Czy jod zapobiega niedoczynności tarczycy?

udostępnij:

Niedoczynność tarczycy to choroba, u podstaw której leży zbyt mała produkcja hormonów tarczycowych. W odróżnieniu od nadczynności tarczycy, na niedobór hormonów nasz organizm reaguje spowolnieniem i przybieraniem na wadze. Jak walczyć z niedoczynnością tarczycy? Jaka jest rola jodu i czy wystarczy „nawdychać się” morskiego powietrza, by zapobiec chorobie?

Obejrzyj film!

Spis treści

Kto choruje na niedoczynność tarczycy?

Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

Jak leczyć niedoczynność tarczycy?

Jak zapobiegać niedoczynności tarczycy?

Suplementacja jodem w czasie ciąży i karmienia piersią

Źródła

Kto choruje na niedoczynność tarczycy?

Choroba dotykać może nawet 6% społeczeństwa, a wraz z wiekiem wzrasta ryzyko zachorowania na nią. Jest to obok nadczynności tarczycy kolejna „damska” przypadłość, gdyż kobiety chorują na nią zdecydowanie – bo aż 5 razy – częściej [1].

Jakie są przyczyny niedoczynności tarczycy?

Niedoczynność może być spowodowana zapaleniem, uszkodzeniem lub brakiem tarczycy, co może być skutkiem np. choroby Hashimoto, radioterapii, niedostatecznej lub nadmiernej podaży jodu, a także wycięciem tarczycy. Inną przyczyną bywa niedostateczne wydzielanie hormonu przysadkowego TSH, który odpowiada za regulację pracy tarczycy.

Katastrofa w Czarnobylu

Popularną teorią jest również wpływ katastrofy w Czarnobylu w 1986 roku na liczbę zachorowań na choroby tarczycy. W jej wyniku do atmosfery zostały uwolnione znaczne ilości radioaktywnego jodu, który po dostaniu się do krwi mógł odkładać się w tarczycy, tym samym uszkadzając ją. Nie można całkowicie wykluczyć tego zdarzenia, gdyż rzeczywiście od około 30 lat obserwuje się wyraźny wzrost występowania nowotworów tarczycy oraz choroby Hashimoto, która jest jedną z częstszych przyczyn niedoczynności tarczycy.

Jakie są objawy niedoczynności tarczycy?

U chorych z niedoczynnością tarczycy dochodzi do spowolnienia wszystkich procesów w organizmie. Związane jest to z funkcją tarczycy, której hormony (trójjodotyronina T3 i tyroksyna T4) odpowiadają za regulację procesów metabolicznych, zwłaszcza związanych z układem trawiennym, nerwowym oraz kostnym. Odpowiada też za przemiany tłuszczów w organizmie. Dlatego podczas niedoczynności tarczycy zaobserwować można:

  • zwiększenie masy ciała;

  • osłabienie;

  • senność;

  • mniejsza tolerancja wysiłku fizycznego;

  • trudności z koncentracją;

  • marznięcie;

  • zaparcia;

  • sucha, blada, nadmiernie rogowaciejąca skóra (tzw. „objaw brudnych kolan”) – skutek spowolnionego przepływu krwi oraz zmniejszenie wydzielania gruczołów potowych i łojowych;

  • obrzęki podskórne;

  • suche, łamliwe włosy;

  • zmieniony głos – spowodowane jest to pogrubieniem strun głosowych;

  • spowolnienie akcji serca (bradykardia zatokowa);

  • osłabienie odruchów nerwowych;

  • zaburzenia miesiączkowania oraz problemy z zajściem w ciążę.

Jak leczyć niedoczynność tarczycy?

Leczenie niedoczynności tarczycy polega na przyjmowaniu preparatów zawierających L-tyroksynę, czyli syntetyczny analog naturalnego hormonu tarczycy. Leczenie jest długotrwałe, często trwa całe życie. Są to preparaty wyłącznie na receptę i zaliczamy do nich np. Letrox, Euthyrox N, Eltroxin oraz Tirosint Sol. Charakterystyczną cechą przyjmowania tych produktów jest konieczność zażywania ich na czczo.

