Ciąża i poród

Ciąża to wyjątkowy okres w życiu obojga rodziców, dlatego przed poczęciem warto skupić się na wspomaganiu płodności, wyborze odpowiednich testów owulacyjnych i ciążowych, a kiedy już otrzymacie radosną nowinę - przyjmowaniu witamin i suplementów dla kobiet w ciąży. W ciągu 40 tygodni kobiece ciało przechodzi niesamowite zmiany, dlatego podpowiemy Wam, czy nudności i wymioty to pierwsze objawy ciąży, jakie leki (np. paracetamol, loratadyna, omeprazol) są bezpieczne w ciąży oraz jak w aptece skompletować wyprawkę dla noworodka.

Spis treści

Jakie leki bez recepty ułatwiają zajście w ciążę?

Kiedy wykonać test owulacyjny i ciążowy?

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Jakie leki można stosować w ciąży?

Czy w ciąży trzeba używać kosmetyków na rozstępy?

Wyprawka dla noworodka z apteki - co kupić?

Jakie leki bez recepty ułatwiają zajście w ciążę?

Jeśli planujecie poczęcie, już na 3 miesiące przed rozpoczęciem starań o dziecko, warto sięgnąć po dostępne preparaty na wspomaganie płodności. W aptekach można kupić bez recepty środki zwiększające szanse na zajście w ciążę zarówno dla kobiet, jak i dla mężczyzn. Zawierają one, między innymi:

  • podstawowe składniki niezbędne kobietom planującym ciążę zgodne z zaleceniami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego, np. kwas foliowy, jod, kwasy omega-3,

  • bardziej złożone substancje aktywne, pomagające regulować cykl miesiączkowy i ułatwiające przywrócenie równowagi hormonalnej u kobiet, np. inozytol czy N-acetylocysteinę (NAC),

  • związki zwiększające libido, pomagające utrzymać właściwy poziom testosteronu i korzystnie wpływające na jakość nasienia u mężczyzn, np. L-karnitynę, korzeń Maca.

Pamiętaj, jeśli dojdzie już do poczęcia - na najbliższej wizycie poinformuj ginekologa, jakie preparaty z apteki dotychczas stosowałaś. Witaminy i suplementy dla kobiet w ciąży mogą bowiem zawierać nieco inne proporcje składników niż te, które są dedykowane kobietom planującym poczęcie, zatem wskazana może być modyfikacja w suplementacji.
Przyjmowanie odpowiednio dobranych preparatów dla kobiet w ciąży, nie tylko zapobiega powstawaniu wad rozwojowych u płodu, ale zapewnia także właściwe funkcjonowanie dynamicznie zmieniającego się organizmu przyszłej mamy.

Sprawdź też:

Jak przygotować się do ciąży w 10 krokach?

Jakie witaminy dla kobiety w ciąży i karmiącej piersią wybrać? - ANALIZA

Kiedy wykonać test owulacyjny i ciążowy?

W okresie starań o dziecko niezbędnym "atrybutem" przyszłych rodziców są testy owulacyjne i ciążowe.

Testy owulacyjne umożliwiają śledzenie dni płodnych i pozwalają określić dzień, w którym prawdopodobieństwo zajścia w ciążę jest najwyższe. Mierzą one poziom hormonu luteinizującego (LH) w moczu, który gwałtownie wzrasta w okresie 24–36 godzin przed owulacją, co jest widoczne jako pozytywny wynik testu.

Aby prawidłowo wykonać test owulacyjny, najpierw określ długość swojego cyklu miesiączkowego, czyli czas, jaki upłynął od poprzedniego do kolejnego krwawienia miesiączkowego. Wykonywanie testów owulacyjnych rozpocznij około 2 dni przed planowanym jajeczkowaniem, tj. około 14 dni przed zakończeniem cyklu - z wieczornych próbek moczu.

Test ciążowy z moczu lub krwi najlepiej wykonać w pierwszym dniu spodziewanej miesiączki lub minimum 14 dni po stosunku. W aptekach dostępne są także testy ciążowe o wysokiej czułości, np. 10 mlU/ml lub 25 mlU/ml, które wykrywają już kilkudniową ciążę. Szczegółowe informacje o tym, kiedy wykonać dany test, znajdziesz na jego opakowaniu.

