Co nowego w refundacji leków? Zmiany od listopada 2018

Jakie zmiany przynosi ostania w tym roku lista leków refundowanych? Analizujemy wykaz obowiązujący od 1 listopada 2018. Sprawdzamy różnice w lekach, dopłatach pacjenta, liście dla seniorów oraz programach lekowych.

Zmiany w dopłatach pacjenta od listopada

Tradycyjnie zawirowania cenowe dotyczą preparatów z walgancyklowirem, co spowodowane jest kolejną zmianą podstawy limitu. W poprzednim obwieszczeniu stanowił ją preparat Ceglar, w obecnym – jest to lek Valhit. I to właśnie za ten preparat dopłata pacjenta wyniesie jedynie 3,20 zł. Jest to jednocześnie największa obniżka – o 147,42 zł. Ceny pozostałych leków z walgancyklowirem wzrosną dla pacjentów.

Walgancyklowir zapobiega namnażaniu się cytomegalowirusa. U pacjentów z osłabioną odpornością, wirus ten może wywoływać groźne dla życia zakażenia różnych narządów. Leki z walgancyklowirem stosowane są między innymi w leczeniu AIDS i u pacjentów po przeszczepach.

Obniżki dopłat pacjenta

Pacjenci zapłacą mniej za blisko 200 pozycji, przy czym dla ponad 100 będzie to obniżka o ponad złotówkę.

Spośród leków dostępnych w obrocie aptecznym, zauważalnie spadnie dopłata do leku Lyrica zawierającego pregabalinę. W zależności od dawki i wielkości opakowania będzie to od 4,59 zł do 66,06 zł mniej. Zakres wskazań refundacyjnych dla tego leku to ból neuropatyczny spowodowany procesem nowotworowym, ale ma on również wskazania w padaczce oraz uogólnionych zaburzeniach lękowych.

Podwyżki dopłat pacjenta

Pacjenci zapłacą więcej za ponad 550 pozycji, przy czym dla prawie 180 wzrost dopłaty będzie wyższy niż złotówka.

Największa podwyżka dotyczy leku Vimpat zawierającego lakozamid wskazany w wybranych typach padaczki. Najbardziej wzrośnie dopłata do opakowania w dawce 200 mg po 56 tabletek - o 451,39 zł. Uprzednio za ten lek pacjenci płacili 3,98 zł. Wzrost dopłaty wynika z faktu, że Vimpat w poprzednim obwieszczeniu był lekiem stanowiącym podstawę limitu w grupie produktów zawierających lakozamid i jednocześnie jedynym refundowanym preparatem z tą substancją czynną. W aktualnym wykazie podstawą limitu jest produkt Lacosamide Accord, a lista refundacyjna powiększyła się o tabletkowane zamienniki, za które pacjenci zapłacą ryczałt w wysokości nie większej niż 3,98 zł, takie jak Epilac, Lackepila, Lacosamide Glenmark, Lacosamide Teva czy Lacosamide Zentiva.

Zasadniczo rozbudowa portfolio listy o refundowane zamienniki jest zjawiskiem korzystnym dla pacjentów. W tym przypadku należy jednak zwrócić uwagę, że tylko Vimpat dostępny jest w postaci syropu. Za tę postać leku, w związku z opisaną zmianą, pacjenci zapłacą o 77,35 zł więcej, a dopłata pacjenta wyniesie od listopada 98,76 zł. Podobna sytuacja dotyczy leku Valcyte w formie proszku do sporządzania roztworu doustnego, co opisywaliśmy przy okazji analizy wrześniowej listy leków refundowanych. Niektórzy eksperci uważają, że w takich przypadkach, zasadnym byłoby stworzenie osobnej grupy limitowej.

Odczuwalny wzrost dopłaty pacjenta dotyczy także leku Rolpryna SR w dawce 8 mg po 84 tabletki, zawierającego ropinirol stosowany u pacjentów z chorobą Parkinsona. Już dotychczasowa dopłata nie była niska i wynosiła 183,37 zł. Od 1 listopada pacjenci zapłacą za ten preparat o 24,89 zł więcej.

Jakie leki wypadły z listy refundacyjnej od listopada 2018?

Skrócenie decyzji o objęciu refundacją i brak kontynuacji refundacji dotyczy 33 preparatów. Wycofanie leku z refundacji jest często naturalnym następstwem wygaszania jego dostępności z różnych przyczyn.

Nie będą już refundowane preparaty, takie jak: Contracid (pantoprazol stosowany w chorobach przewodu pokarmowego) w dawce 40 mg, Donestad 5 i 10 mg zawierający donepezil, wskazany w chorobie Alzheimera, Goldesin w tabletkach z przeciwalergiczną desloratadyną, Taliximun - kapsułki 1 i 5 mg z immunosupresyjnym takrolimusem czy przeciwdepresyjna tianeptyna pod nazwą Tymogen. Na liście dostępne są jednak refundowane zamienniki tych produktów.

W niektórych przypadkach z listy wycofywane są tylko niektóre rodzaje opakowań lub refundowany typ opakowania zastępowany jest innym. Tak jest w przypadku produktów Bebilon Pepti 1 i Bebilon Pepti 2. Skreślenie z listy nie oznacza końca refundacji tych preparatów mlekozastępczych. Z listy znikają bowiem opakowania po 450 gramów, ale jednocześnie do wykazu wprowadzono nowe gramatury – po 400 gramów. Dla pacjentów zmiana nie jest korzystna – uwzględniając cenę po refundacji za preparat o zmniejszonej objętości rodzice zapłacą nawet nieco więcej niż dotychczas.

Z listy usunięto lek Risendros 35 (kwas ryzedronowy stosowany w osteoporozie) po 12 tabletek. Na wykazie pozostaje jednak opakowanie po 4 sztuki. Refundację stracił także dwuskładnikowy lek przeciwastmatyczny Symbicort Turbuhaler w dawce 160+4,5 mcg pakowany po 60 dawek. Refundowane będzie natomiast opakowanie zawierające 120 dawek produktu leczniczego.

Nie będzie już refundowany lek Pamisol zawierający w składzie pamidronian disodowy. Wskazania refundacyjne dla tej substancji to przerzuty osteolityczne w chorobach nowotworowych. Na liście pozostają jednak inne preparaty z tym składnikiem w wyborze dawek – Pamidronat Medac oraz Pamifos.

Jakie leki dołączyły do listy refundacyjnej od listopada 2018?

Refundacją objęto 110 pozycji. Są to między innymi:

Lista leków dla seniorów

Tym razem lista refundacyjna nie przynosi dużych zmian w wykazie produktów dostępnych bezpłatnie dla osób, które ukończyły 75 rok życia. Wydaje się, że seniorzy chętnie korzystają z możliwości otrzymywania leków z listy „S” bez dopłaty. Kilka dni temu Sejm uchwalił rządową nowelizację, która przewiduje zwiększenie o 50 mln złotych puli środków - wynoszącej 643,3 mln zł - przewidzianych na ten rok na realizację programu bezpłatnych leków dla seniorów.

Wydaje się także prawdopodobne, że podjęcie decyzji o objęciu refundacją szczepionki na grypę VaxigripTetra pacjentom, którzy ukończyli 65 rok życia, wpłynęło na wyjątkowo szybkie wyczerpanie się dostępności do tego produktu w tym „sezonie grypowym”.

Programy lekowe od listopada 2018

Nowa lista refundacyjna przynosi dobre wiadomości dla chorych onkologicznie. Lek Imnovid (pomalidomid) będzie refundowany w leczeniu nawrotowego i opornego szpiczaka mnogiego. Pojawiły się także dwie nowe opcje dla chorych na nadciśnienie tętnicze płucne. Pacjenci będą mogli skorzystać z terapii lekami Veletri (epoprostenol) oraz Adempas (riocyguat). Skorzystają także pacjenci z łuszczycą i chorobami zapalnymi stawów, ponieważ odpowiednie programy lekowe uzupełnią leki Cosentyx (sekukinumab) i Taltz (ixekizumabum). Na listę leków refundowanych wszedł ponadto lek Praluent (alirokumab) w ramach programu lekowego dotyczącego leczenia hipercholesterolemii rodzinnej.

Liczba leków refundowanych stale wzrasta

Ministerstwo Zdrowia opublikowało analizę liczby pozycji na listach leków refundowanych w ostatnich latach. Od 2012 do września 2018 roku lista apteczna poszerzyła się o ponad 1000 pozycji (z 3317 do 4319), zaś liczba leków refundowanych w ramach programów lekowych wzrosła w tym czasie odpowiednio z 71 do 140.

Co z kończącymi się decyzjami refundacyjnymi?

Już niedługo wygasają decyzje refundacyjne dla bardzo dużej liczby leków. Czy to oznacza, że pacjenci mogą mieć kłopoty z zakupem potrzebnych medykamentów? Ministerstwo Zdrowia uspokaja, że większość producentów wystąpiła z odpowiednimi wnioskami, które umożliwią wydanie nowych decyzji refundacyjnych. Zapewnia także, że w prowadzi w tym temacie negocjacje, których „najważniejszym celem jest to, aby zapewnić pacjentom dostęp do terapii w najszybszym możliwym terminie”.

Wyślij mi powiadomienie email o każdym nowym artykule

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Co nowego w refundacji leków? Zmiany od marca 2021

Po szybkich konsultacjach projektu listy refundacyjnej, już 18 lutego ukazało się obwieszczenie zawierające wykaz leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych, które będą mogły być wydawane z aptek ze zniżką od 1 marca 2021 roku. Sprawdzamy, czy resort zdrowia przygotował jakieś nowości interesujące z punktu widzenia pacjentów i innych uczestników rynku leków.

Koronawirus - kiedy będzie lek i szczepionka?

Mimo że choroba wywoływana przez koronawirusa SARS-CoV-2 (2019-nCoV) ma ciężki przebieg tylko u 15-20% zarażonych, a jej śmiertelność wynosi niecałe 3%, w walkę z nią zaangażowanych jest wiele firm farmaceutycznych i ośrodków badawczych, które niestrudzenie pracują nad wynalezieniem skutecznego leku i szczepionki na COVID-19.