Naturalne sposoby na przeziębienie

udostępnij:

Czy da się przejść przeziębienie stosując naturalne metody leczenia? Zobacz, jak domowymi metodami wyleczyć zatkany nos, jak zrobić inhalację, jakie zioła zastosować do płukania gardła oraz na jaki rodzaj kaszlu pomoże syrop z cebuli. Czy woda z solą, czosnek albo stawianie baniek to skuteczne sposoby na infekcje?

Spis treści

Domowe sposoby na katar i zatkany nos

Domowe sposoby na ból gardła

Domowe metody na kaszel

Naturalne metody na gorączkę

Domowe sposoby na gorsze samopoczucie i osłabienie

Czy naturalne sposoby są skuteczne?

Źródła

Domowe sposoby na katar i zatkany nos

inhalacje

Idąc za radą wielu babć, na zatkany nos dobrze jest zastosować inhalacje. Dla najmłodszych polecane są te z użyciem inhalatorów, np. Microlife Neb 200, Vitammy Microfine, Diagnostic Nano oraz:

Nebulizacje należy przeprowadzać 2-3 razy dziennie. Ostatnia inhalacja powinna być wykonana z roztworu fizjologicznego maksymalnie 2-3 godziny przed snem, aby nie dopuścić do spływania wydzieliny po tylnej ścianie gardła i spać spokojnie. Po wykonaniu nebulizacji wskazane jest pozostanie w domu przez ok. 2 godziny.

Domowa inhalacja bez inhalatora

Aby szybko w domu wykonać inhalację parową, polegającą na wdychaniu pary wodnej, potrzebujemy:

Do miski z gorącą wodą wsyp 3 łyżki wybranego ziela lub kilka kropli gotowego olejku. Nachyl się nad miską i przykryj głowę ręcznikiem. Nabieraj powietrze ustami, a wypuszczaj nosem. Parę wodną możesz wdychać 3-4 razy dziennie przez około 10 minut. Woda powinna być bardzo ciepła, ale nie gorąca.

U dzieci inhalacje parowe należy stosować pod kontrolą rodziców, tak aby dziecko nie wylało na siebie gorącego płynu.

płukanie zatok

Innym rozwiązaniem na zatkany nos, a także ból i ucisk w okolicach zatok, są irygatory do płukania nosa i zatok, np. Irigasin, FixSin, Zatoxin Rinse. Najbardziej popularne to te w postaci miękkich plastikowych butelek, do których należy wsypać zawartość saszetki oraz uzupełnić przegotowaną, wystudzoną wodą do zaznaczonego na butelce poziomu. Następnie całość trzeba dokładnie wymieszać, tak aby proszek się rozpuścił. Wylot butelki umieszcza się przy jednym z otworów nosowych i delikatnie naciska butelkę. Początkowo zabieg może przerażać, ale tak naprawdę nie ma się czego bać.

Jeśli skończą się saszetki z proszkiem zawarte w tzw. zestawie startowym z butelką, w aptece możesz kupić ich zapas, np. Irigasin zestaw uzupełniający, FixSin zestaw uzupełniający, Zatoxin Rinse zestaw uzupełniający.

Płukanie zatok można z powodzeniem wykonywać już u dzieci powyżej 4 roku życia. Jeśli chcesz skorzystać z tej metody, wybierz zestaw do płukania dedykowany dla dziecka, np. Irigasin Junior, FixSin Junior, ponieważ te dla dorosłych wytwarzają większe ciśnienie, co może przyczynić się do przedostania się płynu do trąbek słuchowych.

Do płukania zatok u dziecka można wykorzystać także specjalne końcówki podłączane do inhalatora, np. Rhino Clear. Rozpylają one roztwór do zatok w postaci praktycznie niewyczuwalnej mgiełki.

Przeciwwskazaniem do płukania zatok są ostre lub przewlekłe choroby uszu oraz te przebiegające z wysiękiem.

woda morska

Warto także pamiętać o wodzie morskiej w postaci sprayu. Ułatwia upłynnienie wydzieliny, nawilża śluzówkę nosa, a obecne w niej minerały oraz pierwiastki śladowe mają właściwości antybakteryjne i antyseptyczne.

Wodę morską można stosować zarówno u dzieci, np. Marimer Baby, Disnemar Baby, Sterimar Baby, jak i u dorosłych, np. Marimer, Sterimar, Disnemar.

Obejrzyj film!

Domowe sposoby na ból gardła

woda z solą

Większość z nas próbowała uśmierzyć ból gardła przygotowaną w domu solanką - i słusznie, gdyż jest to sprawdzony i łatwo dostępny sposób na stan zapalny gardła zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Wystarczy rozpuścić łyżeczkę soli w szklance wody i wystudzonym roztworem płukać gardło kilka razy dziennie.

woda z sokiem z cytryny

Sok z cytryny ma działanie ściągające, działa przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie oraz pomaga zmniejszyć obrzęk tkanek w obrębie gardła.

Aby sporządzić płukankę wymieszaj łyżeczkę soku z cytryny w szklance wody. Roztwór możesz wzbogacić dodatkiem miodu. Płukanie wykonuj ok. 4 razy dziennie.

ziołowe płukanki na gardło

Możemy także przygotować płukanki na bazie surowców roślinnych. Działanie przeciwzapalne oraz ściągające uzyskamy stosując, między innymi:

Przepis na napar szałwiowy do płukania gardła [1]:

1-2 łyżeczki liści zalać 1/2 szklanki wrzącej wody i naparzać pod przykryciem 10 min. Odstawić na 10 min. i odcedzić. Płukać gardło kilka razy dziennie.

Przepis na zioła do płukania jamy ustnej oraz gardła [1]:

zmieszać po 50 g kwiatów ślazu, kwiatów lipy, kwiatów krwawnika i liści szałwii. Jedną łyżkę ziół zalać szklanką wrzącej wody i naparzać 15 min. Odstawić na 10 min. i przecedzić. Stosować do płukania jamy ustnej oraz gardła.

Jak płukać gardło? Weź niewielki łyk naparu do płukania, przechyl głowę do tyłu i płucz gardło przez ok. 30 sekund, następnie wypluj roztwór. Proces ten powtarzaj do momentu, aż płukanka się skończy.

W stanach zapalnych jamy ustnej, przełyku oraz gardła możemy wykorzystać także surowce o działaniu powlekającym (osłaniającym) i przeciwzapalnym, np. liść podbiału, korzeń prawoślazu, czy porost islandzki. Działanie powlekające przyniesie ulgę i ograniczy ból podczas połykania.

czosnek

Nie zapominajmy również o popularnym dodatku do wielu dań, czyli czosnku. Działa on przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo, dzięki czemu znajduje zastosowanie w leczeniu infekcji gardła.

Czosnek najlepiej jeść na surowo - w tym celu można go zmiażdżyć i dodać np. do mleka lub pokroić na małe kawałeczki i zjeść razem z posiłkiem, np. na kanapce lub w sałatce.

W celu przygotowania roztworu do picia z czosnkiem do szklanki ciepłego mleka dodaj łyżkę masła, łyżkę miodu oraz wyciśnięte 2 ząbki czosnku. Przygotowaną miksturę pij dwa razy dziennie - rano i wieczorem.

Jeśli bardzo nie lubisz smaku czosnku, w aptece można znaleźć preparaty z czosnkiem, np. Alliofil Forte, Naturell Czosnek Forte, Solgar olejek czosnkowy.

Domowe metody na kaszel

Wyróżniamy 2 rodzaje kaszlu - kaszel suchy i kaszel mokry. Mają one inne przyczyny oraz inaczej się je zwalcza. Czasem trudno stwierdzić, jaki kaszel mamy, jednak pomóc nam może ciepła kąpiel i rozgrzanie organizmu. Gdy zalegająca wydzielina ulegnie upłynnieniu i zaczniemy ją odkrztuszać, będziemy pewni, że to kaszel mokry, a nie suchy.

napary ziołowe na kaszel mokry

Na kaszel mokry stosujemy zioła wykrztuśne i mukolityczne, a więc między innymi:

Ich działanie polega na upłynnieniu zalegającej wydzieliny oraz pobudzeniu odruchu kaszlu. Możemy wspomóc ten proces poprzez oklepywanie pleców chorej osoby. Ważne, aby nie wykonywać tej czynności zbyt mocno, szczególnie w przypadku dzieci. Ręka osoby oklepującej powinna być ułożona w tzw. łódkę.

Upłynnienie wydzieliny i jej odkrztuszanie jest możliwe tylko przy odpowiednim nawodnieniu chorego, dlatego w trakcie przeziębienia należy pamiętać o przyjmowaniu odpowiedniej ilości płynów.

Przepis na zioła wykrztuśne [1]:

zmieszać po 60 g kwiatów dziewanny i liści podbiału oraz 20 g liści babki lancetowatej i rozdrobnionych korzeni lukrecji. Jedną łyżkę mieszanki zalać 1 szklanką ciepłej wody i gotować pod przykryciem przez 2-3 min. Odstawić na 10 min. i przecedzić. Pić 2-3 razy dziennie po 1 szklance po jedzeniu.

inhalacje na kaszel mokry

W kaszlu mokrym, tak jak przy zatkanym nosie, możemy zastosować inhalacje z dodatkiem olejków. Działanie wykrztuśnie wykazują np. olejki: tymiankowy, szałwiowy, eukaliptusowy, sosnowy.

Przydatne mogą być też gotowe roztwory do nebulizacji zawierające ektoinę, np. Ectodose, która zapobiega wysychaniu błon śluzowych i ułatwia odkrztuszanie, rozrzedzając gęsty śluz.

napary ziołowe na kaszel suchy

Kaszel suchy może towarzyszyć przeziębieniu, alergii, podrażnieniu dróg oddechowych, np. przez dym papierosowy. Zazwyczaj jest uciążliwy i najbardziej dokucza nam w trakcie snu.

Aby złagodzić odruch kaszlu, możemy zastosować rośliny o działaniu przeciwzapalnym i powlekającym (osłaniającym), np. liść podbiału, kwiat malwy czarnej, porost islandzki.

Przepis na napar z porostu islandzkiego:

2 łyżki plechy zalać 1 szklanką wrzącej wody, a następnie odstawić na 30 min. Przecedzić. Pić 4-6 razy dziennie po 50 ml. Może być stosowane u dzieci (dzieci ważące 5-6 kg: 4 ml, 7-8 kg: 5 ml, 9-10 kg: 6-7 ml, 15-20 kg: 10-14 ml, 25-30 kg: 17-21 ml, 35-40 kg: 25-27 ml, 45-90 kg: 32-36 ml, 4-6 razy dziennie) [3].

syrop z cebuli na kaszel mokry i suchy

Nie należy zapominać o znanym często z dzieciństwa syropie z cebuli. Można go stosować zarówno przy kaszlu suchym, jak i mokrym.

Przepis na syrop z cebuli:

Cebulę drobno posiekać i zasypać dosyć obficie cukrem lub zalać miodem. Całość odstawić pod przykryciem na około 5 godzin, aż cebula puści sok. Pić 3-5 razy dziennie po 1 łyżce stołowej po jedzeniu przy kaszlu. Dzieciom podawać po łyżeczce do herbaty.

Naturalne metody na gorączkę

W przebiegu przeziębienia często obserwuje się u pacjentów tzw. stan podgorączkowy, w trakcie którego zwykle nie zaleca się jeszcze podawania leków obniżających temperaturę ciała. Dopiero, gdy ciepłota ciała zaczyna przekraczać 38°C, mówimy o gorączce. Możemy wtedy zastosować surowce pochodzenia roślinnego o działaniu napotnym oraz przeciwgorączkowym.

Do najbardziej znanych roślin stosowanych w terapii gorączki zaliczamy np. korę wierzby, kwiat bzu czarnego, kwiat lipy, owoc maliny.

Stosując korę wierzby należy pamiętać, że za jej działanie odpowiedzialne są związki z grupy salicylanów, które mogą być przeciwwskazane np. u osób uczulonych na aspirynę.

Przepis na napar z kwiatów lipy [1]:

1/2 łyżki kwiatów lipy zalać 2 szklankami wrzącej wody i pozostawić pod przykryciem na 15 min. Odstawić na 10 min., a następnie przecedzić (ważne, aby z lipy uwolniły się śluzy). Pić po pół szklanki 3 razy dziennie, po posiłkach. Lipę można podawać dzieciom [2].

Przepis na napar z owoców maliny [1]:

2 łyżki suszonych owoców zalać 1 szklanką wrzącej wody i naparzać pod przykryciem 15 min. Następnie odstawić na 10 min. i przecedzić. Wypić wieczorem cały, gorący napar. Dzieciom do naparu można dodać miód.

Domowe sposoby na gorsze samopoczucie i osłabienie

olejki eteryczne

Do nacierania w przebiegu przeziębienia i grypy wykorzystuje się głównie surowce aromatyczne oraz olejki eteryczne. Mają one działanie rozgrzewające, antyseptyczne, ułatwiają odkrztuszanie oraz oddychanie. Na rynku dostępne są gotowe produkty w których skład wchodzą, m.in.: olejek rozmarynowy, olejek eukaliptusowy, balsam peruwiański, kamfora, mentol, olejek terpentynowy, olejek cedrowy, tymol, np. Aromactiv Baby żel, Rub-Arom, Vicks Vaporub, Amol, Depulol.

stawianie baniek

Niegdyś bardzo popularnym sposobem było stawianie baniek na plecach lub klatce piersiowej (ale nie w okolicach serca, kręgosłupa i łopatek). Mają one za zadanie pobudzenie układu odpornościowego do walki z wirusem. Bańki bezogniowe nadal są stosowane i można je otrzymać w aptece, np. Bańki Lekarskie Bezogniowe.

Czy naturalne sposoby są skuteczne?

Jest wiele naturalnych sposobów na radzenie sobie z objawami przeziębienia. Owszem wymagają one od nas większego zaangażowania niż połknięcie tabletki, ale często są równie skuteczne, a przy tym naturalne i posiadają zwykle mniej skutków ubocznych.

Kluczowym elementem walki z przeziębieniem jest odpoczynek. Nie musimy od razu brać wolnego w pracy, ale warto zrezygnować z mniej istotnych obowiązków i przeznaczyć więcej czasu na sen i regenerację.

Pamiętajmy, że najlepiej zwalczyć pierwsze objawy przeziębienia, bo gdy dojdzie do rozwinięcia infekcji, niezbędna może okazać się konsultacja z lekarzem.

Do wszystkich zaproponowanych domowych sposobów na przeziębienie można zastosować produkty dostępne bez recepty w aptekach. Wykorzystanie przetworów z surowców naturalnych powinno być poprzedzone konsultacją z farmaceutą, ponieważ zawierają one substancje czynne, które u niewielkiej części osób mogą wywołać działania niepożądane lub spowodować reakcje alergiczne. Zaleca się szczególną ostrożność kobietom w ciąży oraz karmiącym piersią, które koniecznie muszą upewnić się, czy wybrane produkty nie zagrażają dziecku - pomocą przychodzą nasze opracowania: Przeziębienie w ciąży i Przeziębienie przy karmieniu piersią.

Źródła

  1. Aleksander Ożarowski, Wacław Jaroniewski, Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie, Instytut Wydawniczy Związków Zawodowych, Warszawa 1989.

  2. http://rozanski.li/397/kwiat-lipy-flos-inflorescentia-tiliae-w-fitoterapii/

  3. http://rozanski.li/444/cetraria-islandica-porost-islandzki-iceland-moos/

redaktor: Agnieszka Soroko, mgr farm.

ostatnia zmiana: 24.04.2023 10:41:29

Dokładamy wszelkich starań, aby nasz artykuł jak najlepiej oddawał dostępne informacje, ale nie można go traktować jako konsultacji farmaceutycznej. Przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę, a w przypadku pytań skonsultować się z lekarzem lub farmaceutą. Wszystkie podane w artykule nazwy produktów oraz zdjęcia są przykładowe i nie stanowią żadnej formy reklamy. Wszystkie prawa autorskie do artykułu są zastrzeżone przez GdziePoLek sp. z o.o.

sortowanie:
filtrowanie:
2

Alliofil forte

kapsułki, 30 kapsułek

allium sativum+urtica dioica

suplement diety

w 64% aptek

od 9,99 zł

Amol

płyn, 100 mililitrów

oleum aetherium

produkt dostępny bez recepty

w 100% aptek

od 18,99 zł

Aromactiv Baby

żel, 20 gramów

dexpanthenol+helianthus+moringa oleifera+calendula officinalis+matricaria chamomilla+vitamins

kosmetyk

w 72% aptek

od 10,67 zł

Aromaterapia naturalny olejek eukaliptusowy

płyn, 10 mililitrów

eucalyptus

kosmetyk

w 19% aptek

od 5,19 zł

Bąbel Aroma Plastry do aromaterapii

plaster, 6 sztuk

pinus sylvestris+mentha piperita+rosmarinus officinalis+eucalyptus

wyrób medyczny

w 8% aptek

od 9,19 zł

Bańki lekarskie bezogniowe z pompką Med Plus

przyrząd, 8 sztuk

wyrób medyczny

w 34% aptek

od 99,99 zł

Bronchosol Maxipuren

kapsułki, 30 kapsułek

eucalyptus

produkt dostępny bez recepty

w 46% aptek

od 27,89 zł

Czosnek Forte Bezzapachowy

kapsułki, 60 kapsułek

allium sativum+colecalciferol

suplement diety

w 15% aptek

od 11,23 zł

Depulol

żel, 20 gramów

oleum aetherium

produkt dostępny bez recepty

w 88% aptek

od 11,99 zł

Diagnostic Nano

inhalator/nebulizator, 1 zestaw

wyrób medyczny

w 9% aptek

od 109,99 zł

Disnemar

aerozol, 25 mililitrów = 250 dawek

wyrób medyczny

w 52% aptek

od 20,79 zł

Disnemar Baby

aerozol, 25 mililitrów = 250 dawek

wyrób medyczny

w 77% aptek

od 21,98 zł

Ectodose

płyn, 20 ampułek

ectoine

wyrób medyczny

w 93% aptek

od 41,99 zł

Fixsin zestaw do płukania nosa i zatok

proszek (do wytworzenia płynu), 10 torebek 2-komorowych 2,062 gram

wyrób medyczny

w 37% aptek

od 11,79 zł

Fixsin zestaw uzupełniający do płukania nosa i zatok

proszek (do wytworzenia płynu), 30 torebek 2,15 grama

wyrób medyczny

w 41% aptek

od 9,49 zł

Gilbert NaCl 0,9% Sól fizjologiczna

płyn, 100 ampułek 5 mililitrów

sodium chloride

wyrób medyczny

w 64% aptek

od 34,07 zł

Grinovita

proszek (do wytworzenia płynu), 10 saszetek

ascorbic acid+ribes nigrum+rubus idaeus+sambucus nigra+hibiscus sabdariffa

suplement diety

w 49% aptek

od 11,88 zł

Gripblocker Natural

syrop, 125 gramów

produkt dostępny bez recepty

w 47% aptek

od 10,99 zł

Honikan Gardło

pastylki/lamelki/żelki, 16 pastylek

mel+lichen islandicus+althaea officinalis

wyrób medyczny

w 65% aptek

od 13,49 zł

Inhalator Microlife NEB 200 tłokowy

inhalator/nebulizator, 1 zestaw

wyrób medyczny

w 37% aptek

od 124,78 zł

Inhalol

krople, 10 gramów

terebinthine+mentha piperita+pinus sylvestris+thymus vulgaris

produkt dostępny bez recepty

w 84% aptek

od 11,79 zł

Irigasin Junior zestaw do płukania nosa i zatok

proszek (do wytworzenia płynu), 12 torebek + irygator

sodium chloride

wyrób medyczny

w 28% aptek

od 19,49 zł

Irigasin zestaw do płukania nosa i zatok

proszek (do wytworzenia płynu), 12 torebek + irygator 240 ml

wyrób medyczny

w 88% aptek

od 18,50 zł

Irigasin zestaw uzupełniający do płukania nosa i zatok

proszek (do wytworzenia płynu), 30 torebek

sodium chloride

wyrób medyczny

w 92% aptek

od 13,16 zł

Islandzki Medic+ Spray do gardła z nanosrebrem

aerozol, 30 mililitrów

lichen islandicus

wyrób medyczny

w 8% aptek

od 9,39 zł

Kora dębu

kora, 50 gramów

quercus

produkt dostępny bez recepty

w 18% aptek

od 3,32 zł

Korzeń Lukrecji Flos

korzeń, 50 gramów

glycyrrhiza glabra

produkt dostępny bez recepty

w 7% aptek

od 3,99 zł

Korzeń prawoślazu

korzeń, 50 gramów

althaea officinalis

produkt dostępny bez recepty

w 8% aptek

od 4,00 zł

Kwiat Bzu Czarnego

kwiaty, 50 gramów

sambucus nigra

produkt dostępny bez recepty

w 7% aptek

od 6,76 zł

Kwiatostan Lipy

kwiatostan, 50 gramów

tilia

produkt dostępny bez recepty

w 6% aptek

od 7,70 zł

Liść Szałwii

liście, 50 gramów

salvia officinalis

produkt dostępny bez recepty

w 15% aptek

od 3,49 zł

Marimer Baby izotoniczny

aerozol, 100 mililitrów

wyrób medyczny

w 68% aptek

od 22,99 zł

Marimer izotoniczny spray do nosa

aerozol, 100 mililitrów

wyrób medyczny

w 58% aptek

od 23,19 zł

Mieszanki Apteczne Septosan Fix

zioła, 20 torebek 2 gramy

mentha piperita+salvia officinalis+thymus vulgaris

produkt dostępny bez recepty

w 68% aptek

od 7,50 zł

Naturalny olejek eteryczny cedrowy

płyn, 10 mililitrów

oleum aetherium

kosmetyk

w 6% aptek

od 10,05 zł

Naturalny olejek eteryczny eukaliptusowy

płyn, 10 mililitrów

eucalyptus

kosmetyk

w 26% aptek

od 7,90 zł

Naturalny olejek eteryczny miętowy

płyn, 10 mililitrów

mentha piperita

kosmetyk

w 35% aptek

od 9,69 zł

Naturalny Olejek Eteryczny Rozmarynowy

płyn, 10 mililitrów

rosmarinus officinalis

kosmetyk

w 23% aptek

od 12,38 zł

Naturalny olejek eteryczny sosnowy

płyn, 10 mililitrów

pinus sylvestris

kosmetyk

w 24% aptek

od 8,55 zł

Naturalny olejek eteryczny tymiankowy

płyn, 10 mililitrów

thymus vulgaris

kosmetyk

w 25% aptek

od 13,98 zł

Naturell czosnek forte

kapsułki, 90 kapsułek

allium sativum+colecalciferol

suplement diety

w 62% aptek

od 20,69 zł

Nebu-Dose Hialuronic sól fizjologiczna z kwasem hialuronowym

płyn, 30 ampułek

hyaluronic acid+sodium chloride

wyrób medyczny

w 98% aptek

od 25,79 zł

Nebu-Dose Hipertonic 3% roztwór do nebulizacji

płyn, 30 ampułek 5 mililitrów

sodium chloride

wyrób medyczny

w 94% aptek

od 25,49 zł

Nebu-Dose Isotonic sól fizjologiczna

płyn, 100 ampułek 5 mililitrów

sodium chloride

wyrób medyczny

w 27% aptek

od 33,00 zł

Nebutac 3

płyn, 30 ampułek 4 mililitry

sodium chloride

wyrób medyczny

w 40% aptek

od 16,98 zł

Olbas Oil

płyn, 10 mililitrów

mentha piperita+eucalyptus+menthol+methyl salicylate+juniperus communis+caryophyllus aromaticus

produkt dostępny bez recepty

w 96% aptek

od 13,99 zł

Respero Myrtol

kapsułki, 20 kapsułek

eucalyptus+citrus+myrtus communis+citrus limon

produkt dostępny bez recepty

w 88% aptek

od 24,49 zł

Rub-Arom

maść, 40 gramów

oleum aetherium

produkt dostępny bez recepty

w 84% aptek

od 16,42 zł

2

Pytania i opinie

Dodaj pytanie

* pole wymagane

Zdjęcia

Możesz przeciągnąć tu plik zdjęcia.

* pole wymagane

Podbicie pytania

Wymagane jest podbicie pytania: im większa kwota tym wyżej pytanie w kolejce do odpowiedzi.

Kwota podbicia pytania: 9,99 zł z VAT

Twój adres email:

Email będzie użyty tylko dla potrzeb płatności

Po wysłaniu pytania zostaniesz przekierowany do płatności.
Twój adres IP i wybrana lokalizacja zostaną zapisane. 

Najnowsze filmy

)