Sortuj
73 produkty zawierające Betametazon, w tym 73 na receptę.
42 produkty można aktualnie znaleźć w aptekach.
Betametazon jest silnie działającym, syntetycznym glikokortykosteroidem. Związek ten ma silne działanie przeciwzapalne i może być stosowany, m.in. w łuszczycy, reumatoidalnym zapaleniu stawów (RZS), chorobach tkanki łącznej, niewydolności kory nadnerczy czy alergii.
Preparaty z betametazonem są dostępne w aptekach jako leki na receptę. Występują w postaci maści, kremów, żeli, pianek oraz płynów do stosowania zewnętrznego.
Jakie właściwości posiada betametazon?
W jakich chorobach stosowany jest betametazon?
Czy betametazon jest sterydem?
Jaka jest siła działania betametazonu?
Jakie są przeciwwskazania do stosowania betametazonu?
Czy betametazon można stosować w trakcie ciąży?
Czy betametazon można stosować podczas karmienia piersią?
Jakie są działania niepożądane betametazonu?
Betametazon wykazuje działanie immunosupresyjne oraz przeciwzapalne - poprzez zwiększenie syntezy niektórych białek przeciwzapalnych i zahamowanie syntezy białek prozapalnych. Nie wykazuje istotnego działania mineralokortykosteroidowego, czyli nie wpływa znacznie na metabolizm substancji mineralnych, takich jak jony sodowe lub potasowe.
Betametazon stosowany jest głównie w leczeniu stanów zapalnych, które reagują na terapię glikokortykosteroidami. Stosuje się go miejscowo w celu łagodzenia objawów chorób skórnych przebiegających ze świądem i stanem zapalnym. Lek jest także łączony z analogami witaminy D w terapii łuszczycy plackowatej. Może być również stosowany w leczeniu zaburzeń endokrynologicznych, żołądkowo-jelitowych i chorób reumatycznych.
„Sterydy” lub „steroidy” to potoczna nazwa związków, które zostały stworzone na wzór naturalnych glikokortykosteroidów wytwarzanych w organizmie przez korę nadnerczy (kortyzolu, kortyzonu i kortykosteronu). Betametazon jest syntetycznym glikokortykosteroidem, który nie występuje naturalnie w organizmie. W związku z tym można określić go w języku potocznym mianem sterydu.
Betametazon należy do leków o silnym działaniu przeciwzapalnym. Siła działania przeciwzapalnego betametazonu jest około 30-40 razy większa niż siła działania hydrokortyzonu, będącego innym, powszechnie stosowanym glikokortykosteroidem. W porównaniu do naturalnie występującego w organizmie kortyzonu, betametazon jest około 24-32 razy silniejszy.
Betametazonu nie powinno się stosować w przebiegu wirusowych zakażeń skóry, takich jak opryszczka lub ospa wietrzna, w stanach grzybiczych oraz w bakteryjnych zakażeniach skóry. Lek nie jest wskazany również jeżeli u pacjenta występują zmiany skórne w przebiegu gruźlicy, atrofia skóry, trądzik pospolity i różowaty, a także owrzodzenia i rany.
Istnieje niewiele doniesień na temat bezpieczeństwa stosowania betametazonu u ciężarnych kobiet. Wiadomym jest, że lek przenika przez skórę, dlatego terapia substancją jest wskazana jedynie w przypadku, gdy lekarz stwierdzi, że korzyść dla matki przewyższa ryzyko dla płodu. Nawet wtedy, kiedy terapia betametazonem w ciąży jest wskazane przez lekarza, powinna ona trwać możliwie jak najkrócej i ograniczyć się do stosowania leku miejscowo, na niewielkiej powierzchni ciała.
Kortykosteroidy stosowane ogólnoustrojowo (np. doustnie) przenikają do mleka matki. Nie wiadomo, czy leki stosowane miejscowo przenikają do krwi w takim stopniu, aby dostać się do mleka matki. W przypadku stosowania betametazonu u kobiet karmiących piersią, należy rozważyć przerwanie karmienia na czas terapii. Przeciwwskazanym jest stosowanie miejscowe leku na skórę piersi w trakcie karmienia dziecka piersią.
Miejscowe stosowanie betametazonu może spowodować zanikowe zmiany skóry, zmiany trądzikopodobne, nadmierną suchość skóry, a także nieodwracalne rozstępy czy alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. Ponadto możliwe jest także rozszerzenie drobnych tętniczek, zapalenie mieszków włosowych, zahamowanie czynności gruczołów potowych oraz występowanie zakażeń wtórnych.
Należy pamiętać, że lek przenika do krwi, dlatego może powodować ogólne działania niepożądane, charakterystyczne dla glikokortykosteroidów, m.in. osłabienie odpowiedzi immunologicznej organizmu, obrzęki, wybroczyny, owrzodzenia, otyłość typu Cushinga, osteoporozę czy wzrost ciśnienia tętniczego. Działania ogólne przy stosowaniu miejscowym występują rzadko, w przypadkach długiego stosowania dużych dawek leku lub stosowania leku na rozległe obszary skóry.
Należy pamiętać że działania niepożądane mogą wystąpić, lecz nie muszą pojawić się u wszystkich pacjentów.
„Kompendium Farmakologii” pod redakcją naukową Waldemara Jańca
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.
od 26,90 zł
od 32,99 zł
od 18,31 zł
od 26,88 zł
od 27,85 zł
od 167,50 zł
od 25,98 zł
od 17,93 zł
od 113,83 zł
od 20,00 zł
od 15,99 zł
od 20,99 zł
od 9,99 zł
od 24,99 zł
od 33,99 zł
od 24,98 zł
od 125,71 zł
od 99,94 zł
od 29,31 zł
od 10,75 zł
od 59,73 zł
od 27,38 zł
od 17,31 zł
od 15,99 zł
od 17,99 zł
od 99,40 zł
od 18,90 zł
od 99,94 zł
od 65,69 zł
od 17,50 zł
od 20,98 zł
od 29,00 zł
od 27,31 zł
od 52,80 zł
od 15,99 zł
od 14,25 zł
od 52,54 zł
od 20,99 zł
od 17,69 zł
od 29,90 zł
od 22,99 zł