Sortuj
89 produktów zawierających Metylofenidat, w tym 89 na receptę.
20 produktów można aktualnie znaleźć w aptekach.
Metylofenidat to lek należący do psychoanaleptyków, który łagodnie stymuluje ośrodkowy układ nerwowy z bardziej zauważalnym wpływem na psychikę niż aktywność ruchową. Substancja wykorzystywana jest przy leczeniu zespołu nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD).
Preparaty z metylofenidatem są dostępne w aptece tylko na receptę. Występują w postaci tabletek (np. Medikinet), kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu (np. Medikinet CR, Symikinet MR) oraz tabletek o przedłużonym uwalnianiu (Concerta, Atenza).
Jakie właściwości posiada metylofenidat?
W jakich wskazaniach stosuje się metylofenidat?
Od którego roku życia można stosować metylofenidat?
Jakie jest dawkowanie metylofenidatu?
Jakie są przeciwwskazania do stosowania metylofenidatu?
Jakie działania niepożądane mogą wystąpić po zażyciu metylofenidatu?
Czy metylofenidat można stosować w ciąży?
Czy metylofenidat można stosować podczas karmienia piersią?
Czy można łączyć metylofenidat z alkoholem?
Blokuje wychwyt zwrotny norepinefryny i dopaminy do presynaptycznego neuronu.
Zwiększa uwalnianie monoamin do przestrzeni pozaneuronalnej.
Zwiększa zdolność do skupienia uwagi.
Metylofenidat stosuję się w zespole nadpobudliwości ruchowej z deficytem uwagi (ADHD) u dzieci i dorosłych oraz w narkolepsji (patologicznej senności).
Preparaty z metylofenidatem można stosować od 6 roku życia pod ścisłą kontrolą lekarza. Terapia lekiem powinna być łączona z psychoterapią. Przed rozpoczęciem leczenia musi nastąpić rozpoznanie choroby zgodne z aktualnymi kryteriami, poprzedzone pełnym wywiadem i oceną stanu pacjenta.
Lek należy stosować zgodnie z zaleceniami lekarza. Zazwyczaj leczenie zaczyna się od najmniejszej możliwej dawki. Zalecana dobowa dawka początkowa wynosi 5 mg raz lub dwa razy na dobę. Efekt działania jest widoczny w ciągu godziny od przyjęcia.
Preparatów z metylofenidatem nie powinny przyjmować osoby z nadwrażliwością na tą substancję. Przeciwwskazaniem do przyjmowania leku są również takie choroby i zaburzenia psychiczne, jak:
guz chromochłonny,
nadczynność tarczycy, tyreotoksykoza,
zaburzenia układu krwionośnego,
osobowość typu borderline.
Należy pamiętać, że działania niepożądane przy stosowaniu metylofenidatu mogą, ale nie muszą wystąpić u wszystkich pacjentów. Do najczęstszych skutków ubocznych zaliczamy:
nerwowość,
Nie zaleca się stosowania metylofenidatu podczas ciąży, chyba że lekarz prowadzący stwierdzi, że przerwanie terapii stanowiłoby większe zagrożenie dla zdrowia pacjentki. Badania kliniczne wykazały, że przyjmowanie leku nie zwiększa częstości występowania wad wrodzonych.
Metylofenidat przenika do mleka matki. W związku z tym nie zaleca się przyjmowania leku w okresie karmienia piersią.
Podczas terapii metylofenidatem, nie należy spożywać alkoholu, ponieważ grozi to nasileniem działań niepożądanych, szczególnie związanych z ośrodkowym układem nerwowym, takich jak pobudzenie, nerwowość, niepokój, bezsenność czy drżenia mięśniowe.
Farmakologia Ryszard Korbut
https://www.mp.pl/pacjent/leki/subst.html?id=5910
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.
od 40,30 zł
od 77,71 zł
od 27,71 zł
od 38,78 zł
od 86,24 zł
od 47,99 zł
od 94,13 zł
od 39,98 zł
od 14,88 zł
od 121,77 zł
od 77,99 zł
od 68,95 zł
od 46,99 zł
od 86,34 zł
od 42,99 zł
od 89,90 zł
od 79,90 zł
od 114,99 zł
od 116,99 zł