Przeziębienie

udostępnij:

Przeziębienie – chyba nie ma osoby, która nie przechodziłaby przez tę chorobę. Wbrew pozorom, na przeziębienie zapadamy nie tylko jesienią czy zimą – często zdarza się, że chorujemy kilka razy w ciągu roku. Bardzo często przeziębienie mylone jest z grypą, anginą czy zapaleniem płuc. Warto więc wiedzieć, jak rozpoznać objawy przeziębienia, jak odróżnić przeziębienie od grypy, jakie leki i zioła możemy zastosować na przeziębienie oraz kiedy niezbędna jest wizyta u lekarza.

Obejrzyj film o różnicach między przeziębieniem, grypą a anginą!

Spis treści

Czym różnią się: przeziębienie, grypa i angina?

Jak odróżnić przeziębienie od koronawirusa?

Leki bez recepty na przeziębienie

Czy na przeziębienie i grypę można stosować saszetki?

Zioła na przeziębienie i grypę

Antybiotyki na przeziębienie

Kiedy udać się do lekarza z przeziębieniem?

Źródła

Czym różnią się: przeziębienie, grypa i angina?

Mówiąc o przeziębieniu, mamy na myśli zapalenie błony śluzowej górnych dróg oddechowych – nosa, gardła oraz zatok. Przeziębienie jest chorobą wirusową. Do infekcji dochodzi drogą kropelkową (wydzielina kaszlowa oraz kropelki śluzu uwalniane podczas kichania zawierają wirusy) lub poprzez kontakt rąk ze skażoną powierzchnią (klamki, uchwyty, telefon komórkowy) i przeniesienie wirusa w wyniku dotykania okolic oczu, nosa i ust.

Grypa, podobnie jak przeziębienie, jest chorobą wirusową. Objawy obu chorób są do siebie bardzo podobne, jednakże różnią się one nasileniem, co przedstawia poniższa tabela.

Objawy przeziębienia i grypy


Przeziębienie

Grypa

Początek objawów

kilkudniowy okres poprzedzający złe samopoczucie

ostry

Gorączka i dreszcze

rzadko, zwykle temperatura ciała nie przekracza 38°C

często, temperatura ciała zwykle przekracza 38°C, czasem nawet 40°C, a u małych dzieci mogą wystąpić drgawki i majaczenie

Katar

często, o dużym nasileniu, początkowo dość wodnisty, a potem gęsty

rzadko, o słabym nasileniu

Ból głowy

słaby

silny

Ból mięśni i stawów

słaby, a często w ogóle nie występuje

silny

Ból gardła

silny, często z chrypką

słaby

Kaszel

słaby, najczęściej suchy

silny, na początku suchy, następnie wilgotny

Powikłania

niegroźne - u ok. 2% pacjentów nadkażenie bakteryjne nosa i zatok przynosowych

groźne, np. zapalenie oskrzeli, płuc, zatok, ucha środkowego

Źródło: opracowanie własne.

Przeziębienie może dawać objawy podobne do chorób wywoływanych przez bakterie, np. zapalenia płuc czy anginy. Jak zatem rozpoznać, że mamy do czynienia z przeziębieniem, a nie infekcją bakteryjną?

Na infekcję bakteryjną wskazują następujące czynniki:

  • czas trwania objawów powyżej 10 dni lub nagłe zaostrzenie objawów po 5-6 dniach,

  • gorączka powyżej 38°C,

  • powiększone węzły chłonne szyi,

  • wysięk na migdałkach i ich obrzęk (podejrzenie anginy),

  • brak kaszlu.

Przeziębienie trwa średnio 7-11 dni i ma tendencję do samoistnego ustępowania. Choroba trwa dłużej u pacjentów palących papierosy oraz cierpiących na choroby przewlekłe dróg oddechowych, np. astmę lub przewlekłą obturacyjną chorobę płuc (POChP).

Jak odróżnić przeziębienie od koronawirusa?

Jak wynika z powyższej tabeli, do charakterystycznych objawów przeziębienia należą:

  • bóle głowy i gardła lub drapanie w gardle,

  • ogólne rozbicie,

  • stan podgorączkowy,

  • wodnisty katar,

  • suchy kaszel.

Choroba ta ma najczęściej łagodny przebieg i mija w ciągu kilku dni.

COVID-19, podobnie jak przeziębienie, należy do chorób wirusowych - wywoływany jest przez koronawirusa SARS-CoV-2 oraz przenosi się drogą kropelkową.

Do najczęstszych objawów zakażenia SARS-CoV-2 należą:

Jak widać, odróżnienie zakażenia koronawirusem od zwykłego przeziębienia jest trudne, gdyż w przebiegu COVID-19 mogą pojawiać się te same objawy, co w przeziębieniu, obie infekcje mogą przebiegać łagodnie oraz każda z nich może dawać nietypowe symptomy, np. podczas przeziębienia może pojawić się biegunka.

Istnieje jednak możliwość laboratoryjnego odróżnienia obu infekcji. Najdokładniejszą metodą odróżnienia przeziębienia od zakażenia koronawirusem jest wykonanie testu w kierunku obecności wirusa SARS-CoV-2, czyli wykrycie w pobranej próbce materiału genetycznego wirusa metodą Real Time RT-PCR (Reverse Transcription- PCR), co w praktyce polega na pobraniu od pacjenta wymazu z nosa lub gardła. Wynik badania jednoznacznie potwierdza obecność koronawirusa, natomiast w przypadku przeziębienia daje wynik ujemny.

Jeśli więc zauważysz u siebie niepokojące objawy i martwisz się, że mogło dojść do zakażenia SARS-CoV-2, skonsultuj się - najlepiej telefonicznie - z lekarzem rodzinnym lub wypełnij formularz dostępny na stronie https://www.gov.pl/web/gov/zapisz-sie-na-test-na-koronawirusa, gdzie na podstawie odpowiedzi na zadane pytania, system określi, czy kwalifikujesz się na wymaz.
Więcej szczegółów znajdziesz w opracowaniu Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa?.

Leki bez recepty na przeziębienie

Mimo że przeziębienie może ustąpić samoistnie, warto sięgnąć po leki łagodzące objawy choroby, które pomogą nam lepiej znieść ten męczący okres.

na gorączkę i ból

1. Paracetamol - ma działanie przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, nie działa przeciwzapalnie, zawarty jest m.in. w preparatach: Apap, Paracetamol, Efferalgan, Panadol.

Dawkowanie paracetamolu:

  • dorośli: doraźnie maksymalnie 4 g paracetamolu na dobę, czyli 8 tabletek po 500 mg lub 4 tabletki po 1000 mg, przy przewlekłym stosowaniu dobowa dawka maksymalna dla dorosłego wynosi już tylko 2,6 g.

  • dzieci: dawkowanie paracetamolu u dzieci ustala się zgodnie z regułą 15 mg/kg masy ciała, co 4-6 h.

2. Ibuprofen - działa przeciwgorączkowo, przeciwzapalnie i przeciwbólowo, występuje m.in. w preparatach: Ibum, Ibuprom, Nurofen.

Dawkowanie ibuprofenu:

  • dorośli: nie zaleca się stosowania dobowych dawek większych niż 1,2 g.

  • dzieci: dawkę oblicza się zgodnie z regułą 20-30 mg/kg masy ciała, co 4-6 h.

3. Ibuprofen + paracetamol – połączenia tego typu znajdziemy, np. w preparatach: Metafen, Apap Intense, Kidofen Duo. Połączenie ibuprofenu i paracetamolu jest bezpieczne i pozwala zastosować niższe dawki obu tych substancji niż przy rozłącznym stosowaniu ibuprofenu lub paracetamolu.

Dawkowanie ibuprofenu z paracetamolem:

  • dorośli: nie więcej niż 3000 mg paracetamolu i 1200 mg ibuprofenu na dobę.

  • dzieci: na przykładzie preparatu Kidofen Duo: 5 ml dla dzieci 3.-5. roku życia, 5-10 ml dla dzieci 6.-12. roku życia.

Należy zwrócić uwagę na to, aby nie stosować preparatów z aspiryną, czyli kwasem acetylosalicylowym u dzieci poniżej 12 lat, ze względu ryzyko wystąpienia zespołu Reye'a – śmiertelnego uszkodzenia układu nerwowego oraz wątroby.

W przypadku gorączki u dzieci, która szybko narasta skuteczna w przynoszeniu ulgi jest metoda naprzemiennego podawania paracetamolu i ibuprofenu w syropie. Polega ona na przyjmowaniu przez dziecko odpowiedniej dawki co 4 godziny, począwszy od paracetamolu. Szczegółowo przeczytasz o tym w artykule Co robić, gdy dziecko ma gorączkę?.

