Jak poradzić sobie z nerwicą?

udostępnij:

Szybkie tempo życia, natłok obowiązków, problemy w pracy i w domu, brak snu, izolacja, choroby - to wszystko wiąże się z ogromnym stresem. Życie w takich warunkach sprzyja rozwojowi poważnej choroby, jaką jest nerwica. Dowiedz się, czym jest nerwica, jak ją rozpoznać i przede wszystkim - jak wyleczyć.

Spis treści

Czym jest nerwica?

Jakie są główne rodzaje nerwicy?

Co to jest nerwica serca i u kogo występuje?

Jak leczyć nerwicę?

Czy nerwicę można wyleczyć?

Czym jest nerwica?

Nerwica często kojarzy się z wybuchami złości i brakiem opanowania. Chorych wyobrażamy sobie jako osoby unikające kontaktu, spięte, ciągle poddenerwowane. Owszem, to również może być nerwica, ale w wielu przypadkach choroba ta wygląda zupełnie inaczej. Nieraz bardzo ciężko się domyślić, że mamy do czynienia z zaburzeniem emocjonalnym.

Nerwica to zespół różnych zaburzeń natury psychicznej. Wynikają zwykle z nadmiernego stresu, który powoduje przewlekłe napięcie i lęk, czyli główny element choroby. Innymi przyczynami ich występowania są m.in. problemy osobiste, traumatyczne przeżycia, nadmiar obowiązków, zażywanie substancji psychoaktywnych.

Choroba nerwicowa może rozwijać się wiele lat, a odczuwane dolegliwości często są mało charakterystyczne. Pacjenci zwykle nie umieją racjonalnie wytłumaczyć, skąd bierze się u nich poczucie strachu. Nie wiedzą też, jak go zwalczyć.

Na nerwicę cierpi niemal 25% społeczeństwa, z czego zdecydowana większość to kobiety, chorujące trzykrotnie częściej niż mężczyźni.

Jakie są główne rodzaje nerwicy?

Zespół lęku uogólnionego (GAD)

Najczęściej występujące zaburzenie lękowe. Charakteryzuje się nieuzasadnionym, ciągłym zamartwianiem się, niepokojem i poczuciem zagrożenia. Oprócz dyskomfortu psychicznego, chory odczuwa również objawy fizyczne, np. napięcie mięśniowe, zaburzenia snu, nadmierną potliwość czy przyspieszenie akcji serca i oddychania. GAD ma charakter przewlekły i ze zmiennym nasileniem trwa przez co najmniej 6 miesięcy.

Zdarza się, że pacjent od dłuższego czasu narzeka na ból głowy czy ból żołądka. Szuka przyczyny tego stanu, wykonując kolejne badania, które nic nie wykazują. W końcu lekarz sugeruje wizytę u psychologa lub psychiatry, co dla wielu osób jest niezrozumiałe i zaskakujące - co ma psychiatra do bólu głowy? Otóż zdarza się, że nerwica przybiera formę typowo fizycznych dolegliwości. Wówczas mówimy o nerwobólach, które charakteryzują się nagłym, silnym bólem będącym reakcją organizmu na stres. Najczęstsze są bóle głowy i szyi, bóle pleców, bóle brzucha, bóle serca i klatki piersiowej.

Fobia społeczna

Strach przed sytuacjami społecznymi, w których istnieje możliwość bycia ocenionym przez innych, np. przemawianie, jedzenie w miejscach publicznych, inicjowanie rozmowy. Fobię społeczną od nieśmiałości odróżnia występowanie paraliżującego lęku, mocno utrudniającego funkcjonowanie wśród innych ludzi, który często prowadzi do izolacji społecznej.

Fobie specyficzne

Silny, irracjonalny lęk przed konkretnymi obiektami bądź sytuacjami. Do tego rodzaju fobii należą m.in. lęk wysokości, fobie zwierzęce, strach przed krwią czy zastrzykami, klaustrofobia.

