Jak przygotować się do chemioterapii?

Czas, który dzieli diagnozę i rozpoczęcie terapii przeciwnowotworowej, zdaje się trwać wiecznie. Czy musi to być czas stracony? Czy jest za późno na jakiekolwiek działanie? Nie. Zastanówmy się, jak pożytecznie go wykorzystać, aby najlepiej przygotować się do starcia z chorobą.

Pamiętajmy, że nowotwór to nie tylko choroba ciała. W ogromnej mierze cierpi również psychika chorego, który musi odnaleźć się w nowej, nieprzyjaznej rzeczywistości. Dlatego tak ważne jest, aby podejść do leczenia w sposób kompleksowy, nie umniejszając znaczenia sfery emocjonalnej.

Rozpraw się ze strachem przed chorobą i leczeniem!

Strach jest nieodłącznym towarzyszem choroby nowotworowej. Nie możemy jednak dopuścić do sytuacji, w której to on przejmuje kontrolę i paraliżując nas, odbiera chęć i siłę do walki. Aby go poskromić, zacznij o nim mówić. Wszystko jedno, czy porozmawiasz z kimś bliskim, z osobą duchowną, czy z psychologiem. Ważne, żebyś dał ujście negatywnym emocjom - duszenie ich w sobie nie tylko źle wpływa na Twoją psychikę, ale także na odporność organizmu! A tej będziesz bardzo potrzebował.

Skorzystaj z pomocy psychologa

Obecnie w szpitalach onkologicznych często spotyka się specjalistów z dziedziny psychoonkologii, którzy są nieocenionymi towarzyszami podczas całego procesu terapeutycznego. Wiedzą, jak poskromić złość, poczucie niesprawiedliwości, strach i inne emocje, których doświadczasz. Nie bój się korzystać z ich pomocy! Codziennie pomagają dziesiątkom osób, będących w sytuacji podobnej do Twojej - pomogą również Tobie.

Wiedza Twoją bronią w walce ze strachem

Pamiętaj również, że często boimy się po prostu tego, co nieznane. Dlatego czytaj, pytaj, dokształcaj się, żeby wiedzieć jak najwięcej o swojej chorobie, metodach jej leczenia, możliwym przebiegu, itd. Wiedza pozwoli Ci oswoić nowotwór, przygotować się do walki z nim w sposób świadomy, rozmawiać z lekarzami po partnersku, zadawać im właściwe pytania. Możesz spróbować nawiązać kontakt z innymi osobami zmagającymi się z nowotworem za pośrednictwem mediów społecznościowych. Z pewnością podzielą się z Tobą swoimi doświadczeniami.

Przygotuj się do wizyty u lekarza

Zastanów się na spokojnie, jakie informacje chcesz od niego uzyskać i spisz wszystko na kartce, którą zabierzesz ze sobą. Możesz być pewien, że jeśli tego nie zrobisz, wyjdziesz z gabinetu nie wiedząc połowy tego, co chciałeś wiedzieć. Stres, zamieszanie, gonitwa myśli nie sprzyjają rzeczowej rozmowie. Jeśli obawiasz się tego, że sam nie dasz rady, zabierz ze sobą bliską Ci osobę, która będzie Twoim reprezentantem. I pamiętaj, że nie ma głupich pytań… To Ty jesteś teraz najważniejszy i masz prawo (i obowiązek wobec samego siebie) do pełnej informacji na temat swojego zdrowia. Jeśli cokolwiek Cię niepokoi, możesz poprosić o konsultację innego onkologa.

Zadbaj o swój organizm

Zanim zaczniesz terapię, masz kilka tygodni na wzmocnienie swojego organizmu i zadbanie o pomijane do tej pory kwestie zdrowotne.

Odpowiednia dieta to podstawa

Pamiętaj, że żadne suplementy diety nie zastąpią zdrowej, zbilansowanej diety. Jedz dużo świeżych warzyw, kasz, owoców i pij wodę. Unikaj niezdrowych, wysoko przetworzonych przekąsek, fastfoodów, potraw smażonych, wędzonych i grillowanych, słodyczy, kolorowych napojów. Zapytaj swojego lekarza, czy i jakie suplementy diety powinieneś zażywać. Nigdy nie przyjmuj ich na własną rękę, ponieważ możesz sobie zaszkodzić.

Walcz z nałogami

Jeśli do tej pory nie udało Ci się zwalczyć nałogu, teraz jest dobry na to moment. Każdy dzień bez papierosa, czy alkoholu zwiększa Twoje szanse w walce z nowotworem. Nie ma chyba lepszej motywacji.

Nie zaniedbuj przewlekłych schorzeń

Jeśli leczysz się na nadciśnienie, cukrzycę, choroby tarczycy, czy jakiekolwiek choroby przewlekłe, zrób wszystkie potrzebne badania i z aktualnymi wynikami udaj się do lekarza. Zdecyduje on, czy nie ma konieczności modyfikacji dotychczasowego leczenia lub potrzeby wykonania dodatkowych badań. Pamiętaj także o wizycie u stomatologa i wyleczeniu wszelkich ubytków i stanów zapalnych. Dbaj o siebie, żeby nie złapać żadnej infekcji. To bardzo ważne, żeby Twój organizm był w jak najlepszej kondycji przed rozpoczęciem leczenia nowotworu.

Ustal priorytety

Jeśli po diagnozie miałeś poczucie, że nie masz na nic wpływu… to teraz już wiesz, że się myliłeś. Bardzo wiele zależy od Ciebie, Twojego nastawienia i Twoich wyborów. Pamiętaj, że priorytetem jest Twoje zdrowie. Walcz o nie, wszelkimi dostępnymi metodami.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 30.03.2018 10:59:06

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

BCG- medac prątki BCG do immunoterapii proszek i rozpuszczalnik d...
BCG- medac prątki BCG do immunoterapii proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do podawania do pęcherza moczowego | 1 fiol.s.subs. | + syst...
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy jest możliwość kupna w aptece Flutamidu 50 tabletek?
Czy jest możliwość kupna w aptece Flutamidu 50 tabletek?
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Mam teraz brać remurel. Brałam copaxone. Boję się że remurel ma w...
Mam teraz brać remurel. Brałam copaxone. Boję się że remurel ma większe skutki uboczne, a jestem po operacji tarczycy nowotwór brodawkowaty
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Megace
Witam, czy kupię u was Megace bez recepty?
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Refundacja 2019
Witam. Czy Cellcept będzie refundowanych w 2019?
odpowiada Karolina Zygmunt

Czy dostanę Megalie bez recepty?
Czy dostanę Megalie bez recepty?
odpowiada Karolina Zygmunt

Na Twoje pytania w temacie jak przygotować się do chemioterapii? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.


Produkty

Brak produktów przypisanych do tego tematu.