Szczepienia na grypę - dla kogo są przeznaczone?

Jeśli rozważasz szczepienie przeciwko grypie, to właśnie teraz jest najlepszy czas, by to zrobić. Obecnie dostępne szczepionki znacząco zmniejszają ryzyko zachorowania na grypę oraz wystąpienia ciężkich powikłań pogrypowych, które mogą nawet zagrażać naszemu życiu.

Kto powinien się zaszczepić?

Szczepienie przeciw grypie polecane jest każdemu, kto chciałby uniknąć zachorowania na grypę. Należy jednak zaznaczyć, że szczepionka nie chroni przed zachorowaniem w 100% - nawet osoba zaszczepiona może ulec infekcji, jednak objawy choroby będą łagodniejsze, niż w przypadku osoby niezaszczepionej, a dodatkowo znacząco zmniejsza się ryzyko wystąpienia powikłań pogrypowych, z których najczęstsze to zapalenie oskrzeli i płuc.

Istnieje grupa tzw. wysokiego ryzyka, gdzie szczepienie przeciwko grypie jest szczególnie zalecane. Są to:

  • osoby po 50 roku życia,
  • osoby w wieku od 6. miesiąca do 18. roku życia (zwłaszcza dzieci w wieku od 6 do 60 miesiąca życia),
  • kobiety w ciąży lub planujące ciążę,
  • pacjenci z przewlekłymi chorobami: serca, płuc, wątroby, nerek, krwi, układu nerwowego,
  • pacjenci z niedoborami odporności (np. zakażeni wirusem HIV, po przeszczepach),
  • pacjenci cierpiący na cukrzycę,
  • pacjenci przebywający przez długi okres czasu w ośrodkach zdrowia/hospitalizacji,
  • osoby mające kontakt zawodowy z dużą liczbą osób, np. pracownicy ochrony zdrowia, pracownicy ośrodków dla osób starszych/przewlekle chorych, nauczyciele, handlowcy.

Kiedy szczepić się na grypę?

Szczyt zachorowań na grypę w Polsce przypada na okres od stycznia do marca. Szczepienie najlepiej jest wykonać przed sezonem grypowym, czyli w okresie od września do grudnia, chociaż szczepionkę można przyjąć także później, nawet w marcu.

Szczepienie należy powtarzać co rok, ponieważ wirus grypy często mutuje. Z tego względu skład szczepionki ulega co roku odpowiednim modyfikacjom, zgodnym z aktualnymi wytycznymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jak wygląda szczepienie?

Pierwszym krokiem jest kwalifikacja do szczepienia przez lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Lekarz bierze pod uwagę przebyte/obecne choroby pacjenta oraz przyjmowane wcześniej/obecnie leki i na tej podstawie stwierdza przeciwwskazania lub ich brak do szczepienia.

Kolejnym krokiem jest samo szczepienie, które może wykonać tylko wykwalifikowany personel medyczny (lekarz lub pielęgniarka). Wiele przychodni oferuje możliwość zakupu szczepionki wraz usługą jej podania oraz badaniem lekarskim (koszt to około 35-40 zł). Szczepionkę przeciw grypie można kupić także samemu w aptece, jednak tylko za okazaniem recepty lekarskiej. Z pomocą w znalezieniu apteki, która posiada taką szczepionkę od ręki, może przyjść GdziePoLek.pl.

Dostępne na rynku szczepionki

W sezonie grypowym 2018/19 w Polsce dostępne są szczepionki na grypę, np.:

Bezpieczeństwo szczepionek na grypę

Wszystkie dostępne obecnie szczepionki na grypę są bezpieczne i nie jest możliwe, by to one bezpośrednio powodowały rozwój grypy u zaszczepionej osoby.

Należy jednak pamiętać, że podanie jakiejkolwiek szczepionki może powodować tzw. niepożądane odczyny poszczepienne, takie jak ból, zaczerwienienie i obrzęk w miejscu podania. Po szczepieniu mogą też wystąpić reakcje ogólne, takie jak gorączka i bóle mięśniowe. Reakcje ogólne występują rzadziej i zwykle ustępują w ciągu kilku dni.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 28.09.2018 06:37:32

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Powiązane artykuły

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Ebilfumin
Ebilfumin
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy z gorączką podczas stosowania leku Ebilfumin należy udać się do lekarza?
Witam. Corka (5lat)dostala temperatury 38.4(8.2.19). Lekarz zapisal ebilfumin 30 na grype. Poczatkowo byl tez wodnisty katar. Corka aktualnie nadal...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy w przypadku wystąpienia wymiotów po podaniu leku Ebilfumin, dawkę leku można powtórzyć?
Jak szybko lek się wchłania? Moja córka wymiotuję i nie wiem czy lek miał szansę zadziałać?
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy Ebilfumin jest bezpieczny dla dziecka?
Eblifumin 45 dla dziecka. Dzień dobry, mam pytanie czy ten nowoczesnej generacji, który ma b dużo skutków ubocznych jest bezpieczny dla dziecka. dzie...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy lek Ebilfumin można stosować w czasie ciąży?
Dzien dobry. Jestem w 11tyg ciazy i w związku z podejrzeniem grypy przepisano mi ebilfumin 0.075g. Czy lek jest bezpieczny dla płodu?
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy w czasie brania zastrzyków Neurovit, mogę stosować Ismigen?
Czy w kasie brania zastrzyków mogę dalej brać ismigen???
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Na Twoje pytania w temacie szczepienia na grypę - dla kogo są przeznaczone? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Brak produktów przypisanych do tego tematu.