Raport o cenach w aptekach w styczniu 2024: wzrost szybszy niż inflacja

udostępnij:

Ceny w aptekach wzrosły w styczniu o 8,3 proc. r/r, a więc ich wzrost był nieznacznie - o 0,4 pp. - niższy od danych z października. Po raz pierwszy w historii naszych pomiarów tempo zmian było natomiast znacząco wyższe od ostatniego ogólnego odczytu inflacji, który za grudzień 2023 wyniósł 6,2 proc.

Nasza analiza zmian cen leków w aptekach obejmuje ceny 100 aktualnie najczęściej sprzedawanych w aptekach produktów nierefundowanych, o szerokiej dostępności i cenie na poziomie co najmniej 10 zł.

W zestawieniu znalazło się 75 produktów dostępnych bez recepty, a średnia ważona wzrostu cen r/r dla tego segmentu wyniosła 11,3 proc., w porównaniu do 12,9 proc. w październiku. Wolniejszy wzrost cen zaobserwowaliśmy również w przypadku leków na receptę - 3,6 proc. w porównaniu do 4,1 proc. w poprzednim zestawieniu.

Wzrost cen r/r w ponad połowie wybranych do analizy produktów przekroczył 10 proc., a wynik ten jest nieznacznie niższy od października, gdy dwucyfrowy wzrost zanotowało aż 55 produktów.

Spis treści

Jakie leki podrożały najbardziej?

Jakie leki podrożały najmniej?

O ile podrożał przykładowy apteczny paragon?

Jak kupować taniej w aptece?

Jakie leki podrożały najbardziej?

Poniżej znajduje się zestawienie 10 spośród 100 aktualnie najbardziej rotujących leków, które zanotowały największy wzrost cen w porównaniu do stycznia ubiegłego roku.

Na liście nadal przeważają aerozole do nosa na katar z ksylometazoliną i oksymetazoliną (pochodną ksylometazoliny) - tym razem aż połowa produktów, które zdrożały najbardziej, to leki z tej grupy. W zestawieniu utrzymują się również preparaty wspomagające odporność organizmu, jak Rutinoscrobin i Vigantol oraz lek kardiologiczny na receptę Bibloc.

Największą dynamikę wzrostu cen w ciągu ostatnich 3 miesięcy zaobserwowaliśmy w przypadku leku na niestrawność Raphacholin C - aż 12 punktów procentowych.

Po raz pierwszy na liście 10 produktów, które zdrożały najbardziej znalazł się wydawany z przepisu lekarza syrop na kaszel Pecto Drill.

Jakie leki podrożały najmniej?

Poniżej znajduje się zestawienie 10 leków, w przypadku których wzrost cen jest najmniejszy.

W zestawieniu 10 produktów o najniższym wzroście cen jak zwykle przeważają leki dostępne na receptę - w tym miesiącu stanowią aż 9 z 10 pozycji. Trzy produkty zanotowały spadek cen w porównaniu do stycznia 2023 roku - leki przeciwzakrzepowe Eliquis (5 mg) i Xarelto (15 mg) oraz jedyny w zestawieniu lek dostępny bez recepty - Neosine Forte o działaniu przeciwwirusowym. Jak dotąd, nie było dostępnych leków generycznych dla nominalnie drogiego leku Xarelto, jednak w ostatnim czasie zarejestrowano kilkanaście zamienników Xarelto. Na ten moment nie są jeszcze znane daty planowanego pojawienia się generyków na rynku, ale spodziewamy się, że będzie to miało miejsce w niedalekiej przyszłości i będzie miało znaczny wpływ na koszty leczenia ponoszone przez wielu pacjentów kardiologicznych.

Niewielki procentowy wzrost cen utrzymuje się w przypadku leków przeciwzakrzepowych, takich jak Xarelto (20 mg) i Pradaxa, leku przeciwalergicznego Clatra, leku stosowanego w krótkotrwałym leczeniu bezsenności Nasen oraz leku przeciwcukrzycowego Jardiance.

O ile podrożał przykładowy apteczny paragon?

Sprawdziliśmy również o ile podrożał przykładowy apteczny paragon. Zestawiliśmy najczęściej kupowane preparaty na popularne wśród seniorów schorzenia, takie jak choroba wieńcowa, nadciśnienie, problemy z trawieniem, różnego rodzaju dolegliwości bólowe oraz niedobory diety.

cena 2023

cena 2024

zmiana r/r

Acard 75 mg

6,17*

7,11*

15,2%

Bisocard

18,01

20,26

12,5%

Raphacholin C

17,76

18,87

6,3%

Ketonal active

22,87

25,33

10,8%

Aspargin

14,02

14,66

4,6%

SUMA:

78,83

86,23

9,4%

Źródło: dane GdziePoLek, dot. 100 najbardziej rotujących spośród nierefundowanych produktów

*Produkt sprzedawany w op. 60 tabletek, które odpowiadają 2 miesiącom terapii, stąd w powyższym zestawieniu znajduje się połowa ceny za całe opakowanie.

W styczniu ubiegłego roku taki zestaw leków kosztował 78,83 zł, natomiast obecnie pacjent musiałby za niego zapłacić średnio 86,23 zł, czyli o 9,4 proc. więcej niż rok temu.

Dla porównania w styczniu 2022 roku taki sam zestaw leków kosztował 69,73 zł, czyli o niemal 20 proc. mniej niż aktualnie.

Jak kupować taniej w aptece?

Jak zwykle przypominamy też co możesz zrobić, jeśli szukasz oszczędności.

  • Podczas kupowania leków zapytaj farmaceutę, czy dostępne są ich tańsze zamienniki. Czym są zamienniki leków?

  • Przed kolejną wizytą w aptece czy u lekarza zrób przegląd wszystkich stosowanych leków - może okazać się, że niektóre preparaty nie są już potrzebne lub nieświadomie przyjmujesz kilka leków o podobnym działaniu.

  • Upewnij się, czy na stosowane leki nie przysługuje Ci zniżka - aktualne wykazy leków refundowanych wraz z informacją o wskazaniach do refundacji: Lista leków refundowanych

  • Porozmawiaj z lekarzem prowadzącym o swojej sytuacji finansowej - być może uda się dobrać inny, tańszy lek, którego stosowanie będzie bardziej wymagające, ale zapewni podobny efekt terapeutyczny (np. codzienne przyjmowanie tabletek, zamiast zastrzyku raz na kilka miesięcy).

Załącznik nr 1: pełne zestawienie analizowanych produktów

https://gdziepolek.blob.core.windows.net/cdn/blog/GdziePoLek_ceny_lekow_012024.pdf

Prawa autorskie

Dozwolone kopiowanie ilustracji autorstwa GdziePoLek na własną stronę, pod warunkiem umieszczenia aktywnego linku do źródła. Kopiowanie całości lub większości tekstu nie jest dozwolone.

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Inne artykuły na blogu

;