Szczepienia na grypę - dla kogo są przeznaczone?

Jeśli rozważasz szczepienie przeciwko grypie, to właśnie teraz jest najlepszy czas, by to zrobić. Obecnie dostępne szczepionki znacząco zmniejszają ryzyko zachorowania na grypę oraz wystąpienia ciężkich powikłań pogrypowych, które mogą nawet zagrażać naszemu życiu.

Kto powinien się zaszczepić?

Szczepienie przeciw grypie polecane jest każdemu, kto chciałby uniknąć zachorowania na grypę. Należy jednak zaznaczyć, że szczepionka nie chroni przed zachorowaniem w 100% - nawet osoba zaszczepiona może ulec infekcji, jednak objawy choroby będą łagodniejsze niż w przypadku osoby niezaszczepionej, a dodatkowo znacząco zmniejsza się ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych, z których najczęstsze to zapalenie oskrzeli i płuc.

Istnieje grupa tzw. wysokiego ryzyka, gdzie szczepienie przeciwko grypie jest szczególnie zalecane. Są to:

  • osoby starsze (po 50. roku życia),
  • osoby w wieku od 6. miesiąca do 18. roku życia (zwłaszcza dzieci w wieku od 6. do 60. miesiąca życia),
  • kobiety w ciąży lub planujące ciążę,
  • pacjenci z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, wątroby, nerek, krwi, układu nerwowego,
  • pacjenci z niedoborami odporności (np. zakażeni wirusem HIV, po przeszczepach),
  • pacjenci cierpiący na cukrzycę,
  • pacjenci przebywający przez długi okres czasu w ośrodkach zdrowia/hospitalizacji,
  • osoby mające kontakt zawodowy z dużą ilością osób, np. pracownicy służby zdrowia, pracownicy ośrodków dla osób starszych/przewlekle chorych, nauczyciele, handlowcy.

Kiedy się szczepić na grypę?

Szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada na okres od stycznia do marca. Szczepienie najlepiej jest wykonać przed sezonem grypowym, czyli w okresie od września do grudnia, chociaż szczepionkę można przyjąć także później, nawet w marcu.

Szczepienie należy powtarzać co rok, ponieważ wirus grypy często mutuje. Z tego względu skład szczepionki ulega co roku odpowiednim modyfikacjom, zgodnym z aktualnymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jak wygląda szczepienie?

Pierwszym krokiem jest kwalifikacja do szczepienia przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz bierze pod uwagę przebyte/obecne choroby pacjenta oraz przyjmowane wcześniej/obecnie leki i na tej podstawie stwierdza przeciwwskazania lub ich brak do szczepienia.

Kolejnym krokiem jest samo szczepienie, które może wykonać tylko wykwalifikowany personel medyczny (lekarz lub pielęgniarka). Wiele przychodni oferuje możliwość zakupu szczepionki wraz usługą jej podania oraz badaniem lekarskim (koszt to około 35-40 zł). Szczepionkę przeciw grypie można kupić także samemu w aptece, jednak tylko za okazaniem recepty lekarskiej. Z pomocą w znalezieniu apteki, która posiada taką szczepionkę od ręki, może przyjść GdziePoLek.pl.

Dostępne na rynku szczepionki

W sezonie grypowym 2017/18 w Polsce dostępne są dwie szczepionki na grypę:

  • Vaxigrip Tetra – szczepionka czterowalentna, zawiera 2 antygeny podtypu A wirusa grypy oraz 2 antygeny podtypu B,
  • Influvac 2017/2018 – szczepionka trójwalentna, zawiera 2 antygeny podtypu A oraz 1 antygen podtypu B.

Bardziej polecana jest szczepionka czterowalentna ze względu na to, że zapewnia szerszą ochronę.

Bezpieczeństwo szczepionek na grypę

Wszystkie dostępne obecnie szczepionki na grypę są w 100% bezpieczne i nie jest możliwe, by to one bezpośrednio powodowały rozwój grypy u zaszczepionej osoby.

Należy jednak pamiętać, że podanie jakiejkolwiek szczepionki może powodować tzw. niepożądane odczyny poszczepienne, takie jak ból, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu podania. Po szczepieniu mogą też wystąpić reakcje ogólne, takie jak gorączka i bóle mięśniowe. Reakcje ogólne występują rzadziej i zwykle ustępują w ciągu kilku dni.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Literatura

1. http://www.mz.gov.pl/zdrowie-i-profilaktyka/grypa/szczepienia/ [28.09.2017]

2. http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/7/#jakie-szczepionki-przeciw-grypie-sa-dostepne-w-polsce-w-sezonie-2017/2018 [28.09.2017]

3. http://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/5/#jakie-ryzyko-jest-zwiazane-ze-szczepieniem-przeciw-grypie [28.09.2017]

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 08.01.2018 15:28:59

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Najnowsze pytania

Cetix 400.
Witam. Mam grypę. Badania krwi: morfologia - prawie wszystko obniżone, OB - 18, CRP - 17. Temperaturę 38,7 miałem tylko jeden dzień, jak zacząłem cho...
odpowiada Olga Sierpniowska

Szczepionki
Witam,mam pytanie odnośnie sprzedaży szczepionek. Jestem spoza Tarnowskich Gór i chciałabym wiedzieć czy kupując u Panstwa szczepionki są one pakowane...
odpowiada Olga Sierpniowska

Szczepienie na grypę wiosną
Czy można teraz zaszczepić się na grypę, czy już jest za późno? Czy to w ogóle ma sens pod koniec marca? Jakiej szczepionki użyć i czy muszę mieć rece...
odpowiada Olga Sierpniowska

przeziębienie czy grypa?
Proszę mi powiedziec, skąd mam wiedzieć, czy to tylko przeziębienie czy już grypa? Mam 40 stopni, suchy kaszel, zero kataru, trzęsie mnie. Nie chcę sp...
odpowiada Olga Sierpniowska

leki na grypę czy szczepienie na grypę
Leki na grypę np. Tamiflu albo Ebilfumin można brać profilaktycznie z tego co wiem, bo zapobiegają grypie. Czy to znaczy, że można brać te leki zamias...
odpowiada Agnieszka Soroko

jaki lek na grypę
Jaka jest różnica między Ebilfumin a Tamiflu? Widzę, że oba leki są na grypę.
odpowiada Olga Sierpniowska

Na Twoje pytania w temacie szczepienia na grypę - dla kogo są przeznaczone? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

+ dodaj pytanie


Produkty

Brak produktów przypisanych do tego tematu.