Lęk paniczny

Rodzaj nerwicy, w którym występują ataki paniki. Są to krótkotrwałe (5-20 minut) epizody intensywnego, porażającego lęku. Objawiają się kołataniem serca, dusznością, uderzeniami gorąca, zawrotami głowy, mdłościami i silnym przeświadczeniem o bliskiej śmierci.

Mogą pojawiać się niezależnie od czasu i miejsca, dlatego chorzy często zaczynają unikać miejsc publicznych z obawy o trudności w uzyskaniu pomocy czy ucieczce w przypadku ataku (tzw. agorafobia, czyli lęk przed miejscami publicznymi).

Zaburzenia obsesyjno-kompulsywne (OCD)

Występowanie natrętnych obsesji oraz kompulsji, które są czasochłonne (zajmują ponad 1 godzinę dziennie) i uciążliwe. Obsesje to irracjonalne, stresujące myśli, nieustannie nachodzące chorego (np. potrzeba porządku i symetrii, obawa przed zranieniem kogoś, brud). Skutkiem obsesji są kompulsje - rytuały, do wykonywania których człowiek czuje przymus. Mają na celu zredukowanie napięcia wywołanego przez obsesje. Do kompulsji należą np. częste mycie rąk, sprawdzanie, powtarzanie fraz - liczenie, modlitwa.

Zespół ostrego stresu (ASD) i zespół stresu pourazowego (PTSD)

Zespół ostrego stresu może wystąpić po traumatycznej sytuacji i występuje od kilku dni do miesiąca. Charakteryzuje się występowaniem tzw. objawów dysocjacyjnych, w tym poczucia odrętwienia, oszołomienia, problemów z pamięcią, izolacji od ludzi. Kiedy objawy nerwicowe utrzymują się powyżej miesiąca, wskazuje to na występowanie PTSD.

Co to jest nerwica serca i u kogo występuje?

Nerwica serca to rodzaj zaburzenia lękowego, które dotyka najczęściej osoby młode - między 20. a 40. rokiem życia. Przyczyną tego zaburzenia jest przewlekły stres i przemęczenie, a objawy to, m.in. przyspieszone bicie serca, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, nadmierne pocenie się, zaczerwienienie skóry twarzy, duszności, a nawet nudności i wymioty. Nie jest to schorzenie kardiologiczne, choroba nie jest związana z niewydolnością serca. Zwykle objawy mijają wraz ze zmianą stylu życia oraz dzięki wdrożeniu leczenia choroby podstawowej - zaburzeń lękowych.

Jak leczyć nerwicę?

Dostępne bez recepty preparaty ziołowe

Przy mało nasilonych objawach należy zacząć od zmiany stylu życia. Warto znaleźć sobie wyciszające i relaksujące zajęcia (np. aktywność fizyczna, medytacja, słuchanie muzyki), w miarę możliwości unikać stresujących sytuacji (jeżeli np. planowaliśmy duże zmiany, takie jak zmiana pracy, warto się z nimi wstrzymać do poprawy stanu zdrowia). Można również zastosować wieloskładnikowe ziołowe preparaty uspokajające dostępne w aptekach bez recepty, m.in. na bazie waleriany (np. Tabletki Uspokajające Labofarm, Neospasmina), melisy (np. Nervomix Forte, Novanoc), męczennicy (np. Valused, Aboca Sedivitax).

W ostatnim czasie dużą popularność zyskały adaptogeny - zioła o właściwościach antyoksydacyjnych, które wpływają korzystnie na układ nerwowy i działają normalizująco. Należą do nich, m.in. ashwagandha (np. Forsen Forte, Miralo), różeniec górski (np. Destresan Max, Doppelherz Aktiv Na uspokojenie), lukrecja (np. Naturell Żeń-Szeń z lukrecją).

Zobacz nasz krótki film!

Kiedy wspomniane metody nie są wystarczające, wskazana jest konsultacja ze specjalistą - psychologiem, psychoterapeutą (potrzebne skierowanie lub prywatnie) lub lekarzem psychiatrą (nie jest potrzebne skierowanie), który podejmie decyzję o dalszym leczeniu. Podstawowy element walki z nerwicą to psychoterapia, podczas której pacjent rozpoznaje źródła lęku i uczy się z nim walczyć. W przypadku, gdy objawy choroby są silne i znacząco utrudniają codzienne funkcjonowanie, wprowadza się leczenie farmakologiczne. Stosowane preparaty są dostępne wyłącznie na receptę.

Maści, plastry i żele przeciwbólowe na nerwobóle

Gdy przyczyną nerwobólu jest silny stres, należy w pierwszej kolejności zmienić styl życia, zadbać o odpoczynek i regularną aktywność fizyczną. Ulgę przynieść mogą dostępne bez recepty leki przeciwbólowe o działaniu miejscowym - maści, plastry i żele przeciwbólowe (np. Voltaren Max, Itami plastry, Traumon). Dodatkowo pomocne mogą być masaże, pływanie czy akupunktura. W celu odbudowy funkcji układu nerwowego należy zadbać również o odpowiednią podaż witamin z grupy B, np. Mieloguard, Urydynox, ALAnerv ON (suplementację warto poprzedzić konsultacją z lekarzem i odpowiednimi badaniami). Jeśli bóle są częste i towarzyszą im inne objawy, wówczas konieczna może być farmakoterapia z wykorzystaniem leków przeciwlękowych, przeciwpadaczkowych oraz psychoterapia.

Leki przeciwdepresyjne o działaniu przeciwlękowym

SSRI (selektywne inhibitory zwrotnego wychwytu serotoniny) działają przeciwlękowo, zwykle są dobrze tolerowane i nie uzależniają. Pierwsze efekty działania widoczne są po 2-3 tygodniach stosowania. Pełna kuracja trwa zaś od 6 do 8 tygodni. Preparaty tego typu należy odstawiać stopniowo, po konsultacji z lekarzem. Leki te zawierają m.in. citalopram (np. Citabax, Cital), sertralina (np. Asentra, Zoloft), fluoksetyna (np. Seronil, Fluoksetyna Egis) i escitalopram (np. Mozarin).

Benzodiazepiny

Benzodiazepiny pomagają zredukować napięcie. Mogą uzależniać, dlatego stosowane są jedynie pomocniczo przez krótki okres czasu (od 2 do 4 tygodni). Należą do nich, m.in. diazepam (np. Relanium), alprazolam (np. Afobam, Xanax) czy estazolam (np. Estazolam TZF, Estazolam Polfarmex).

Więcej informacji na temat leków stosowanych w nerwicy znajdziesz w naszym artykule - Zaburzenia lękowe (nerwica).

Czy nerwicę można wyleczyć?

Leczenie zaburzeń nerwicowych jest długotrwałe - okres stosowania leków trwa zwykle od kilku do kilkunastu miesięcy, psychoterapia zaś nawet do kilku lat. Terapia może skutecznie zwalczyć chorobę. Jeżeli jednak pacjent będzie zmagał się z silnym stresem lub traumatyczną sytuacją, niewykluczone, że objawy powrócą. Mimo wszystko nie bagatelizujmy objawów nerwicy. Nieleczona, postępująca choroba może prowadzić do poważnych powikłań, takich jak depresja, dyskopatia lub nadciśnienie tętnicze.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 08.05.2023 11:09:52

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Tabletki Uspokajające Labofarm

tabletki, 20 tabletek pojemnik

leonurus cardiaca+humulus lupulus+melissa officinalis+valeriana officinalis

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 6,00 zł

Neospasmina

syrop, 119 mililitrów = 150 gramów

crataegus+valeriana officinalis

produkt dostępny bez recepty

w 95% aptek

od 12,19 zł

Nervomix Forte

kapsułki, 60 kapsułek

hypericum perforatum+humulus lupulus+melissa officinalis+valeriana officinalis

produkt dostępny bez recepty

w 69% aptek

od 26,00 zł

Forsen Forte

kapsułki, 30 kapsułek

melissa officinalis+humulus lupulus+withania somnifera+melatonin+pyridoxine+thiamine+magnesium

