Jak przechowywać dermokosmetyki?

Dermokosmetyki – zwane także kosmetykami dermatologicznymi lub kosmeceutykami - powstają z myślą o skórze problemowej, alergicznej, niekiedy chorobowo zmienionej. Wiadomo, że leki należy stosować i przechowywać w odpowiedni sposób. Czy dermokosmetyki także wymagają szczególnego postępowania?

Niestety używanie kosmetyków zepsutych, przeterminowanych lub źle przechowywanych może powodować reakcje alergiczne, podrażnienia skóry, a nawet infekcje.

Jak prawidłowo przechowywać dermokosmetyki?

 • Chroń kosmetyki przed bezpośrednim działaniem promieni słonecznych i intensywnym światłem sztucznym.
 • Zabezpieczaj produkty przed źródłami ciepła (kaloryfery, grzejniki).
 • Po użyciu szczelnie zamykaj opakowania – ograniczysz w ten sposób procesy utleniania substancji czynnych i wysychanie produktu.
 • Kosmetyki przechowuj w miejscach czystych i suchych. Łazienka, gdzie panuje wilgoć i gdzie dochodzi do dużych wahań temperatury nie jest dla nich dobrym miejscem. Powinna służyć do przechowywania jedynie produktów wymagających wody do zastosowania - typu szampon, płyn do kąpieli czy żel do mycia twarzy.
 • Zagrożeniem dla dermokosmetyków są mikroorganizmy, które mogą przedostać się do opakowania m.in. na naszych dłoniach. Jeśli produkt nie jest w opakowaniu z aplikatorem – nabieraj go czystą dłonią lub jednorazową szpatułką.
 • Niektórzy zalecają przechowywanie najbardziej wrażliwych produktów (z witaminami, peptydami czy organicznych) w lodówce. Jednak temperatura od 2oC do 8oC panująca w sprzętach przeznaczonych na żywność dla niektórych preparatów może być zbyt niska i powodować destabilizację podłoża. Dermokosmetyki włóż do lodówki, jeśli wymaga tego producent - dla pozostałych wystarczająco bezpieczna będzie temperatura pokojowa (do 25oC).

Jak prawidłowo przechowywać dermokosmetyki. Chcesz wiedzieć więcej? Przeczytaj artykuł do końca!

Źródło: GdziePoLek.pl. Licencja: dozwolone kopiowanie i wykorzystanie na własnej stronie pod warunkiem umieszczenia linku do źródła.

Czy dermokosmetyki mają datę ważności?

Producenci na opakowaniach dermokosmetyków podają informacje o terminach, w jakich zachowują one wszystkie swoje dobroczynne właściwości. Są to:

 • Data minimalnej trwałości – tak jak data ważności na lekach – informuje o terminie do którego prawidłowo przechowywany kosmetyk zachowuje swoje właściwości i może być bezpiecznie aplikowany. Na produkcie data ta powinna być podana przy symbolu klepsydry, może to być także oznaczenie „Exp.” (expiration day – data ważności). Jeśli jednak ważność produktu jest dłuższa niż 30 miesięcy, producent nie ma obowiązku zamieszczania tej informacji.
 • Inna ważna właściwość związana z bezpieczeństwem stosowania kosmetyku to tak zwany PAO, czyli period after opening - okres po otwarciu. Poszukaj na opakowaniu piktogramu otwartego słoika. W środku obrazka wpisana jest cyfra, która wyraża ilość miesięcy, przez które kosmetyk być używany po otwarciu. Dla większości dermokosmetyków ten czas to 6 do 12 miesięcy. Warto zatem notować, kiedy zaczęliśmy stosować nasze dermokosmetyki!

Jeśli na produkcie jest zarówno data ważności jak i PAO – dermokosmetyk należy przestać stosować po dacie, która zostanie osiągnięta jako pierwsza.

Przykładowa etykieta kosmetyku z ikoną otwartego słoiczka oraz ikoną książeczki, zachęcającą do zapoznania się z dodatkowymi informacjami.

