Leki, które zniknęły z aptek: luty 2024

udostępnij:

Jakich leków brakuje w aptekach w lutym 2024? Które produkty są szczególnie poszukiwane przez pacjentów? Prezentujemy nasz cykliczny raport analizujący dostępność produktów leczniczych.

Na początku lutego liczba braków zwiększyła się po znacznym spadku w okresie poprzedniego raportu.

Liczba brakujących leków od pierwszego raportu GdziePoLek

Źródło: GdziePoLek

Wśród preparatów deficytowych niestety ponownie widzimy wszystkie dawki przeciwcukrzycowego preparatu Ozempic.

Spis treści

Aktualna lista braków

Nowe pozycje na liście

Najbardziej wyczekiwane leki

Poprzednia lista braków

Jakie leki znikają, chociaż nie ma ich w naszym zestawieniu?

Aktualna lista braków

Jak zawsze, tak jak od pierwszego raportu w sierpniu 2019 r., na listę kwalifikujemy leki na receptę, których dostępność spadła o co najmniej 50%, przy czym wcześniej wynosiła co najmniej 10%, biorąc pod uwagę liczbę aptek posiadających lek na stanie. Nie bierzemy natomiast pod uwagę leków sezonowych, których dostępność naturalnie zmienia się w ciągu roku.

Kwalifikujemy tylko leki, dla których nie ma łatwo dostępnych zamienników, przy czym bierzemy pod uwagę także dostępność ekonomiczną.

Lista brakujących leków na luty 2024

Żródło: GdziePoLek

Nowe pozycje na liście

Feroplex - bursztynian białkowy żelaza w postaci płynnej do picia, pakowany w fiolki. Formulacja preparatu powoduje, że żelazo uwalniane jest dopiero w dwunastnicy, co chroni żołądek przed podrażnieniem. Żelazo podawane jest w leczeniu niedoboru tego pierwiastka (np. w anemii wynikającej ze zbyt małych zasobów żelaza w organizmie). Od producenta mamy informację, iż powodem problemów z dostępnością leku są opóźnienia w produkcji. Sytuacja powinna jednak niebawem ulec poprawie.

Ferrum Lek - to kolejny brakujący preparat z żelazem, tym razem w formie syropu, w którym jony żelaza są związane w postaci kompleksu wodorotlenku żelaza III i polimaltozy. Podmiot odpowiedzialny przekazał informację, iż nowych dostaw Ferrum Lek syrop do aptek należy spodziewać się z końcem marca bieżącego roku.

Gynazol - to krem dopochwowy, zawierający przeciwgrzybiczy butokonazol. Uzyskaliśmy wiadomość od producenta, że czeka on na dostawy leku do Polski. Nie jest znana dokładna data powrotu leku do aptek. Być może będzie to koniec lutego bieżącego roku, jednak nie jest to pewny termin.

Halidor - tabletki z bencyklanem, substancją, która posiada działanie rozszerzające naczynia i rozkurczające mięśnie gładkie. Wskazania dla tego leku to leczenie objawów miażdżycy zarostowej tętnic kończyn dolnych. Mamy informację, że Halidor jest już wyprodukowany, ale trwa kontrola jakości. Nie jest jeszcze znana data zwolnienia produktu do sprzedaży. Więcej informacji może napłynąć z początkiem marca.

Histigen - lek doustny z betahistyną, brakuje dawki 16 mg. Pomimo, iż wprowadzonych jest do obrotu co najmniej kilka zamienników, ich dostępność jest również niewielka. Betahistynę Bluefish 16 mg można obecnie kupić w 28% aptek zintegrowanych z GdziePoLek, ale dostępność wzrosła dopiero w ostatnich dniach. Leki takie jak Betahistinum 123ratio, Lavistina, Polvertic czy Vestibo zawierające dawkę 16 mg betahistyny dostępne są w znikomej liczbie placówek (ok. 1%).

Insuman Basal Solostar - preparat insuliny ludzkiej. W ubiegłym roku podmiot odpowiedzialny informował o możliwości czasowych trudności z dostępnością wybranych insulin z gamy Insuman. Brakuje natomiast wiadomości o przyczynie braku i perspektywach związanych ze spadkiem dostępności tego konkretnego produktu w tym roku. Dla produktu Insuman Rapid Solostar mamy natomiast informację, że został on usunięty z portfolio firmy i nie ma planów na produkcję i sprzedaż do aptek w Polsce.

Mononit - krążeniowy lek w tabletka z monoazotanem izosorbidu, stosowany w leczeniu dławicy piersiowej i zapobieganiu jej napadom. W aptekach brakuje także innych dawek leku Mononit. Dla preparatu Mononit 60 Retard mamy informację, że planowany na koniec stycznia 2024 termin dostawy uległ przesunięciu i aktualnie jest to początek kwietnia 2024. Mononit 100 Retard miał powrócić do sprzedaży w połowie grudnia 2023 roku, niestety ten prognozowany termin nie sprawdził się i lek nie jest dostępny.

