Dlaczego warto kupować leki tylko w aptece?

udostępnij:

Swoje sprawy - także te związane ze zdrowiem - chcemy załatwić szybko - najlepiej „przy okazji” codziennych sprawunków. Coraz częściej stawiamy także na zakupy produktów przez internet. Czy warto kupować leki poza apteką?

Spis treści

Dlaczego apteka jest najwłaściwszym miejscem nabywania leków?

Jak apteki weryfikują autentyczność leków?

Dlaczego fałszywe leki są tak niebezpieczne?

Jakie leki są najczęściej fałszowane?

Czy kupowanie leków przez internet jest bezpieczne?

Czy można odkupić od kogoś leki?

Dlaczego apteka jest najwłaściwszym miejscem nabywania leków?

Nie każdy ma pełną świadomość zasad legalnego i bezpiecznego obrotu lekami. Niektóre leki dostępne bez recepty można kupić w tzw. placówkach obrotu pozaaptecznego, takich jak sklepy spożywcze, kioski ruchu czy stacje benzynowe. Jest to dopuszczalne prawem. Dlaczego jednak po leki najlepiej wybrać się do apteki?

  • Apteka jest zobowiązana do zapewnienia fachowej obsady - dzięki temu uzyskasz w niej kompleksową i profesjonalną poradę dotyczącą właściwości i bezpieczeństwa kupowanych produktów. Nawet w przypadku produktów bez recepty ich niekontrolowane użycie lub łączenie z innymi specyfikami może wiązać się z ryzykiem wystąpienia istotnych działań niepożądanych, a nawet przedawkowania i zatrucia.

  • Robiąc zakupy w aptece masz pewność, że kupujesz produkty przechowywane we właściwych warunkach - w odpowiedniej temperaturze, wilgotności i w sposób chroniący je przed nadmiernym nasłonecznieniem.

  • Apteki ustawicznie monitorują komunikaty dotyczące jakości produktów leczniczych i ich bezpieczeństwa. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości lub nawet ich podejrzenia, apteka niezwłocznie zaprzestaje sprzedaży danego preparatu (takie decyzje w ostatnim czasie dotyczyły między innymi leków z fenspirydem czy walsartanem).

  • Nabywając lek w aptece masz największą gwarancję otrzymania produktu niesfałszowanego. Słowo „podróbka” najczęściej kojarzy się z nieoryginalnymi ubraniami, torebkami czy kosmetykami. Tymczasem proceder fałszowania leków i nielegalnego obrotu nimi jest ogólnoświatowym, narastającym problemem.

Jak apteki weryfikują autentyczność leków?

Od 9 lutego 1019 r. apteki włączyły się w proces wdrażania tak zwanej „dyrektywy fałszywkowej”. Jest to regulacja mająca na celu zabezpieczenie legalnych kanałów dystrybucji leków przed produktami sfałszowanymi. Osoba wydająca lek weryfikuje, czy nie nastąpiło niepowołane naruszenie specjalnego zabezpieczenia przed otwarciem oraz skanuje unikalny kod na opakowaniu, pozwalający zweryfikować autentyczność danego produktu leczniczego. System obejmuje prawie wszystkie leki na receptę oraz dostępne w sprzedaży odręcznej wybrane dawki produktów z omeprazolem - substancją stosowaną w dolegliwościach związanych z nadmiernym wydzielaniem kwasu solnego w żołądku (m.in. przy objawach zgagi czy profilaktyce owrzodzeń przewodu pokarmowego).

Dlaczego fałszywe leki są tak niebezpieczne?

Nieoryginalne leki mogą nie zawierać w swoim składzie deklarowanej na opakowaniu substancji leczniczej lub mogą zawierać jej zbyt dużą, ale także zbyt małą ilość. Chociaż wydaje się, że mała dawka nie jest groźna dla zdrowia, to pamiętaj, że w przypadku wielu chorób (chociażby nadciśnienia tętniczego czy padaczki), brak skuteczności terapii może być równie niebezpieczny, co przedawkowanie leku. Zażywając lek, który nie zadziała, ryzykujesz, że Twoje zdrowie będzie się pogarszać.

W najgorszym razie zamiast związku aktywnego, leki sfałszowane mogą zawierać szkodliwe substancje niebezpieczne dla zdrowia i życia – nawet po jednorazowym ich zażyciu!