W doborze odpowiedniego testu pomocny może być nasz artykuł Test ciążowy - jaki wybrać i kiedy zrobić?

Pamiętaj, że przyjmowanie dużej ilości płynów powoduje rozrzedzenie moczu, co także może wpłynąć na wynik testów owulacyjnych lub ciążowych, dlatego na 2 godziny przed wykonaniem testu, ogranicz spożycie płynów.

Kiedy pojawiają się pierwsze objawy ciąży?

Pierwsze objawy ciąży pojawiają się na ogół dopiero około 6 tygodnia, czyli w czasie, kiedy miesiączka spóźnia się już mniej więcej 2 tygodnie, dlatego to właśnie brak okresu jest pierwszym objawem tego, że doszło do zapłodnienia.

Najczęściej do pierwszych objawów poczęcia należą nudności i wymioty. Należy podkreślić, że nie są one niczym niepokojącym. Jest to szczególnie ważne dlatego, że niektóre przyszłe mamy nudności i wymioty w ciąży kojarzą z zagrożeniem dla płodu i z wielkim niepokojem zwracają się do lekarza, celem zapisania im preparatów na podtrzymanie ciąży.
Nic bardziej mylnego - mdłości czy wymioty w ciąży są oznaką naturalnych zmian zachodzących w organizmie i - o ile nie są intensywne i nie występują często - nie stanowią zagrożenia dla dziecka.
O tym, jak sobie poradzić z nudnościami i wymiotami w ciąży, pisaliśmy tutaj.

Warto zaznaczyć, że niektóre kobiety nie mają żadnych charakterystycznych objawów wczesnej ciąży za wyjątkiem braku miesiączki.

Jakie leki można stosować w ciąży?

Ciąża, choć nazywana jest "odmiennym stanem", jest też naturalnym etapem w życiu kobiety i zazwyczaj wiąże się z potrzebą zażywania określonych leków. O ile jednak "normalnie" długo nie zastanawiasz się, czy zażyć tabletkę na ból głowy czy alergię, o tyle - jako przyszły rodzic - na pewno masz wrażenie, że przydałaby Ci się mała ściąga, jakie leki można stosować w ciąży, która oszczędziłaby Ci zbędnego niepokoju.

Otóż, istnieje pewien podział, a dokładniej - klasyfikacja FDA (Food and Drug Administration), która grupuje leki ze względu na ich bezpieczeństwo stosowania w trakcie ciąży. Oznacza to, że każda substancja aktywna należy do określonej kategorii - A, B, C, D lub X, która ocenia bezpieczeństwo jej zastosowania u przyszłej mamy. 

Zwróć uwagę, że nie tylko określone leki czy suplementy diety są zakazane dla przyszłych mam. Zioła w ciąży to kolejna kategoria, na którą powinieneś zwrócić uwagę, bo choć powszechnie stosowane, domowe i naturalne - mogą zaszkodzić nienarodzonemu maluszkowi.

Wracając do rozważań z początku tego rozdziału - przygotowałam dla Ciebie wspominaną już "mini ściągę", która podaje jedną substancję aktywną, jaką możesz bezpiecznie zastosować w ciąży, jeśli doskwierają Ci najpopularniejsze schorzenia.
Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, kliknij po prostu na wybraną kategorię, gdzie znajdziesz szczegółowy opis.

  1. Przeziębienie w ciąży - rutozyd,

  2. Ból w ciąży - paracetamol,

  3. Alergia w ciąży - I trymestr - wapń, II i III trymestr - loratadyna,

  4. Hemoroidy w ciąży - kora dębu,

  5. Zgaga w ciąży - omeprazol,

  6. Zaparcia w ciąży - probiotyki,

  7. Infekcje intymne w ciąży - probiotyki ginekologiczne.

Pamiętaj, aby przed zakupem danego preparatu w aptece poinformować farmaceutę, że jesteś w ciąży.