Natrium Chloratum 0,9% Fresenius - w aptekach zauważalne są braki "soli fizjologicznej" we flakonach do infuzji o pojemności 100 ml i 500 ml. Z rynku docierają jednak informacje o brakach również opakowań o pojemności 250 ml. Deficyty dotyczą różnych producentów i są szczególnie uciążliwe dla szpitali. Roztwór 0,9% Natrium Chloratum stosowany jest w leczeniu utraty izotonicznego płynu pozakomórkowego, utraty soli, ale również do rozcieńczania i rozpuszczania wielu leków przeznaczonych do podawania pozajelitowego (np. w formie "kroplówki").

W odpowiedzi na nasze zapytanie odpowiedziała tylko firma Aesculap Chifa z grupy B. Braun. Z załączonego pisma wynika, że występują ograniczenia mocy wytwórczych i pomimo produkcji z maksymalną wydajnością nie jest możliwe zabezpieczenie dodatkowego popytu ponad ustalony kontyngent sprzedaży.

Ospen - ponownie braki dotykają tabletek z antybiotykiem - fenoksymetylopenicyliną w opakowaniu po 30 tabletek. Poprawiła się wprawdzie dostępność opakowania po 12 tabletek, jednak widoczny jest trend spadkowy po dosyć wysokim wzroście. Ponownie bardzo trudno jest także kupić Ospen 750 w postaci zawiesiny z fenoksymetylopenicyliną benzatynową lecytynową. W połowie stycznia był dostępny w ponad 60% placówek współpracujących z GdziePoLek, aktualnie jest to ok 27% aptek. Alternatywą jest preparat Polcylin - granulat do wytworzenia zawiesiny z fenoksymetylopenicyliną potasową.

Ozempic - jeszcze w grudniu 2023 refundowane opakowanie leku Ozempic w dawce 0,5 mg z przeciwcukrzycowym semaglutydem miało około 66% aptek współpracujących z GdziePoLek. Obecnie jest to zaledwie 2%. Równie słabo dostępne są nierefundowane opakowania oraz inne dawki leku Ozempic.

Dostępność Ozempic w dace 1 mg

Źródło: GdziePoLek

Spamilan - tabletki zawierające buspiron o działaniu przeciwlękowym. Brakuje zarówno dawki 5 mg, jak i 10 mg. Od producenta mamy informację, że lek wróci do aptek, ale dostaw należy spodziewać się nie wcześniej niż w marcu bieżącego roku.

Tafen Nasal 64 mg - aerozol donosowy z przeciwzapalnym budezonidem. Lek ma wskazania w leczeniu u zapobieganiu alergiom oraz w objawowym leczeniu polipów nosa. Podmiot odpowiedzialny podał informację, że prognozowany termin powrotu leku Tafen Nasal 64 mcg do aptek to maj 2024 r.

Najbardziej wyczekiwane leki

Pacjenci zapisują się przede wszystkim na powiadomienia o nowoczesnych lekach ze wskazaniami do terapii cukrzycy i nadmiernej masy ciała: liderem listy jest preparat Ozempic, ale zainteresowaniem cieszą się także preparaty Mounjaro, Saxenda i Trulicity.

Leki według liczby osób zapisanych na powiadomienia od 1 grudnia

Źródło: GdziePoLek

Wśród wyczekiwanych leków znalazły się także różne odmiany medycznej marihuany. Z firmy PharmaVitae mamy informację, iż nowej dostawy suszu należy spodziewać się po 20 lutego. Dla suszu 18% THC (S-Lab) mają to być odmiany Pink Kush i Headband. Dla surowca z 22% THC (S-Lab) będą to odmiany Siriu Island, Sweet Skunk i Pink Kush. Do aptek ma trafić także odmiana Krypton z 25% THC (Canopy Growth).

Wielu pacjentów oczekuje również na powiadomienia o leku Stieprox. Mamy jednak informację od producenta, że ten przeciwgrzybiczy szampon z cyklopiroksem znika z rynku. Nie wiadomo, czy preparat wróci jeszcze do portfolio, a na ten moment nie ma planów na nowe dostawy.

Dobre wiadomości mamy natomiast dla chorych, którzy niepokoili się dłuższym (od listopada) brakiem leku Flixotide 50 mcg w aerozolu. Lek wrócił do sprzedaży i aktualnie ma go na stanie około 47% aptek zintegrowanych z GdziePoLek.

Poprzednia lista braków

Z wykazu wykreślamy między innymi Rantudil retard 90 mg z acemetacyną, która działa przeciwzapalnie i przeciwbólowo. Lek jest obecnie dostępny w opakowaniach po 20 tabletek, których dostępność jest bardzo dobra. Opakowania zawierające 21 tabletek nie będą już dłużej dostępne. Nie powinno już być także problemów z zakupem leków takich jak aerozol do nosa Avamys czy krople do oczu Dexamytrex (połączenie antybiotyku z działającym przeciwzapalnie deksametazonem).

Wykreślamy również wspomagający utratę masy ciała lek Saxenda, ze względu na wyraźny wzrost podaży. Statystyki dla tego preparatu wskazują na powtarzającą się niestabilność, będziemy więc obserwować dostępność w kolejnych tygodniach.

Lista braków z grudnia 2023 z naniesionymi zmianami w lutym 2024

Źródło: GdziePoLek

Prawa autorskie

Dozwolone kopiowanie ilustracji autorstwa GdziePoLek na własną stronę, pod warunkiem umieszczenia aktywnego linku do źródła. Kopiowanie całości lub większości tekstu nie jest dozwolone.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu