Nadciśnienie

Coraz trudniej jest znaleźć osobę starszą, która nie cierpi na nadciśnienie. Temat jest o tyle ważny, że choroby serca i układu krążenia są jednymi z najczęściej występujących, a co za tym idzie – stanowią ogromny odsetek przyczyn śmierci na świecie. Sprawę pogarsza fakt, iż wiele osób nie leczy się z nadciśnienia, ponieważ nie zdają sobie sprawy, że na nie chorują. Jakie zmiany w stylu życia i leczenie powinny wprowadzić osoby z nadciśnieniem?

Czym jest nadciśnienie?

Nadciśnienie jest stanem okresowego lub stałego podwyższenia ciśnienia tętniczego krwi zarówno skurczowego (powyżej 140 mmHg), jak i rozkurczowego (powyżej 90 mmHg). Jeśli u pacjenta występuje stałe podwyższenie ciśnienia, nazywamy to chorobą nadciśnieniową, która zaliczana jest do chorób przewlekłych.

Czym spowodowane jest nadciśnienie?

Aby określić przyczynę pojawienia się choroby, musimy przyjrzeć się najpierw różnym postaciom nadciśnienia. W klasyfikacji klinicznej wyróżniamy nadciśnienie pierwotne oraz wtórne.

Nadciśnienie pierwotne

Jest to forma najczęściej występująca, ponieważ ma ją aż 90-95% chorych. Objawia się zazwyczaj w przedziale wiekowym 35-50 lat. Przyczyna tak dużej zapadalności nadal nie jest stwierdzona jednoznacznie. Jednak można wyróżnić czynniki, które sprzyjają występowaniu nadciśnienia:

  • czynniki wewnętrzne: zaburzenia w obrębie układu współczulnego, układu renina-angiotensyna-aldosteron, w obrębie śródbłonka naczyniowego, insulinooporność,
  • czynniki zewnętrzne: nieprawidłowe odżywianie, niezdrowy tryb życia,
  • czynniki genetyczne: około 40% ludzi na świecie wykazuje skłonności genetyczne, które pod wpływem czynników zewnętrznych mogą rozwinąć się w nadciśnienie.

Nadciśnienie wtórne

Forma rzadziej występująca, bo u 5-10% pacjentów. Nadciśnienie u osób poniżej 30 roku życia jest zwykle formą wtórną. Rozwija się w następstwie patologicznych zmian w narządach, m.in. w nerkach i płucach. Jego przyczyną mogą też być choroby sercowo-naczyniowe, endokrynne oraz układowe. W tych przypadkach zwykle terapia polega na leczeniu przyczyny wystąpienia nadciśnienia.

Również długotrwałe stosowanie niektórych leków może spowodować podwyższenie ciśnienia, głównie dotyczy to niesteroidowych leków przeciwzapalnych (np. ibuprofen), cyklosporyny, steroidów oraz środków antykoncepcyjnych.

Zmiana stylu życia przy nadciśnieniu

W przypadku schorzeń przewlekłych, takich jak choroba nadciśnieniowa, czynniki zewnętrzne odgrywają ogromną rolę. Dlatego często dzięki zmianie stylu życia możemy uniknąć leczenia farmakologicznego. Wyjątkiem jest oczywiście np. współwystępowanie innych chorób. Jednak nawet jeżeli musimy stosować leki, na pewno pewne zmiany w diecie spowodują spotęgowanie pozytywnego efektu.

Niefarmakologiczne działania służące obniżeniu ciśnienia tętniczego:

Jakie leki stosowane są w nadciśnieniu?

Jeśli po kilku miesiącach leczenia nadciśnienia metodami niefarmakologicznymi nie osiągnięto zadowalających rezultatów, najprawdopodobniej pacjent będzie musiał zacząć przyjmować leki obniżające ciśnienie, oczywiście nie rezygnując z zaleceń terapii niefarmakologicznej.

W dzisiejszych czasach dostępnych jest na rynku mnóstwo leków przeciwnadciśnieniowych. Stosuje się je zarówno w monoterapii, jak i politerapii (łączenie kilku substancji czynnych – przyjmowanie kilku leków na raz).

Leki dostępne na receptę

Wśród leków na nadciśnienie dostępnych na receptę wyróżniamy m.in.:

Leki dostępne bez recepty

Nadciśnienia tętniczego nie należy leczyć samodzielnie, bez konsultacji z lekarzem. W sprzedaży są jednak produkty, które w niewielkim stopniu mogą normalizować ciśnienie tętnicze, np.:

Kiedy zgłosić się do lekarza?