4. Metamizol - znany, między innymi, jako Pyralgina, działa przeciwbólowo, przeciwgorączkowo oraz rozkurczowo na mięśnie gładkie.

Dawkowanie metamizolu:

  • dorośli: jednorazowo od 500 mg do 1000 mg (od 1 do 2 tabletek), maksymalna jednorazowa dawka doustna wynosi 1 g (2 tabletki),a maksymalna dawka dobowa 3 g (6 tabletek).

  • dzieci: metamizol nie jest przeznaczony do stosowania u dzieci i młodzieży.

na ból gardła

1. Niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ) w formie tabletek do ssania, aerozolu czy płynu do płukania gardła, które można podawać od 4. roku życia, m.in.:

2. Miejscowe środki antyseptyczne (odkażające), m.in.:

Substancje te występują w wielu tabletkach do ssania oraz aerozolach i, mimo że nie działają przeciwwirusowo, to jednak często ulgę przynosi samo ssanie tabletki.

3. Miejscowe środki znieczulające, m.in:.

na katar

1. Krople i żele do nosa z ksylometazoliną i oksymetazoliną, które obkurczają naczynia błony śluzowej nosa, a przez to udrożniają nos, np. Otrivin, Xylorin, Xylogel, Sudafed Xylospray, Nasic, Nasivin Kids, Oxalin 0,025%.

Leki te można stosować maksymalnie przez 5 dni, gdyż aplikowane dłużej doprowadzają paradoksalnie do zwiększenia gęstości zalegającej w nosie wydzieliny. Zbyt długie i częste używanie tych preparatów powoduje „uzależnienie” śluzówki nosa, co może doprowadzić nawet do przewlekłego nieżytu nosa.

O tym, jak je właściwie aplikować, dowiesz się z artykułu Jak stosować krople do nosa?.

2. Izotoniczne lub hipertoniczne roztwory wody morskiej, np. Marimer spray do nosa, Marimer Baby, Sterimar Zatkany Nos.

Roztwory izotoniczne stosuje się celem nawilżania śluzówki nosa, natomiast hipertoniczne, ze względu na swoje wyższe ciśnienie osmotyczne w stosunku do ciśnienia w środowisku błony śluzowej nosa, powodują obkurczenie naczyń krwionośnych, co daje efekt podobny jak w przypadku stosowania kropli i żeli obkurczających - ułatwia usunięcie z dróg oddechowych zalegającej wydzieliny i śluzu.

3. Izotoniczne (0,9%) lub hipertoniczne (2,2%-6%) roztwory chlorku sodu oraz te wzbogacone w kwas hialuronowy w ampułkach do wykonania nebulizacji, np. Gilbert NaCl 0,9%, Nebu-Dose Isotonic, Symphar NaCl 0,9%, Nebu-dose hipertonic, Nebutac 3, Marimer Inhalation, Nebu-dose hialuronic lub w formie saszetek do przygotowania roztworu do płukania zatok już u dzieci od 4. roku życia, np. Irigasin, FixSin, Zatoxin Rinse, Irigasin Junior, FixSin Junior.

Inhalacje należy przeprowadzać 2-3 razy dziennie, ostatnią z roztworu fizjologicznego na 2-3 godziny przed snem, by nie dopuścić do spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła i nie kasłać w nocy. Po wykonaniu nebulizacji należy zostać w domu minimum 2 godziny.

Przeciwwskazaniem do płukania zatok u dzieci i dorosłych są ostre lub przewlekłe choroby uszu oraz te przebiegające z wysiękiem.

4. Olejki eteryczne i zapachowe, z których można wykonać inhalację parową. Oprócz upłynnienia zalegającej wydzieliny, mają działanie bakteriobójcze, np. Olbas Oil, Inhalol.
O tym, jak wykonać inhalację parową, pisaliśmy w artykule Skuteczne sposoby na zapalenie zatok.

5. Ektoina w postaci sprayu do nosa lub ampułek do wykonania inhalacji - rozrzedza gęsty śluz w drogach oddechowych i ułatwia jego usunięcie, np. Ectodose, Ectorhin, Ectimer.

6. Doustne leki obkurczające naczynia błony śluzowej nosa z pseudoefedryną, np. Ibuprom Zatoki, Metafen Zatoki, Nurofen Zatoki, Acatar Acti-Tabs.

Pseudoefedryna jest składnikiem wielu mieszanek na grypę i przeziębienie, ale powinny jej unikać osoby cierpiące na nadciśnienie tętnicze oraz niestabilną chorobę niedokrwienną serca.

na kaszel suchy

Leki na kaszel suchy dzielą się na 3 grupy:

1. hamujące odruch kaszlu na drodze ośrodkowej, czyli hamujące ośrodek kaszlu, m.in.:

- dekstrometorfan – dostępny w preparatach jednoskładnikowych, głównie jako tabletki, np. Acodin i syrop, np. Robitussin Junior, Tussi Drill, a także w preparatach złożonych, często w połączeniu z pseudoefedryną i paracetamolem, np. Gripex, Grypostop, Gripblocker Express, Actifed,

- butamirat – oprócz działania przeciwkaszlowego wykazuje także działanie rozszerzające oskrzela, dostępny jest w kroplach doustnych dla dzieci, np. Sinecod oraz syropach dla każdej grupy wiekowej, np. Supremin,

2. hamujące odruch kaszlu na drodze obwodowej - mają swoje działanie w oskrzelach, np. lewodropropizyna, które występuje np. w preparacie Levopront,

3. preparaty smarujące (poślizgowe), czyli takie, które tworzą na śluzówce dróg oddechowych nawilżającą powłokę, dzięki czemu zmniejszają chrypę i drapanie w gardle, a tym samym łagodzą suchy, nieproduktywny kaszel - są to syropy i tabletki do ssania z babki lancetowatej, prawoślazu, porostu islandzkiego, podbiału, propolisu lub miodu czy glicerolu, np. Syrop Islandzki, Syrop prawoślazowy, Aboca GrinTuss Pediatric, Thonsilan, Petit Drill, Apicold 1+. Sprawdzają się one jako drugi, uzupełniający preparat do aktualnie stosowanego środka na kaszel suchy.

Po zastosowaniu tego typu środka nie należy pić i jeść co najmniej przez godzinę.

na kaszel mokry

Leki na kaszel mokry zmniejszają lepkość wydzieliny oskrzelowej oraz "rozrywają ją" na mniejsze fragmenty, przez co ułatwiają jej odkrztuszenie. Należą do nich, m.in.:

  1. ambroksol – przeznaczony do stosowania u dzieci od 1. roku życia, występuje, np. w preparatach: Deflegmin, Flavamed, Mucosolvan Mini.

  2. erdosteina - dostępna bez recepty tylko w postaci leku Erdomed Muko od 12. roku życia, na receptę można otrzymać ją w formie zawiesiny dla dzieci od 2. roku życia,

  3. bromheksyna - może być podawana już od 2. roku życia, dostępna jest w kroplach dla najmłodszych, np. Flegamina Baby, tabletkach, np. Flegamina Classic, czy syropie, np. Flegtac Kaszel,

  4. acetylocysteina - przeznaczona dla dorosłych i dzieci od 7. roku życia w formie syropu, np. ACC Classic, tabletek musujących, np. Fluimucil Forte, tabletek do połykania, np. ACC, proszku do wysypania bezpośrednio na język, np. ACC Optima Active, czy ampułek do wykonania nebulizacji, np. Mufluil,

  5. gwajafenezyna – możemy ją znaleźć, np. w preparacie Guajazyl dla dzieci od 6. roku życia.

U najmłodszych dobrze sprawdzają się syropy roślinne na bazie bluszczu pospolitego, np. Prospan, Hederasal, Hedelix.

na wzmocnienie odporności

Niezależnie od tego, jakie dolegliwości towarzyszą przeziębieniu, do wspomnianych wyżej środków leczniczych, dołączyć można produkty wspierające odporność i skracające czas trwania infekcji, m.in.:

  1. propolis (kit pszczeli), pyłek pszczeli i miód, np. Propolis Plus, Propolis Fortedziałają silnie przeciwdrobnoustrojowo oraz immunostymulująco, jednakże – ze względu na bardzo bogaty skład – mogą uczulać, dlatego nie zaleca się podawania miodu dzieciom poniżej 1. roku życia, pyłku pszczelego poniżej 3. roku życia, a alkoholowych kropli propolisowych w ogóle nie podajemy dzieciom,

  2. cynk – działa przeciwzapalnie oraz wzmacnia odporność, przyjęcie cynku w ciągu pierwszych 24 godzinach infekcji skraca czas jej trwania, np. Zincas Forte, Cynk Organiczny + C, Solgar Cynk chelat,

  3. witamina C i rutozyd – ich profilaktyczne przyjmowanie uszczelnia naczynia krwionośne, zmniejszając ryzyko infekcji, np. Rutinoscorbin, Cerutin, Ascorvita.

