Jak szybko wyleczyć zapalenie spojówek?

Piekące, przekrwione i opuchnięte oczy - brzmi znajomo? Przyczyną może być zapalenie spojówek, jedna z najczęstszych chorób oczu. Przeczytaj, jak wyleczyć oraz zapobiegać zapaleniu spojówek.

Czym jest zapalenie spojówek?

Spojówka to błona powlekająca gałkę oczną, która chroni oko przed wnikaniem bakterii i zanieczyszczeń oraz nawilża jego powierzchnię. Kiedy dojdzie do podrażnienia spojówek, może wystąpić stan zapalny, popularnie zwany zapaleniem spojówek.

Może być ono spowodowane głównie przez czynniki środowiskowe (np. ostre światło, wiatr, pył, drażniące opary), a także przez infekcje bakteryjne, wirusowe lub grzybicze (zakaźne zapalenie spojówek).

Objawy zapalenia spojówek

Wszystkie objawy choroby dotyczą oczu oraz ich okolic.

  • dyskomfort (ból, pieczenie)
  • przekrwienie,
  • obrzęk,
  • łzawienie,
  • światłowstręt,
  • zaburzenia widzenia,
  • uczucie "piasku pod powiekami".

Leczenie zapalenia spojówek

Odpowiedni styl życia i pielęgnacja oczu przyspieszą regenerację spojówki, a także pozwolą zmniejszyć ryzyko podrażnień. Żeby oczy były w dobrej formie, zaleca się dbać o odpowiednią ilość snu, unikać długiej pracy nadwyrężającej oczy, nosić okulary zamiast soczewek kontaktowych czy nie współdzielić artykułów do pielęgnacji oczu z innymi osobami.

Początkowo objawy dyskomfortu można zmniejszyć stosując roztwór soli fizjologicznej do płukania oczu, chłodne okłady i kompresy na oczy oraz dostępne bez recepty krople do oczu. W zapaleniu spojówek zwykle stosuje się tzw. sztuczne łzy, preparaty antyalergiczne oraz obkurczające naczynia krwionośne.

Sztuczne łzy

Na rynku dostępne są sztuczne łzy z różnymi substancjami nawilżającymi, m.in. z kwasem hialuronowym (np. Hylo - Comod, Hyal- Drop Multi, Starazolin Hydrobalance One, Hyabak), alkoholem poliwinylowym (np. Lacrimal), hypromelozą (np. Artelac), karbomerem (np. Oftagel, Vidisic). Preparat należy stosować 4-5 razy dziennie w regularnych odstępach.

Środki obkurczające naczynia krwionośne

Krople z substancjami obkurczającymi naczynia krwionośne (np. Starazolin, Visine Classic, Betadrin) są skutecznym środkiem łagodzącym obrzęk, zaczerwienienie i ból oczu. Tego typu preparaty stosujemy 2-3 razy dziennie przez okres maksymalnie 7 dni.

Krople przeciwalergiczne

Jeśli wiemy, że zapalenie spojówek ma podłoże alergiczne, do złagodzenia objawów warto zastosować również środki przeciwuczuleniowe. Wśród nich wyróżniamy leki przeciwhistaminowe oraz stabilizatory komórek tucznych (kromony). Leki przeciwhistaminowe (np. Allergodil) działają stosunkowo szybko i tłumią reakcję alergiczną. Preparaty stosuje się 2 razy dziennie w okresie występowania objawów. Kromony zaś (np. Polcrom, Cromohexal) aplikujemy 4 razy dziennie, a efekt ich działania widoczny jest dopiero po pewnym czasie (7-14 dni).

Kiedy iść do lekarza z zapaleniem spojówek?

Gdy objawy nie ustępują albo nasilają się, pomimo stosowania dostępnych środków bez recepty przez 4-5 dni lub pojawia się ropna wydzielina z oczu, należy skonsultować się z lekarzem. Można udać się do lekarza rodzinnego, który wystawi skierowanie do okulisty lub iść prywatnie, bezpośrednio do specjalisty.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 25.02.2019 18:38:37

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Dlaczego po aplikacji leku Cromohexal chce mi się wymiotować, skoro nie opisali tego w ulotce?
Nigdzie w skutkach ubocznych leku cromohexal nie widzę wymiotow. Po każdej dawce automatycznie robi mi się niedobrze i w ciągu 5 sekund musze zwymioto...
odpowiada Katarzyna Domagała

Kiedy w aptekach pojawią się krople do oczu Betadrin?
Dzień dobry.Chciałbym zapytać kiedy w aptekach ponownie pojawią się krople do oczu Betadrin.Mam receptę i nie mogę jej zrealizować ponieważ w całej Po...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy jest dostępny Betadrin krople do oczu?
Czy jest dostępny Betadrin krople do oczu
odpowiada Olga Sierpniowska

W której aptece w regionie Scinawy mogę kupić krople do oczu Betadrin?
W której aptece w regionie Scinawy mogę kupić krople do oczu Betadrin?
odpowiada Marta Janocha

W której aptece w regionie łódzkim mogę kupić krople do oczu Betadrin?
Dzień dobry. Gdzie ja moge kupić w regionie łódzkim krople do oczu Betadrin?
odpowiada Katarzyna Domagała

Gdzie kupię krople do oczu Betadrin?
Witam Mam receptę na krople do oczu BETADRIN 2 opakowania po 2 butelecziki 5 ml, niestety nigdzie w woj zachodniopomorskim nie mogę tego leku znaleź...
odpowiada Agata Zięba

Na Twoje pytania w temacie jak szybko wyleczyć zapalenie spojówek? odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.