Dermokosmetyki

Niestety problemy skórne coraz częściej nie dotykają jedynie nastolatków i nie mają związku tylko i wyłącznie z okresem dojrzewania. W związku z dużymi potrzebami pacjentów, producenci wychodzą naprzeciw z szerokim wachlarzem kosmetyków na polskim rynku, także tych dla dzieci. Można również wybierać z całej gamy dermokosmetyków dostępnych w aptekach. Często okazują się one pomocne podczas terapii problemów skórnych oraz budzą coraz większe zainteresowanie także wśród osób zdrowych.

Czym są dermokosmetyki?

Dermokosmetyki są kosmetykami aptecznymi o działaniu innym niż wyłącznie upiększające, ponieważ mogą również wspomagać leczenie problemów skórnych. Właśnie dlatego zwykle skierowane są do osób ze skórą problemową.

Producenci dermokosmetyków często szczycą się szczególnie efektywnym działaniem swoich produktów oraz dużą zawartością substancji aktywnych. Stosowane są zewnętrznie i można nabyć je w aptece bez recepty.

Dermokosmetyki dla dzieci i niemowląt

W związku ze sprawdzonym działaniem dermokosmetyków bardzo często są one wybierane przez rodziców do pielęgnacji dzieci. Coraz więcej dzieci cierpi na problemy skórne i alergie, a wiele rodzajów produktów dostępnych w aptekach jest dostosowanych do bardzo wrażliwej i delikatnej skóry. Ze względu na swoje właściwości niektóre z nich mogą być używane nawet przy pielęgnacji niemowląt (np. Oilatum, Emolium emulsja do ciała od 1. dnia życia). 

Jakie są rodzaje dermokosmetyków?

Dermokosmetyki można podzielić na różne kategorie w zależności od miejsca zastosowania, postaci, działania oraz rodzaju skóry lub włosów, dla których są dedykowane.

Podział dermokosmetyków ze względu na miejsce stosowania:

 • do twarzy (np. żel, krem, serum, fluid),
 • do ciała (np. balsam, dezodorant),
 • do włosów i skóry głowy (np. szampon, odżywka).

Podział dermokosmetyków ze względu na rodzaj skóry lub włosów, m.in.:

Podział dermokosmetyków ze względu na działanie, m.in.:

 • pielęgnujące,
 • oczyszczające,
 • antybakteryjne,
 • ochronne,
 • przeciwzmarszczkowe,
 • wybielające,
 • wzmacniające naczynka,
 • ujędrniające,
 • regulujące pracę gruczołów łojowych,
 • redukujące rozstępy.

Kiedy iść do lekarza?

Należy pamiętać, że dermokosmetyki mogą być stosowane nie tylko u osób zdrowych, ale też pomocniczo w chorobach skórnych. W razie poważniejszych problemów należy skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą tak, aby mogli ocenić, czy konieczne będzie włączenie leczenia. Możesz też zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 2017-12-15 13:05:37

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie możesz go traktować jako konsultację farmaceutyczną. Przed zażyciem leku przeczytaj ulotkę, a w przypadku pytań skonsultuj się ze swoim lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Najnowsze pytania

Bioliq
Witam jaka jest cena balsamu ujędrniająco- wygładzającego bioliq?-pozdrawiam
odpowiada Maciek

Solantra, a zajście w ciąże?
Czy Solantra rzeczywiście pomaga? Co w przypadku, gdy chcę zajść w ciążę w najbliższych 2 miesiącach, czy mam przerwać kuracje teraz, czy mogę jeszcze...
odpowiada Agnieszka Soroko

Na Twoje pytania w temacie dermokosmetyki odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

+ dodaj pytanie


Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.