suplement diety

w 59% aptek

od 24,79 zł

Naturell Żeń-Szeń

tabletki, 60 tabletek

panax ginseng+glycyrrhiza glabra+vitaminum b compositum

suplement diety

w 35% aptek

od 14,50 zł

Miralo

kapsułki, 20 kapsułek

withania somnifera+crocus

suplement diety

w 27% aptek

od 22,99 zł

Doppelherz Aktiv Na uspokojenie

kapsułki, 20 kapsułek

melissa officinalis+rhodiola rosea+humulus lupulus+pyridoxine+cyanocobalamin

suplement diety

w 23% aptek

od 12,19 zł

Destresan Max

kapsułki, 30 kapsułek

melissa officinalis+rhodiola rosea+magnesium+pyridoxine

suplement diety

w 48% aptek

od 17,23 zł

Valused

kapsułki, 30 kapsułek blistry

humulus lupulus+passiflorae edulis+valeriana officinalis

produkt dostępny bez recepty

w 96% aptek

od 15,49 zł

Validol

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 10 tabletek

menthyl valerate

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 4,99 zł

Voltaren Max

żel, 100 gramów

diclofenac

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 31,21 zł

Mieloguard

kapsułki, 30 kapsułek

vitaminum b compositum+magnesium+colecalciferol

suplement diety

w 45% aptek

od 62,49 zł

Itami

plaster, 10 plastrów

diclofenac

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 53,98 zł

Traumon

żel, 100 gramów

etofenamate

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 34,79 zł

ALAnerv ON

kapsułki, 30 kapsułek

thioctic acid+vitaminum b compositum+tocopherol+selenium

suplement diety

w 68% aptek

od 39,99 zł

Urydynox

kapsułki, 30 kapsułek

uridine+vitaminum b compositum+folic acid

suplement diety

w 76% aptek

od 31,99 zł

Nervosol

płyn, 100 gramów

guttae sedativae

produkt dostępny bez recepty

w 93% aptek

od 16,19 zł

Valused

płyn, 90 gramów

humulus lupulus+passiflorae edulis+valeriana officinalis

produkt dostępny bez recepty

w 30% aptek

od 10,99 zł

Nervosol Tabs

tabletki, 30 tabletek

valeriana officinalis+humulus lupulus

produkt dostępny bez recepty

w 59% aptek

od 15,99 zł

Nervosol K

płyn, 100 mililitrów

guttae sedativae

produkt dostępny bez recepty

w 32% aptek

od 17,90 zł

Xanax

tabletki, 30 tabletek

alprazolam

lek na receptę

w 78% aptek

od 19,99 zł

Fluoksetyna Egis

kapsułki, 28 kapsułek

fluoxetine

lek na receptę

w 58% aptek

od 15,34 zł

Zoloft

tabletki powlekane, 28 tabletek

sertraline

lek na receptę

w 87% aptek

od 17,03 zł

Asentra

tabletki powlekane, 28 tabletek

sertraline

lek na receptę

w 92% aptek

od 13,72 zł

Seronil

tabletki powlekane, 30 tabletek

fluoxetine

lek na receptę

w 87% aptek

od 15,42 zł

Afobam

tabletki, 30 tabletek

alprazolam

lek na receptę

w 87% aptek

od 10,99 zł

Mozarin

tabletki powlekane, 28 tabletek = 2 blistry

escitalopram

lek na receptę

w 88% aptek

od 19,90 zł

Cital

tabletki powlekane, 30 tabletek

citalopram

lek na receptę

w 86% aptek

od 14,18 zł

Citabax 20

tabletki powlekane, 28 tabletek

citalopram

lek na receptę

w 80% aptek

od 19,31 zł

Estazolam TZF

tabletki, 20 tabletek

estazolam

lek na receptę

w 88% aptek

od 4,95 zł

Estazolam Polfarmex

tabletki, 20 tabletek = 2 blistry

estazolam

lek na receptę

w 65% aptek

od 4,15 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)