Czy alergię można wyleczyć?

Alergia, inaczej uczulenie, to specyficzna reakcja organizmu na alergeny. Problem alergii dotyka ok. 1/3 społeczeństwa. Ciągły wzrost zanieczyszczeń niestety bardzo sprzyja jej powstawaniu. Jeszcze bardziej niepokoi fakt, że szczególnie narażoną grupą są dzieci. Skąd bierze się alergia? Czy jesteśmy w stanie skutecznie ją wyleczyć?

Co może wywoływać alergię?

Uczuleni możemy być w zasadzie prawie na wszystko, jednak do najczęstszych alergenów zalicza się:

 • pyłki, np. traw, drzew
 • pokarmy, np. orzechy
 • środki chemiczne
 • sierść
 • leki
 • kurz (roztocze kurzu domowego)
 • światło słoneczne
 • jad, np. owadów

Warto zapoznać się z tzw. kalendarzem pylenia, który wskaże nam co, gdzie i kiedy pyli najbardziej. Pomoże nam to określić, co może nas uczulać oraz przygotować się na przyszłe okresy pylenia.

Jakie są objawy alergii?

 • katar, kichanie
 • kaszel
 • duszności
 • świąd, łzawienie, zaczerwienienie oczu
 • wysypki skórne
 • obrzęk, np. w miejscu ukąszenia

Jak zdiagnozować alergię?

Jeśli zauważysz u siebie powtarzające się lub nieustające objawy alergii, najlepiej udaj się do lekarza rodzinnego, który po wykluczeniu innych chorób, np. infekcji, będzie mógł wypisać skierowanie do alergologa bądź od razu na testy wykrywające alergię, np. testy skórne lub z krwi. Na testy albo do alergologa można udać się również bez skierowania od lekarza rodzinnego, jeśli leczymy się prywatnie.

Leki przeciwalergiczne

Naturalnym sposobem jest oczywiście izolacja od potencjalnego czynnika uczulającego, jednak gdy reakcja jest silna – można skorzystać z leków w aptece, aby zminimalizować objawy alergii, a także im zapobiegać:

Odczulanie

Obecnie jedynym sposobem umożliwiającym wyleczenie alergii jest wykonanie tzw. odczulania (immunoterapii alergenowej). Odczulanie dedykowane jest dla osób od 5 roku życia z alergią na pyłki, sierść, niektóre rodzaje pleśni oraz na jad. Na chwilę obecną odczulania nie przeprowadzimy na alergie pokarmowe. O tym, czy odczulanie będzie potrzebne oraz czy nie ma do niego żadnych przeciwwskazań (np. zaburzenia układu odpornościowego) decyduje alergolog.

Odczulanie to nic innego jak podanie szczepionek na receptę zawierających w swym składzie dany alergen. Leczenie przeprowadza się poprzez podanie szczepionki w postaci zastrzyków (np. Purethal, Novo Helisen Depot) lub doustnie - podjęzykowo (np. Novo Helisen Oral).

Odczulanie w postaci zastrzyków podskórnych wymaga od nas wizyty u alergologa przy każdym podaniu dawki leku, czyli kilkanaście razy w roku przez okres 3-5 lat. Natomiast w przypadku przyjmowania szczepionki podjęzykowo, wymagana jest wizyta w gabinecie tylko przy przyjęciu pierwszej dawki.

Jaka jest skuteczność odczulania?

Zdecydowanie największą skuteczność odczulania notuje się u pacjentów z alergią na jad (mówi się nawet o 99% wyleczonych), odczulanie na pyłki skutkuje u ok. 85-90% pacjentów, kolejno u ok. 70- 80% pacjentów ustępuje alergia na roztocza, a u ok. 60% uczulenie na sierść. U ok. 20% wszystkich pacjentów odczulających się, nie obserwuje się efektów leczenia.

Źródła

 1. Buczko, W.; Danysz, A. (2016), Kompedium Farmakologii i Farmakoterapii, wydanie 6. Wrocław: Edra Urban Partner
 2. Medycyna Praktyczna
 3. Polskie Towarzystwo Alergologiczne
 4. Nauka w Polsce

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 07.02.2020 10:24:21

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Tylko 59,00 zł za konsultację z lekarzem ogólnym. A także 25 innych specjalizacji.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Jaki jest zamiennik leku Dymista?
Jestem po opetacji zatok ,przed koronowirusem urzywalam krople o nazwie Dymista .Bardzo cierpie poniewaz mam bole glowy ,zatkany nos i bardzo zle sie ...
odpowiada Katarzyna Domagała

Jaki jest zamiennik leku Dymista?
Jestem po opetacji zatok ,przed koronowirusem urzywalam krople o nazwie Dymista .Bardzo cierpie poniewaz mam bole glowy ,zatkany nos i bardzo zle sie ...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy mogę zwiększyć dawkę leku Bilaxten, jeśli jego działanie utrzymuje się tylko przez 7 godzin? Czy należy zastąpić go innym lekiem?
Stosuję Bilaxten 20 mg od połowy kwietnia do połowy maja. Jednak działa dopiero od godz. 10 do 17, wcześniej i poźniej dalej mam uciązliwy katar i łz...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Systen Sequi można kupić przez internet? Kiedy lek wróci do sprzedaży? Jakim doustnym lekiem bez laktozy mogę go zastąpić?
Gdzie mogę kupić systen sequi przez internet? Kiedy ppjawi się w sprzedaży? Co w zastępstwie jak jestem uczulona na laktozę a większość doustnych za...
odpowiada Katarzyna Domagała

Gdzie mogę wykonać szczepienie, jeśli moja przychodnia jest zamknięta?
Zamknięta placówka a szczepienie? Od 1,5roku systematycznie przyjmuję dawkę podtrzymującą, w chwili obecnej zamknęli moją poradnie do odwołania w zwi...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy lek Rupafin może spowodować wystąpienie kaszlu?
Witam po około 4 godz od pierwszej dawki zaczął się duszący kaszel ? Czy może hyc to spowodowane lekiem rupafin 10mg po raz pierwszy wzięłam ten lek ...
odpowiada Marta Janocha

Na Twoje pytania w temacie czy alergię można wyleczyć? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.