Darmowe leki dla seniora 65+

Darmowe leki dla seniora 65+

udostępnij:

Komu przysługują bezpłatne leki w ramach projektu "Leki 65+"? Kto może wystawić receptę na bezpłatne leki dla seniora i jakie są to preparaty? Tego dowiesz się z naszego artykułu!

Darmowe leki przysługują pacjentom od 65. roku życia. Dotychczas program darmowych leków obejmował seniorów od 75. roku życia.

Komu przysługują leki w ramach projektu "Leki 65+"?

  • Wszystkim osobom, które ukończony 65. rok życia, weryfikowany przez numer PESEL zapisany na recepcie.

  • Aby otrzymać bezpłatny lek, należy w aptece przedstawić receptę, na której widnieje litera "S" w polu "kod uprawnień dodatkowych".

Kto może wypisać receptę na bezpłatny lek dla seniora?

  • lekarz podstawowej opieki zdrowotnej,

  • pielęgniarka podstawowej opieki zdrowotnej posiadająca uprawnienia do wystawiania recept,

  • lekarz posiadający prawo wykonywania zawodu, który zaprzestał wykonywania zawodu i wystawia receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny (małżonka, wstępnych w linii prostej oraz rodzeństwa),

  • od stycznia 2021 r. również lekarze specjaliści oraz lekarze i uprawnione pielęgniarki w szpitalach (jednak może być to wyłącznie e-recepta).

Jakie leki senior może otrzymać bezpłatnie w ramach projektu "65+"?

  • Dany lek musi znajdować się w wykazie bezpłatnych leków (wykaz ustala Ministerstwo Zdrowia, ulega on zmianom co 2 miesiące). Na liście znajdują się leki stosowane w chorobach przewlekłych, na które najczęściej zapadają starsze osoby. Są to m.in. choroby sercowo-naczyniowe i układu krążenia, cukrzyca, osteoporoza, choroby układu oddechowego i pokarmowego.

  • Ponadto, dany lek musi znajdować się w wykazie leków refundowanych w odpowiednim wskazaniu (wykaz ustala Ministerstwo Zdrowia, ulega on zmianom co 2 miesiące). Leki refundowane są dla pacjentów, którzy mają określone schorzenie (lek z tą samą substancją czynną może być np. bezpłatny dla pacjentów z nadciśnieniem tętniczym, ale jeśli ktoś stosuje ten lek na nadciśnienie w gałce ocznej, a nie choruje na nadciśnienie tętnicze, musi za lek zapłacić pełną cenę). O wskazaniu do refundacji zawsze decyduje lekarz, farmaceuta nie ma wpływu na zapis na recepcie.

  • Na jednej recepcie mogą być przepisane leki bezpłatne, leki refundowane na zasadach ogólnych (niezawarte na liście leków bezpłatnych dla seniora), leki przysługujące na podstawie innych uprawnień dodatkowych (np. honorowy dawca krwi, inwalida wojenny), jak również leki za pełną odpłatnością (które nie są w ogóle refundowane). Tak więc może okazać się, że senior nie ma na recepcie żadnych bezpłatnych leków albo darmowe będą tylko niektóre z nich.

  • Leki i suplementy diety dostępne w aptece bez recepty nie są darmowe, nawet dla osób powyżej 65 roku życia. Seniorzy muszą za nie zapłacić. Co więcej, należy pamiętać, iż z wyjątkiem leków refundowanych, te same preparaty mogą mieć różne ceny w różnych aptekach.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 01.09.2023 07:37:44

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 
)