Darmowe leki dla seniora 75+

Komu przysługują bezpłatne leki w ramach projektu "Leki 75+"? Kto może wystawić receptę na bezpłatne leki dla seniora i jakie są to preparaty? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Według danych Ministerstwa Zdrowia, dzięki wprowadzeniu programu "Leki 75+" już ponad 2,4 mln seniorów skorzystało z bezpłatnych leków. Możliwość uczestnictwa w projekcie to ogromna ulga dla osób starszych, których często nie stać na wykupienie podstawowych i niezbędnych leków.

Komu przysługują leki w ramach projektu "Leki 75+"?

  • Wszystkim osobom, które ukończony 75. rok życia, weryfikowany przez numer PESEL zapisany na recepcie.
  • Aby otrzymać bezpłatny lek, należy w aptece przedstawić receptę, na której widnieje litera "S" w polu "kod uprawnień dodatkowych".

Kto może wypisać receptę na bezpłatny lek dla seniora?

  • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej,
  • pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej posiadająca uprawnienia do wystawiania recept,
  • lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawia receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny (małżonka, wstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa),
  • od stycznia 2021 r. również lekarze specjaliści oraz lekarze i uprawnione pielęgniarki w szpitalach (jednak może być to wyłącznie e-recepta).

Jakie leki senior może otrzymać bezpłatnie w ramach projektu "75+"?

  • Dany lek musi znajdować się w wykazie bezpłatnych leków (wykaz ustala Ministerstwo Zdrowia, ulega on zmianom co 2 miesiące). Na liście znajdują się leki stosowane w chorobach przewlekłych, na które najczęściej zapadają starsze osoby. Są to m.in. choroby sercowo-naczyniowe i układu krążenia, cukrzyca, osteoporoza, choroby układu oddechowego i pokarmowego.
  • Ponadto, dany lek musi znajdować się w wykazie leków refundowanych w odpowiednim wskazaniu (wykaz ustala Ministerstwo Zdrowia, ulega on zmianom co 2 miesiące). Leki refundowane są dla pacjentów, którzy mają określone schorzenie (lek z tą samą substancją czynną może być np. bezpłatny dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, ale jeśli ktoś stosuje ten lek na nadciśnienie w gałce ocznej, a nie choruje na nadciśnienie tętnicze, musi za lek zapłacić pełną cenę). O wskazaniu do refundacji zawsze decyduje lekarz, farmaceuta nie ma wpływu na zapis na recepcie.
  • Na jednej recepcie mogą być przepisane leki bezpłatne, leki refundowane na zasadach ogólnych (niezawarte na liście leków bezpłatnych dla seniora), leki przysługujące na podstawie innych uprawnień dodatkowych (np. honorowy dawca krwi, inwalida wojenny), jak również leki za pełną odpłatnością (które nie są w ogóle refundowane). Tak więc może okazać się, że senior nie ma na recepcie żadnych bezpłatnych leków albo darmowe będą tylko niektóre z nich.
  • Leki i suplementy diety dostępne w aptece bez recepty nie są darmowe, nawet dla osób powyżej 75 roku życia. Seniorzy muszą za nie zapłacić. Co więcej, należy pamiętać, iż z wyjątkiem leków refundowanych, te same preparaty mogą mieć różne ceny w różnych aptekach.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 09.02.2021 08:05:13

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy Xarelto jest refundowane dla seniora?
Dzien dobry ,czy lek Xarelto 15mg jest refundowane dla seniora powyzej 75 lat
odpowiada Ewa Pilch

Czy Pradaxa po 30 kapsułek jest bezpłatna dla seniora także przy zakupie 2 opakowań?
Pradaxa 30 kapsułek dla seniora 70+ jest bezpłatny jeżeli kupuję jedno opakowanie leku czy również jak kupuję jednocześnie 2 opakowania
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Letrox 75 jest bezpłatny dla seniorów?
Letrox 76 ,mg jest brzplatny Dla seniora 75+
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Eliquis jest lekiem refundowanym dla seniorów 75+?
Czy eliquis jest lekiem refundowanym dla seniorów 75+?
odpowiada Olga Sierpniowska

Co to znaczy, że senior płaci za lek Prolia zero złotych?
co to znaczy ze senior placi za prolie 0zl. Od jakiego wieku to obowiazuje ?
odpowiada Olga Sierpniowska

Który zamiennik leku Triplixam 5 mg + 1,25 mg + 10 mg jest refundowany dla seniora?
Zamiennik dla leku Triplixam, 5 mg + 1,25 mg, + 10 mg tabletki dla SENIORA zamiennik refundowany (tabletki od cholesterolu). Pozdrawiam
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie darmowe leki dla seniora 75+ odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Brak produktów przypisanych do tego tematu.