Wszystko, co musisz wiedzieć o recepcie

Jako farmaceutka często spotykam się z sytuacją, gdy recepta z jakiegoś powodu nie może być przyjęta w aptece. Pacjent jest wtedy rozżalony, że musi wrócić do lekarza lub nie może otrzymać tyle leku, ile potrzebuje. Przedstawiam najważniejsze informacje na temat recepty, które pomogą Ci uniknąć problemów.

Jakie dane musi zawierać recepta?

  • imię i nazwisko pacjenta,
  • PESEL,
  • adres zamieszkania (nazwa miejscowości, ulica, numer domu, kod pocztowy, numer lokalu),
  • kod zgodny z zameldowaniem oddziału NFZ - w okienku w prawym górnym rogu recepty,
  • data wystawienia recepty,
  • kod kreskowy zawierający numer prawa wykonywania zawodu osoby wystawiającej receptę,
  • podpis osoby wystawiającej receptę (pieczątka nie jest wymagana),
  • nazwa leku i jego dawka,
  • sposób dawkowania.

Jeżeli lekarz nie określi sposobu dawkowania, pacjent otrzyma dwa najmniejsze opakowania leku, jeżeli podlega on refundacji. Gdy na recepcie przepisany jest lek psychotropowy, narkotyczny lub bardzo silnie działający - sposób dawkowania musi być zaznaczony.

Od powyżej wypisanych danych są wyjątki, które zostały dokładnie opisane w ustawie Prawo Farmaceutyczne.

Czego nie robić z receptą?

W związku z tym, że recepta lekarska jest dokumentem okazywanym do kontroli Inspekcji Farmaceutycznej lub Narodowemu Funduszowi Zdrowia, zadbajmy o to, żeby nie była poplamiona, podarta, pogięta. Nie wolno na niej samodzielnie niczego dopisywać, poprawiać ani skreślać. To należy wyłącznie do lekarza wystawiającego lub w niektórych przypadkach - do farmaceuty realizującego receptę, który przy każdej poprawce jest zobowiązany do przystawienia pieczątki imiennej i podpisu.

Jak długo jest ważna recepta?

Recepta na leki refundowane jest ważna 30 dni od daty jej wystawienia. Lekarz może wystawić również receptę z realizacją od innego dnia niż data wypisania recepty - dotyczy to zazwyczaj kontynuacji leczenia. „Data realizacji od...” znajduje się pod datą wystawienia recepty i ważność takiej recepty liczy się od tej daty.

Recepta na antybiotyk jest ważna 7 dni od daty wystawienia, przy czym, jeżeli na recepcie wypisane są też inne leki, ważność recepty jest liczona oddzielnie dla każdego leku - jeżeli nie wykupimy antybiotyku, to recepta na pozostałe leki jest ważna 30 dni.

Recepta na leki wytwarzane specjalnie dla danego pacjenta, np. na szczepionki odczulające wypisywane przez alergologów jest ważna 120 dni.

Czy receptę muszę zrealizować w całości?

Zawsze możemy poprosić w aptece o odpis na niewykupione z różnych powodów leki. Musimy tylko pamiętać o tym, że trzeba go zrealizować tam, gdzie zostaje oryginał recepty i że odpis recepty realizujemy zawsze ze 100% odpłatnością w terminie 30 dni od daty wystawienia. Odpisu nie otrzymamy na leki psychotropowe, odurzające, np. na narkotyczne leki przeciwbólowe oraz na leki bardzo silnie działające.

Czy lek na 100% otrzymam bez recepty?

Wśród leków dopuszczonych do obrotu na terenie Polski są preparaty, które można wydać bez recepty, tzw. OTC, oraz leki na receptę, wśród których zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia są takie, które otrzymamy ze zniżką, czyli podlegają refundacji i takie, które wszyscy pacjenci - nawet ci ubezpieczeni, otrzymają za 100% ceny. Tak więc to, że lek nie jest refundowany, nie oznacza, że można go otrzymać w aptece bez recepty.

R, 30%, 50% - czy poziom odpłatności musi być zaznaczony na recepcie?

W większości przypadków nie jest to konieczne i leki refundowane są wydawane z odpłatnością określoną w wykazach leków refundowanych, czyli bezpłatnie, z odpłatnością 30% ceny leku, 50% ceny leku lub na tzw. ryczałt, który wynosi obecnie 3,20 zł.

Dlaczego 50% nie stanowi połowy ceny leku?

