Leki przeciwzakrzepowe

Leki przeciwzakrzepowe stosowane są w zapobieganiu lub leczeniu zakrzepów krwi tworzących się w żyłach lub tętnicach. Czy należy stosować je profilaktycznie? A może powinno się zabezpieczyć przez zakrzepicą przed podróżą samolotem?

Dla kogo są leki przeciwzakrzepowe?

Leki przeciwzakrzepowe stosowane są w sytuacjach, gdy ryzyko tworzenia się zakrzepów w żyłach jest zwiększone, czyli m.in. u:

  • chorych unieruchomionych,
  • pacjentów cierpiących na migotanie przedsionków, ponieważ gdy kurczą się one nieprawidłowo krew może zalegać w sercu,
  • pacjentów przechodzących duże operacje chirurgiczne, takie jak wymiana stawu biodrowego lub kolanowego,
  • chorych po wszczepieniu sztucznej zastawki serca.

Dlaczego zakrzepy są niebezpieczne?

Gdy ryzyko powstawania skrzeplin jest wysokie, może rozwinąć się tzw. zakrzepica żył głębokich – schorzenie, w którym skrzepy tworzą się głównie w żyłach łydki. Choroba może powodować takie objawy jak:

  • ból przy dotyku,
  • obrzęk wokół kostek,
  • zaczerwienienie skóry,
  • uczucie ciepła w łydce,

jednak u wielu pacjentów przebiega bez objawów. Zdarza się, że pacjent dowiaduje się, że cierpi na zakrzepicę żył głębokich dopiero wtedy, gdy skrzep oderwie się, wraz z biegiem krwi dotrze do tętnicy płucnej i zaczopuje ją. Zatorowość płucna, z którą mamy wówczas do czynienia, jest stanem zagrażającym życiu pacjenta i wymagającym niezwłocznej interwencji medycznej.

Skrzepliny mogą zamykać światło również innych naczyń krwionośnych prowadząc do udaru mózgu lub zawału serca, które są obecnie główną przyczyną zgonów na świecie, dlatego leki przeciwkrzepliwe odgrywają bardzo ważną rolę. 

Jakie wyróżniamy leki przeciwzakrzepowe?

Leki przeciwkrzepliwe

Leki przeciwpłytkowe

Wszystkie wymienione powyżej leki dostępne są wyłącznie na receptę.

Działania niepożądane leków przeciwzakrzepowych

Najbardziej istotnym działaniem niepożądanym leków przeciwkrzepliwych jest krwawienie. Ryzyko krwawień podczas stosowania leków przeciwpłytkowych jest znacznie mniejsze, jednak mimo to pacjenci powinni być świadomi możliwości ich wystąpienia. Ponadto leki te mogą podrażniać żołądek i powodować objawy, takie jak niestrawność i bóle brzucha. U niektórych chorych, lekarz może przepisać odpowiedni lek ochraniający żołądek (np. Controloc, Nolpaza, Panzol).

Pełna lista możliwych działań niepożądanych znajduje się zawsze w ulotce dołączonej do opakowania.

Czy należy przyjmować leki przeciwzakrzepowe przed podróżą samolotem?

Termin „syndrom klasy ekonomicznej” pojawił się po raz pierwszy w 1988 roku w prestiżowym czasopiśmie naukowym Lancet, gdzie opisano trzy przypadki wystąpienia objawów zakrzepicy żył głębokich u pasażerów odbywających lot przez Atlantyk. Nazwa ta wywodzi się od niewielkiej ilości miejsca na nogi w ciasno ustawionych fotelach klasy ekonomicznej, jednak jest o tyle myląca, że ryzyko zakrzepicy podczas lotu wynika przede wszystkim z długotrwałego siedzenia, bez zmian pozycji. Narażeni na jej wystąpienie są więc również podróżujący w wyższych klasach (jeden z opisanych przypadków dotyczył zresztą podróży w klasie biznes).

Prowadzone później badania wykazały, że istnieje związek pomiędzy długą podróżą samolotem a ryzykiem wystąpienia zakrzepicy, jednak jest on stosunkowo słaby. W praktyce oznacza to, że jedynie podróżni, u których wykryto w przeszłości zakrzepicę żylną (i nie leczą się na nią obecnie) powinni przed podróżą otrzymać zastrzyk podskórny z heparyny drobnocząsteczkowej. Oczywiście wcześniej niezbędna będzie konsultacja z lekarzem, które przepisze odpowiedni lek.

Czy w takim razie inni podróżujący samolotem nie powinni zupełnie przejmować się syndromem klasy ekonomicznej? Eksperci, w przypadku lotu trwającego dłużej niż 2-3 godziny, radzą wszystkim pasażerom wykonywanie prostych ćwiczeń nóg (ich opis często znajduje się w broszurach dostępnych na pokładzie, można też zapytać o nie personel pokładowy), krótkie przechadzki po pokładzie i spożywanie dużej ilości płynów. Podróżnym o podwyższonym ryzyku, do których zalicza się między innymi kobiety w ciąży i po porodzie, osoby po 60. roku życia czy pacjentów po udarze, zaleca się dodatkowo założenie przed lotem podkolanówek uciskowych (o II stopniu ucisku).

WAŻNE: Według obecnej wiedzy nie zaleca się przyjmowania aspiryny (ani innych leków przeciwpłytkowych) przed lotem w celu zmniejszenia ryzyka zakrzepicy.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Źródła:

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 17.05.2018 10:20:50

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Najnowsze pytania

Pradaxa 110
Dzien dobry, czy lek pradaxy jest refundowany dla osoby chorej na szpiczaka oraz od kilku lat ma przepisywany lek z powodu gęstej krwi. Przy szpiczaku...
odpowiada Olga Sierpniowska

Bonadea
Dzien dobry wlasnie zaczełam brac lek bonadea na pcos, pale papierosy wiem,ze nie powinnam. Boje sie skutkow ubocznych ale te tabl.maja malo hormonow....
odpowiada Katarzyna Borkowska

stosowanie proficaru
czy proficar można stosować zamiast aspimag
odpowiada Katarzyna Borkowska

xalerto 20 czy krwawienie miesiaczkowe bedzie takie samo jak przy zastrzykach przeciwzakrzepowych neoparin?
xalerto 20 czy krwawienie miesiaczkowe bedzie takie samo jak przy zastrzykach przeciwzakrzepowych neoparin? Dziekuje
odpowiada Katarzyna Borkowska

vessel due w zastrzykach
Gdzie znajdę vessel due f w zastrzykach? w jakiej cenie?
odpowiada Agnieszka Soroko

Pradaxa
Chciałbym wiedzieć ile mam zabrać pieniędzy?
odpowiada Maciek

Na Twoje pytania w temacie leki przeciwzakrzepowe odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

+ dodaj pytanie


Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.