Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2011 roku, serce przeciętnego Polaka jest nawet o 8-9 lat starsze, niż wynika to z jego metryki. Oznacza to, że nasze serce starzeje się szybciej, niż przemijają lata. Wiąże się to z trybem życia: brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, stres oraz używki. Jakie realne zagrożenia dla naszego zdrowia powoduje „starzejące się” serce?
Spis treści
Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa)
Choroby serca wymagają odpowiednio dobranej przez lekarza terapii
Miażdżyca
Jedną z najczęstszych przyczyn kłopotów kardiologicznych jest miażdżyca, polegająca na zmianach zwyrodnieniowych w naczyniach krwionośnych (głównie w aorcie i tętnicach wieńcowych). „Cichy zabójca” - cichy, ponieważ nie ma łatwo dających się zakwalifikować objawów i często przez lata nie jest diagnozowana. A lekceważona i nieleczona miażdżyca jest zabójcza, prowadzi do zawału serca oraz udaru mózgu.
Przyczyny zmian miażdżycowych w tętnicach są następujące:
hiperlipidemia (podwyższone stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi)
Leczenie miażdżycy sprowadza się w pierwszej kolejności do wyrównania stężenia lipidów we krwi. Polega to na zmniejszeniu frakcji LDL cholesterolu oraz zwiększeniu frakcji HDL (tzw. dobry cholesterol). W tym celu kardiolodzy przepisują leki, które można podzielić na kilka grup:
statyny – najbardziej rozpowszechniona grupa leków regulujących poziom cholesterolu. Do statyn należą między innymi: atorwastatyna (np. Atoris, Atorvasterol, Atrox), simwastatyna (np. Simvacard, Simvasterol, Zocor) i rozuwastatyna (np. Roswera, Rosutrox, Ridlip)
fibraty – do nich należą: fenofibrat (np. Lipanthyl, Grofibrat), ciprofibrat (np. Lipanor)
ezetymib – stosunkowo najnowsza substancja stosowana w hiperlipidemii. Zawarta jest np. w leku Ezehron.
Nadciśnienie tętnicze
Jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób układu krążeniowego, na którą cierpią przede wszystkim ludzie starsi, chociaż ostatnimi czasy dotyka ona również coraz młodszych ludzi. Jest to choroba przewlekła, leczenie której trwa przez całe życie i polega na regularnym przyjmowaniu leków oraz zmianie trybie życia na prozdrowotny.
Dzięki właściwie dobranemu leczeniu udaje się uniknąć poważnych powikłań nadciśnienia (takich jak nasilenie objawów miażdżycowych, udar mózgu, zawał serca) oraz znacznie poprawić jakość życia pacjentów.
Wśród leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia wyróżnić możemy następujące grupy:
inhibitory konwertazy angiotensyny: kaptopryl (np. Captopril), enalapryl (np. Enarenal), perindopryl (np. Prestarium), lyzynopryl (np. Lisiprol), ramipryl (np. Tritace, Polpril, Axtil)
leki moczopędne (diuretyki): indapamid (np. Diuresin SR, Tertensif SR), furosemid (np. Furosemidum), torasemid (np. Diured, Torsemed), hydrochlorotiazyd (np. Hydrochlorothiazyd)
betaadrenolityki (β-blokery): propranolol (np. Propranolol WZF), atenolol (np. Atenolol), metoprolol (np. Metocard, Betaloc ZOK), nebiwolol (np. Nedal, Nebilet), karwedilol (np. Avedol, Atram)
antagonisty kanałów wapniowych: werapamil (np. Isoptin, Staveran), diltiazem (np. Oxycardil, Dilzem)
antagonisty angiotensyny: losartan (np. Lorista, Xartan), walsartan (np. Valsacor, Diovan), kandesartan (np. Atacand), telmisartan (np. Micardis, Actelsar)
Najczęściej farmakoterapia nadciśnienia odbywa się przy pomocy kilku leków jednocześnie (terapia skojarzona), z czego jednym z nich jest prawie zawsze lek moczopędny.
Więcej informacji o tym schorzeniu piszemy w artykule Nadciśnienie.
Niewydolność serca
Na niewydolność serca składa się cały szereg objawów spowodowany uszkodzeniem mięśnia sercowego w stopniu uniemożliwiającym normalną jego pracę. Ma to również miejsce w sytuacji, gdy serce nie jest uszkodzone, ale następuje nagłe zapotrzebowanie na krew, z którym serce nie jest w stanie sobie poradzić – na przykład podczas obfitych krwotoków.
Do przyczyn niewydolności sercowej zaliczyć możemy głównie chorobę niedokrwienną serca, poważne nadciśnienie, powikłania pozawałowe, choroby zastawkowe oraz osierdzia.
W leczeniu niewydolności serca stosuje się niektóre leki stosowane przy nadciśnieniu – takie jak inhibitory konwertazy angiotensynowej lub β-blokery, ale również preparaty na bazie naparstnicy purpurowej, która w swoim składzie zawiera digoksynę. Digoksyna zwiększa kurczliwość mięśnia sercowego jednocześnie spowalniając rytm jego pracy. Ten glikozyd nasercowy zawarty jest np. w preparacie Digoxin.
Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa)
Kolejnym problemem kardiologicznym jest choroba niedokrwienna serca (ChNS) pojawiająca się, gdy zapotrzebowanie na tlen i składniki odżywcze mięśnia sercowego jest większe, niż możliwości jego pokrycia. Najczęściej choroba ta jest spowodowana miażdżycą naczyń wieńcowych, dlatego inaczej nazywana jest chorobą wieńcową. Najczęstszym jaskrawym objawem choroby niedokrwiennej jest ból w klatce piersiowej.
Jest to choroba przewlekła, która może znacznie obniżyć komfort życia i spowodować zgon pacjenta.
Leczenie choroby wieńcowej polega przede wszystkim na jej zapobieganiu oraz spowolnieniu jej postępu. W tym celu stosuje się:
leki obniżające krzepliwość krwi: kwas acetylosalicowy (np. Acard, Polocard), acenokumarol (np. Acenocumarol WZF, Sintrom), warfaryna (np. Warfin), klopidogrel (np. Plavix, Areplex) – zwłaszcza po przebytym zawale
leki stosowane przy nadciśnieniu: inhibitory konwertazy, β -blokery
nitroglicerynę – doraźnie w przypadku bólu. Preparatem zawierającym nitroglicerynę jest np. Nitromint
Arytmia
Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmia, są efektem zakłóconego wytwarzania oraz przewodzenia impulsów elektrycznych, które odpowiedzialne są za kurczenie się mięśnia sercowego. Arytmia objawia się niemiarowym biciem serca, osłabieniem i dusznością, czasem uczuciem gorąca.
Do przyczyn arytmii zaliczamy:
chorobę niedokrwienna serca
zwyrodnienie mięśnia sercowego
zaburzenia ilości elektrolitów we krwi
Leczenie zaburzeń rytmu serca można podzielić na zabiegowe oraz farmakologiczne. Do zabiegowych metod leczenia zalicza się między innymi operacja zastawek serca, wszczepienie rozrusznika serca, stymulatora serca lub kardiowertera-defibrylatora.
Do farmakologicznych metod walki z arytmią zaliczyć można stosowanie następujących grup leków:
leki blokujące przepływ sodu: propafenon (np. Rytmonorm, Polfenon)
beta-adrenolityki
blokery kanałów wapniowych
blokery kanałów potasowych: sotalol (np. Biosotal, Sotahexal), amiodaron (np. Cordarone, Opacorden)
adenozyna
digoksyna
Choroby serca wymagają odpowiednio dobranej przez lekarza terapii
Skuteczna terapia chorób kardiologicznych nie tylko eliminuje ich nieprzyjemne objawy, ale również spowalnia jej postęp. Dlatego tak ważne jest odpowiednio dobrane leczenie oraz zmiany w trybie życia. Wszystkie te elementy powinny się składać na wydłużenie życia pacjenta oraz zwiększenie komfortu dnia codziennego.
W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.
redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 13.04.2023 11:53:01
Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.