Jak żyć aktywnie z astmą?

Jak żyć aktywnie z astmą?

udostępnij:

Aż połowa chorych na astmę nie przyjmuje leków, dlatego tak często dochodzi do zaostrzenia jej objawów. Astma dotyka 4 miliony Polaków, w tym 10% stanowią dzieci. Jak rozpoznać pierwsze objawy choroby i co zrobić, by prowadzić aktywne życie pomimo astmy, tego dowiecie się z naszego artykułu.

Spis treści

Czym jest astma?

Czy astma jest chorobą genetyczną?

Jakie są rodzaje astmy?

Jakie są objawy astmy?

Kiedy iść do lekarza?

Leki na astmę

Jak zapobiegać astmie?

Jak żyć z astmą?

Czym jest astma?

Astma jest przewlekłą chorobą układu oddechowego, przebiegającą z obrzękiem i skurczem oskrzeli oraz nadmiernym wydzielaniem śluzu przez drogi oddechowe. Niestety jest nieuleczalna, z okresami remisji (złagodzenia objawów) oraz nawrotów i zaostrzeń.

Na astmę najczęściej zaczynają chorować dzieci do 5. roku życia i dorośli po 60. roku życia. Wśród dzieci najczęściej zapadają na tę chorobę chłopcy, a wśród dorosłych - kobiety.

Czy astma jest chorobą genetyczną?

Wiemy, że astma jest chorobą uwarunkowaną genetycznie. Jeżeli oboje rodzice chorują, to prawdopodobieństwo wystąpienia astmy u dziecka wynosi 60%. Natomiast, gdy jedno z rodziców jest astmatykiem, ryzyko zachorowania na astmę u dziecka szacuje się na około 20-40% i co ciekawe - ryzyko jest większe, gdy choruje matka.

Genetyka nie jest czynnikiem decydującym o wystąpieniu tej choroby. Może natomiast „wspomóc” jej uaktywnienie. Szacuje się jednak, że u 75% chorych przyczyną astmy jest alergia.

Jakie są rodzaje astmy?

  • astma wysiłkowa - jest wywołana wysiłkiem fizycznym; ten rodzaj astmy najczęściej bywa nierozpoznany i nieleczony,

  • astma zawodowa - jej objawy uaktywniają się w miejscu pracy, a ustępują po wyeliminowaniu czynników alergizujących, np. sierści zwierząt, środków chemicznych, zapachów, leków,

  • astma oskrzelowa - przewlekła choroba dróg oddechowych związana z nadwrażliwością oskrzeli,

  • astma atopowa - odmiana astmy oskrzelowej, wywołana przez alergeny - głównie roztocza i alergeny pokarmowe,

  • astma aspirynowa - spowodowana nietolerancją na kwas acetylosalicylowy (np. Aspiryna, Polopiryna)

Jakie są objawy astmy?

  • duszność,

  • kaszel,

  • ściskanie w klatce piersiowej i świszczący oddech

Objawy mają charakter napadowy. Pomiędzy atakami astmy chory nie odczuwa zwykle żadnych dolegliwości. Duszność i kaszel ustępują samoistnie lub po leczeniu. Zdarza się, że jedynym objawem astmy jest uporczywy kaszel.

Kiedy iść do lekarza?

Jeżeli zauważysz u siebie lub u swoich bliskich wymienione wyżej objawy, skontaktuj się z lekarzem. Najlepiej poprosić o pomoc lekarza rodzinnego, który po zbadaniu pacjenta, w razie potrzeby skieruje go do lekarza alergologa lub pulmonologa.

Jeżeli zajdzie taka konieczność, lekarz zleci dodatkowe badania, np. testy alergiczne lub spirometrię (badanie oceniające pracę i pojemność płuc).

Leki na astmę

Astma wymaga stałego leczenia lekami przepisanymi przez lekarza. Bardzo ważne jest, aby chory rozumiał różnicę między lekami kontrolującymi (zapobiegającymi atakom), a lekami stosowanymi doraźnie (przerywającymi atak), gdyż jest to warunkiem skutecznej terapii.

Leki stosowane zapobiegawczo w astmie

Stosuje się je stale i regularnie, niezależnie od występowania objawów astmy. Nie są jednak skuteczne w przerywaniu ataków. Zwykle efekt ich działania jest odczuwalny przez chorego po kilku tygodniach. Wszystkie z nich dostępne są w aptekach wyłącznie na receptę. Do leków tych zaliczamy:

  • glikokortykosteroidy wziewne (do inhalacji) - należą do najważniejszych leków stosowanych w leczeniu astmy; ze względu na działanie miejscowe w oskrzelach są bezpieczne i skuteczne; działają przeciwzapalnie, zmniejszają nasilenie objawów i częstość ich zaostrzeń (np. Pulmicort, Nebbud, Benodil) - o tym jak prawidłowo wykonać inhalację piszemy tutaj,

  • długo działające beta-2-mimetyki - ich działanie rozkurczające oskrzela utrzymuje się przez wiele godzin, natomiast nie mają działania przeciwzapalnego, dlatego muszą być zawsze stosowane w połączeniu z glikokortykosteroidami wziewnymi (np. Pulmoterol, Atimos, Zafiron, Oxis),

  • leki przeciwleukotrienowe - hamują uwalnianie z komórek zapalnych substancji nasilających skurcz oskrzeli i wywołujących stan zapalny tzw. leukotrienów (np. Montelukast, Promonta, Asmenol); są podawane doustnie, mają mniejszą skuteczność niż wziewne glikokortykosteroidy,

  • teofilina - rozszerza oskrzela i działa przeciwzapalnie (np. Theospirex, Theovent); podawana jest doustnie; ze względu na częste działania niepożądane stosuje się ją rzadziej niż inne leki,

  • glikokortykosteroidy doustne - są podstawowymi lekami w leczeniu zaostrzeń astmy (np. Encorton, Dexamethason); ze względu na groźne działania niepożądane stosuje się je w ostateczności - gdy inne dostępne leki nie działają,

  • przeciwciała monoklonalne przeciwko IgE - hamują działanie immunoglobuliny E, blokując reakcje alergiczną (np. Xolair); są podawane podskórnie chorym na ciężką astmę o podłożu alergicznym.

Leki stosowane w hamowaniu ataku astmy

Są stosowane doraźnie – tylko i wyłącznie w celu przerwania ataku astmy. Takiego leku należy użyć jak najszybciej, gdy pojawi się atak. W przeciwieństwie do leków zapobiegawczych, leków hamujących atak nie stosuje się profilaktycznie, nie mają one działania przeciwzapalnego, a ich mechanizm polega na rozszerzeniu oskrzeli, co pozwala zmniejszyć nasilenie objawów astmy.

Wszystkie z nich dostępne są w aptekach jedynie na receptę. Najczęściej stosuje się krótko działające beta-2-mimetyki (np. Ventolin, Aspulmo) podawane wziewnie.

Jak zapobiegać astmie?

Możemy spróbować ustrzec się przed zachorowaniem na astmę lub znacznie złagodzić jej objawy, poprzez:

  • zdrowy tryb życia - umiarkowany wysiłek fizyczny i właściwa dieta odgrywają tu istotną rolę; stwierdzono, że ludzie otyli częściej chorują na astmę; ważne jest też unikanie alergenów pokarmowych (orzechy, mleko, truskawki),

  • unikanie palenia papierosów i dymu tytoniowego (o tym jak skutecznie rzucić palenie piszemy tutaj),

  • stosowanie masek antysmogowych w miejscach o dużym zanieczyszczeniu powietrza,

  • leczenie infekcji dróg oddechowych i chorób alergicznych, gdyż nieleczone po latach mogą doprowadzić do astmy,

  • rozpoznanie i wyeliminowanie alergenów, np. sierści zwierząt, zapachów farb i lakierów, roztoczy, alergenów pokarmowych,

  • dbanie o zdrowie dzieci - już od okresu płodowego; z badań wynika, że palenie papierosów w ciąży, a także zła dieta, np. jedzenie orzeszków ziemnych wywołują astmę u dzieci; natomiast dzieci niekarmione piersią częściej zapadają na alergie, które z kolei prowadzą do astmy.

Jak żyć z astmą?

Wbrew utartym poglądom, że astma uniemożliwia jakąkolwiek aktywność - z chorobą tą można normalnie funkcjonować! Warunkiem jest jednak podjęcie leczenia, uważna obserwacja objawów, przestrzeganie zaleceń lekarza i zdrowy tryb życia. Bardzo ważne jest też pozytywne myślenie osoby dotkniętej astmą i wiedza na temat choroby.

Nie jest prawdą, że astmatycy nie mogą być aktywni i uprawiać sportu. Wręcz przeciwnie - dostosowany do możliwości wysiłek fizyczny jest bardzo wskazany. W dzisiejszych czasach kontrolując astmę za pomocą regularnie przyjmowanych leków, można już skutecznie zapobiegać atakom duszności i korzystać z uroków życia.

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 14.04.2023 14:13:44

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:

Asmenol

tabletki powlekane, 28 tabletek = 2 blistry

montelukast

lek na receptę

w 80% aptek

od 23,25 zł

Aspulmo

aerozol, 200 dawek = 10 mililitrów

salbutamol

lek na receptę

w 95% aptek

od 11,91 zł

Atimos

aerozol, 120 dawek

formoterol

lek na receptę

w 63% aptek

od 117,32 zł

Benodil

zawiesina, 20 ampułek

budesonide

lek na receptę

w 92% aptek

od 57,45 zł

Encorton

tabletki, 20 tabletek

prednisone

lek na receptę

w 100% aptek

od 25,74 zł

Montelukast Sandoz

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 28 tabletek

montelukast

lek na receptę

w 56% aptek

od 13,41 zł

Nebbud

zawiesina, 20 ampułek

budesonide

lek na receptę

w 100% aptek

od 56,76 zł

Ondemet

zawiesina, 20 ampułek 2 mililitry

budesonide

lek na receptę

w 33% aptek

od 49,80 zł

Oxis Turbuhaler

proszek do inhalacji, 60 dawek = 1 inhalator

formoterol

lek na receptę

w 51% aptek

od 53,55 zł

Pabi-Dexamethason

tabletki, 20 tabletek

dexamethasone

lek na receptę

w 87% aptek

od 21,95 zł

Promonta 10 mg

tabletki powlekane, 28 tabletek

montelukast

lek na receptę

w 69% aptek

od 26,34 zł

Pulmicort

zawiesina, 20 pojemników

budesonide

lek na receptę

w 90% aptek

od 80,03 zł

Pulmicort Turbuhaler

proszek do inhalacji, 100 dawek

budesonide

lek na receptę

w 75% aptek

od 41,20 zł

Pulmoterol

kapsułki, 120 kapsułek + inhalator

salmeterol

lek na receptę

w 75% aptek

od 115,04 zł

Theospirex Retard

tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 50 tabletek

theophylline

lek na receptę

w 86% aptek

od 11,98 zł

Ventolin

aerozol, 200 dawek

salbutamol

lek na receptę

w 22% aptek

od 10,61 zł

Ventolin Dysk

proszek do inhalacji, 60 dawek

salbutamol

lek na receptę

w 37% aptek

od 33,99 zł

Zafiron

kapsułki, 120 kapsułek + inhalator

formoterol

lek na receptę

w 79% aptek

od 116,32 zł

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Zadając pytanie użytkownik akceptuje regulamin korzystania z usług serwisu GdziePoLek.pl 
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane.