Czy jod zapobiega niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność tarczycy to choroba, u podstaw której leży zbyt mała produkcja hormonów tarczycowych. W odróżnieniu od nadczynności tarczycy, na niedobór hormonów nasz organizm reaguje spowolnieniem i przybieraniem na wadze. Jak walczyć z niedoczynnością tarczycy? Jaka jest rola jodu i czy wystarczy „nawdychać się” morskiego powietrza, by zapobiec chorobie?

Kto choruje na niedoczynność tarczycy?

Choroba dotykać może nawet 6% społeczeństwa, a wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na nią. Jest to obok nadczynności tarczycy kolejna „damska” przypadłość, gdyż kobiety chorują na nią zdecydowanie – bo aż 5 razy – częściej [1].

Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność może być spowodowana zapaleniem, uszkodzeniem lub brakiem tarczycy, co może być skutkiem np. choroby Hashimoto, radioterapii, niedostatecznej lub nadmiernej podaży jodu, a także wycięciem tarczycy. Inną przyczyną bywa niedostateczne wydzielanie hormonu przysadkowego TSH, który odpowiada za regulację pracy tarczycy.

Katastrofa w Czarnobylu

Popularną teorią jest również wpływ katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku na liczbę zachorowań na choroby tarczycy. W jej wyniku do atmosfery zostały uwolnione znaczne ilości radioaktywnego jodu, który po dostaniu się do krwi mógł odkładać się w tarczycy, tym samym uszkadzając ją. Nie można całkowicie wykluczyć tego zdarzenia, gdyż rzeczywiście od około 30 lat obserwuje się wyraźny wzrost występowania nowotworów tarczycy oraz choroby Hashimoto, która jest jedną z częstszych przyczyn niedoczynności tarczycy.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

U chorych z niedoczynnością tarczycy dochodzi do spowolnienia wszystkich procesów w organizmie. Związane jest to z funkcją tarczycy, której hormony (trójjodotyronina T3 i tyroksyna T4) odpowiadają za regulację procesów metabolicznych, zwłaszcza związanych z układem trawiennym, nerwowym oraz kostnym. Odpowiada też za przemiany tłuszczów w organizmie. Dlatego podczas niedoczynności tarczycy zaobserwować można:

 • zwiększenie masy ciała;
 • osłabienie;
 • senność;
 • mniejsza tolerancja wysiłku fizycznego;
 • trudności z koncentracją;
 • marznięcie;
 • zaparcia;
 • sucha, blada, nadmiernie rogowaciejąca skóra (tzw. „objaw brudnych kolan”) – skutek spowolnionego przepływu krwi oraz zmniejszenie wydzielania gruczołów potowych i łojowych;
 • obrzęki podskórne;
 • suche, łamliwe włosy;
 • zmieniony głos – spowodowane jest to pogrubieniem strun głosowych;
 • spowolnienie akcji serca (bradykardia zatokowa);
 • osłabienie odruchów nerwowych;
 • zaburzenia miesiączkowania oraz problemy z zajściem w ciążę.

Jak leczyć niedoczynność tarczycy?

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na przyjmowaniu preparatów zawierających L-tyroksynę, czyli syntetyczny analog naturalnego hormonu tarczycy. Leczenie jest długotrwałe, często trwa całe życie. Są to preparaty wyłącznie na receptę i zaliczamy do nich np. Letrox, Euthyrox N oraz Eltroxin. Charakterystyczną cechą przyjmowania tych produktów jest konieczność zażywania ich na czczo.

Poza stosowaniem leków niezwykle ważna jest odpowiednia dieta dopasowana do pacjenta. Warto więc wybrać się do doświadczonego dietetyka, aby udzieli wskazówek w oparciu m.in. o przyczyny zachorowania na niedoczynność tarczycy.

Jak zapobiegać niedoczynności tarczycy?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na niedoczynność tarczycy, warto zadbać o swój organizm, szczególnie w zakresie zdrowej zbilansowanej diety, przy czym ważnym składnikiem diety powinien być jod. Wprowadzono nawet obowiązek jodowania soli kuchennej, co przyczyniło się do poprawy poziomu jodu wśród populacji. Głównym tego powodem były wyniki badań przeprowadzonych już prawie 100 lat temu, które wykazały, że wśród mieszkańców obszarów niesąsiadujących z morzem występował powszechny niedobór jodu, który znacząco wpływał na ryzyko wystąpienia chorób tarczycy. Początkowo jodowanie soli wprowadzono tylko na terenie Karpat (gdzie historycznie najczęściej obserwowano występowanie wola), a potem stopniowo rozszerzono na cały kraj. Co ciekawe, jodowanie soli uważane jest za najbardziej efektywny program zdrowotny w historii świata, przede wszystkim ze względu na wymierne efekty przy relatywnie niskich kosztach.

Innym cennym źródłem jodu są owoce morza (głównie ryby, ale też algi i wodorosty).

Nie możemy pominąć korzyści wynikających z przebywania nad morzem, gdzie zdrowym jodem można dosłownie „pooddychać”. Dzieje się tak dlatego, że właśnie w morskiej wodzie miliony lat temu uległy rozpuszczeniu sole jodowe i do dziś wzburzone morskiej fale rozpylają w powietrzu ten dobroczynny pierwiastek. Udowodniono, że w nadmorskim powietrzu stężenie jodu jest wielokrotnie wyższe, niż w obszarach w głębi lądu.

Na rynku aptecznym znaleźć można preparaty produkowane z wodorostów (np. Kelp), które dzięki zawartości jodu pomóc mogą w utrzymaniu prawidłowego poziomu tego pierwiastka we krwi.

Suplementacja jodem w czasie ciąży i karmienia piersią

Niezwykle ważne jest również przyjmowanie jodu przez kobiety ciężarne oraz karmiące, co pomaga zapobiec schorzeniom tarczycy u dzieci. W aptece można znaleźć cały szereg wieloskładnikowych preparatów dla kobiet w ciąży i karmiących zawierających jod, np. Femibion Natal 1, Femibion Natal 2, DoppelherzAktiv Mama, PregnaPlus, OmegaMed Optima Forte.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Źródła

1. Niedoczynność tarczycy jako skutek przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia gruczołu tarczowego; Szwajkosz i in.; 2017.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 27.04.2018 12:20:26

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

tarczyca czy nadcisnienie
Po usunięciu tarczycy od 2004 biorę euthyroks 75, od 2010 beto 50 na nadciśnienie i wysoki puls, 2016 dolożono telmisartan 40,od 3 lat cierpialam na...
odpowiada Agnieszka Soroko

Euthyroxie
Czy można kupić w aptece bez recepty Euthyroxie
odpowiada Olga Sierpniowska

Forthyron
Czy można zastąpić Forthyron odpowiednikiem ludzkim np Eutyrox(jak dobrze pamiętam nazwę) Mój pies bierze cały czas ten lek w dawce 300mg 2 razy dzi...
odpowiada Olga Sierpniowska

czy po lek muszę udać sie do specjalisty czy może to być lekarz rozinny
mam problem z otyłością , mam 35 lat, wzrots 183 cm i 140 kg probowalem wielu diet, niestety mam trudności ze zgubieniem wagi, myslałęm o leku xenica...
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie czy jod zapobiega niedoczynności tarczycy? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.