Darmowe leki dla seniorów 65+ oraz dzieci i młodzieży do 18 roku życia

udostępnij:

Duża zmiana w dostępie pacjentów do bezpłatnych leków - od 1 września 2023 roku z darmowych lekarstw mogą korzystać dzieci i młodzież do 18 roku życia oraz młodsi seniorzy, czyli osoby 65+ (do tej pory limit wieku wynosił 75+). Które leki są bezpłatne i na jakich zasadach można skorzystać z recepty na darmowe preparaty?

Spis treści

Czy wszystkie leki są za darmo dla dzieci i seniorów?

Kiedy pacjent może otrzymać lek bezpłatnie?

Które leki są bezpłatne dla dzieci?

Jakie leki są bezpłatne dla seniorów po 65 roku życia?

Źródła

Czy wszystkie leki są za darmo dla dzieci i seniorów?

Na wstępie należy wyjaśnić, że dla dzieci, młodzieży i seniorów 65+ nie wszystkie leki sprzedawane w aptekach są darmowe. Pełna refundacja dotyczy tylko leków na receptę. Ponadto, na potrzeby nowych grup uprawnionych pacjentów w obwieszczeniu refundacyjnym pojawiły się specjalne zakładki - wykaz D1 (18-) i D2 (65+). Tylko leki wyszczególnione w tych konkretnych wykazach (sprawdź Listę leków dla seniorów) mogą być wydane uprawnionym pacjentom za darmo. Co ważne - w niektórych przypadkach bez opłaty dostępne jest tylko wybrane opakowanie danego produktu leczniczego.

Kiedy pacjent może otrzymać lek bezpłatnie?

Aby pacjent mógł skorzystać ze zniżki, na recepcie musi znaleźć się odpowiedni kod uprawnienia: "S" dla seniorów lub "DZ" dla pacjentów 18- wstawiony przez osobę wystawiającą receptę. Wiek pacjenta będzie weryfikowany na podstawie numeru PESEL, a jeśli go nie ma, to na podstawie daty urodzenia. Receptę na "S" lub "DZ" musi wystawić uprawniony lekarz lub pielęgniarka. "Uprawniony", czyli obsługujący pacjenta w ramach umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej z zakresu podstawowej opieki zdrowotnej (POZ).

Dodatkowym warunkiem jest to, że u pacjenta zdiagnozowano schorzenie, które zawiera się w zakresie wskazań objętych refundacją dla danego leku. Wskazania przy każdym leku są dokładnie opisane w części podstawowej listy leków refundowanych. Czasami lekarz może przepisać dany lek we wskazaniu innym niż refundowane, jeśli uzna, że takie postępowanie jest dobre dla chorego. Może się więc tak zdarzyć, że lek nie będzie wydany z apteki za darmo, pomimo spełnienia kryterium wieku i obecności preparatu na liście D1 lub D2.

Które leki są bezpłatne dla dzieci?

Wykaz leków bezpłatnych dla najmłodszych to około 280 substancji czynnych występujących w 2825 pozycjach lekowych. Jest to więc lista bardzo obszerna, biorąc pod uwagę fakt, że ogólny wykaz leków refundowanych na dzień 1 września liczy 4155 pozycji.

W wykazie D1 dla dzieci i młodzieży poniżej 18 roku życia znajdują się leki z bardzo zróżnicowanych grup terapeutycznych. Ujęto tam także preparaty, które w populacji pediatrycznej są stosowane zdecydowanie rzadziej niż u pacjentów dorosłych, na przykład preparaty na nadciśnienie, problemy z sercem, podwyższony poziom cholesterolu, jaskrę, silne opioidowe leki przeciwbólowe czy preparaty wykorzystywane w terapii schorzeń psychicznych. Niewątpliwie jednak z punktu widzenia opiekuna chorego przewlekle dziecka, każde wsparcie terapii ma znaczenie, niezależnie od statystycznej częstotliwości schorzenia. Poniżej jednak podajemy z przykładami te grupy leków bezpłatnych dla najmłodszych, o które rodzice pytają nas najczęściej:

Jakie leki są bezpłatne dla seniorów po 65 roku życia?

Dostęp do bezpłatnych leków poszerzono o młodszych seniorów, czyli pacjentów powyżej 65 roku życia, którzy zyskają możliwość darmowej terapii z wykorzystaniem blisko 3800 darmowych lekarstw zawierających ponad 420 związków aktywnych (sprawdź Listę leków dla seniorów). Dotychczas było to około 2000 darmowych leków, zmiana jest zatem bardzo duża. Na jakie nowości warto szczególnie zwrócić uwagę?

Idea szczepień przez całe życie

Eksperci w nowej odsłonie leków dla seniorów chwalą ujęcie w niej szczepionek:

Propagowanie szczepień nie tylko wśród dzieci, ale także wśród pacjentów starszych wpisuje się w life-course immunization, czyli trend wskazujący na potrzebę przyjmowania szczepionek w trakcie całego życia, adekwatnie do potrzeb i wieku danej osoby.

Nowości na liście leków dla seniorów

Ministerstwo Zdrowia nie tylko obniżyło wiek, od którego starsi pacjenci będą uprawnieni do bezpłatnych leków, ale również znacząco rozszerzyło dostępny dla nich bez dopłaty asortyment, między innymi o następujące pozycje:

Źródła

[1] https://www.gov.pl/web/zdrowie/z-programu-bezplatnych-lekow-skorzysta-wiecej-osob [dostęp: 01.09.2023]

[2] https://www.gov.pl/web/zdrowie/obwieszczenie-ministra-zdrowia-z-dnia-30-sierpnia-2023-r-w-sprawie-wykazu-refundowanych-lekow-srodkow-spozywczych-specjalnego-przeznaczenia-zywieniowego-oraz-wyrobow-medycznych-na-1-wrzesnia-2023-r [dostęp: 01.09.2023]

[3] https://www.kierunekfarmacja.pl/artykul,99824,czy-polski-system-ochrony-zdrowia-jest-przygotowany-na-nadchodzacy-sezon-szczepien.html [dostęp: 01.09.2023]

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu