---

Co zrobić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa?

udostępnij:

Koronawirus SARS-CoV-2 coraz szybciej rozprzestrzenia się w naszym kraju. Obserwujesz u siebie objawy, takie jak gorączka, kaszel, utrata węchu, czy duszności i zastanawiasz się, czy możesz być zakażony? Podpowiadamy, co zrobić, jeśli podejrzewasz u siebie chorobę COVID-19, jakie objawy powinny Cię zaniepokoić i kto może Ci pomóc w takiej sytuacji.

Jak samodzielnie sprawdzić, czy mam koronawirusa?

Wstępem do jakiejkolwiek dalszej diagnostyki zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 może być domowy test na koronawirusa, który kupimy w aptece bez recepty. Aby sprawdzić, czy aktualnie jesteśmy zakażeni koronawirusem należy wybrać szybki i prosty test antygenowy (np. Test z nosa Boson Biotech, Test z nosa Mila, Test SGTi-flex z nosa). Do jego wykonania wystarczy próbka wydzieliny z nosa lub gardła. Testy te można przeprowadzać również u dzieci oraz kobiet w ciąży, wynik widoczny jest po ok. 10-15 minutach. 

W aptece dostępne są również testy na przeciwciała, czyli takie, które pozwalają sprawdzić, czy niedawno lub w przeszłości przeszliśmy infekcję konorawirusem SARS-CoV-2. Jednak wykonując taki test, nie dowiemy się, czy aktualnie jesteśmy zakażeni koronawirusem (Testy na koronawirusa SARS CoV-2 (COVID-19)).

Jakie są objawy zakażenia koronawirusem?

Do najczęściej zgłaszanych objawów zakażenia wirusem SARS-CoV-2 możemy zaliczyć:

 • wysoką gorączkę,
 • duszność,
 • kaszel,
 • kłopoty z oddychaniem,
 • zmęczenie.

Rzadziej występującymi objawami są:

 • utrata smaku i węchu,
 • bóle mięśni, gardła i głowy,
 • biegunka,
 • wysypka lub przebarwienie palców u rąk i stóp,
 • zapalenie spojówek.

Infekcja wirusem jest niespecyficzna i może przebiegać bezobjawowo lub z łagodnymi objawami. Szybko rozprzestrzeniający się nowy wariant wirusa - Omikron, daje bardziej łagodne objawy przypominające przeziębienie (m.in. zmęczenie, bóle głowy i drapanie w gardle). W takim przypadku, chorzy nie wymagają specjalnego leczenia (więcej na temat leczenia SARS-CoV-2, można przeczytać - tutaj).

Jak postępować w przypadku podejrzenia infekcji koronawirusem?

W przypadku podejrzenia zakażenia COVID-19, należy zminimalizować kontakty z innymi ludźmi i poddać się samoizolacji. Jeżeli nasze objawy są lekkie, powinniśmy skontaktować się z lekarzem podstawowej opieki medycznej w formie teleporady. Obecnie lekarz rodzinny ma możliwość skierowania nas na test w kierunku koronawirusa

Jeżeli nasz stan wymaga pilnej interwencji lekarskiej - mamy duszności - dzwonimy na numer alarmowy 112 lub 999 i uprzedzamy o podejrzeniu infekcji koronawirusem.

Możesz również zapisać się na test online. Wystarczy, że wypełnisz formularz dostępny na stronie gov.pl/dom. Zostaniesz poproszony o udzielenie odpowiedzi na kilka pytań. Na podstawie przekazanych przez Ciebie danych system określi, czy kwalifikujesz się do testu.

Jak wygląda skierowanie na testy w kierunku zakażenia SARS-CoV-2?

Jeżeli pacjent ma objawy wskazujące na infekcję SARS-CoV-2, lekarz podstawowej opieki medycznej wystawia e-skierowanie na bezpłatny test i przekazuje informacje o mobilnych punktach pobrań, tzw. drive thru, w których można wykonać badanie.

Jeżeli pacjent ma możliwość, powinien skorzystać z punktu drive thru, gdzie nie wysiadając z auta, ma pobierany wymaz z nosogardzieli.

Jeżeli pacjent jest niesamodzielny, lekarz informuje telefonicznie Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną o konieczności wykonania badania. Stacja wystawia zlecenie testu i wysyła karetkę - tzw. „wymazówkę”.

Czy mogę wykonać test na koronawirusa, jeśli nie mam objawów choroby?

Jeśli podejrzewamy u siebie zakażenie, ale nie mamy objawów, lekarz pierwszego kontaktu nie ma podstaw do wystawienia skierowania na bezpłatny test. Badanie w kierunku koronawirusa możemy wykonać prywatnie (cena to ok. 500 zł) - bez skierowania lekarskiego. Pamiętajmy jednak, żeby nie robić go od razu po wystąpieniu łagodnych symptomów. W takim przypadku wynik może być fałszywie ujemy.

Jak przygotować się do testu na koronawirusa?

Badanie w formie wymazu

 • badanie najlepiej wykonać w godzinach dopołudniowych,
 • należy być na czczo lub nie spożywać posiłku na ok. 3 godziny przed badaniem,
 • na chwilę przed badaniem można wypłukać usta wodą przegotowaną (nie należy stosować płynu do płukania jamy ustnej, pasty do zębów, tabletek na gardło, czy gumy do żucia),
 • przed wymazem należy zachować min. 2 godziny odstępu od aplikowania środków donosowe (np. spray na katar),
 • bezpośrednio przed badaniem nie wydmuchuj nosa,
 • jeśli posiadasz protezę zębową, należy ją usunąć na czas badania.

Badanie na przeciwciała z krwi

 • 30 minut przed badaniem należy wypić szklankę wody,
 • nie trzeba być na czczo.

Co zrobić, gdy wynik testu na koronawirusa jest pozytywny?

O wynikach testu dowiadujemy się za pośrednictwem Internetowego Konta Pacjenta. Jest on także widoczny dla lekarza, który skierował nas na badanie. Jeżeli "jesteśmy pozytywni", lekarz telefonicznie poinformuje nas o konieczności udania się do oddziału zakaźnego w szpitalu.

Gdy jesteśmy samodzielni, za pomocą własnego środka transportu, w maseczce, unikając kontaktu z innymi ludźmi, udajemy się do tzw. punktu triage (np. namiot) i niezwłocznie informujemy o wynikach badania w kierunku SARS-CoV-2. Personel kieruje nas do odseparowanego miejsca. Na oddziale zapada decyzja, czy będziemy leczeni w szpitalu, czy też poddani izolacji domowej lub w izolatorium (gdy nie mamy warunków w miejscu zamieszkania).

W domowej izolacji przebywamy pod opieką lekarza rodzinnego, który kontaktuje się z nami po 8-10 dniach od stwierdzenia zakażenia koronawirusem. Wdrażane jest wtedy leczenie wyłącznie objawowe. Jeżeli po 10 dniach nie występują u nas objawy choroby, możemy zostać zwolnieni z izolacji. W przeciwnym wypadku, dalej przebywamy w izolacji, a lekarz decyduje o jej długości i dalszych teleporadach.

30 października Minister Zdrowia poinformował, że każda osoba wskazana przez lekarza POZ, która ma dodatni wynik i jest skąpo lub bezobjawowa otrzyma pulsoksymetr, a jego zapisy będą analizowane przez specjalne centrum analizy. Urządzenie to pomoże kontrolować saturację chorego, czyli nasycenie krwi tlenem. Przy niewydolności płuc, która może się rozwinąć w trakcie infekcji COVID-19, parametr ten ulega spadkowi. Konieczna jest wtedy hospitalizacja z odpowiednim leczeniem podstawowym i wspomagającym, np. tlenoterapia. W aptekach można znaleźć pulsoksymetry oraz tlen, które mają zastosowanie w warunkach domowych.

