziny oraz dodatkową porcję 5-10 ml DPN/kg masy ciała po każdej biegunce lub wymiotach

  • w kolejnej fazie podtrzymującej zmniejszamy tę ilość do 5-10ml DPN/kg po każdym epizodzie utraty wody

Bądź przygotowany na wypadek choroby Twojego dziecka

Zaplanowana i świadoma apteczka w naszym domu pozwala rodzicom spokojniej reagować na pierwsze objawy infekcji. Zapobiegamy w ten sposób nerwowym wycieczkom do apteki w poszukiwaniu, na przykład, syropu na kaszel.

Właściwe zaopatrzenie domowej apteczki w lekarstwa umożliwia podanie dziecku leku na początku infekcji. W ten sposób zmniejszamy ryzyko rozwoju choroby i przy okazji zyskujemy czas, który stracilibyśmy na kolejne wizyty u lekarza.

redaktor: Dina Dąbrowska

ostatnia zmiana: 13.04.2023 12:09:26

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Levopront

syrop, 120 mililitrów

levodropropizine

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 18,99 zł

Octenisept

płyn, 1 litr

octenidine+phenoxyethanol

produkt dostępny bez recepty

w 67% aptek

od 61,99 zł

Nasivin Kids

aerozol, 10 mililitrów

oxymetazoline

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 21,49 zł

Uniben

aerozol, 30 mililitrów

benzydamine

produkt dostępny bez recepty

w 94% aptek

od 11,18 zł

Karnosil hydro-żel naprawczy z jonami srebra i karnozyną

żel, 100 mililitrów

argentum+ carnosine

kosmetyk

w 64% aptek

od 18,79 zł

Mucosolvan Mini

syrop, 100 mililitrów

ambroxol

produkt dostępny bez recepty

w 94% aptek

od 16,79 zł

Prospan

syrop, 100 mililitrów

hedera helix

produkt dostępny bez recepty

w 87% aptek

od 14,70 zł

Nurofen dla dzieci

czopki, 10 czopków

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 84% aptek

od 23,11 zł

Hascosept

aerozol, 30 mililitrów

benzydamine

produkt dostępny bez recepty

w 82% aptek

od 13,19 zł

Disnemar Junior

aerozol, 25 mililitrów = 250 dawek

wyrób medyczny

w 9% aptek

od 21,98 zł

Ambrosol Teva

syrop, 120 mililitrów

ambroxol

produkt dostępny bez recepty

w 74% aptek

od 12,59 zł

Acatar Control

aerozol, 15 mililitrów

oxymetazoline

produkt dostępny bez recepty

w 86% aptek

od 17,47 zł

Septogard

aerozol, 30 mililitrów

benzydamine

produkt dostępny bez recepty

w 27% aptek

od 8,19 zł

Flegamina Classic Junior o smaku truskawkowym

syrop, 120 mililitrów

bromhexine

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 12,44 zł

Orsalit o smaku malinowym

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek 4,87 grama

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 75% aptek

od 13,49 zł

Sterimar Zatkany nos hipertoniczny

aerozol, 50 mililitrów

wyrób medyczny

w 32% aptek

od 20,99 zł

Flavamed

syrop, 100 mililitrów

ambroxol

produkt dostępny bez recepty

w 84% aptek

od 10,98 zł

Gardimax Medica Junior truskawkowy

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 24 tabletki w blistrze

chlorhexidine+lidocaine

produkt dostępny bez recepty

w 38% aptek

od 17,49 zł

Bąbel Aroma Plastry do aromaterapii

plaster, 6 sztuk

pinus sylvestris+mentha piperita+rosmarinus officinalis+eucalyptus

wyrób medyczny

w 8% aptek

od 9,19 zł

Cynkokrem Amara

krem, 150 gramów

zinc oxide+dexpanthenol+lanolinum

kosmetyk

w 13% aptek

od 26,99 zł

Quixx Baby

krople do nosa, 10 mililitrów

wyrób medyczny

w 8% aptek

od 19,79 zł

Apteo Probiotyk w kroplach

krople, 10 mililitrów

lactobacillus+lactobacillus rhamnosus

suplement diety

w 6% aptek

od 29,90 zł

Orsalit Nutris o smaku malinowo-jagodowym

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek 5,3 grama

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 31% aptek

od 13,99 zł

Orsalit o smaku bananowym

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 10 torebek 4,84 grama

żywność specjalnego przeznaczenia medycznego

w 54% aptek

od 13,49 zł

Deflegmin Junior

syrop, 120 mililitrów

ambroxol

produkt dostępny bez recepty

w 24% aptek

od 12,85 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)