Alergie

Od kilkunastu lat obserwuje się na świecie dramatyczny wzrost zachorować na choroby alergiczne. Szacuje się, że problem ten dotyczy jednej trzeciej społeczeństwa, a do szczególnej grupy ryzyka należą dzieci. Za przyczynę tego stanu wskazuje się rozwój cywilizacji, a co za tym idzie wzrost zanieczyszczenia środowiska oraz zwiększenie liczby alergenów w otoczeniu człowieka.

Skąd bierze się alergia?

Alergia jest stanem nadwrażliwości organizmu na substancję zazwyczaj niegroźną, tzw. alergen. Układ odpornościowy traktuje ją jako element zagrażający zdrowiu, co wywołuje reakcję mającą na celu jego neutralizację. Pierwszy kontakt z alergenem prowadzi do wytworzenia przeciwciał (IgE), które w trakcie ponownego zetknięcia z daną substancją, prowadzą do uwolnienia z komórek tucznych oraz bazofili tzw. mediatorów odczynu alergicznego (histamina, serotonina, prostaglandyny, leukotrieny). Skutkuje to rozszerzeniem naczyń krwionośnych, zwiększoną przepuszczalnością ściany naczyniowej, oraz skurczem mięśni gładkich.

Jakie są objawy alergii?

U każdego chorego alergia może przebiegać w inny sposób. Czasami diagnozowana jest już u niemowląt, ale zdarza się, że do alergologa trafiają osoby starsze, nigdy wcześniej nie cierpiące na tą przypadłość.

Do najczęstszych objawów alergii zaliczamy:

 • ból brzucha, biegunkę, wzdęcia,
 • ból w klatce piersiowej, problemy z oddychaniem, kaszel,
 • problemy z przełykaniem,
 • swędzenie oraz łzawienie oczu,
 • bóle głowy,
 • kichanie, katar, utratę powonienia,
 • zaczerwienienie, opuchnięcie, swędzenie skóry.

Żadnych objawów alergii nie należy bagatelizować, gdyż mogą one prowadzić do tzw. wstrząsu anafilaktycznego (uogólniona, natychmiastowa reakcja nadwrażliwości), który jest stanem bezpośredniego zagrożenia życia. W takiej sytuacji należy jak najszybciej (o ile to możliwe) odizolować chorego od czynnika wywołującego reakcję, podać choremu lek, jeżeli posiada go przy sobie, oraz wezwać pogotowie. Do przyjazdu pogotowia należy monitorować ciśnienie krwi, liczbę oddechów, częstość akcji serca, a jeżeli to konieczne, udzielić pierwszej pomocy.

Jak zdiagnozować alergię?

Diagnostyka chorób alergicznych stanowi bardzo duże wyzwanie zarówno dla internistów, jak i alergologów. Objawy alergii są często nieswoiste i sam wywiad nie daje pełnego obrazu choroby. Bardzo często lekarz zleca dodatkowo wykonania punktowych testów skórnych (nadwrażliwość wczesna), badań kontaktowych (nadwrażliwość typu późnego), a w razie dalszych wątpliwości kieruje na badanie stężenia swoistych przeciwciał IgE w surowicy krwi. Istnieje możliwość przeprowadzenia bardziej szczegółowej diagnostyki dla potwierdzenia postawionego już rozpoznania: próba prowokacyjna z metacholiną (astma), doustna próba prowokacyjna (alergie pokarmowe), wziernikowanie nosa (alergiczny nieżyt nosa).

Alergia – leczenie i odczulanie

Leczenie chorób alergicznych opiera się przede wszystkim na eliminacji czynnika wywołującego reakcję. Jest to zazwyczaj najtrudniejszy etap w terapii, często niemożliwy do osiągnięcia (alergie wziewne, alergie nieznanego pochodzenia).

Jedyną dostępną obecnie metodą leczenia przyczynowego chorób alergicznych jest tzw. „odczulanie” (immunoterapia alergenowa). O kwalifikacji do leczenia decyduje lekarz alergolog.

Terapia chorób alergicznych jest często złożona i obejmuje szereg leków z różnych grup terapeutycznych.

Leki na alergię

Leki stosowane w terapii chorób alergicznych możemy podzielić na następujące grupy:

 1. Leki przeciwhistaminowe (doustne np. Loratan, Zyrtec; dożylne np. Clemastinum WZF; donosowe np. Allergodil; dospojówkowe np. Zabak; na skórę np. Fenistil)
 2. Glikokortykosteroidy (doustne np. Encorton; dożylne np. Corhydron; wziewne np. Nebbud, Pulmicort; donosowe np. Metmin, Nasonex; dospojówkowe np. Dexamethason WZF; na skórę np. Hydrocortisonum)
 3. Kromony (donosowe np. CromoHEXAL; dospojówkowe np. Polcrom; wziewne np. Cromoxal)
 4. Pochodne kalcyneuryny (na skórę np. Protopic)
 5. Leki antyleukotrienowe (doustne np. Milukante)
 6. Przeciwciała monoklonalne (dożylnie np. Xolair)
 7. Leki obkurczające naczynia krwionośne (donosowe np. Nasivin, Otrivin; doustne np. Sudafed; dospojówkowe np. Rhinazin)
 8. Leki b-adrenergiczne (wziewne np. Ventolin, Serevent)
 9. Metyloksantyny (doustnie np. Euphyllin Long; dożylnie np. Theospirex)

Najbardziej popularne są leki przeciwhistaminowe.


redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 2017-09-07 14:24:35

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie możesz go traktować jako konsultację farmaceutyczną. Przed zażyciem leku przeczytaj ulotkę, a w przypadku pytań skonsultuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

Leki na alergie dla dziecka?
odpowiada Agnieszka Soroko

Alertec, zyrtec i Telfast różnice?
odpowiada Andrzej Śniegurski

Algeria na pylki
odpowiada Agnieszka Soroko

Diazolin
odpowiada Agnieszka Soroko

Probiotyki na alergię
odpowiada Agnieszka Soroko

Alergia na pyłki
odpowiada Katarzyna Mądrzak

Na Twoje pytania w temacie alergie odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

+ dodaj pytanie


Produkty

Brak produktów przypisanych do tego tematu.