Jakie leki są najczęściej fałszowane?

Fałszerze często oferują leki na potencję i odchudzające, hormony sterydowe, leki antykoncepcyjne, a także preparaty stosowane w psychiatrii, często o silnym działaniu i właściwościach uzależniających. W ostatnim czasie stwierdzono wzrost liczby podrobionych leków przeciwzapalnych i przeciwreumatycznych oraz bardzo drogich leków przeciwnowotworowych i przeciwwirusowych.

W ostatnim czasie coraz częściej pojawiają się w internecie oferty nielegalnej sprzedaży szczepionek przeciwko COVID-19 i leków, które miałyby pomagać w leczeniu tej choroby. Aktualnie szczepienia przeciwko COVID-19 w Polsce odbywają się wyłącznie w wyznaczonych punktach w ramach Narodowego Programu Szczepień i nie ma możliwości legalnego zakupienia tych preparatów na wolnym rynku. Natomiast leki, które stosowane są w terapii COVID-19 są produktami wydawanymi na receptę lub zarezerwowanymi do podawania w szpitalu.

Czy kupowanie leków przez internet jest bezpieczne?

Zakupy produktów zdrowotnych przez internet są bezpieczne pod warunkiem, że dokonujesz ich w licencjonowanych punktach – legalnie działających aptekach internetowych. Można w nich kupić online leki bez recepty, wyroby medyczne (np. paski do glukometru, opatrunki specjalistyczne), suplementy diety, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego (np. mleka modyfikowane dla niemowląt) czy kosmetyki. Nie jest natomiast możliwa sprzedaż wysyłkowa leków na receptę. Lek dostępny z przepisu lekarza można wprawdzie zamówić lub zarezerwować (np. na naszym portalu), jednak odebrać należy go osobiście za okazaniem recepty.

Apteki internetowe działają w oparciu o legalnie działające placówki stacjonarne, które uzyskały odpowiednie pozwolenie. Apteki takie na swoich stronach internetowych zamieszczają specjalne logo - biały krzyżyk z czterema paskami w tle - trzema w odcieniach zieleni i jednym szarym. Logo po kliknięciu powinno przekierować na stronę CSIOZ (Centrum Systemów Informacyjnych Ochrony Zdrowia), gdzie można znaleźć dodatkowe informacje o danej placówce, w tym dane na temat zezwolenia, na podstawie którego działa.

W internecie trzeba szczególnie uważać na:

  • firmy oferujące „cudowne” (np. „szybko działające i bez skutków ubocznych”) leki na poważne schorzenia (np. nowotwory);

  • sytuacje, gdy sprzedawca nie podaje dokładnego składu produktu;

  • deklaracje, że dzięki produktowi można osiągnąć nierealne rezultaty (np. błyskawiczną i całkowitą redukcję zmarszczek czy utratę wielu kilogramów w ciągu kilku dni);

  • oferty z nieadekwatnie niską lub nadmiernie wygórowaną ceną w stosunku do oferowanej ilości produktu lub jego składu;

  • leki na receptę oferowane bez recepty.

Czy można odkupić od kogoś leki?

Nigdy nie odkupuj leków od przypadkowych osób, a nawet od znajomych. Jest to nielegalne i może być niebezpieczne. Zdarza się, że ludzie przechowują leki w kuchni, łazience lub zbyt długo po otwarciu. Nie masz również pewności, czy lek wymagający niskiej temperatury rzeczywiście był przetrzymywany w lodówce. „Resztki” niewykorzystanych leków mogą nie mieć ulotki informacyjnej lub opakowania zewnętrznego, ryzykujesz więc, że zastosujesz je nieprawidłowo.

Odkupując leki od obcych narażasz się dodatkowo na to, że padniesz ofiarą oszustwa i nabędziesz leki sfałszowane. Nieuczciwi sprzedawcy często podszywają się pod pacjentów, którzy chcą „odstąpić” po okazyjnej cenie leki niewykorzystane w trakcie terapii. Nie licz na to, że będziesz w stanie sam rozpoznać „podróbkę”. Fałszerze są precyzyjni w podrabianiu kształtu, koloru, tłoczeń czy wyglądu opakowań zewnętrznych leków – tworzą ich znakomite imitacje. Z tego samego powodu nigdy nie kupuj leków na targowiskach, bazarach czy na siłowniach.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 26.04.2023 09:27:02

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)