Oprócz wdrożenia farmakoterapii łagodzącej objawy choroby, warto zapewnić pacjentowi odpowiednie warunki odpoczynku. Chory powinien przebywać w pomieszczeniu o umiarkowanej temperaturze oraz dużej czystości powietrza.

Należy także pamiętać o regularnym oczyszczaniu nosa z zalegającej wydzieliny oraz odpowiednim nawodnienie organizmu – zaleca się picie dużej ilości niegazowanej wody lub herbaty.

Czy na przeziębienie i grypę można stosować saszetki?

Preparaty złożone (wieloskładnikowe), które tak chętnie stosujemy w przeziębieniu, zawierają najczęściej niesteroidowy lek przeciwzapalny lub paracetamol + lek przeciwhistaminowy + pseudoefedrynę + witaminę C. Stosowanie takich preparatów bez dokładnego przeanalizowania działania substancji w nich zawartych jest częstym błędem. Dlaczego?

Nierzadko przyjmujemy wiele leków jednocześnie, nie wiedząc o tym, że zawierają one te same substancje. Takie sumowanie leków jest szczególne groźne dla substancji z grupy NLPZtów – istotnie wzrasta wówczas ryzyko działań niepożądanych, szczególnie w obrębie przewodu pokarmowego i nerek.

Wchodzące w skład preparatów złożonych leki przeciwhistaminowe, np. cetyryzyna, mogą powodować senność, a pseudoefedryna – wszechobecny składnik mieszanek na przeziębienie – może wywoływać pobudzenie oraz podnosić ciśnienie tętnicze, dlatego jest przeciwwskazany u osób z nadciśnieniem czy jaskrą.

Nierzadko do takiej mieszanki dołączamy sobie dodatkowo witaminę C, czy krople obkurczające błonę śluzową nosa, nie mając świadomości, że te same składniki są już obecne w saszetkach na przeziębienie - wszak inna droga podania, czy inna postać leku nie oznacza, że mamy do czynienia z inną substancją czynną.

Przed zastosowaniem preparatu złożonego najlepiej więc zasięgnąć opinii lekarza lub farmaceuty, aby upewnić się, że taka wielolekowa mieszanka nam nie zaszkodzi.

Obejrzyj film!

Zioła na przeziębienie i grypę

Antybiotyki na przeziębienie

Całkowicie bezzasadne jest stosowanie w przeziębieniu antybiotyków, które działają na bakterie, gdyż jest to infekcja wirusowa. W niepowikłanym przeziębieniu nie ma potrzeby stosowania leków na receptę, w tym antybiotyków. Owszem, istnieją sytuacje, kiedy u osób z obniżoną odpornością, podczas grypy lub przeziębienia dochodzi do powikłań, np. zapalenia oskrzeli, które mogą być wywołane dodatkowym nadkażeniem bakteriami, np. gronkowcem czy paciorkowcem. W tym wypadku użycie antybiotyków jest już jak najbardziej zasadne.

Próby leczenia "zwykłego" przeziębienia antybiotykami wcale nie są rzadkie i, niestety, nie przynoszą niczego dobrego – przyczyniają się tylko do wzrostu lekooporności bakterii, czyli ich niewrażliwości na leki, o czym pisaliśmy tutaj.

Kiedy udać się do lekarza z przeziębieniem?

W przeziębieniu leczymy objawy choroby, nie wdrażamy zatem leczenia przyczynowego w postaci leków przeciwwirusowych, ale jeśli mimo przyjmowania środków objawowych, symptomy infekcji nasilają się, należy skonsultować się z lekarzem. Niepokojące objawy podczas przeziębienia, które bezwzględnie powinny skłonić nas do wizyty u lekarza, to:

  • bardzo silny ból głowy, szczęki, okolic nosa (zatok) lub ucha,

  • występowanie duszności,

  • świszczący oddech,

  • wysoka gorączka (powyżej 38°C),

  • obfite odkrztuszanie gęstej, ropnej wydzieliny przez kilka-kilkanaście dni,

  • utrzymywanie się objawów powyżej 10-14 dni lub nasilenie objawów po 5-6 dniach choroby.