Czy w ciąży trzeba używać kosmetyków na rozstępy?

Okres ciąży jest wielkim wyzwaniem dla kobiecego ciała. Aby mu w tym pomóc, powstały specjalne kosmetyki dla kobiet w ciąży i po porodzie oraz kosmetyki na rozstępy i cellulit. Ich bezpieczeństwo i skuteczność potwierdzają badania dermatologiczne i laboratoryjne.

Oczywiście, stosowanie kosmetyków w ciąży nie jest obowiązkowe i nie musisz tego robić, jednak skórę kobiety ciężarnej i po porodzie powinno się nawilżać i wzmacniać od samego początku ciąży, aby zminimalizować ryzyko powstawania rozstępów i blizn, które dla wielu przyszłych mam mogą po prostu stanowić defekt estetyczny.

Kosmetyki dla kobiet w ciąży i po porodzie oraz na rozstępy i cellulit zawierają w składzie, między innymi:

  • składniki odżywcze stymulujące syntezę kolagenu i elastyny, dzięki czemu skóra staje się jędrna, bardziej wytrzymała i nie wiotczeje, np. ekstrakt z nagietka lekarskiego,

  • związki regenerujące, które zmniejszają istniejące blizny i rozstępy, np. ekstrakty owocowe, witamina E,

  • substancje nawilżające, które zatrzymują wodę w naskórku, np. masło shea.

Wyprawka dla noworodka z apteki - co kupić?

Nie da się ukryć, że jednym z najprzyjemniejszych obowiązków przyszłych rodziców jest kompletowanie wyprawki dla noworodka. Nie zapomnijcie, że w aptekach możecie się zaopatrzyć w wiele rzeczy przydatnych w pierwszych i kolejnych dniach życia dziecka. W artykule Wyprawka dla noworodka przygotowaliśmy podpowiedzi, na co zwrócić szczególną uwagę oraz, jakie elementy wyposażenia malucha możecie kupić w aptece.

Kiedy kopniak od maleństwa przypomina, że niedługo powitacie je na świecie, miejcie w gotowości spakowaną torbę do szpitala. Aby o niczym nie zapomnieć, warto przygotować sobie wcześniej listę rzeczy, które trzeba zabrać oraz poznać 10 porad dla przyszłej mamy.
W szpitalnej torbie oprócz ubranek i kosmetyków dla maluszka, powinna znaleźć się także bielizna i artykuły higieniczne dla przyszłej mamy, takie jak majtki, podkłady i pasy poporodowe pomagające utrzymać czystość i higienę po porodzie.

A może nie jesteś przyszłym lub świeżo upieczonym rodzicem, ale szukasz prezentu dla młodej mamy? Podaruj świeżo upieczonej mamie prezent, który ułatwi jej stawianie pierwszych kroków w tej roli. Doskonałym pomysłem jest sprzęt medyczny, np. termometr bezdotykowyaspirator do nosa czy inhalator, który przyda się nie tylko tuż po porodzie, ale także na przyszłych etapach wychowania malucha.

Obejrzyj film!

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 24.03.2023 14:52:36

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

2

Femibion 2 Ciąża

kapsułki oraz tabletki, 1 zestaw = 28 tabl. powl. + 28 kaps.

