Problemy z sercem

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2011 roku, serce przeciętnego Polaka jest nawet o 8-9 lat starsze, niż wynika to z jego metryki. Oznacza to, że nasze serce starzeje się szybciej, niż przemijają lata. Wiąże się to z trybem życia: brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, stres oraz używki. Jakie realne zagrożenia dla naszego zdrowia powoduje „starzejące się” serce?

Do najczęstszych schorzeń sercowych, z którymi zmaga się nasz organizm, należą:

Miażdżyca

Jedną z najczęstszych przyczyn kłopotów kardiologicznych jest miażdżyca, polegająca na zmianach zwyrodnieniowych w naczyniach krwionośnych (głównie w aorcie i tętnicach wieńcowych). „Cichy zabójca” - cichy, ponieważ nie ma łatwo dających się zakwalifikować objawów i często przez lata nie jest diagnozowana. A lekceważona i nieleczona miażdżyca jest zabójcza, prowadzi do zawału serca oraz udaru mózgu.

Przyczyny zmian miażdżycowych w tętnicach są następujące:

Leczenie miażdżycy sprowadza się w pierwszej kolejności do wyrównania stężenia lipidów we krwi. Polega to na zmniejszeniu frakcji LDL cholesterolu oraz zwiększeniu frakcji HDL (tzw. dobry cholesterol). W tym celu kardiolodzy przepisują leki, które można podzielić na kilka grup:

Nadciśnienie tętnicze

Jedna z najbardziej rozpowszechnionych chorób układu krążeniowego, na którą cierpią przede wszystkim ludzie starsi, chociaż ostatnimi czasy dotyka ona również coraz młodszych ludzi. Jest to choroba przewlekła, leczenie której trwa przez całe życie i polega na regularnym przyjmowaniu leków oraz zmianie trybie życia na prozdrowotny.

Dzięki właściwie dobranemu leczeniu udaje się uniknąć poważnych powikłań nadciśnienia (takich jak nasilenie objawów miażdżycowych, udar mózgu, zawał serca) oraz znacznie poprawić jakość życia pacjentów.

Wśród leków stosowanych w leczeniu nadciśnienia wyróżnić możemy następujące grupy:

Najczęściej farmakoterapia nadciśnienia odbywa się przy pomocy kilku leków jednocześnie (terapia skojarzona), z czego jednym z nich jest prawie zawsze lek moczopędny.

Więcej informacji o tym schorzeniu piszemy w artykule Nadciśnienie.

Niewydolność serca

Na niewydolność serca składa się cały szereg objawów spowodowany uszkodzeniem mięśnia sercowego w stopniu uniemożliwiającym normalną jego pracę. Ma to również miejsce w sytuacji, gdy serce nie jest uszkodzone, ale następuje nagłe zapotrzebowanie na krew, z którym serce nie jest w stanie sobie poradzić – na przykład podczas obfitych krwotoków.

Do przyczyn niewydolności sercowej zaliczyć możemy głównie chorobę niedokrwienną serca, poważne nadciśnienie, powikłania pozawałowe, choroby zastawkowe oraz osierdzia.

W leczeniu niewydolności serca stosuje się niektóre leki stosowane przy nadciśnieniu – takie jak inhibitory konwertazy angiotensynowej lub β-blokery, ale również preparaty na bazie naparstnicy purpurowej, która w swoim składzie zawiera digoksynę. Digoksyna zwiększa kurczliwość mięśnia sercowego jednocześnie spowalniając rytm jego pracy. Ten glikozyd nasercowy zawarty jest np. w preparacie Digoxin.

Choroba niedokrwienna serca (choroba wieńcowa)

Kolejnym problemem kardiologicznym jest choroba niedokrwienna serca (ChNS) pojawiająca się, gdy zapotrzebowanie na tlen i składniki odżywcze mięśnia sercowego jest większe, niż możliwości jego pokrycia. Najczęściej choroba ta jest spowodowana miażdżycą naczyń wieńcowych, dlatego inaczej nazywana jest chorobą wieńcową. Najczęstszym jaskrawym objawem choroby niedokrwiennej jest ból w klatce piersiowej.

Jest to choroba przewlekła, która może znacznie obniżyć komfort życia i spowodować zgon pacjenta.

Leczenie choroby wieńcowej polega przede wszystkim na jej zapobieganiu oraz spowolnieniu jej postępu. W tym celu stosuje się:

Arytmia

Zaburzenia rytmu serca, czyli arytmia, są efektem zakłóconego wytwarzania oraz przewodzenia impulsów elektrycznych, które odpowiedzialne są za kurczenie się mięśnia sercowego. Arytmia objawia się niemiarowym biciem serca, osłabieniem i dusznością, czasem uczuciem gorąca.

Do przyczyn arytmii zaliczamy:

  • chorobę niedokrwienna serca
  • nadciśnienie tętnicze
  • zwyrodnienie mięśnia sercowego
  • zaburzenia ilości elektrolitów we krwi

Leczenie zaburzeń rytmu serca można podzielić na zabiegowe oraz farmakologiczne. Do zabiegowych metod leczenia zalicza się między innymi operacja zastawek serca, wszczepienie rozrusznika serca, stymulatora serca lub kardiowertera-defibrylatora.

Do farmakologicznych metod walki z arytmią zaliczyć można stosowanie następujących grup leków:

Choroby serca wymagają odpowiednio dobranej przez lekarza terapii

Skuteczna terapia chorób kardiologicznych nie tylko eliminuje ich nieprzyjemne objawy, ale również spowalnia jej postęp. Dlatego tak ważne jest odpowiednio dobrane leczenie oraz zmiany w trybie życia. Wszystkie te elementy powinny się składać na wydłużenie życia pacjenta oraz zwiększenie komfortu dnia codziennego.

W razie jakichkolwiek wątpliwości, zawsze możesz zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 05.03.2019 16:58:39

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Co zrobić, jeśli po przyjmowaniu kilku leków jednocześnie moj tata źle się czuje?
Dzien dobry. Tata ma 70 lat i 1,5 miesiaca temu miał zawał. Przyjmuje brilique 90 2 x dziennie po 1 tabletce płuc acard. Do tego IPP, tritace, suvardi...
odpowiada Katarzyna Domagała

Na jakie leki powinnam przejść, a jakie zostawić, jeśli Agen i Polsart powodują u mnie zmęczenie, osłabienie i senność?
Przyjmuję rano Polsart 40mg i na wieczór Agen 5mg. Ok . godz. 10-16 odczuwam zmęczenie ,osłabienie ,senność. Leki przyjmuję od wielu lat i zawsze si...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy można zamienić Polsart na inny lek?
Czy można zamienić polsart na inny lek
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy można łączyć fostex z propranolol accord?
Czy można łączyć fostex z propranolol accord
odpowiada Monika Alaszkiewicz

Czy można łączyć leki Bibloc i Polpril? Jeśli tak, to w jakim odstępie czasowym?
Czy można jednocześnie zażywać polpril i bibloc??I czy powinna być zachowana przerwa między przyjmowaniem jedynego i drugiego leku??
odpowiada Katarzyna Domagała

Jaki jest zamiennik leku Indapen SR?
leki o podobnym działaniu co indapen sr
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie problemy z sercem odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Powiązane artykuły

Nadciśnienie
Agnieszka Soroko, mgr farm.