W takim wypadku specjalista może jednak zadecydować o włączeniu do terapii leków przeciwwirusowych, które są stosowane w leczeniu grypy - przeczytasz o nich w opracowaniu Leki na grypę - gdyż nie ma typowych leków na receptę na przeziębienie.

Obejrzyj film!

Źródła

  1. Mejza F.: Grypa i przeziębienie. Dostępny w Internecie: https://grypa.mp.pl/grypasezonowa/61825,grypa-i-przeziebienie [01.08.2017]

  2. Mejza F. Przeziębienie. Dostępny w Internecie: https://grypa.mp.pl/przeziebienie/61668,przeziebienie [01.08.2017]

  3. Rygalski M., Zawisza E.: Postępowanie terapeutyczne w przeziębieniu. Dostępny w Internecie: https://lekwpolsce.pl/download.php?dokid=5644775b7459f [01.08.2017]

  4. Maćkowiak K., Torliński L.: Współczesne poglądy na rolę witaminy C w fizjologii i patologii człowieka. Nowiny Lekarskie 2007, 76, 4, 349-356

  5. Przybyłowski T.: Powikłania grypy. Medycyna po Dyplomie 2011(20); 11(188): 85-91

redaktor: Dina Dąbrowska

ostatnia zmiana: 13.04.2023 14:00:13

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:
2

Acodin

tabletki, 20 tabletek

dextromethorphan

produkt dostępny bez recepty

w 96% aptek

od 11,99 zł

Ectodose

płyn, 20 ampułek

ectoine

wyrób medyczny

w 93% aptek

od 41,99 zł

Grypolek

tabletki powlekane, 24 tabletki

paracetamol+pseudoephedrine+guaifenesin+dextromethorphan

produkt dostępny bez recepty

w 31% aptek

od 11,99 zł

Levopront

syrop, 120 mililitrów

levodropropizine

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 18,99 zł

Actifed

syrop, 100 mililitrów

dextromethorphan+pseudoephedrine+triprolidine

produkt dostępny bez recepty

w 86% aptek

od 18,95 zł

Aboca Grintuss Pediatric

syrop, 128 gramów

helichrysum arenarium+plantago lanceolata+grindelia robusta

wyrób medyczny

w 91% aptek

od 22,99 zł

Ibuprom Zatoki

tabletki powlekane, 24 tabletki blistry

ibuprofen+pseudoephedrine

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 19,90 zł

Erdomed Muko

proszek (do wytworzenia zawiesiny), 20 saszetek

erdosteine

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 25,07 zł

Grypostop

tabletki powlekane, 24 tabletki

dextromethorphan+paracetamol+pseudoephedrine

produkt dostępny bez recepty

w 48% aptek

od 10,99 zł

Orogermina

aerozol, 10 mililitrów

wyrób medyczny

w 36% aptek

od 29,86 zł

Nebu-Dose Hialuronic sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym

płyn, 30 ampułek

hyaluronic acid+sodium chloride

wyrób medyczny

w 98% aptek

od 25,79 zł

L52

krople, 30 mililitrów

produkt dostępny bez recepty

w 16% aptek

od 23,99 zł

Petit Drill

syrop, 125 mililitrów

wyrób medyczny

w 77% aptek

od 14,49 zł

Tussi Drill

syrop, 150 mililitrów

dextromethorphan

produkt dostępny bez recepty

w 45% aptek

od 14,28 zł

Gardimax Medica spray

aerozol, 30 mililitrów

chlorhexidine+lidocaine

produkt dostępny bez recepty

w 94% aptek

od 18,99 zł

Sinecod

krople, 20 mililitrów

butamirate

produkt dostępny bez recepty

w 97% aptek

od 23,40 zł

Envil Gardło

tabletki do ssania/gryzienia/żucia, 20 tabletek

cetylpyridinium chloride+lidocaine+zinc

produkt dostępny bez recepty

w 28% aptek

od 15,50 zł

Apap

tabletki powlekane, 24 tabletki

paracetamol

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 10,99 zł

Acatar Acti-Tabs

tabletki, 12 tabletek

pseudoephedrine+triprolidine

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 16,99 zł

Olbas Oil

płyn, 10 mililitrów

mentha piperita+eucalyptus+menthol+methyl salicylate+juniperus communis+caryophyllus aromaticus