Jak rozpoznać, że kosmetyk „zepsuł się”?

 • Jedynie w niektórych przypadkach, zwłaszcza wśród kosmetyków naturalnych osad czy zmiana koloru są normalne – jednak producent powinien o tym uprzedzić na opakowaniu lub w ulotce. W przeciwnym przypadku, jeśli produkt zmienił kolor, pojawił się na nim nalot, źle się rozprowadza – lepiej rozstań się z nim bez żalu.
 • Zwróć uwagę na wygląd świeżego dermokosmetyku. Niektóre mogą zawierać naturalne drobinki peelingujące lub mikrokapsułki, konsystencja jednak powinna być jednolita. O uszkodzeniu struktury produktu może świadczyć jego rozwarstwianie się, na ogół zauważalne jako podział na część płynną i stałą lub pojawienie się grudek. Niekiedy jednak obecność dwóch warstw nie powinna Cię martwić – między innymi w dermokosmetykach wyraźnie opisany jako dwufazowe np. Vichy płyn do demakijażu oczu.
 • Zwróć uwagę na pierwotny zapach kosmetyku. Dermokosmetyki często nie zawierają żadnych kompozycji zapachowych i pachną neutralnie. Niekiedy ich woń może być specyficzna. Tak jest w przypadku produktów zawierających siarkę (np. Mydło Siarkowe) lub wyciąg z czarnej rzodkwi (np. gama produktów Seboradin Niger). Jeśli jednak poczujesz wyraźną zmianę, a zapach będzie nieprzyjemny (w szczególności niepokojący jest zapach zjełczały), kosmetyk najprawdopodobniej nie jest już zdatny do użytku.

Jak bezpiecznie stosować dermokosmetyki?

Zapoznaj się z etykietą lub ulotką z informacją o środkach ostrożności lub składnikach, jeżeli taki materiał został dołączony do produktu. Informuje o tym piktogram otwartej książeczki.

W szczególności zwróć uwagę na ostrzeżenia takie jak:

 • nie stosować w okolicach oczu,
 • nie stosować na uszkodzoną lub podrażnioną skórę,
 • nie stosować u dzieci poniżej 3 lat,
 • chronić przed dostaniem się do ust i nosa dziecka,
 • spłukać dokładnie.

W razie wątpliwości dotyczących bezpiecznego stosowania i przechowywania dermokosmetyków, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 27.06.2018 06:38:05

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Powiązane artykuły

Dermokosmetyki

Problemy skórne coraz częściej nie dotykają jedynie nastolatków i nie mają związku tylko i wyłącznie z okresem dojrzewania. W związku z dużymi potrzebami pacjentów, producenci wychodzą naprzeciw z szerokim wachlarzem kosmetyków na polskim rynku, także tych dla dzieci. Często okazują się one pomocne podczas terapii problemów skórnych oraz budzą coraz większe zainteresowanie także wśród osób zdrowych.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Gdzie w Poznaniu kupię maskę do włosów Wax Intensa lub Wax Moringa?
Witam, gdzie w Poznaniu kupię maskę do włosów Wax Intensa lub Moringa? Pozdrawiam
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy balsam Uriage jest godny polecenia?
Czy ten balsam jest dobry?
odpowiada Olga Sierpniowska

Gdzie można nabyć leki i jak je przechowywać?
gdzie można nabyć jak przechowywać
odpowiada Olga Sierpniowska

Jaki środek najlepiej zastować w walce z łupieżem?
Jaki środek najlepiej zastować w walce z łupieżem?
odpowiada Olga Sierpniowska

Jakie są ceny maskar do rzęs dostępnych w aptekach?
Witam proszę podać mi koszt maskary
odpowiada Aleksandra Żywiec-Pelczar

Jak przechowywać lek Epipen?
W jaki sposób zabezpieczyć lek przed wysokimi temeraturami w wakacje podczas pobytu na plaży czy wędrówki w słońcu? Czy jest to konieczne?
odpowiada Marcin Szczesio

Na Twoje pytania w temacie jak przechowywać dermokosmetyki? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.