Minister Zdrowia oprócz cen urzędowych ustala również tzw. limit cenowy dla niektórych leków, oprócz ich refundacji. Wytłumaczenie pacjentowi, dlaczego lek, dla którego ma na paragonie odpłatność R, 30% lub 50% kosztuje dużo więcej, jest bardzo trudne.

Limit cenowy jest to kwota dopłaty NFZ do ceny leku, jeżeli więc cena leku wynosi 10 zł, a jego limit 3 zł, za lek wydany z odpłatnością 50% pacjent zapłaci 10 - 50% x 3, czyli 8,50 zł - dużo więcej niż połowa ceny. Sytuacja wygląda tak samo w przypadku innych poziomów odpłatności.

Jakie uprawnienia dodatkowe przysługują pacjentowi przy realizacji recepty?

Dodatkowe uprawnienia przysługują m.in.: inwalidom wojennym, inwalidom wojskowym, osobom represjonowanym, Zasłużonym Honorowym Dawcom Krwi, Zasłużonym Dawcom Przeszczepu i wymagają przedłożenia odpowiednich dokumentów np. Książeczki Inwalidy Wojennego lub legitymacji Zasłużonego Honorowego Dawcy Krwi. Uprawnienia te może dopisać farmaceuta realizujący receptę - jeżeli lekarz ich nie zaznaczył.

Osobom, które ukończyły 75 lat przysługuje uprawnienie seniora. Może je zaznaczyć na recepcie tylko lekarz na podstawie numeru PESEL pacjenta. Seniorzy wybrane leki refundowane - określone przez Ministra Zdrowia - otrzymują bezpłatnie.

Co zrobić, jeżeli recepta jest błędnie wystawiona?

Farmaceuta realizujący receptę może dokonać na niej tylko nielicznych poprawek, np. zapisać na rewersie recepty nieczytelny adres lub dane pacjenta, PESEL - jeżeli jest nieczytelnie lub błędnie wypisany.

Większości poprawek dokonuje tylko lekarz, który wystawił receptę. Farmaceuta nie ma obowiązku przyjęcia recepty z błędami, co nie wynika z jego złośliwości, ale z faktu, iż recepta jest dokumentem podlegającym ścisłym kontrolom.

Z nieprawidłowo wypisaną receptą zwykle pacjent musi wrócić do lekarza w celu dokonania poprawy lub w niektórych przypadkach lek może wykupić na 100%.

Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat realizacji recept i pracy farmaceuty, przeczytaj również artykuły: 10 rzeczy, których pacjent ma prawo nie wiedzieć oraz 10 zdań, których lepiej nie mówić w aptece.

W razie jakichkolwiek wątpliwości zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 13.11.2018 10:54:38

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

Anticol
Czy anticol jest legalny?co trzeba zrobić żeby go kupić?
odpowiada Olga Sierpniowska

Witam u mnie nie ma już nigdzie tabletek Vines a receptę mam data...
Witam u mnie nie ma już nigdzie tabletek Vines a receptę mam data wystawienia 10.10 2018 czyli 30 dni minęło... Nic się nie da zrobić mam na recepcie ...
odpowiada Andrzej Polski

Dzień dobry,Jaki jest najtańszy zamiennik leku Duloxetine forte...
Dzień dobry, Jaki jest najtańszy zamiennik leku Duloxetine forte? Pozdrawiam Aleksandra
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

WITAM I POZDRAWIAM.MAM 64 LATA I MUSZĘ BRAĆ LEK PRADAXA DO KOŃC...
WITAM I POZDRAWIAM.MAM 64 LATA I MUSZĘ BRAĆ LEK PRADAXA DO KOŃCA ŻYCIA CZY PRZYSŁUGUJE MI ZNIŻKA NA TEN LEK.PROSZĘ MI ODPOWIEDZIEĆ WAŻNE
odpowiada Andrzej Polski

Vetira
Mam pytanie jak zamówić lek, gdy posiadam tylko papierową receptę a nie posiadam tej E-RECEPTY (NWM NIE ZNAM SIĘ NA TYM jak lek na receptę przez inter...
odpowiada Dina

Witam , gdzie w Bydgoszczy znajde Elin
Witam , gdzie w Bydgoszczy znajde Elin
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Na Twoje pytania w temacie wszystko, co musisz wiedzieć o recepcie odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.Produkty

Brak produktów przypisanych do tego tematu.