produkt dostępny bez recepty

w 96% aptek

od 13,99 zł

Gripblocker Express

kapsułki, 20 kapsułek

dextromethorphan+paracetamol+pseudoephedrine

produkt dostępny bez recepty

w 72% aptek

od 17,99 zł

Aboca Grintuss

syrop, 128 gramów

helichrysum arenarium+plantago lanceolata+grindelia robusta

wyrób medyczny

w 87% aptek

od 23,40 zł

Irigasin zestaw do płukania nosa i zatok

proszek (do wytworzenia płynu), 12 torebek + irygator 240 ml

wyrób medyczny

w 88% aptek

od 18,50 zł

Gripex

tabletki powlekane, 24 tabletki

dextromethorphan+paracetamol+pseudoephedrine

produkt dostępny bez recepty

w 95% aptek

od 24,98 zł

Zatoxin Rinse zestaw do płukania nosa i zatok

proszek (do wytworzenia płynu), 12 torebek 3,2 g + irygator 300 ml

wyrób medyczny

w 53% aptek

od 20,19 zł

Esberitox N

tabletki, 100 tabletek

baptisia tinctoriae+echinacea purpurea+thuja

produkt dostępny bez recepty

w 86% aptek

od 34,99 zł

Orofar Max

pastylki/lamelki/żelki, 30 pastylek

cetylpyridinium chloride+lidocaine

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 22,99 zł

Szpatułki laryngologiczne drewniane

przyrząd, 100 sztuk

wyrób medyczny

w 34% aptek

od 6,12 zł

Pyralgina

tabletki, 20 tabletek

metamizole

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 19,98 zł

Nebu-Dose Hipertonic 3% roztwór do nebulizacji

płyn, 30 ampułek 5 mililitrów

sodium chloride

wyrób medyczny

w 94% aptek

od 25,49 zł

Zincas Forte

tabletki, 50 tabletek

zinc aspartate

produkt dostępny bez recepty

w 96% aptek

od 16,49 zł

Tantum Verde

aerozol, 30 mililitrów

benzydamine

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 21,48 zł

Ibuprom

tabletki powlekane, 10 tabletek

ibuprofen

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 8,79 zł

Ibuprom Zatoki Max

tabletki powlekane, 10 tabletek

ibuprofen+pseudoephedrine

produkt dostępny bez recepty

w 83% aptek

od 19,99 zł

Syrop Islandzki

syrop, 200 mililitrów

lichen islandicus

wyrób medyczny

w 79% aptek

od 17,79 zł

Ectorhin

aerozol, 20 mililitrów

ectoine

wyrób medyczny

w 84% aptek

od 17,99 zł

Nurofen Zatoki

tabletki powlekane, 24 tabletki

ibuprofen+pseudoephedrine

produkt dostępny bez recepty

w 74% aptek

od 17,99 zł

Marimer Inhalation

płyn, 30 ampułek 5 mililitrów

wyrób medyczny

w 72% aptek

od 20,79 zł

Nasivin Kids

aerozol, 10 mililitrów

oxymetazoline

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 21,49 zł

Thonsilan

płyn, 120 mililitrów

thymus vulgaris+propolis+matricaria chamomilla+althaea officinalis+ascorbic acid+primula

suplement diety

w 45% aptek

od 26,71 zł

Gilbert NaCl 0,9% Sól fizjologiczna

płyn, 100 ampułek 5 mililitrów

sodium chloride

wyrób medyczny

w 64% aptek

od 34,07 zł

Uniben

aerozol, 30 mililitrów

benzydamine

produkt dostępny bez recepty

w 94% aptek

od 11,18 zł

Otrivin

aerozol, 10 mililitrów

xylometazoline

produkt dostępny bez recepty

w 99% aptek

od 21,57 zł

Supremin

syrop, 200 mililitrów

butamirate

produkt dostępny bez recepty

w 96% aptek

od 16,79 zł

Envil Gardło

aerozol, 30 mililitrów

cetylpyridinium chloride+lidocaine+zinc

produkt dostępny bez recepty

w 16% aptek

od 14,99 zł

Xylorin

aerozol, 18 mililitrów = 200 dawek

xylometazoline

produkt dostępny bez recepty

w 98% aptek

od 16,98 zł

Metafen Zatoki

tabletki, 20 tabletek

ibuprofen+pseudoephedrine

produkt dostępny bez recepty

w 62% aptek

od 12,85 zł

Mucosolvan Mini

syrop, 100 mililitrów

ambroxol

produkt dostępny bez recepty

w 94% aptek

od 16,79 zł

2

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)