Poza stosowaniem leków niezwykle ważna jest odpowiednia dieta dopasowana do pacjenta. Warto więc wybrać się do doświadczonego dietetyka, aby udzieli wskazówek w oparciu m.in. o przyczyny zachorowania na niedoczynność tarczycy.

Jak zapobiegać niedoczynności tarczycy?

Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na niedoczynność tarczycy, warto zadbać o swój organizm, szczególnie w zakresie zdrowej zbilansowanej diety, przy czym ważnym składnikiem diety powinien być jod. Wprowadzono nawet obowiązek jodowania soli kuchennej, co przyczyniło się do poprawy poziomu jodu wśród populacji. Głównym tego powodem były wyniki badań przeprowadzonych już prawie 100 lat temu, które wykazały, że wśród mieszkańców obszarów niesąsiadujących z morzem występował powszechny niedobór jodu, który znacząco wpływał na ryzyko wystąpienia chorób tarczycy. Początkowo jodowanie soli wprowadzono tylko na terenie Karpat (gdzie historycznie najczęściej obserwowano występowanie wola), a potem stopniowo rozszerzono na cały kraj. Co ciekawe, jodowanie soli uważane jest za najbardziej efektywny program zdrowotny w historii świata, przede wszystkim ze względu na wymierne efekty przy relatywnie niskich kosztach.

Innym cennym źródłem jodu są owoce morza (głównie ryby, ale też algi i wodorosty).

Nie możemy pominąć korzyści wynikających z przebywania nad morzem, gdzie zdrowym jodem można dosłownie „pooddychać”. Dzieje się tak dlatego, że właśnie w morskiej wodzie miliony lat temu uległy rozpuszczeniu sole jodowe i do dziś wzburzone morskiej fale rozpylają w powietrzu ten dobroczynny pierwiastek. Udowodniono, że w nadmorskim powietrzu stężenie jodu jest wielokrotnie wyższe, niż w obszarach w głębi lądu.

Na rynku aptecznym znaleźć można preparaty produkowane z wodorostów (np. Kelp), które dzięki zawartości jodu pomóc mogą w utrzymaniu prawidłowego poziomu tego pierwiastka we krwi.

Suplementacja jodem w czasie ciąży i karmienia piersią

Niezwykle ważne jest również przyjmowanie jodu przez kobiety ciężarne oraz karmiące, co pomaga zapobiec schorzeniom tarczycy u dzieci. W aptece można znaleźć cały szereg wieloskładnikowych preparatów dla kobiet w ciąży i karmiących zawierających jod, np. Femibion Natal 1, Femibion Natal 2, DoppelherzAktiv Mama, PregnaPlus.

Obejrzyj film!

Źródła

1. Niedoczynność tarczycy jako skutek przewlekłego autoimmunologicznego zapalenia gruczołu tarczowego; Szwajkosz i in.; 2017.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 14.04.2023 14:47:32

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Pregna Plus

kapsułki, 30 kapsułek

folic acid+ferrum+colecalciferol+iodine+docosahexanoic acid

suplement diety

w 80% aptek

od 35,79 zł

Endokrinol

tabletki, 30 tabletek

selenium+iodine+cyanocobalamin+pyridoxine

suplement diety

w 71% aptek

od 20,19 zł

Walmark Kelp

tabletki, 100 tabletek

iodine

suplement diety

w 54% aptek

od 15,79 zł

Doppelherz Aktiv Mama

kapsułki, 60 kapsułek

minerals+omega triglycerides+vitamins

suplement diety

w 11% aptek

od 36,99 zł

Euthyrox N 75

tabletki, 50 tabletek

levothyroxine

lek na receptę

w 100% aptek

od 7,59 zł

Eltroxin

tabletki, 100 tabletek

levothyroxine

lek na receptę

w 35% aptek

od 19,99 zł

Letrox 100

tabletki, 50 tabletek

levothyroxine

lek na receptę

w 99% aptek

od 7,92 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)