w 52% aptek

od 51,90 zł

Rutinoscorbin

tabletki powlekane, 210 tabletek

w 93% aptek

od 18,90 zł

Tantum Verde

aerozol, 30 mililitrów

w 99% aptek

od 21,48 zł

Apap

tabletki powlekane, 24 tabletki

w 98% aptek

od 9,99 zł

Rutinoscorbin

tabletki powlekane, 150 tabletek

w 74% aptek

od 11,99 zł

Apap

tabletki powlekane, 12 tabletek

w 88% aptek

od 7,95 zł

Seni Soft Super

podkład, 5 sztuk

w 90% aptek

od 2,69 zł

Apap

tabletki powlekane, 50 tabletek

w 99% aptek

od 20,99 zł

Rutinoscorbin

tabletki powlekane, 90 tabletek

w 50% aptek

od 12,90 zł

Procto-Glyvenol

czopki, 10 czopków

w 98% aptek

od 24,99 zł

Oktaseptal

aerozol, 60 mililitrów

w 73% aptek

od 11,49 zł

Nebu-Dose Hipertonic 3% roztwór do nebulizacji

płyn, 30 ampułek 5 mililitrów

w 94% aptek

od 23,56 zł

Baby Boom test ciążowy kasetowy

test, 1 test

w 27% aptek

od 1,49 zł

Oktaseptal

aerozol, 30 mililitrów

w 54% aptek

od 7,19 zł

Folik

tabletki, 90 tabletek

w 83% aptek

od 15,29 zł

Anaketon

krople, 30 mililitrów

w 87% aptek

od 24,49 zł

Seni Soft Super

podkład, 30 sztuk

w 72% aptek

od 40,99 zł

Biotebal Max

tabletki, 60 tabletek

w 76% aptek

od 55,99 zł

Apap

tabletki powlekane, 100 tabletek

w 90% aptek

od 36,99 zł

Seni Soft Super

podkład, 5 sztuk

w 75% aptek

od 2,00 zł

Lactovaginal

kapsułki dopochwowe, 14 kapsułek

w 62% aptek

od 35,99 zł

Bella Mamma podkłady higieniczne

podkład, 10 sztuk

w 80% aptek

od 4,76 zł

Pregna Plus

kapsułki, 30 kapsułek

w 80% aptek

od 31,90 zł

Lactovaginal

kapsułki dopochwowe, 10 kapsułek

w 62% aptek

od 28,98 zł

Biotebal Max

tabletki, 30 tabletek

w 54% aptek

od 20,99 zł

Prenalen Gardło z propolisem i witaminą C o smaku malinowym

pastylki/lamelki/żelki, 16 pastylek

w 82% aptek

od 10,49 zł

Pregna DHA

kapsułki, 30 kapsułek

w 70% aptek

od 25,49 zł

Seni Soft Super

podkład, 5 sztuk

w 64% aptek

od 1,60 zł

Zielnik Apteczny lipa fix

kwiatostan, 30 torebek 1,5 grama

w 74% aptek

od 5,29 zł

Folik

tabletki, 30 tabletek

w 54% aptek

od 7,19 zł

Prenatal Duo

kapsułki oraz tabletki, 1 zestaw: 30 tabl. powl. + 60 kaps.

w 67% aptek

od 39,14 zł

Oktaseptal

aerozol, 250 mililitrów

w 56% aptek

od 22,94 zł

Pueria Duo

kapsułki, 90 kapsułek

w 62% aptek

od 39,99 zł

Pregna Start

tabletki, 30 tabletek

w 62% aptek

od 26,95 zł

Folik

tabletki, 60 tabletek

w 45% aptek

od 11,69 zł

od 4,49 zł

Mama DHA Premium+

kapsułki, 60 kapsułek

w 49% aptek

od 13,99 zł

Pueria Uno

kapsułki, 60 kapsułek

w 54% aptek

od 29,99 zł

Seni Soft Super

podkład, 5 sztuk

w 50% aptek

od 3,40 zł

Falvit Mama

tabletki, 60 tabletek

w 53% aptek

od 34,99 zł

Femibion 1 Wczesna ciąża

tabletki powlekane, 28 tabletek

w 64% aptek

od 10,00 zł

Femibion 0 Planowanie ciąży

tabletki, 28 tabletek

w 58% aptek

od 8,50 zł

od 16,99 zł

od 25,37 zł

prOVag żel

żel, 30 gramów

w 61% aptek

od 20,49 zł

Prenatal Uno

kapsułki, 30 kapsułek

w 62% aptek

od 28,99 zł

Prenalen Katar Med spray do nosa

aerozol, 20 mililitrów

w 63% aptek

od 10,00 zł

Femibion 3 Karmienie piersią

kapsułki oraz tabletki, zestaw: 28 tabletek powlekanych + 28 kapsułek

w 58% aptek

od 57,98 zł

2

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)