Skuteczne sposoby na zapalenie zatok

Zapalenie zatok to dokuczliwa i często bolesna przypadłość towarzysząca zwykle przeziębieniu. Możemy ją leczyć domowymi sposobami, ale co zrobić w przypadku, gdy te metody zawiodą?

Czym jest zapalenie zatok?

Zapalenie zatok oznacza dokładniej zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych, których główną funkcją jest ogrzanie, oczyszczenie oraz nawilżenie przepływającego przez nie powietrza.

Jakie są przyczyny zapalenia zatok?

Prawidłowo funkcjonujące zatoki utrzymują stałą drożność i wentylację. Gdy dojdzie jednak do ich blokady i zaburzenia przepływu powietrza, istnieje możliwość rozwinięcia infekcji bakteryjnej, wirusowej czy grzybiczej. Niedostateczna ilość tlenu stwarza idealne warunki do rozwoju drobnoustrojów, a gromadząca się w zatokach wydzielina śluzowo-ropna przyczynia się do rozwoju stanu zapalnego. To właśnie te infekcje należą do najczęstszych przyczyn zapalenia zatok.

Zdarza się, że na zapalenie zatok cierpią alergicy ze względu na alergiczny nieżyt nosa. Do tego stanu przyczynia się także nieprawidłowa budowa anatomiczna przegrody i bocznej ściany nosa. Zapalenie zatok zdarza się również częściej u osób z polipami jam nosa (łagodne rozrosty błony śluzowej), nieprawidłowościami w funkcjonowaniu rzęsek oczyszczających powietrze z zanieczyszczeń oraz u osób chorujących na mukowiscydozę.

Objawy zapalenia zatok

Do najczęściej występujących objawów zapalenia zatok i zarówno najmniej swoistych, należy uczucie zatkania nosa, wydzielina z nosa oraz kaszel. Do innych objawów zaliczamy ból i tkliwość twarzy, zwłaszcza w obrębie zatok szczękowych, nasilające się podczas pochylania do przodu, ból zębów, głowy, gorączka czy uczucie pełności w uchu.

Przy przewlekłym zapaleniu zatok, które trwa powyżej 12 tygodni, objawy mogą czasem się wyostrzać, a czasami całkowicie wygasać.

Domowe sposoby na zapalenie zatok

W przypadku przewlekłego zapalenia zatok, warto stosować irygacje za pomocą soli kuchennej (pół łyżeczki soli na pół litra przegotowanej letniej wody) lub zestawów dostępnych w aptekach bez recepty. Składają się one ze specjalnej butelki z aplikatorem oraz saszetek do przygotowania roztworu izotonicznego lub hipertonicznego. Roztwór izotoniczny służy głównie nawilżeniu, a hipertoniczny odciąga katar ze względu na zwiększone stężenie soli (np. Irigasin, Fixsin).

Na zapalenie zatok stosuje się też ciepłe kompresy, np. z leczniczej soli jodowo-bromowej, którą można kupić w aptece bez recepty. Niewielką ilość soli należy podgrzać na patelni, a następnie zawinąć w ściereczkę i położyć na czoło. Przyniesie to ulgę w bólu, a lecznicze związki wpłyną na oczyszczenie zatok.

Podczas terapii należy pamiętać o przyjmowaniu dużej ilości płynów - minimum 1,5 litra wody dziennie.

Leki bez recepty na zapalenie zatok

Kiedy udać się do lekarza z zapaleniem zatok?

Preparaty dostępne bez recepty nie powinny być stosowane dłużej niż 7 dni (najbezpieczniej 3-5 dni) ze względu na możliwość wystąpienia działań niepożądanych, takich jak wysuszenie oraz obrzęk śluzówki nosa. Jeśli po tym czasie nie nastąpiła poprawa, należy zgłosić się do lekarza rodzinnego. To on zadecyduje, czy potrzebne jest skierowanie do laryngologa czy alergologa, gdy podejrzewa podłoże alergiczne zapalenia zatok.

Podstawą rozpoznania zapalenia zatok jest wywiad z pacjentem oraz badanie przedmiotowe polegające na stwierdzeniu bolesności okolicy zajętej zatoki podczas ucisku.

Kolejnym krokiem w diagnostyce zapalenia zatok jest bardzo precyzyjne badanie endoskopowe, w którym lekarz, dzięki wprowadzeniu przewodu (endoskopu) do jamy nosowej, może wyświetlić na ekranie monitora nieprawidłowości, takie jak polipy, obrzęki czy obecność wydzieliny z ujścia zatok.

Obecnie jednym z najdokładniejszych badań w diagnostyce zapalenia zatok jest tomografia komputerowa, która wyparła zdjęcia rentgenowskie ze względu na znacznie lepsze odzwierciedlenie struktur anatomicznych i zmian patologicznych.

Antybiotyki na zapalenie zatok

Lekarz, który stwierdzi podłoże bakteryjne zapalenia zatok, może wypisać na recepcie antybiotyki, m.in.:

Terapia antybiotykiem trwa zazwyczaj od 10 do 14 dni.

Polub nasz profil na Facebooku:


redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.
ostatnia zmiana: 17.10.2019 10:16:39

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

Skonsultuj się z lekarzem on-line

Potrzebujesz recepty? Odczuwasz niepokojące objawy? Teraz możesz odbyć konsultację z lekarzem nie wychodząc z domu.

Umów telekonsultację

Najnowsze pytania

Czy Sulfarinol został wycofany z aptek?
Czy sulfarinol będzie dostepny w aptekach? Czy zostal całkowicie wycofany?
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy termometry elektroniczne są mniej dokładne niż rtęciowe?
Witam mam pytanko gdzy mierze sobie temperaturę termometrem doczołowy geratherm non contact to temperatura się wacha przez cały dzień 37.0 37.4 kupił...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy 3% roztwór NaCl to inhalacji nie jest zbyt mocny dla 4-letniego dziecka?
Witam .lekarz przepisał nam nebu- dose (4 letniemu dziecku ) dwa razy dziennie ,stężenie soli jest dużo większe bo 3 % ,wcześniej stosowaliśmy sól fiz...
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy można łączyć Sinupret i Theraflu Zatoki?
Czy mogę poloczyc sinupret tabletki z teraflu zatoki
odpowiada Katarzyna Domagała

Czy antybiotyk może mieć skutki uboczne?
Dzień dobry przepisany dostał z powodu zapalenia zatok i od pierwszej dawki czy ten antybiotyk może mieć skutek uboczny takie jak ból glowy goraczka...
odpowiada Olga Sierpniowska

Czy mogę stosować Gripex lub Theraflu po operacji piersi?
Czy po operacji piersi moge pic gripex czy lepiej tera flu mam.straszny bol zatok....
odpowiada Angelika Talar-Śpionek

Na Twoje pytania w temacie skuteczne sposoby na zapalenie zatok odpowiadają nasi farmaceuci, lekarze i inni eksperci.

Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. Polityka Prywatności.

Produkty

Poniżej produkty przypisane do tego tematu1.

1 przypisania produktów do tematów dokonuje redakcja, w skład której wchodzą farmaceuci. Producenci nie mają wpływu na skład lub kolejność listy. Jeśli widzisz, że na liście brakuje produktu, skontaktuj się z nami.