Jakich leków może zabraknąć w Polsce (kwiecień 2024)?

udostępnij:

W branży farmaceutycznej wiele się dzieje w kwietniu, jednak "gorące tematy" nie zwalniają z cyklicznego obowiązku, jakim dla ministerstwa zdrowia jest publikacja obwieszczenia w sprawie wykazu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych zagrożonych brakiem dostępności na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W lutym w tym wykazie były 223 pozycje, kwietniowa lista liczy ich 228. Sprawdzamy, które leki zniknęły, a jakie pojawiły się w ministerialnym wykazie produktów objętych zakazem wywozu.

Spis treści

Które leki znikają z wykazu zagrożonych brakiem dostępności?

Jakie leki dodano do wykazu zagrożonych brakiem dostępności?

Źródła

Które leki znikają z wykazu zagrożonych brakiem dostępności?

Z wykazu usunięto lek Cirrus - połączenie przeciwalergicznej cetyryzyny i pseudoefedryny zmniejszającej przekrwienie śluzówki nosa. Preparat ma wskazania w łagodzeniu objawów alergicznego zapalenia błony śluzowej nosa takich jak katar, kichanie, wodnista wydzielina. Cirrus to tabletki o przedłużonym uwalnianiu. Opakowanie, które obecne było na ministerialnej liście to wersja na receptę, która zawiera 14 tabletek. Aktualnie na stanie ma ją ok. 79% aptek połączonych z GdziePoLek. Warto dodać, że ten sam lek pod nazwą Cirrus Duo po 6 tabletek dostępny jest bez recepty.

Z listy wykreślono także dwie insuliny: Insuman Comb 25 i Insuman Rapid we wstrzykiwaczach Solostar. Aktualnie 9% aptek współpracujących z GdziePoLek ma na stanie Insuman Comb 25 i dostępność ta utrzymuje się od dłuższego czasu na tym samym poziomie. Natomiast insulina Insuman Rapid Solostar jest od dłuższego czasu całkowicie niedostępna. W lutym 2024 otrzymaliśmy od producenta informację, że ten produkt został usunięty z portfolio i nie ma planów na produkcję i sprzedaż do aptek w Polsce.

Jakie leki dodano do wykazu zagrożonych brakiem dostępności?

Do wykazu dodano dwa leki zawierające chlorowodorek metylofenidatu - jest to substancja stosowana w terapii zespołu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi (ADHD). Są to preparaty:

  • Atenza w 3 pozycjach odnoszących się do dawek 18 mg, 27 mg i 36 mg, jednak z uwzględnieniem różnych wielkości opakowań tego leku - 30, 60 i 90 tabletek. Atenza miała trafić do aptek w drugiej połowie marca, ale termin pierwszej dostawy uległ przesunięciu - być może będzie to kwiecień.

  • Symkinet MR - cztery dodatkowe pozycje na liście, obejmujące wiele wielkości opakowań dla każdej z nich: 28, 30, 50, 54, 56, 60 i 100 kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Lek z początkiem kwietnia zaczął pojawiać się w aptekach zintegrowanych z GdziePoLek.

Dodanie dwóch powyższych pozycji jest właściwie rozszerzeniem listy leków zagrożonych brakiem dostępności o kolejne produkty handlowe z metylofenidatem, ponieważ w wykazie obecne były już wcześniej refundowane leki takie jak: Concerta oraz Medikinet i Medikinet CR. Problemy z dostępnością występują szczególnie w przypadku leku Concerta. Producent potwierdził nam w lutym, że lek ten jest stale sprzedawany do hurtowni w Polsce, ale braki generowane są przez duży popyt. Nie wiadomo niestety, kiedy ta sytuacja ulegnie poprawie. Analizując możliwość zamiany należy wziąć pod uwagę postać i farmakokinetykę uwalniania substancji leczniczej - w przypadku różnic pacjent powinien skontaktować się z lekarzem.

Do wykazu dodano także dodatkową dawkę (100 mcg + 6 mcg) leku Formodual - preparatu wziewnego (aerozolu inhalacyjnego), który był już obecny w wykazie w dawce 200 mcg + 6 mcg. Formodual to lek dwuskładnikowy, będący połączeniem beklometazonu i formoterolu ze wskazaniem w terapii astmy i przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Lek jest aktualnie dostępny odpowiednio w 72% (niższa dawka) i 59% (wyższa dawka) aptek współpracujących z GdziePoLek.

Czytaj także: Jakich leków może zabraknąć w Polsce (luty 2024)?

Źródła:

  1. https://dziennikmz.mz.gov.pl/legalact/2024/26/

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu