Jolka (anonim, 31.0.37.)
około roku temu, Katowice

Czy można łączyć leki Thiocodin i Pramolan?

Witam
Od 7-8 dni przyjmuję lek Pramolan 3x dziennie 50 - 50 - 100. Aktualnie mam zapalenie oskrzeli i biorę od dwóch dni antybiotyk Zinnat, ale mam bardzo mocny i uciążliwy kaszel, który szczególnie w nocy dokuczac i nie pozwala mi spać. Czy mogę brać Thiocodin, który zwykle pomagał mi przy takim kaszlu, ale wtedy nie brałam Pramolanu, bo nie było takiej potrzeby. Dzis Pramolanu jeszcze nie brałam, zostawiając sobie furtkę.

Powiadamiaj o każdej nowej odpowiedzi

@

Nie będą wysyłane inne maile. Polityka Prywatności.

Stosowanie leku Thiocodin z lekami przeciwlękowymi, przeciwdepresyjnymi, czy nasennymi może zwiększać hamujące działanie tych leków na ośrodkowy układ nerwowy i na układ oddechowy, a niekiedy równoczesne stosowanie tych leków może również spowodować spadek ciśnienia tętniczego. Chociaż Thiocodin to lek przyjmowany na kaszel i dostępny bez recepty, to zawarta w nim kodeina jest metabolizowana przez enzym wątrobowy do silnie działającej na układ nerwowy substancji, stąd też powyższe ostrzeżenia.

Lek Pramolan jest trójpierścieniowym lekiem przeciwdepresyjnym działającym przeciwlękowo i uspokajająco oraz ułatwiającym zasypianie. W związku z powyższym wpisuje się w profil leków przeciwwskazanych do łączenia z lekiem Thiocodin. Ulotka leku Thiocodin informuje także wprost, iż nie należy stosować go z trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi. Co więcej, leku Thiocodin nie należy łączyć z lekami przeciwdepresyjnymi z grupy trójpierścieniowych leków przeciwdepresyjnych także w okresie 14 dni po odstawieniu tych leków:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/78515/thiocodin-tabletki/ulotka

Nie jestem pewna, czy dobrze rozumiem, ale z Pani wpisu wynika, że przerwała Pani przyjmowanie leku Pramolan, aby ewentualnie zażyć Thiocodin (tutaj odsyłam do ostrzeżeń powyżej). Takie postępowanie nie jest racjonalne. Lek Pramolan jest przewidziany do systematycznego zażywania zgodnie z zaleceniami lekarza. Decyzję o przerwaniu leczenia może podjąć jedynie lekarz. Odstawianie leku powinno wówczas odbywać się stopniowo poprzez powolne zmniejszanie dawki. Załączam ulotkę, w której można przeczytać więcej na ten temat:
https://www.gdziepolek.pl/produkty/63423/pramolan-tabletki-powlekane/ulotka

Załączam dodatkowe materiały na temat leczenia infekcji i kaszlu, być może będą pomocne:
https://www.gdziepolek.pl/tematy/kaszel-suchy
https://www.gdziepolek.pl/tematy/kaszel-suchy-i-mokry-jak-go-leczyc
https://www.gdziepolek.pl/tematy/jak-wyleczyc-zapalenie-oskrzeli
https://www.gdziepolek.pl/tematy/przeziebienie
https://www.gdziepolek.pl/tematy/naturalne-sposoby-na-przeziebienie