Każdemu człowiekowi od czasu do czasu przydarzają się sytuacje stresowe, które doprowadzić mogą do wzrostu ciśnienia. Nie oznacza to od razu, że jesteśmy chorzy i wymagamy leczenia. Należy jednak być czujnym, ponieważ wyniki powyżej granicy normy (powyżej 140/90 mmHg) w kilku pomiarach wykonywanych w odpowiednich warunkach, tzn. w temperaturze pokojowej, po kilkuminutowym odpoczynku, świadczyć mogą o konieczności leczenia i wtedy należy zgłosić się do lekarza.

Jednym z objawów nadciśnienia może być również złe samopoczucie lub bóle głowy, dlatego tak ważna jest obserwacja organizmu na co dzień.

Zalecenia przy nadciśnieniu

W przypadku nadciśnienia tętniczego postawa pacjenta odgrywa ogromną rolę w dalszym przebiegu choroby. Należy pamiętać, że schorzenie to jest jednym z głównych czynników występowania miażdżycy, a co za tym idzie – udarów, zawałów i niewydolności nerek. Dlatego tak ważne jest przestrzeganie zaleceń zarówno farmakologicznych, jak i niefarmakologicznych:

  • Zadbaj o zdrowy tryb życia – łatwiej zapobiegać niż leczyć, dlatego najlepszą opcją jest prowadzenie zdrowego trybu życia zanim dowiemy się o początkach choroby, jednak zmiana niekorzystnych dla organizmu zachowań ma sens w każdym momencie życia.
  • Regularnie kontroluj ciśnienie – to pacjent w ogromnym stopniu odpowiedzialny jest za przebieg terapii, dlatego tak ważne jest prowadzenie dzienniczków samokontroli, w których notujemy wartości ciśnienia i tętna. Takie dzienniczki należy przynosić na każdą wizytę lekarską tak, by lekarz mógł ocenić skuteczność działania leków.
  • Stosuj się do zaleceń lekarza – absolutnie nie należy samodzielnie odstawiać leków w przypadku unormowania się ciśnienia, ponieważ może to spowodować rozregulowanie organizmu i brak kontroli nad układem sercowo-naczyniowym.
  • W razie wystąpienia działań niepożądanych lub innych wątpliwości skontaktuj się z lekarzem lub farmaceutą. Możesz też zadać pytanie farmaceutom GdziePoLek.

Obejrzyj film na temat tego, czy można odstawić leki na nadciśnienie!

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Dina Dąbrowska
ostatnia zmiana: 01.04.2021 12:03:20

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Powiązane artykuły

Problemy z sercem

Jak wynika z badań przeprowadzonych w 2011 roku, serce przeciętnego Polaka jest nawet o 8-9 lat starsze, niż wynika to z jego metryki. Oznacza to, że nasze serce starzeje się szybciej, niż przemijają lata. Wiąże się to z trybem życia: brak aktywności fizycznej, nieodpowiednia dieta, stres oraz używki. Jakie realne zagrożenia dla naszego zdrowia powoduje „starzejące się” serce?

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy Nitrendypina będzie dostępna?
Chwilowo lek się pojawił ciekawe tylko czy znów nie zabiorą jeszcze muszę sprawdzić czy we wszystkich aptekach w moim miescie
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy leki Prostamnic i Levoxa można łączyć z preparatami Polpril i Zaranta?
Witam Czy lek prostamnik i lewoxa można przyjmować razem z lekiem na ciśnienie Polpril i lekiem na cholesterol Zaranta.
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Czy Bioxetin i Propranolol powodują tycie?
Czy ktorys z tych lekow powoduje tycie propranolol czy bioxetin
odpowiada Katarzyna Domagała

Jakie są zamienili dla leku Propranolol
Propranolol zamienniki
odpowiada Iwona Napierała

Czy można łączyć leki Bisocard i Nimesil?
Lekarz zapisał mi bisocard czy mogę brać go jednocześnie z nimesil?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy Nebilet, który zalecił mi lekarz, można stosować przy arytmii?
Witam. Czy nebilet 5mg można brać przy arytmii? Lekarz zalecił mi 1/4 tabl. Na dobę. ?
odpowiada Katarzyna Domagała

Na Twoje pytania w temacie nadciśnienie odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.