Pulsoksymetr przydatny jest u osób zagrożonych niskim ciśnieniem cząstkowym tlenu we krwi, czyli cierpiących z powodu chorób układu oddechowego, np. astmy lub POChP. Sportowcy, a nawet kobiety w ciąży mogą korzystać z urządzenia w celu wykrycia niepokojących sygnałów, które mogą wskazywać na poważny problem zdrowotny.

Tlenoterapia polega na korzystaniu przez pacjenta z urządzeń, które wzbogacają w tlen powietrze do oddychania. W warunkach domowych można używać koncentratory tlenu, butle tlenowe i tlen w sprayu. Po konsultacji z lekarzem, terapia tlenem może być przydatna w przypadku bezdechu nocnego, problemów układu oddechowego, a nawet przewlekłej niewydolności krążeniowej.

Jak postępować, jeśli mieliśmy kontakt z osobą z pozytywnym wynikiem testu na COVID-19?

W sytuacji kontaktu z osobą, u której potwierdzono zakażenie koronawirusem, powinniśmy bezzwłocznie zadzwonić do stacji sanitarno-epidemiologicznej lub postępować według zaleceń sanepidu. Zwykle osoby takie, objęte są nadzorem epidemiologicznym przez 10 dni. Oznacza to, iż mogą wychodzić z domu, jednak należy unikać kontaktu z innymi ludźmi, w miarę możliwości przestawić się na pracę zdalną, obserwować swój stan zdrowia, a w razie niepokojących objawów, skontaktować się z lekarzem rodzinnym.

Co to znaczy, że mieliśmy kontakt z osobą zakażoną koronawirusem?

 • przebywaliśmy z osobą chorą w bezpośredniej bliskości (twarzą w twarz), w odległości mniejszej niż 2 metry, przez przynajmniej 15 minut,
 • mieliśmy bezpośredni kontakt fizyczny z osobą zakażoną,
 • jeśli mieliśmy bezpośredni kontakt z wydzielinami osoby chorej na COVID-19 (np. dotykanie zużytej chusteczki higienicznej, osobo chora na nas nakaszlała),
 • byliśmy w kontakcie z osobą zakażoną COVID-19 w trakcie podróży samolotem lub innym zbiorowym środkiem transportu (członek załogi pokładowej obsługujący sekcję, w której znajdował się chory; osoby zajmujące dwa miejsca (w każdym kierunku) od pasażera z COVID-19).

Czy przysługuje nam świadczenie chorobowe w trakcie trwania kwarantanny lub izolacji?

W trakcie trwania kwarantanny lub izolacji przysługuje nam wynagrodzenie za czas choroby, zasiłek chorobowy lub opiekuńczy wypłacany przez płatnika składek (pracodawcę, zleceniodawcę) lub ZUS. Wystarczy przedstawić decyzję inspektora sanitarnego.

Co zrobić, jeśli nie stwierdzono u nas zakażenia koronawirusem, a źle się czujemy?

W obecnej sytuacji, w przypadku każdej infekcji, musimy szczególnie dbać o zdrowie swoje i najbliższych. Katar, kaszel, czy gorączka powinny zmobilizować nas do pozostania w domu. Narażanie innych osób, które mogą łatwo się od nas zarazić, jest postępowaniem niezwykle egoistycznym. Zwykła infekcja wirusowa może tak obniżyć naszą odporność, że nasz organizm nie będzie w stanie zwalczyć zakażenia koronawirusem.

Pamiętajmy także o zakładaniu maseczek. Izolacja trwa tylko 10 dni, natomiast objawy choroby mogą pojawić się nawet po 14 dniach. To jedyny sposób, aby zahamować rozwój pandemii.

redaktor: Angelika Talar-Śpionek

ostatnia zmiana: 02.12.2021 20:07:17

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
domyślnie
filtrowanie:
wszystkie

Pytania i opinie

* pole wymagane

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Blog

Ciasteczka

Nasza aplikacja korzysta z plików cookies ("ciasteczka") dla celów technicznych (np. logowanie) i dla statystyk (Google Analytics). Więcej informacji o przetwarzaniu danych znajdziesz w regulaminie. Preferencje co do obsługi cookies możesz zmienić w ustawieniach swojej przeglądarki.