Alergie

Od kilkunastu lat obserwuje się na świecie dramatyczny wzrost zachorować na choroby alergiczne. Szacuje się, że problem ten dotyczy jednej trzeciej społeczeństwa, a do szczególnej grupy ryzyka należą dzieci. Za przyczynę tego stanu wskazuje się rozwój cywilizacji, a co za tym idzie wzrost zanieczyszczenia środowiska oraz zwiększenie liczby alergenów w otoczeniu człowieka.

Skąd bierze się alergia?

Alergia jest stanem nadwrażliwości organizmu na substancję zazwyczaj niegroźną, tzw. alergen. Układ odpornościowy traktuje ją jako element zagrażający zdrowiu, co wywołuje reakcję mającą na celu jego neutralizację. Pierwszy kontakt z alergenem prowadzi do wytworzenia przeciwciał (IgE), które w trakcie ponownego zetknięcia z daną substancją, prowadzą do uwolnienia z komórek tucznych oraz bazofili tzw. mediatorów odczynu alergicznego (histamina, serotonina, prostaglandyny, leukotrieny). Skutkuje to rozszerzeniem naczyń krwionośnych, zwiększoną przepuszczalnością ściany naczyniowej, oraz skurczem mięśni gładkich.

Jakie są objawy alergii?

U każdego chorego alergia może przebiegać w inny sposób. Czasami diagnozowana jest już u niemowląt, ale zdarza się, że do alergologa trafiają osoby starsze, nigdy wcześniej nie cierpiące na tą przypadłość.

Do najczęstszych objawów alergii zaliczamy:

 • ból brzucha, biegunkę, wzdęcia,
 • ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, kaszel,
 • problemy z przełykaniem,
 • swędzenie oraz łzawienie oczu,
 • bóle głowy,
 • kichanie, katar, utratę powonienia,
 • zaczerwienienie, opuchnięcie, swędzenie skóry.

Żadnych objawów alergii nie należy bagatelizować, gdyż mogą one prowadzić do tzw. wstrząsu anafilaktycznego (uogólniona, natychmiastowa reakcja nadwrażliwości), który jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. W takiej sytuacji należy jak najszybciej (o ile to możliwe) odizolować chorego od czynnika wywołującego reakcję, podać choremu lek, jeżeli posiada go przy sobie, oraz wezwać pogotowie. Do przyjazdu pogotowia należy monitorować ciśnienie krwi, liczbę oddechów, częstość akcji serca, a jeżeli to konieczne, udzielić pierwszej pomocy.

Jak zdiagnozować alergię?

Diagnostyka chorób alergicznych stanowi bardzo duże wyzwanie zarówno dla internistów, jak i alergologów. Objawy alergii są często nieswoiste i sam wywiad nie daje pełnego obrazu choroby. Bardzo często lekarz zleca dodatkowo wykonania punktowych testów skórnych (nadwrażliwość wczesna), badań kontaktowych (nadwrażliwość typu późnego), a w razie dalszych wątpliwości kieruje na badanie stężenia swoistych przeciwciał IgE w surowicy krwi. Istnieje możliwość przeprowadzenia bardziej szczegółowej diagnostyki dla potwierdzenia postawionego już rozpoznania: próba prowokacyjna z metacholiną (astma), doustna próba prowokacyjna (alergie pokarmowe), wziernikowanie nosa (alergiczny nieżyt nosa).

Alergia – leczenie i odczulanie

Leczenie chorób alergicznych opiera się przede wszystkim na eliminacji czynnika wywołującego reakcję. Jest to zazwyczaj najtrudniejszy etap w terapii, często niemożliwy do osiągnięcia (alergie wziewne, alergie nieznanego pochodzenia).

Jedyną dostępną obecnie metodą leczenia przyczynowego chorób alergicznych jest tzw. „odczulanie” (immunoterapia alergenowa). O kwalifikacji do leczenia decyduje lekarz alergolog.

Terapia chorób alergicznych jest często złożona i obejmuje szereg leków z różnych grup terapeutycznych.

Leki na alergię

Leki stosowane w terapii chorób alergicznych możemy podzielić na następujące grupy:

 1. Leki przeciwhistaminowe (doustne np. Loratan, Zyrtec; dożylne np. Clemastinum WZF; donosowe np. Allergodil; dospojówkowe np. Zabak; na skórę np. Fenistil)
 2. Glikokortykosteroidy (doustne np. Encorton; dożylne np. Corhydron; wziewne np. Nebbud, Pulmicort; donosowe np. Metmin, Nasonex; dospojówkowe np. Dexamethason WZF; na skórę np. Hydrocortisonum)
 3. Kromony (donosowe np. CromoHEXAL; dospojówkowe np. Polcrom; wziewne np. Cromoxal)
 4. Pochodne kalcyneuryny (na skórę np. Protopic)
 5. Leki antyleukotrienowe (doustne np. Milukante)
 6. Przeciwciała monoklonalne (dożylnie np. Xolair)
 7. Leki obkurczające naczynia krwionośne (donosowe np. Nasivin, Otrivin; doustne np. Sudafed; dospojówkowe np. Rhinazin)
 8. Leki b-adrenergiczne (wziewne np. Ventolin, Serevent)
 9. Metyloksantyny (doustnie np. Euphyllin Long; dożylnie np. Theospirex)

Najbardziej popularne są leki przeciwhistaminowe.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 12.03.2018 14:40:45

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o. o.

Najnowsze pytania

Diprophos pilnie poszukiwany
Witam, pilnie poszukuje Diprophos, w polskich aptekach dostane jest praktycznie niemożliwe. Czy lek jest dostępny w krajach UE i jakich. Proszę o in...
odpowiada Olga Sierpniowska

Diprophos
Witam, gdzie dostanę lek Diprophos / amp na terenie Warszawy
odpowiada Agnieszka Soroko

diprophos
kiedy bedzie dostepny ?
odpowiada Olga Sierpniowska

diprophos
Wiem, że w Maju będzie dostępny (podobno). To trochę dużo czasu... Czy kupię ten lek za granicą?
odpowiada Agnieszka Soroko

DIPROPHOS
Dzień dobry poszukuje pilnie leku w Warszawie, Poznaniu lub województwie łódzkim. Prosze o pomoc.
odpowiada Olga Sierpniowska

Diprophos
Gdzie moge kupić?
odpowiada Agnieszka Soroko

Na Twoje pytania w temacie alergie odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

+ dodaj pytanie


Produkty

Brak produktów przypisanych do tego tematu.